Studimet Electrophysiological e zemrës


Indikacionet EFD
Contraindication
Përgatitja për kërkime
Metodat e
Shpjegimi i rezultateve dhe komplikime të mundshme

Ndër të ndryshme të arrhythmias kardiake dhe kryerjen janë sëmundje të tilla që nganjëherë shumë e vështirë për të zbuluar dhe për të përcaktuar taktikat e trajtimit të mëtejshëm. Këto sëmundje nuk janë gjithmonë të sigurta, sepse ato mund të shkaktojnë përçarje serioze të zemrës me qarkullimin e gjakut të mëvonshëm. Prandaj, diagnoza e aritmive vëmendje të veçantë, dhe shkencëtarët vazhdimisht të zgjeruar përdorimin e metodave tjera të kërkimit në aritmologii. Që nga vitet '60 të shekullit të kaluar praktika e mjekëve dhe kardiologëve aritmologii janë metoda zbatohet gradualisht studimet electrophysiological e zemrës.


Parimi i përgjithshëm i këtyre metodave është për të siguruar se nëse mjeku nuk mund të "kapur" aritmi gjatë EKG përditshme e disponueshme ose monitorim EKG, është e nevojshme për të stimuluar zemrën në një mënyrë të tillë që të provokojë një lloj të veçantë të aritmia me aftësinë për të rregulluar atë në EKG ardhshëm. Stimulimi është arritur duke përdorur efekte elektro në zemër, që është ndikuar nga një seri pulses është fiziologjik rritur normën e zemrës, e cila është zakonisht shkaku i arrhythmias panjohur.

Metodat Electrophysiological për të studiuar zemrën (EFD) janë noninvasive (chrezpyschevodnaya) dhe hulumtime pushtuese. Pushtues ndarë në kërkime endocardial dhe epikardialnyh.

Endocardial EFD kryhet duke futur elektrodes nëpërmjet venës femurit në barkushe ose atrium, dhe epikardialnyh stimulim mbajtur zemrën të hapur gjatë kardiokirurgjisë me autopsi e murit mëparshëm gjoks. Kështu, studimi i zemrës endocardial stimulohet "brenda" në epikardialnyh - sipërfaqja e "jashtme" e zemrës, ndërsa chrezpyschevodnaya - Nga ezofagut (elektrode është në afërsi të atrium majtë). Hetimi invazive të jetë procedurë e pavarur diagnostike ose të jetë në fazën e trajtimit kirurgjik të aritmisë (larguarit - shkatërrimin e skemave patologjike të muskulit të zemrës).

Chrezpyschevodnaya EFD kryer më shumë se endocardial që metoda e fundit kërkon pajisje shumë të fuqishme teknike dhe pajisje të shtrenjta, e cila rezulton në një rritje të konsiderueshme në shpenzimet. Përveç kësaj, rreziku ndërhyrjet jo-invazive e komplikimeve është gjithmonë më e ulët se trupi implementues hetimet e ndryshme. Por kërkimore invazive mundësitë diagnostike më të gjera për shkak të ezofagut mund të stimulojë vetëm atrium e majtë (nëpërmjet karakteristika anatomike), ndërsa futja e elektrodë në dhomat e zemrës mundshme provokim dhe ventricular aritmi si.

Indikacionet për studim electrophysiological

Chrezpyschevodnaya Studimet electrophysiological e zemrës mund të emërohet në sëmundje të tilla:

- bradyarrhythmias shkaktuara nga sinus nyje mosfunksionim është,
- tachyarrhythmias paroksizmal supraventikulare,
- Sindromi takikardi - bradycardia shkaktuara nga sindromi sinus (dridhje kryesisht atriale)
- monitorimin e efektivitetit të terapisë antiarrhythmic drogës,
- identifikimin veprim arrhythmogenic (provokuar shfaqjen e aritmia) droga e marra

- përcaktojnë tregues për stimuluesin krijimin e joefektiviteti e terapi të drogës.

Studimi invazive electrophysiological është caktuar në situatat kur pacienti ka një çrregullim kompleks ritëm ose aritmi, i shoqëruar nga manifestimet klinike të rënda dhe mund të shkaktojë fatale:

- bradyarrhythmias, i shoqëruar nga humbja e vetëdijes (sulmeve MEA - Edemsa Morgagni-Stokes)
- takikardi supraventikulare (dridhje atrial, ERW - sindromi (sindromi Wolff-Parkinson-bardhë), takikardi me atrio - lidhje ventrikular - AV - lidhje)

- takikardi spazmatik ventricular forma të ndryshme (që mund të rezultojë me zhvillim spontan të fibrilimit ventrikular, e cila është e barabartë me vdekje e papritur kardiake)
- bllok atrioventricular e shkallë të ndryshme,
- Bllokada e pako bllok dega (sidomos bifastsikulyarnaya - humbja e dy degëve të tre, pasi ajo mund të çojë në zhvillimin e shpejtë bllokadën trifastsikulyarnoy, dhe ky shtet është zhyzneuhrozhayuschym dhe mund të shkaktojë vdekje të papritur kardiak)
- të përcaktuar tregues për cardioversion (rivendosjen ritmin sinus përdorur kardyovertera - aparate të aftë për të ndryshimit të normës së zemrës duke përdorur elektroimpulsiv pushtet të caktuar) për të implant një stimulues kardiak ose artificiale të radiofrekuencave larguarit për mënyra të tjera të zemrës pa efektin e terapisë drogës.

Kundërindikimet për studime electrophysiological e zemrës

Duke contraindications për studime pushtuese electrophysiological e zemrës përfshijnë shtete të tilla si:
- infarkt akut të miokardit
- sindroma akute koronare
- zbulua së pari dhe angina progresive
- aneurysm e zemrës ose aortës
- sëmundje të zemrës, cardiomyopathy me qarkullim të rënda të gjakut
- dështimi të rënda kronike të zemrës
- dështimi akute të zemrës
- emboli, ishemike apo hemorragjike goditje dhe aksident të tjera akute vaskulare

- shtetet ethshme

Nga contraindications chrezpyschevodnaya për studim se sa ato renditur sipër, përfshijnë lezione esophageal siç diverticula, tumoret, ngurtësisë (bashkim), akute dhe kronike ne inflamacionit akut të murit të ezofagut.

Përgatitja për EFD pacientin

Pacienti mund t'i referohet një studimi nga klinika të specializuara apo burg, në të cilën ai merr ndihmë mjekësore dhe diagnostike nga një kardiolog, kirurg zemre apo arrhythmologists. Dhe chrezpyschevodnaya dhe studimet invazive janë kryer në mënyrë rigoroze në stomak bosh. Në prag të procedurave nuk duhet të abuzojë me kafe, cigare dhe alkool, dhe të anulojë të gjitha ilaçet që ndikojnë enët e zemrës dhe të gjakut, por vetëm në konsultim me mjekun tuaj.

Para se të dërgoni pacientin për procedurën, mjeku trajtimit duhet të shqyrtojë plotësisht pacientin. Pacientët duhet të kenë mbi rezultatet e EKG dorë, çdo ditë (nga Holter) EKG monitorimi, Echo - kg (ultratinguj zemra), testimin stërvitje (tredmil ose veloergometry). Nuk mund të kërkojë përfundimin e EEG (elektroencefalogramë), CT ose MRI të trurit (neurolog për qëllim për të përjashtuar natyrën neurologjike të shteteve të pavetëdijshme) dhe të konsultohen mjekët e tjerë (një neurolog, endokrinolog, kirurgët vaskulare dhe të tjerët).

Si është studimi electrophysiological e zemrës?

Jo-invazive EFD

Hulumtimi Chrezpyschevodnaya mbajtur në departamentin e diagnostikës funksionale. Pacienti vjen në departamentin e në mëngjes, ai u ftua në ChpEFI zyre dhe e vuri në shtrat, ku tensioni i gjakut matet dhe të regjistruara EKG normale. Pastaj mjeku i cili zotëron këtë metodë, shpjegon thelbin e procedurave të pacientit dhe të fillojnë zbatimin e tij.

Nëpër hundë ose në gojë (rrallë) futur në hetim ezofag, maja e së cilës është një elektrodë vogël që mund të regjistrojë elektrohramu. Gjithashtu, duke përdorur këtë sensor kryer nxitjen e atrium e majtë duke i transmetuar pulses shkurtër elektrike e një forcë të tanishëm (10 deri në 20 mA). Pas futjen e suksesshëm të sondës është e bashkangjitur në pajisjen, i cili siguron stimulimin dhe analizë të electrograms.

Pas stimulim kryhet regjistrimi electrograms, e cila mund të shkaktojë arrhythmias dëshiruara. Sonda më tej është hequr, mjeku kryer një analizë të të dhënave duke përdorur një kompjuter dhe rezultati është dhënë për të pacientit ose të transmetohet në mjeku departamentit. Shkaktuar tahyarytmyya në shumicën e rasteve, është në mënyrë të pavarur ose përdorimin e drogës. Në përgjithësi, kohëzgjatja e trajtimit është 30 deri në 60 minuta, duke shkaktuar pacientit vetëm ndjesi djegie të lehtë prapa gjoksit që nuk është një patologji në kontekstin e kësaj metodologjie.

Invazive EFD

Isssledovaniyam invazive electrophysiological mbajtur në Departamentin renthenhirurhichnyh metodat diagnostike.

Futet në kavitetin e elektrodave zemrës

Kryerjen e procedurave invazive EFD

Pacienti është dorëzuar në një Gurney nga departamenti i specializuar të zyrës pas qetësim (anestezion intravenoze dhe qetësues), të vendosur në tavolinë operativ, ku tensioni i gjakut matet dhe të regjistruara EKG standarde. Pastaj mjeku kryen kërkime shpon lëkurën në projektimin e femurit (më shpesh) ose venë subclavian (rrallë) për një injeksion të anestezion lokal (p.sh., articaine), dhe pastaj kryen birë të venë. Kjo është e vetmja gjë e keqe që mund të shkaktojë një siklet pak pacientin, si e tërë procedura është pa dhimbje.

Tjetër nëpërmjet një çaj me një përçues të veçantë (Shtytesi) është futur në venoze kateterit hollë fleksibël sipas lëvizjet e kontrollit me rreze X në kavitetin e zemrës. Në fund të saj janë 04:57 Elektroda miniaturë që kryejnë ngjashëm në krahasim me funksionin ChpEFI - regjistrimin electrograms para dhe pas stimulimit elektrik dhe njëjtë. Të dhënat janë përpunuar nga pajisjet e përshtatshme, dhe tregon rezultatin.

Procedura zgjat më shumë se një orë, dhe në qoftë se ajo ishte vendosur të mbajë larguarit radiofrekuencave, si fazën e ardhshme të operacionit, procedura është zgjeruar. Pas kryerjes së catheters kërkimore janë nxjerrë, rajoni punktirovat venë fashë është aplikuar, shtypur dhe dorëzohen në pacientit në kujdesin intensiv për disa orë ose një ditë nën mbikëqyrjen e mjekëve. Pas një kohe të caktuar, ai transferohet në departamentin në të cilën kjo u shtrua në spital.

Shpjegimi i rezultateve EFD

Normalisht burgosur studim electrophysiological Duhet të theksohet se të gjitha llojet e stimulimit provokuar aritmisë u zbuluar.

Pas zbulimit të arrhythmias dhe përcjelljeve është dhënë përshkrim të plotë të çdo aritmia. Gjithashtu matur paralel me segmentin elektrohrami ST (depresioni apo rritje) për informacion në lidhje me praninë e ishemi miokardi, takikardi provokuar.

Rezultatet duhet të interpretohen me kujdes arrhythmologists mjek për të përcaktuar menaxhimin e mëtejshëm të pacientit dhe trajtimin e duhur.

Komplikimet gjatë studimit electrophysiological

Komplikimet gjatë stimulimit elektrik janë tepër të rralla, sepse gjatë viteve të hulumtimeve të bëra në këtë fushë, arrihet më protokollet fiziologjike stimuluese që nuk çojnë në sëmundje të zhvillimit zhyzneuhrozhayuschyh. Megjithatë, mjekët të cilët kryejnë hulumtime, duhet të jenë të vetëdijshëm për rrezikun e kushteve e kujdesit intensiv të tilla si dështim akute të zemrës, dridhje ventricular, vdekja e papritur kardiake, dhe kanë aftësi të ndihmës së parë dhe kardio - përtëritja pulmonare.