Urinalysis


Urinë - një pasqyrë e trupit. Analiza e plotë ose klinike urinës - më e lehtë dhe më të përdorura.

Kur mbledhur urinën për analizë të përgjithshme është e rëndësishme që të ndiqni disa rregulla. Kjo është një nga testet e pakta që njerëzit të mbledhin veten e tyre. Në mbrëmje ju duhet të gatuaj një kavanoz. Anije duhet tërësisht të larë dhe oshparyty ujë të valë - të cilat nuk paraqiten në analizën "shtesë" bakteret dhe kërpudhave. Mblidhni urinës duhet mëngjes. Quite 100-200 ml. Të jetë i sigurt për të vënë në plotësimin kavanoza duhet të kryejë një banjë të plotë të organeve gjenitale, apo analiza do të "i ndotur". Vendos në urinë e depozitave në qoftë se ju çdo muaj. Nëse jeni duke marrë ndonjë ilaç, të njoftojë mjekun tuaj sepse disa medikamente të ndikojë në urinë. Nuk ka kufizime në dietë, por nuk "insistoj" ujë mineral - ata ndryshojnë reagimin e urinës.


Analiza Obschyy urina na tregon:

Ngjyra e urinës. Ajo duhet të jetë kashtë-verdhë. Nëse urina është e ngjashme me pantallona të gjera të mishit mjeku dyshon një sëmundje inflamatore e veshkave. Disa droga në urinë njollë rozë të kuqe. Dhe në qoftë se ju ha tepër karrota, panxhar, luleshtrydhe, urina bëhet kuqërremtë.

Urinë transparenca. Ajo duhet të jetë plotësisht transparent. Dhe do thekon - dëshmi e inflamacion i veshkave apo të traktit urinar. Por në qoftë se urina ishte e qartë, por duke qëndruar pak, i errët, kjo nuk është asgjë - aq shpesh.

Reagimet urinë. Ajo duhet të jetë e thartë. Neutral ose alkaline urina është infeksionet e traktit urinar dhe në të ushqyerit, mish të dobët.

Dendësia e urinës. Kjo është zakonisht 1018-1025. Në qoftë se dendësia e rritjes së urinës, mjeku dehidratim dyshuar, rritje e sheqerit në gjak. Duke reduktuar pjesën e ai do të mendojnë për inflamacion i veshkat, dështimi i veshkave apo që pacienti pirë shumë ujë.

Proteina. Urina e tij duhet të jetë më pak se 0,033%. Më shumë ndodh në infeksionet, sëmundjet inflamatore dhe imunologjike, sëmundje të veshkave, dështimi i veshkave ose pas ushtrimit të rëndë.

Bakteret dhe kërpudhave. Ata thjesht nuk duhet të jetë

Cilindra. Ata janë normale apo jo, ose shumë pak - një pamje e rrallë. Përndryshe prania e lezioneve indeve të veshkave.

Qelizat e kuqe të gjakut. Ata, gjithashtu, ose mungon, ose të jetë një formulim i vetëm. Nëse qelizat e kuqe të gjakut në 100 në sytë, ajo është quajtur microhematuria dhe tregon imunologjike dhe sëmundje inflamatore veshkave, gurët në veshka, lezionet e kancerit apo infeksion të rëndë në veshka. Nëse qelizat e kuqe të gjakut në fushën e më shumë se 100, ajo është quajtur hematuria bruto. Kur ajo ndryshon ngjyrën e urinës - kjo është ngjyra e pantallona të gjera të mishit, dhe kështu, nuk është një sëmundje inflamatore të veshkave ose gjakderdhje.

Leukociteve. Burrat janë të lejuar të kenë në leukociteve urinës 0-3 në sytë, dhe gratë - 0-5. (E njëjta performancës është normë për djem dhe vajza) leykotsituriya - kështu që rritja e numrit të leukociteve në urinë - sugjeron inflamacion i veshkave dhe të traktit urinar, cystitis, prostatitis, dëme imunologjike veshkave.