Cystoscopy


Cystoscopy - një studim i fshikëzës endoscopic dhe uretrës, e cila është për të shqyrtuar mukozës së të dhënave duke përdorur një sistem të veçantë optik. Sot, ekzistojnë dy lloje të cystoscopy, të ashpër dhe më të shkathët. Kur punon drejtpërdrejt me urolog parë shqyrton traktit urinar, si dhe gjatë zbatimit të imazhit të dytë shfaqet në ekran.

Cystoscopy makinë ngurtë

Cystoscope cystoscopy kompjuter

Indikacionet për procedurës cystoscopy


Cystoscopy nuk mund të konsiderohet si një metodë rutinë e studimit, pasi ajo është shumë e vështirë, nepryyatney më e shtrenjtë se, për shembull, me ultratinguj e veshkave dhe fshikëzës. Por, pavarësisht nga kjo, ajo është përdorur gjerësisht në urologji dhe ka një listë të konsiderueshme të treguesve.

Kur hematuria (gjak në sekretim të urinës) cystoscopy është bërë për të gjetur vende gjakderdhje. Edhe nëse gjatë inspektimit të mukozës dhe jo zbuluar burimin e gjakderdhjes, atëherë mund të thuhet se ajo është në veshka ose në uretër dhe, për këtë arsye, të bëjë metoda të tjera.

Në prani të një trupi të jashtme në kavitetin e cystoscopy fshikëzës eshte nje "standard ar" diagnoza. Fakti se duke përdorur këtë metodë nuk mund të i imët madhësinë dhe natyrën e trupit të huaj, por edhe të zgjidhë çështjen e trajtimit të pacientit. Për shembull, kur trupi i vogël i huaj me konturet e qetë dhe edges, ata mund të hiqen natyrshëm nga i njëjti cystoscope.

Me të njëjtin qëllim, një cystoscopy dhe prania e dyshuar e gur në zgavrën e fshikëzës, e cila në mjekësi quhet urolithiasis. Ashtu si me organet e huaja, me urolithiasis cystoscopy mund të jetë një nga trajtimet.

Dëmtimi traumatik i fshikëzës dhe uretrës edhe indikacione absolute për cystoscopy. Duke përdorur këtë metodë mund të diagnostikojnë madhësinë dhe pozitën e prishet dhe rreh Mukoza e uretrës dhe fshikëzës.

Një tjetër tregues absolut për cystoscopy duhet të konsiderohet kanceri i fshikëzës dhe uretrës. Në të vërtetë, për diagnostikimin e kësaj sëmundjeje në kohë dhe është projektuar me këtë metodë.

Kundërindikimet për cystoscopy

Kundërindikimet për këtë metodë diagnostike ndarë në lokale dhe të përgjithshme. Së pari, contraindications lokale përfshijnë sëmundjet inflamatore të fshikëzës dhe uretrës, të tilla si urethritis dhe cystitis. Në kryerjen e Mukoza cystoscopy e këtyre organeve të ekspozuar ndaj traumave shtesë që shkakton inflamacion akut. Pra, para se të caktojë një procedurë të tillë është e nevojshme për të gjithë spektrin e testeve laboratorike për të identifikuar inflamacion.

Sa për contraindications përgjithshme, atëherë këto janë sëmundje serioze të organeve të brendshme në fazën e dekompensimi. Për shembull, të kryer cystoscopy me veshkave apo dështim të mëlçisë kërcënojnë gjendjen e përgjithshme klinike. Kjo metodë hulumtimi gjithashtu nuk është e rekomanduar për të moshuarit që kanë probleme me sistemin kardiovaskular. Fuqimisht procedurë është e kundërindikuar në pacientët me infarkt miokardi. Që nga sëmundja mund të ndodhë në formë seamless, të gjithë pacientët të cilët planifikuar për të kryer cystoscopy, ju duhet të kryejë electrocardiography.

Lista e contraindications për cystoscopy u bë gjithnjë e shtatzënisë. Për shkak se fshikëza është e vendosur në afërsi të mitrës, pastaj të kryer manipulime të ndryshme mbi atë kërcënon të dëmtojë organet gjenitale mur, të cilat mund edhe të rezultojë në dështim. Prandaj, gjatë shtatzënisë është më mirë për të përdorur metoda më të pakët, ekskretornoyiurohrafiyi apo me ultratinguj të tillë.

Përgatitja për cystoscopy

Holding cystoscopy kërcënojnë të hyjnë në infeksion fshikëz patogjene. Probabiliteti i këtij komplikim varet nga pastërtinë e pacientit të jashtëm organe gjenitale dhe sterilitetin e instrumenteve mjekësore. Nëse ky i fundit nuk ndikon në pacientin atëherë mund të sigurojnë pastërtinë e organe gjenitale të tij, ai thjesht duhet. Kjo do ta bëjë jo të dobishme vetëm mjekësore, por edhe vetë.

Përveç kësaj, në shtëpi është e mendimit se para cystoscopy duhet të plotësoni fshikëz tuaj. Siç kemi thënë praktikës mjekësore dhe teori, duke bërë kështu që nuk është e nevojshme. Natyrisht, cilësia e cystoscopy për fshikëz të jetë e plotë, por asgjë e tmerrshme ndodh nëse një pacient vjen në procedurën para kësaj ndihme. Fakti që vetë mjeku mund të plotësoni fshikëzës pasi ajo hyn në cystoscope.

Për reduktimin e dhimbjeve gjatë një uretrës cystoscopy katezhel administruar drogës. Natyrisht, një droge të shtrenjtë nuk është dhënë për pacientët pa pagesë, që do të thotë se ajo duhet të blihen. Në mënyrë që të mos bëjë udhëtime të panevojshme në farmaci për të blerë përgatitje të mirë para se të vizituar kabinetin Tsistoskopicheskiy.

Sytë cystoscopy e pacientit

Nëse ju shikoni në pjesën e procedurës pacienti nuk do të duken pamje shumë të bukur, sepse manipulimi shpesh ka një shumë të ndjesive të pakëndshme dhe madje edhe të dhimbshme.

Në fillim të procedurës, pacienti është vendosur në një shtrat dhe ajo është e përpunuar lëkurën e organe gjenitale të jashtme. Kjo është bërë për të zvogëluar rrezikun e infeksionit në fshikëz.

Pastaj në uretrës, me një tubth të veçantë, e udhëhequr nga katezhel drogës. Kjo është bërë me qëllim të përmirësimit aparatin rrëshqitje në uretrës dhe të reduktuar pacientit dhimbje.

Hapi i ardhshëm në procedurë është futja e cystoscope. Në këtë pikë ndikon efekt analgjezik katezhelya, kështu që pacienti nuk ndjeni ndonjë siklet. Më tej, kur ekzekutohet manipulimet në zgavrën e fshikëzës, pacienti mund edhe të ndjeni dhimbje të forta në bark, për të cilat duhet të jetë gati paraprakisht.

Përfundon me procedurën e nxjerrjes cystoscope nga zgavrën e fshikëzës. Në mënyrë tipike, në këtë pikë pacienti ndjen lehtësim të mprehtë. Pas rreth dy orë, kur është efekti i painkillers, dhimbje mund të rifillojë. Por në këtë situatë ata janë të vendosura në projektimin e uretrës, dhe nuk janë të mprehta, dhe të dhemb në natyrë.

Mjeku Veprimi gjatë cystoscopy

Cystoscopy është e vetmja drogë e manipulimit të saj dhe infermiere tërësisht të papranueshme. Në varësi të cystoscope, urolog pasi futja e tij shqyrton Mukoza e pajisjes urinare fshikëz aperture optik apo monitor. Në këtë kohë, ajo duhet të përcaktojë të gjitha formimin patologjike që është në këtë rajon anatomike. Është e dëshirueshme që kjo të bëhet sa më shpejt që të jetë e mundur, për shkak se, siç është thënë, pajisja manipulimi në zgavrën e fshikëzës dorëzojë parehati pacientit.

Ora Trajtimi dhe kohëzgjatja e qëndrimit në spital

Cystoscopy kohëzgjatja, si shumë procedura të tjera mjekësore varet nga sëmundje, llojin e aparatit dhe ekspertëve trajnimit. Për shembull, duke pasur parasysh një Mukoza normale fshikëz dhe urethral jo më shumë se pesë minuta nevojë. Nëse ia shtojmë kësaj kohe pesë minuta për të përgatitur për procedurën, rezulton se në rastin më të mirë, nga fillimi në fund, ajo merr jo më shumë se dhjetë minuta. Në qoftë se manipulimi është kryer, për shembull, për të catheterization uretër, ajo mund të marrë rreth një orë. Edhe gjatë kësaj kohe nuk do të ekzekutohet planifikuar procedurat mjekësore në fund, që të vazhdojë kjo nuk është e rekomanduar për shkak se ajo mund të rezultojë në dëmtim të mukozën e uretrës. Përveç kësaj, ajo duhet të mbahet mend në lidhje me siklet përjetuar nga pacienti.

Koha e kaluar në spital para dhe pas procedurës nuk është vendosur nga manipulimi dhe sëmundje që një mjek i detyruar të caktojë procedurën. Nëse rezultatet diagnostikuese nuk do të zbulojë ndonjë gjendje patologjike, pacienti mund të shkojë në shtëpi të njëjtën ditë.

Komplikimet e mundshme gjatë cystoscopy

Komplikimi më e zakonshme e infektimit është cystoscopy në fshikëz zgavër. Siç është përmendur tashmë, arsyeja për këtë është mungesa e vulvë higjienës ose të instrumenteve jo-sterile mjekësore. Në praktikë, më së shpeshti kundër këtij sfondi në zhvillim cystitis, manifestohet dhimbje të butë në bark, si dhe kërkojnë të përshpejtuar për të urinoj. Përveç kësaj, urina e pacientit mund të duket sasi e vogël e gjakut është arsyeja pse erozioni fshikëz mukoza.

Përveç kësaj, shpesh shënuar dhe komplikime traumatike cystoscopy. Vendi më i vështirë me cystoscope futjen konsiderohet uretrës në prostatës. Këtu uretrës bën lakimi fiziologjike, kështu që kalimi i tij normale është e nevojshme për të duhur të vendosur cystoscope tub. Veçanërisht e vështirë për të kryer cystoscopy me sëmundje të tilla si kanceri i prostatës. Prandaj, ajo është në pacientët e moshuar vërejtur shpesh komplikime të tilla si çarje cystoscopy traumatike të uretrës.

Jo aq e zakonshme, por më e rrezikshme komplikacion gjatë cystoscopy është vrimë e fshikëzës. Kjo është një birë trupi i saj mur me rrjedhje të urinës përtej. Në praktikë, kjo ndodh kur biopsi është kryer fshikëz Mukoza. Kur urolog gardh materiale histologjike nuk mund të llogarisin në thellësinë e gjilpërës dhe aksidentalisht çaj mur fshikëz. Një rrezik i veçantë është se komplikimet e tilla, kjo nuk është gjithmonë e mundur në kohën e diagnozës. Mjaft shpesh fshehur brima që gjenden vetëm pas ndodhjes problematike indet retroperitoneale yndyrë ose zgavrën legenit.

Me rrjedhën e duhur të rrezikut të komplikimeve është minimal.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov