Electrocardiography EKG


Edhe në shekullin e 19 milion, shkencëtarët studiuar karakteristikat anatomike dhe fiziologjike të zemrës në kafshë dhe njeri, erdhi në përfundim se ky organ është një muskul që është në gjendje për të krijuar dhe kryer impulse elektrike. Zemra e njeriut ka dy atria dhe dy ventricles. Sjellja e duhur sinjale elektrike për ta e bën të miokardit mirë (muskulit të zemrës) dhe ofron shkurtime të drejtë ritëm.

Së pari, nuk është momenti në qelizat sinoatrial (atriale) nyje, që ndodhet në kufirin e atrium të drejtë dhe Cava superiore vena. Pastaj ai përhapet atrium, duke arritur në nyje atrioventricular (e vendosur në mes të atrium të drejtë dhe barkushe), ka një impuls vonesë pastaj kalon nëpër një pako të tij në trashësinë e mur ndarës interventricular dhe fibrave Purkinje shpërndara në muret e dy ventricles. Kjo mënyrë e sistemit elektrik përçueshmëri sinjal në zemër është e drejtë, dhe siguron një reduktim të plotë të përzemërt, si nën ndikimin e momentit, një ulje e qelizave të muskujve.


Sistemin e zemrës kryerjes

Pak më vonë, shkencëtarët ishin në gjendje të krijojë një pajisje që përdoret për të regjistruar dhe lexuar proceset e aktivitetit elektrik të zemrës me anë të imponuar elektroda në gjoks. Një rol të madh këtu i takon Vyllemu Eythovenu, shkencëtari Holandez i cili ndërtoi makinën e parë për electrocardiography dhe demonstruar se në pacientët me normat e ndryshme të sëmundjeve të zemrës ndryshojnë në zemër regjistrimit electrophysiology EKG (1903 g) .Otzhe çfarë është electrocardiography?

EKG - Kjo metodë e dobishme Studimet electrophysiological e zemrës, bazuar në regjistrimin dhe një përfaqësim grafik të ndryshim të mundshëm që ndodh në tkurrjen e muskujve të zemrës për të diagnostikuar sëmundjet e zemrës.

EKG është kryer duke përdorur elektroda në imponimin mur përpara gjoksit në zemër projektimit dhe gjymtyrë, pastaj duke përdorur të njëjtën aparat potencialet EKG zemrës elektrike regjistruara dhe të shfaqet si një kurbë grafike në një monitor kompjuteri ose termike (duke përdorur regjistrues ngjyrë). Impulset elektrike të gjeneruara nga zemra, u përhap në të gjithë trupin, kështu lehtësinë e leximit janë zhvilluar Kullimi - skema që i lejojnë të regjistrojnë ndryshim të mundshëm në pjesë të ndryshme të zemrës. Ka tre çojë standarde - 1, 11, 111; tre heqjen zgjeruara - AVL, AVR, AVF; dhe gjashtë çon torakale - nga V1 deri V6. Të gjitha dymbëdhjetë të çon të EKG regjistruar në film dhe duke i lejuar në çdo të çojë për të parë punën e një seksioni të zemrës.

Në metodën moderne electrocardiography është përdorur shumë gjerësisht për shkak të disponueshmërisë së saj, lehtësinë e përdorimit, me kosto të ulët dhe mungesa e invasiveness (shkelje e integritetit të indeve të trupit). EKG lejon për të diagnostikuar shumë sëmundje -. Patologji akute koronare (infarkt miokardi), hipertension, aritmi dhe përçueshmëri, dhe kështu me radhë D, si dhe për të vlerësuar efektivitetin e trajtimit kirurgjik të sëmundjeve të zemrës drogës apo.

Ka disa metoda të EKG:

- Holter (ditor) monitorimi EKG - Pacienti vendosur pajisje portative të vogël në gjoks, e cila kap devijimin më të vogël në aktivitetin e zemrës gjatë ditës. Metoda është e mirë, sepse kjo ju mundëson për të vëzhguar punën e zemrës në veprimtarinë normale e përditshme të pacientit dhe për një kohë më të gjatë se sa kur të hiqni një EKG thjeshtë. Ndihmon aritmi kardiake regjistrimit, ishemi miokardi, dalluar në një EKG vetme.

- EKG - Droge të përdorur (përdorimin e drogës farmakolohichsekih) ose ushtrimi (tredmil - provë, ergometry biçikletë); dhe stimulimi elektrik i zemrës, kur administrohen sensor përmes ezofagut (CHPEFI - chrezpyschevodnaya studim electrophysiological). Lejon ju për të diagnostikuar në fazat fillestare të sëmundjes së arteries koronare, pacienti u ankua për dhimbje të zemrës për tendosje dhe në pjesën tjetër EKG nuk tregon ndryshime.
- chrezpyschevodnaya EKG - Zakonisht kryhet para CHPEFI dhe ku EKG përmes murit të përparmë gjoks zbuluar pak informacion dhe nuk e ndihmojnë mjekun për të përcaktuar natyrën e vërtetë të aritmisë kardiake.

Indikacionet për EKG

Çfarë është e nevojshme për të EKG? Electrocardiography mund të diagnostikuar shumë sëmundje kardiake. Indikacionet për EKG përfshijnë:

1. shqyrtimit rutinë për fëmijët, adoleshentët, gratë shtatzëna, personeli ushtarak, shoferët, atletët, njerëzit mbi 40, pacientët para operacionit, pacientët me sëmundje të tjera (diabet, sëmundje tiroide, sëmundje të mushkërive, sëmundjet e sistemit të tretjes, etj);

2. Diagnoza e sëmundjeve:
- hipertension;

- sëmundje koronare të zemrës (CHD), duke përfshirë akute, infarkt miokardi, Subacute postinfarction cardiosclerosis;
- endokrine, dismetabolic, alkooli - cardiomyopathy toksike;
- dëmtime kongjestive të zemrës;
- defekte në zemër;
- aritmi dhe sindromi -VPV përçueshmëri, dridhje atrial, extrasystoles, Taha - dhe bradycardia, bllok sinoatrial dhe atrioventricular, pako bllok bllokadën e degës dhe të tjerët.
- perikardit

3. Kontrolli pas trajtimit të këtyre sëmundjeve (ilikardiohirurhicheskoho mjekësore)

Kundërindikimet për EKG

Kundërindikimet për electrocardiography standarde nr. Megjithatë, procedura mund të jetë e vështirë në pacientët me trauma të rënda gjoks, me një shkallë të lartë të trashje, me një gjoks të fortë e flokëve të trupit (elektroda thjesht nuk mund të përshtaten snugly në lëkurë). Gjithashtu shtrembërojnë në mënyrë të konsiderueshme në dispozicion të dhënat EKG mund stimuluesit kardiak për të pacientit zemrës.

Ka contraindications për ushtrim EKG: faza akute e infarkt miokardi, sëmundje akute infektive, e përkeqësuar nga hipertension, sëmundje koronare të zemrës, dështimi kronik të zemrës, aritmive komplekse, deng aneurizëm të dyshuar aortic, dekompensimi (përkeqësimit) sëmundjet e organeve dhe sistemeve të tjera - ndihmon tretjen e ushqimit, frymëmarrjes, urinar. Për chrezpyschevodnoy EKG contraindication është sëmundje esophageal -. Tumoret, kufizimet, diverticula, dhe kështu me radhë D.

Përgatitja për studim

Nje preparat i veçantë i EKG pacientit nuk është e nevojshme. Nuk ka asnjë kufizim për aktivitet e zakonshme shtëpiake, ushqim apo ujë. Nuk është e rekomanduar për të përdorur procedurën e kafe, alkool apo sasive të mëdha të cigareve, pasi kjo do të ndikojë në punën e zemrës në kohën e studimit, dhe rezultatet mund të interpretohet gabimisht.

Si është electrocardiography?

EKG mund të kryhet në një spital ose klinikë. Në spital studim i kryer në pacientët dorëzuar Brigadës Ambulancë me simptoma të zemrës, ose pacientët tashmë të shtruar në një spital në çdo lloj (terapeutik, kirurgjikale, neurologjike, etj). Klinika kryer një elektrokardiogramë, si një ekzaminim rutinë, dhe pacientët të cilëve gjendja e shëndetit kërkon hospitalizimin e menjëhershëm në spital.

Kryerjen e EKG

Pacienti vjen në zyrë në kohën e caktuar diagnozën EKG qëndron në shtrat në shpinë të saj; infermiere fshin gjoksin e tij, kyçet e duarve dhe të këmbëve me një sfungjer shuar me ujë (për përçueshmëri më të mirë) dhe imponon elektroda - një "pryscheptsi" në dore dhe këmbët dhe gjashtë "suckers" në gjoks në projektimin e zemrës. Përfshihen më tej në pajisje, janë lexuar aktivitetin elektrik të zemrës, dhe rezultati është i regjistruar si një kurbë grafike në thermofilm përdorur regjistrues bojë ose menjëherë ruhen në kompjuter studim vracha.Vse zgjat rreth 5 - 10 minuta, pa shkaktuar ndonjë siklet të pacientit .

Tjetra është analiza e mjekut EKG e diagnostifikimit funksionale, atëherë përfundimi i jepet pacientit ose të transferohen direkt në zyrën e mjekut. Nëse EKG nuk është zbuluar ndryshime të mëdha që kërkojnë ndjekjen në spital, pacienti mund të shkojë në shtëpi.

Deshifrimin EKG

Tani një vështrim më të afërt në analizën e elektrokardiogramë. Çdo Kompleksi përbëhet nga një normale P dhëmbët elektrokardiogramë, Q, R, S, T dhe segmente - PQ dhe ST. Dhëmbët mund të jetë pozitiv (lart) dhe negative (poshtë) dhe segmentet më sipër dhe më poshtë konturet.

Pacienti do të shihni në procesverbalin e treguesve EKG në vijim:

1. Burimi i eksitim. Në funksionimin normal, burimi është i vendosur në zemër sinus nyje, dmth ritmin sinus. Argumentet e Tij është prania e valë pozitive P në 11 plumbit ventrikular para çdo grup formë identike. Ritmi Nesinusovyy karakterizohet nga valë negative P dhe shfaqet në bllokadës sinoatrial, aritmia, dridhje atrial, vibrim atrial, vibrim atrial dhe ventricular.

2. korrektësinë (Rregullsisë) Shkalla. Përcaktoni ku distanca në mes të valë R të disa komplekseve të ndryshme të jo më shumë se 10%. Nëse ritmi është i gabuar, gjithashtu tregojnë praninë e aritmisë. Sinus, por ritmi i gabuar sinus ndodh në (të frymëmarrjes) aritmia dhe ritmin sinus në takikardi duhur sinus dhe brady-.

3. HR - norma e zemrës. Normalisht 60-80 rrahje në minutë. Gjendja e normës së zemrës nën këtë vlerë quhet bradycardia (rrahje zemre ngadalshëm) dhe më lart - takikardi (rrit norma e zemrës).

4. përcaktimi i EOS (boshti elektrike të rrotullimit të zemrës). EOS është mbledhur e aktivitetit elektrik të zemrës, të cilat përkon me drejtimin e boshtit të tij anatomike. Normalisht, EOS shkojnë nga poluvertykalnom për napivhoryzontalnoho pozicion. Në njerëzit e dhjamosur zemra është horizontalisht dhe vertikalisht për të ligët më shumë. Devijimi Aksi mund të tregojë hypertrophy miokardit (rritje e jashtëzakonshme e muskulit të zemrës, të tilla si hipertension, sëmundje të zemrës, cardiomyopathy) ose kryerjen (bllokadës së këmbëve dhe degëve pako bllok degë).

5. Analiza e P valë R. bri reflekton shfaqjen e momentit në nyje sinoatrial dhe mbajtjen e tij në atria. Normalisht bri R pozitiv (përveç për heqjen AVR), gjerësinë e saj për 0.1 sekonda, dhe lartësi 1,5-2,5 mm. Deformim valë P karakteristikë e patologjisë mitrale valve (P mitrale) ose Sëmundjet bronkopneumonare me zhvillimin e dështimit të qarkullimit të gjakut (P pulmonale).

6. Analiza e segmentit PQ. Displays e fiziologjike dhe vonesa impuls përmes nyjen atrioventricular dhe është 0,02-0,09 sec. Ndryshimi gjatësi karakteristike e trazirave përçueshmëri - sindromi shkurtuar PQ, bllok atrioventricular.

7. Analiza e QRS komplekse. Tregon pulsin mbi ventricular septal dhe ventricular miokardit. Normalisht, kohëzgjatja e saj për 0.1 sekonda. Ndryshojë kohëzgjatjen e saj, si dhe karakteristika komplekse deformim i infarkt miokardi, pako bllok bllokadës degës, aritmia ventricular, takikardi paroksizmal ventricular.

8. Analiza e segmentit ST. Shfaq të procesit të plotë ngacmim mbulimit ventricular. Të vendosura zakonisht në konturet lejuar kompensuar lart ose poshtë për 0.5 mm. Depresion (reduktuar) ose rritja ST tregon prezencen e ishemi miokardit ose zhvillimin infarkt miokardi.

9. Analiza e valë attenuation T. pasqyron procesin e ngacmim të ventricles. Normalisht pozitive. Negative T gjithashtu tregon praninë e ishemi imët ose infarkt miokardi.

Pacienti duhet të mbahet mend se pavarur EKG analiza protokoll nuk është e pranueshme. Deshifrimin parametrat EKG duhet të jetë diagnoza funksionale nga një mjek, kardiolog, terapist ose mjeku ambulancë, si një mjek në provim sy mund të krahasohen të dhënat me simptomat klinike dhe rrezikun e kushteve që kanë nevojë për trajtim, duke përfshirë shtrimin në spital. Përndryshe nënvlerësim bërë EKG mund të dëmtojë shëndetin e njeriut dhe jetën.

Komplikimet EKG

A është komplikimet e mundshme gjatë electrocardiography? Procedura për EKG mjaft të padëmshme dhe të sigurt, kështu që paraqiten komplikime. Në kryerjen e EKG ushtrim mund të ndodhë rritur presionin e gjakut, dukuri e aritmive dhe përçueshmëri në zemër, por më tepër, ajo nuk mund t'i atribuohet komplikimeve dhe sëmundjes, dhe për të sqaruar të cilat emëruar teste provokative.