Ultratingull i veshkat dhe fshikëz ultrazërit të


Ultratinguj e veshkave dhe fshikëzës - një metodë moderne të hetimit bazuar në vizualizimi të organeve pelvike duke përdorur rrezet tejzanor që vijnë nga një sensor të veçantë dhe të perceptuar prej tij. Me këtë procedurë, ju nuk mund të shohin organin e vendosur thellë në indet e njeriut, por edhe të gjejnë ndryshime në strukturën e tij.

Indikacionet për të kryer me ultratinguj e veshkave dhe të fshikëzës


Që kjo metodë hulumtimi është e thjeshtë dhe të lirë për të përdorur, numri i treguesve për ultrazërit është shumë i gjerë. Ajo mund të quhet edhe, në një farë mase, sipas shqyrtimit, pasi ajo është përdorur për diagnozën primar e sëmundjeve të ndryshme të veshkave dhe fshikëzës.

Grupi i parë i indikacioneve për ultratinguj është një kongjenitale çrregullime të sistemit urinar. Ultratinguj kryhet kur dyshohet pacienti polycystic, mehakaliksa, podkovoobraznoy aplazionit veshkave ose dystopia të trupit.

Grupi i dytë i patologjive në të cilat performanca treguar Ultrasonografi e veshkave dhe fshikëzës, janë të gjitha sëmundjet e mundshme nxitëse e të dhënave. Këto përfshijnë cystitis, pielinefrity, glomerulonefriti dhe nefrit tubulointerstytsialni. Përkundër faktit se sëmundjet e ultrazërit fshikëzës nuk është metodë aq informative si në patologji renale, sjellja e tij është konsideruar si një domosdoshmëri në kushtet e diagnozën diferenciale e sëmundjeve të tjera.

Dëmtimi traumatik i fshikëzës apo veshkat mund të diagnostikuar me lehtësi nga ultrazërit, prandaj ky shtet është lexime absolutisht me ultratinguj.

Ju nuk mund të nënvlerësojnë rëndësinë e ultrazërit të patologjisë veshkat dhe fshikëz të kancerit në këto organe. Duke përdorur ultratinguj mund të përcaktojë në mënyrë të qartë jo vetëm madhësinë, por edhe pozicionin e rritje patologjike, kështu që oncourology kjo teknikë nuk është se e rekomanduar, por fakultative.

Kundërindikimet për të kryer me ultratinguj e veshkave dhe të fshikëzës

Një ultratinguj e veshkave dhe fshikëzës ishte kaq i përhapur, pjesërisht për shkak të numrit minimal të contraindications. Kjo është arsyeja pse ajo është metodë e zgjedhjes, jo vetëm në të rriturit, por edhe fëmijët.

Pavarësisht mungesë të plotë të contraindications absolute, ju mund të zgjidhni një të afërm. Një ultratinguj e veshkave dhe fshikëzës nuk është i rekomanduar në reagimet lokale inflamatore dhe dermatit të lëkurës së barkut dhe mesit oblasti.Kak njohur gjatë ultrazërit për transmetimin më të mirë të imazhit përdor një xhel të veçantë është aplikuar në lëkurën e pjesës së trupit për t'u testuar. Në praninë e inflamacionit në këtë vend, aplikimi, madje xhel indiferent mund të shkaktojë një valë e dytë e inflamacionit.

I njohur edhe raste të rralla të reaksion alergjik me zbatimin e të njëjtit xhel të veçantë për kërkime. Ata zakonisht kanë një kurs të butë dhe të mos çojë në pasoja serioze. Por sapo kur një reagim patologjike ndaj xhel, procedura e mëposhtme është më mirë të përdorni një çështje tjetër.

Përgatitja për procedurës ultratinguj e veshkave dhe të fshikëzës

Përgatitja për procedurën e fillon rreth dy orë para mbajtjes së saj. Sa për cilësinë e hulumtimeve të nevojshme për të fshikëzës ishte e mbushur para se të ultrazërit të pacientit duhet të marrë rreth një litër lëng. Megjithatë, mos harroni se ju mund të pini vetëm ujë jo të gazuara, si sode mund të çojë në fryrje e tepruar, e cila pengon ultratinguj normale mbajtjen.

Që nga fusha e hulumtimit është poshtme të barkut dhe të ulët mbrapa, veshje të përsosur për një rritje në dhomë ultrazërit bëhet një fustan normale spital që hiqet lehtë dhe si të veshur lehtë. Nëse procedura është kryer mbi një bazë pacient i jashtëm, kjo është më mirë për gratë të veshin rroba të lehta dhe burrat - tuta.

Siç është përmendur tashmë, gjatë procedurës përdor një xhel të veçantë, e cila është aplikuar në lëkurën e njeriut. Sigurisht, në qoftë se procedura është kryer në një zyrë private, nuk do të jepet një peshqir pacientit disponueshme. Quite një foto të ndryshme mund të arrijë fushatën në spital komunale për ekzaminimin me ultratinguj e veshkave dhe fshikëzës. Prandaj, në këtë situatë, ju do të më mirë të aksioneve deri peshqir, ose vetëm për të blerë rroba të zakonshme të thatë që të mos njollë rrobat dhe nuk ndjehen të parehatshme rrugën shtëpi.

Ultratinguj e veshkave dhe syve fshikëz pacientit

Ky studim është një nga më të dashur jo vetëm nga mjekët, por edhe nga pacientët. Arsyeja për këtë mund të quhet një mungesë të ndonjë dhimbje gjatë kryerjes ultratinguj.

Në fillim të procedurës, kur aplikohet për xhel lëkurës njerëzore, pacienti mund të përjetojnë siklet lidhur me temperatura të ulëta çështje indiferent. Kështu, disa minuta kjo ndjesi zhduket krejtësisht dhe pacienti mund edhe të gëzojnë të këtij studimi.

Metodat e ultrazërit të veshkave

Ajo duhet të mbahet mend se kohëzgjatja e trajtimit varet nga gjendja klinike e modelit të kompetencave të durueshëm, mjek e pajisjes dhe të rregullave të institucionit mjekësor i cili kryer studimin. Prandaj, para se të shkojnë në për t'u përgatitur për procedurën duhet të jetë se, ndoshta, të shtrirë në shtrat do të duhet të shpenzojnë më shumë se një orë. Megjithatë, në asnjë rast nuk mund të nxitojë mjeku, i cili mund të ndikojë në rezultatet e hulumtimit me diagnozë të nxituar.

Veprimet me ultratinguj mjekësore të veshkave dhe të fshikëzës

Indiferent shkaktuar xhel në sipërfaqen e trupit të njeriut, mjeku vë sensor në lëkurë. Kështu, pajisja shfaqet në imazhin e ekranit që korrespondon me anatominë e organeve të brendshme. Mjeku, bazuar në foto normal anatomik, përcakton patologjinë e një organi.

Ultrazërit mund të konsiderohet si një metodë shumë efektive të diagnozës vetëm në lidhje me veshkat, sepse trashësia e pajisjes është e qartë kap organin parenkimale, dhe sistemin Shuma pyelocaliceal.

Foto ultratingull veshkave

Si ekzaminimin me ultratinguj të fshikëzës, atëherë kjo mund të përcaktohet vetëm shenjat indirekte të sëmundjes. Për shembull, kur visualized cystitis mur fshikëz trashje, veçanërisht Mukoza e saj. Më qartë ju mund të përcaktojë gur apo trupin anë zgavrën e fshikëzës.

Ultratinguj foto e fshikëzës

Ajo duhet të mbahet mend se rezultatet e ultrazërit të veshkave dhe të fshikëzës është vetëm një raport mjekësor, por jo një diagnozë klinike. Pra, nëse ju gjeni veten në një studim të formuluar qartë diagnozës mjekësore, ju mund të sigurtë të bëjë vërejtje specialist i cili kryer procedurën. Diagnoza e vendosur vetëm mund urolog, bazuar në të dhënat e këtij studimi.

Më të zakonshme janë anomalitë e veshkave dhe uretër; shenjat e sëmundjeve inflamatore (pyelonephritis akute dhe kronike, semundja e veshkave purulent). Kur diagnoza me ultratinguj e urolithiasis shumë si në zbulimin e gur (gurë tregon ndonjë përbërjen kimike, ndërsa teknikat rethenolohicheskih për guri i përbërë nga acidi i urinës mbetet i padukshëm); dhe komplikimet e urolithiasis - zgjerimin pengim traktit urinar tyre, niveli i concrement lokalizimit.

Kohëzgjatja e procedurës dhe kohëzgjatja e qëndrimit në spital

Siç është përmendur tashmë, gjatësia e procedurës ndikon jo vetëm gjendjen klinike të pacientit, por edhe pajisjet teknike dhe mjeku të kualifikuar. Në përgjithësi, me ultratinguj e fshikëzës dhe veshkat merr 10 në 40 minuta.

Qëndruar në spital para dhe pas procedurës nuk është e detyrueshme. Në të kundërtën, një numër i madh i ultrazërit të veshkave dhe të fshikëzës është kryer mbi një bazë pacient i jashtëm. Natyrisht, ka situata klinike ku studimi është kryer për pacientët që janë në spital, por më pas në spital termi nuk është përcaktuar nga hulumtimet dhe sëmundje themelor të pacientit.

Komplikimet e mundshme të ultrazërit

Në agimin e futjen e ultrazërit në praktikë mjekësore, shumë ekspertë frikë se valët tejzanor kalojnë në indet e trupit të njeriut, do të ketë një ndikim negativ në këtë të fundit. Si tridhjetë vjet përvojë në këtë procedurë, një efekt i ngjashëm është vërejtur edhe pas procedurave të gjata në fëmijë, sepse, deri më sot, kjo teori krejtësisht humbi rëndësinë e saj.

Komplikimi vetëm klinikisht të rëndësishme gjatë procedurës mund të jetë acarim të lëkurës lokale apo edhe reaksion alergjik ndaj xhel të veçantë indiferent përdorur për ultratinguj më të mirë pajisje sensor. Në praktikë, një komplikim i tillë nuk ka nevojë për trajtim të veçantë, pak para se procedura e mëposhtme është përdorur materiale ndryshe indiferent.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov