Cystography


Cystography - është metoda instrumentale studion fshikëzës, e cila është X-ray image pas trupin e mbushjes së ujit-shpjegueshëm kontrast. Në varësi të rrugës së administrimit të materialit kontrasti, cystography është ngjitje apo zbritje. Zbritëse cystography ekskretornoyiurohrafiyi është faza e fundit, kur kontrasti është injektuar intravenoz, pas të cilit është lëshuar nga veshkat.

Zbritëse cystography

Ngjitje i njëjtë cystography kryer pas fshikëza është e mbushur me kontrast përmes uretrës.


Reaksionar (rritëse) cystography

Indikacionet cystography

Me këtë metodë e hulumtimit mund të vlerësojnë formën, madhësinë dhe pozitën e fshikëzës. Kjo mundëson diagnozë të saktë në pothuajse çdo sëmundje e trupit, për shkak të numrit të treguesve për cystography gjerësisht.

Së pari, shumë të rinj cystography moshe mund të përdoret për të diagnostikuar defektet e lindjes. Anomali të tilla si fshikëz atresia ose dyfishim të paparë.

Në pacientët e moshuar cystography është metodë e zgjedhjes për diagnostikimin e patologjive të tilla si diverticula e malignancies fshikëzës apo urolithiasis. Sigurisht, me ardhjen e teknologjisë moderne të tilla si ultratinguj ose CT scan, cystography rënë paksa në sfond, por nuk e ka humbur rëndësinë e saj.

Cystography detyrueshme me lëndimet e fshikëz apo fistulat mochekishechnyh. Kontrasti, duke shkuar përtej fshikëz, bën të mundur për të vendosur diagnozën e saktë dhe për të gjetur trajtimin e duhur.

Shumë rrallë bëjë pa diagnozë cystography e sëmundjeve të tilla si inflamacion ose inde okolopuzyrnoy kancerit të prostatës. Përveç kësaj, ajo është përdorur shpesh dhe në zbaticë fshikëz-uretër.

Kundërindikimet procedurës së cystography

Në mënyrë tipike, të gjitha contraindications për të kryer procedurën që lidhet kryesisht ngjitje cystography, pasi performanca e saj duhet të hyjë kateterin uretral në zgavrën e fshikëzës. Prandaj, ai nuk mund të kryejë në sëmundje akute inflamatore të fshikëzës, uretrës dhe të prostatës. Kjo mund të çojë në acarim të mëtejshëm dhe përparimin e inflamacionit.

Përveç kësaj, cystography kundërindikuar në mënyrë rigoroze me hematuria masive ose gjakderdhje në urinë. Fakti që mpiksjen e gjakut, e cila në këtë mënyrë mbetet në zgavrën e fshikëzës, radiografi mund të duket si plotësojë defekt - shenjë të veçantë të tumoreve fshikëz. Gjithashtu një agjent kontrast mund të ndryshojë ngjyrën e urinës, të cilat pengojnë diagnoza klinike të ardhmen hematuria.

Si cystography zbritës, ajo ka të njëjtat contraindications e si urography nxjerrës që duhet të merren parasysh në caktimin e një studimi të tillë.

Përgatitja për procedurës cystography

Përgatitja për kërkime gjithashtu varet se çfarë lloj i procedurës metodë zhvillohet. Nëse ne flasim për cystography zbritës, para se të vizituar një qeveri manipulimit pacient duhet të rezervohet mesme kontrast dhe shiringë normale dvadtsyatyhramovoho, përmes së cilës ky dallim do të futet në sistemin e enëve të gjakut të pacientit.

Në këtë rast, rasti i cystography reaksionar, përgatitja duhet të fillojë të paktën një ditë për të kryer atë. Të jetë i sigurt për të arritur pastërtinë absolute të aparatit gjenital të jashtme, sepse ajo drejtpërsëdrejti ndikon në numrin e komplikimeve pas procedurave të kryera. Farmaci gjithashtu duhet për të blerë manipulimit agjent kontrast dhe kateteri uretral, i cili do të futet në zgavrën e fshikëzës së pacientit.

Sytë Cystography pacientit

Në fakt, asnjë nga metodat mund të quhet cystography këndshme për pacientin. Leviz tsystohrafyyu rënie veçanërisht e vështirë do të jetë në pacientët të cilët janë të frikësuar e injeksioneve intravenoze dhe intramuskular, sepse ajo është nga ky manipulim dhe fillon kryerjen e kësaj procedure. Pastaj gjithçka ndjek të njëjtin plan si në ekskretornoyiurohrafiyi, vetëm X-ray kryhet jo 10 minuta pas administrimit të kundërt dhe një orë. Kjo e lejoi në mënyrë të qartë të shihni foto X-ray e fshikëzës dhe diagnozën e saktë.

Mbajtjen e pacientit reaksionar cystography fillon me formulimin e kateterit uretral. Kjo zakonisht shoqërohet me ndjesi të pakëndshme dhe për zvogëlimin e tyre, shpesh duke përdorur droga të tilla si katezhel që jo vetëm të përmirësojë rrëshqitje efektin, por edhe të zvogëlojë dhimbjen ndërsa ngritjen uretral kateter. Pasi në uretral kateteri është vënë numrin e kërkuar të kundërt, tub mund të largohen nga zgavrën e fshikëzës. Në mënyrë tipike, pasi pacienti ka shënuar një thirrje e mprehtë për të urinoj, e cila duhet të përpiqet të përmbajë, apo rezultatet e studimit të provojë të pasakta.

Pas procedura do të kryhet studimet urina mund të ndryshojë ngjyrë e saj për më shumë intensive. Për këtë duhet të jenë të gatshëm për të mos dyshuar në çdo sëmundje në vetvete dhe të mos shkojnë në spital menjëherë pas kthimit prej saj.

Veprimet mjek gjatë cystography

Detyrat e një mjeku gjatë studimit të përcaktuar edhe me llojin e procedurës. Në kryerjen mjeku zbritëse cystography është i detyruar vetëm për të vlerësuar siç duhet kontrast X-ray e fshikëzës. Futja e mesme kontrast dhe X-ray është përgjegjësi e infermierëve. Urolog njëjta, duke pasur parasysh që rezulton X-ray kontrast fshikëz duhet të duhet të vlerësojë formën, madhësinë, pozitën dhe datën e raportit të fundit, të plotë mjekësor për gjendjen e saj funksional.

Në kryerjen mjekun reaksionar cystography është drejtpërdrejt e lidhur jo vetëm me X-ray deshifrim, por edhe për studimin e vetë. Përgjegjësitë e tij përfshijnë vendosjen uretral kateter dhe duke i vënë atë në një material të veçantë kontrasti. Pasi pacienti është dërguar në X-ray dhomë për X-ray imazhet e kundërt fshikëzës, deshifrimin e cila përsëri është përgjegjësi e urolog.

Kohëzgjatja e procedurës dhe kohëzgjatja e qëndrimit në spital

Ashtu si çdo gjë tjetër, kohëzgjatja e trajtimit gjithashtu varet nga cystography specifike lloji. Për shembull, gjatë mishërim e saj në rënie ajo duhet të marrë të paktën jo më pak se gjashtëdhjetë minuta, sepse këtë herë ju duhet të goditur të mesme kontrasti me gjakun e njeriut në fshikëz e tij. Nëse kjo kohë shtesë tridhjetë minuta për të përgatitur dhe gjysmë ore për të deshifroj Radiographs, del se e tërë procedura e zbritëse cystography merr rreth dy orë.

Përkundër faktit se cystography reaksionar nuk e detyron pacientin të presë një agjent orë filtrimit kontrast, për zbatimin e tij kërkon një minimum të kohës. Fakti se përgatitjet për vendosjen kateteri uretral dhe të njëjtin vendosjen mund të marrin deri në dyzet minuta. Pjesa tjetër e kohës përdoret zakonisht për X-ray dhe deshifrim e imazheve.

Sa për kohën e kaluar në spital, ajo nuk mund të jetë, sepse në shumicën e rasteve cystography, pavarësisht llojit të saj, një pacient i jashtëm. Nëse pacienti dhe trajtimin e nevojshme, nuk është procedurë e sigurt diagnostike, dhe sëmundje themelor i pacientit.

Komplikimet e mundshme gjatë cystography

Komplikimi më i shpeshtë që ndodh në zbritëse cystography është një reaksion alergjik ndaj administratës materiale kontrast. Kjo zakonisht zhvillohet në llojin e parë të reaktivitet dhe duket si një sulm të frymarrje ose urtikarie. Pacientët në këtë rast janë ankuar për kollë, paaftësia frymë thellë dhe shfaqjen e spoteve itchy kuqe në pjesë të ndryshme të trupit.

Për një gjendje të tillë klinike kishte progresive extension, pacientë të tillë ofruar ndihmë emergjente mjekësore në formën e hormoneve intravenoze. Në praktikë, futja në kohë i këtyre ilaçeve mund të ndalojë plotësisht përparimin e simptomave klinike dhe të shkaktojë regres të fundit.

Së bashku me administratën e manifestimeve alergjike të materialit kontrast mund të provojë dhe efektet nephrotoxic. Në këtë rast, pacientët të vini re një përkeqësim të mprehtë në kushtet e përgjithshme, dhimbje koke pamjen dhe marramendje. Gjithashtu, ato mund të jenë një erë e keqe fryma aceton. Në këtë rast, të ketë një ngjarje serioze mjekësore. Në mënyrë tipike, pacientët vendoset në njësinë e kujdesit intensiv, ku ata janë në mënyrë aktive dhe terapi detoksykatsyonnaya infuzion.

Si cystography reaksionar, kur përjashtuar ndërlikimet e mësipërme, sepse kontrasti është injektuar direkt në zgavrën e fshikëzës, duke anashkaluar sistemin e qarkullimit të gjakut të njeriut.

Së bashku me këtë, mund të ketë shumë komplikime të tjera të veçanta. Për shembull, futja e gabimit urethral kateter, mund të aplikohet uretrës dëmtimi mukoza. Në mënyrë tipike, kjo është treguar në pacientët e moshuar, kur hyjnë në një kateteri gome është e pamundur për shkak të hyperplasia mirë prostatic dhe kanë përdorur mjete metalike.

Megjithatë, në qoftë se ka trauma urethral mukoza, por kontrasti ende bie në zgavrën e fshikëzës, dëmi tashmë mund të diagnostikuar në këtë studim.

Komplikimi i dytë që zhvillohet në cystography reaksionar - është mbajtje akute urinare. Përsëri, ajo ishte e prirur për burra të moshuar, për shkak të arsyeve të mësipërme. Me futjen e sasive të mëdha të lëngjeve me material kontrast në zgavrën e fshikëzës mund të jetë irritim i receptorët nervore në trup membranë muskujve dhe si rezultat, vrull refleks i muskul unazor. Problemi është diagnostikuar në një kohë kur pas x-ray pacienti vërejtur pamundësinë e urinimit. Çështja e të njëjtit kateterit formulimi uretral ose epitsistostomy imponuar.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov