Veshkave urography nxjerrës, uretër dhe muzyrya urinar


Nxjerrës urography - një metodë e zakonshme e diagnostikimin e sëmundjeve të sistemit urogjenital, i cili bazohet në aftësinë e veshkave hequr nga agjentët kontrast në gjak. Pas administrimit intravenoz të materialit dallim që është mbajtur x-ray e veshkave dhe traktit urinar, kështu që ju mund të shihni foto e tyre dhe të identifikojnë patologji anatomike.

Ekskretornoyiurohrafiyi performancës Indikacionet


Para shpikjen e pajisjes për ultratinguj, urography nxjerrës u konsiderua si një "standard i artë" e vërtetë në praktikë urological. Ajo është bërë në të gjitha rastet rrjedha pacienti në një spital urological, pavarësisht sëmundjes së pacientit. Pas shpikjen e varg ultratinguj e treguesve më të ngushtuar, por ende ajo është mjaft e gjerë për t'u marrë parasysh urography nxjerrës një nga metodat më të zakonshme diagnostike në urologjisë.

Një nga treguesit më të zakonshme për ekskretornoyiurohrafiyi është aditiv e gjakut në urinë. Arsyet për këtë gjendje klinike mund të jenë të shumta dhe për të përcaktuar të paktën shkakun e përafërt e sëmundjes, duhet menjëherë të kryejë urography nxjerrës.

Dhimbje e shoqëruar me sëmundjen e veshkave dhe traktit urinar, si tregues absolut për ekskretornoyiurohrafiyi.

Përveç kësaj, çdo rajon traumatike dëmtim mesit ose ndonjë sëmundje infektive të traktit urinar gjithashtu kërkojnë ekskretornoyiurohrafiyi detyrueshme.

Gjithashtu, pavarësisht nga shpikja e ultrazërit, patologji ende ka mbetur në të cilat urography nxjerrës mbetet metoda më e besueshme për diagnozën. Ajo mund të jetë i dyshuar pengesë ureteral ose urolithiasis. Fakti se me ultratinguj nuk lejon të kujtoj organet zgavër të tilla si fshikëz dhe uretër, ndërsa ekskretornoyiurohrafiyi mund mjaft mirë të shihni foto e tyre dhe praninë e patologji anatomike.

Në të gjitha e më lart, urography nxjerrës përdoret për të diagnostikuar keqformimet kongjenitale ose komplikime pas operacionit.

Kundërindikimet për të kryer ekskretornoyiurohrafiyi

Në pjesën një nga arsyet më të përdorimit të shpeshtë të Ultrasonografi ekskretornoyiurohrafiyi vend të konsiderohet një numër të madh të contraindications për këtë metodë të diagnozës. Natyrisht, procedura është e ndaluar rreptësisht në mbindjeshmëri ndaj materialit iodinated kontrast. Pra, metoda e refuzojë ose të rekomandojë mbajë atë duke përdorur agjentë të tjerë kontrast që nuk përmbajnë jod në përbërjen e tij.

Më parë ka deklaruar se çdo sëmundje infektive e sistemit urogjenital është treguar për ekskretornoyiurohrafiyi. Megjithatë, mbani mend se inflamacion autoimune, në të kundërt, janë konsideruar contraindications për të kryer këtë metodë të diagnozës. Prandaj, para kryerjes ekskretornoyiurohrafiyi patologji inflamatore e pacientit duhet të bëhet për testet laboratorike për të sqaruar shkaqet e sëmundjes.

Për të njëjtat arsye, nuk mund të kryejnë procedurën me dështimin e veshkave, nëse ajo është akute ose kronike. Agjent kontrast mund të jetë një barrë shtesë për pacientin e veshkave, sepse në këtë gjendje me ultratinguj më të mirë të kufizojë.

Në sëmundje të tilla si pheochromocytoma dhe hyperthyroidism, jod-përmbajnë administratën kontrast mund të shkaktojë një rritje të mprehtë në presionin e gjakut, për shkak se performanca e pacientëve të tillë ekskretornoyiurohrafiyi është i kundërindikuar absolutisht.

Jod përmbajnë kontrast

Përgatitja për procedurën

Në parim, nuk ka përgatitje para për ekskretornoyiurohrafiyi jo. I tërë procesi, nga fillimi në fund, duke direkt në një strukturë mjekësore. Përgatitja e vetme për të jetë qëndrimi ekskretornoyiurohrafiyi mendor për ata që kanë frikë pikoj intravenoz dhe injeksione.

Përveç kësaj, kujdesi shëndetësor kombëtar rrallë siguruar furnizime për procedurën. Pra, nëse ju kishte për qëllim urography nxjerrës, pastaj të jenë të përgatitur për faktin se ju keni për të blerë shiringë farmaci dhe jodit që përmban kontrast. Të dyfishtë të mos kthehet në të njëjtin vend, të shkojnë në farmaci para se të shkojnë në një klinikë të mirë.

Sytë nxjerrës pacientit urography-së

Për procedurën e pacientit fillon me injeksion intravenoz kur ajo është futur agjent kontrast. Numri i kundërt nuk varet nga mosha e pacientit ose sëmundje dhe të peshës trupore. Pas kontrast administratës mesme pacienti pret rreth pesë minuta, dërguar më pas në dhomën e X-ray, ku ai mbajti një seri e imazheve. Një foto është bërë për 5-7 minuta pas agjent kontrasti është në sistemin veshkat zgavër pyelocaliceal. Radiografi e dytë kryhet për 10-15 minuta. Ai është përgjegjës për plotësimin ureters kontrast. Dhe topi fundit tretë duhet të bëhet 20-25 minuta pas kontrast bie në zgavrën e fshikëzës.

Në disa raste, të tilla si pengimi ureteral kur ka një sekretim vonesë kontrast të mesme, pacientët kanë nevojë për dy herë më shumë "xhiruar" veten e tyre - në 45 dhe 60 minuta. Në thelb, e gjithë ky veprim nga ana e fund pacientit. Pacientët duhet të kujtojmë se pas intravenoz urina kontrasti mund të ndryshojë ngjyrën e saj të zakonshme në një errët, e cila është që të mos frikësohen.

Detyra e mjekut në ekskretornoyiurohrafiyi

Sam urolog nuk merr pjesë drejtpërdrejt në kryerjen ekskretornoyiurohrafiyi. Kjo merret infermiere i cili hyn në agjent kontrast dhe X-ray teknik që merret me të shtëna performancës. Në të njëjtën mjeku bie detyra krejtësisht të ndryshme - është e nevojshme që të duhet interpretuar imazhe radiologjike dhe i bëjnë ato të raportit mjekësor.

Në përshkrimin imazhet e urolog vlerësuar formën, pozitën, madhësinë dhe formën e veshkave, mbi çfarë baze është konstatuar se gjendjen funksionale të trupit. Përveç kësaj, vlerëson konturet dhe formën e ureters dhe fshikëz. Ekskretornoyiurohrafiyi cilësia pozitiv është fakti se fotografitë mund të vlerësojnë jo vetëm gjendjen e traktit urinar, por organet e legenit. Kjo është kështu mjaft shpesh rastet e zbulimeve mjekësore, të tilla si kanceret e organeve të brendshme.

Urohramma Normal nxjerrës

Ora Trajtimi dhe kohëzgjatja e qëndrimit në spital

Nga futja e mesme kontrast nga koha e imazhit fundit radiologjike zakonisht është jo më shumë se gjysmë ore. Në raste të rralla, për shkak të arsyeve të mësipërme, kjo procedurë mund të zgjasë për 45 ose 60 minuta. Kështu, qëndrimi në spital nuk është e nevojshme për këtë procedurë. Në të kundërtën, shpesh është kryer mbi një bazë pacient i jashtëm.

Literatura gjithashtu përshkruan rastet kur procedura është bërë shkaku i shtrimit të pacientit në spital. Ky reagim serioz alergjik në kontrast administratën mesme. Në praktikë, gjatësia e qëndrimit në spital në situata të tilla nuk i kalon dy javë, gjatë të cilave pacientët alergji kryer një hulumtim të plotë dhe jep udhëzime të mëtejshme për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve. Gjithashtu, për të parandaluar situata të ngjashme në zyrën për ekskretornoyiurohrafiyi duhet të jetë mbi të gjitha që ju duhet për ndihmën e parë.

Komplikimet e mundshme gjatë ekskretornoyiurohrafiyi

Komplikimi më i shpeshtë gjatë ekskretornoyiurohrafiyi keni reaksione alergjike ndaj futjes së jodit që përmbajnë kontrast. Ata shfaqen si hundë i lëngshëm, teshtitjes, gulçim, skuqje dhe ënjtje në pamjen e fytyrës. Ndihma e parë në këtë rast është futja e hormoneve të tilla si prednisone ose hydrocortisone. Për të parandaluar situata të tilla duhet të mbledhë me kujdes historinë alergjik. Grupet e rrezikut janë pacientët me reaksione alergjike në futjen e kontrasteve, me alergji të tjera të rënda dhe pacientët astma.

Përveç kësaj, raste të shpeshta të komplikimeve lokale kur kryejnë injeksion intravenoz. Komplikimi më i zakonshëm është hematoma Postin'yektsiynyh, e cila ndodh për shkak të keq ngutshme qeth mënyrë shpuar në vendin e injektimit. Si pasojë, një numër i madh i gjakut shkon në indin nënlëkuror yndyror, ku ai formuar një hematoma. Në thelb, ajo tenton me samorazresheniyu edhe pa ndonjë trajtim të veçantë.

Por nganjëherë kjo mund të jetë ekzemë hematoma. Atëherë pacientët zbuloi skuqje dhe ënjtje të lëkurës përreth faqes in'ektsii.Chto lidhur simptomat e përgjithshme, pacientët mund të ankohen ethe, dobësi, rraskapitje dhe abuzimit appetita.V raste të tilla nevojë për kirurgji të menjëhershme, e cila është e hapur dhe kullimit zgavër hematoma.

Përveç kësaj, shpesh mund të jetë një komplikime lokale të tilla si thrombophlebitis. Kjo është një inflamacion i murit të brendshëm të venë në vendin e birë. Ai gjithashtu shënoi skuqje në injektimit, por kjo duket si një fillesë drejtkëndësh që përputhet me drejtimin e venave nënlëkurës. Ndryshe nga hematoma, thrombophlebitis nuk ka nevojë operacionale, dhe trajtimi konservativ me agjentët e anti-inflamator dhe antibacterial.

Shumica ndodhin komplikime gjatë kryerjes së kësaj procedure për pacientët të cilët kanë contraindications për ekskretornoyiurohrafiyi. Për shembull, futja e materialit kontrast të pacientëve me glomerulonefriti apo dështimi i veshkave mund të jenë të shqetësuar funksionin e trupit. Pacientët pastaj ankohen për dhimbje në rajonin e mesit dhe përkeqësimit të gjendjes së përgjithshme. Në parametrave laboratorike kanë rritur ndjeshëm nivelin e ure dhe kreatininës, dhe reduktuar numrin e proteinave. Ajo ka një prognozë shumë të dobët dhe mund të rezultojë në uremik gjendje kome. Për shkak se të gjithë pacientët para urography nxjerrës duhet të kontrollohen me shumë kujdes.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov