Zemra ultratinguj echocardiography


Çfarë është echocardiography?


Mjeku nuk mund gjithmonë besim diagnozë të saktë në bazë të ekzaminimit klinik vetëm, si në dëgjim (të dëgjuarit) të gjoksit dhe zemra ajo vetëm mund të dyshojnë se ndonjë sëmundje. Por për këtë dyshim për të konfirmuar ose të mohojë, dhe caktoi echocardiography.

Ehokardiografi - Kjo metodë e hetimit mjet që ju lejon të kujtoj zemrën dhe të vlerësojë karakteristikat e saj strukturore dhe parametrat themelore hemodinamik. Thelbi i saj qëndron në zbatimin e valëve tejzanor mund të kërcej jashtë indet e trupit me dendësi të ndryshme akustike. Aparat për studim përfshin burim me ultratinguj, e cila është pasqyrohet nga indet zemra është konvertuar në impulse elektrike. Këto sinjale elektrike procesohen nga një kompjuter dhe shërben për të monitoruar pajisje në formën e një imazhi specifik. Sonography ofron një imazh dy-dimensional të zemrës në kohë reale.

Këtu është një paraqitje grafike e makinës monitoruar zemër.

Hulumtimi i kryer në mur mëparshëm gjoks në projektimin e zemrës. Në rastet kur kjo nuk është e mundur për shkak të vështirësive teknike (e shprehur në pacientët i trashë, plagosje gjoks), sensor është futur përmes ezofagut dhe është në afërsi të atria dhe ventricles. Ky lloj i ehokardiografi quajtur chrezpyschevodnaya ultratinguj e zemrës.

Gjithashtu fshehtë ehokardiografi stres, i cili në bazë të testeve të caktuara të stresit (përdorimi i drogës apo aktivitet fizik) për të vlerësuar contractility miokardi departamente të ndryshme të ngarkesës në zemër dhe pas. Aplikimi i ditës veçanërisht nga kjo metodë në lidhje me metoda të tjera instrumentale te ekzaminimit për diagnozën e sëmundjes koronare të zemrës.

Nuk është një metodë që plotëson ultratinguj zemrës në bazë të efektit Doppler - aftësia e ultrazërit për të ndryshuar frekuencën në varësi të shpejtësisë së objektit u studiuar (në këtë rast jehonën - sinjal reflektohet nga lëvizin qelizat e gjakut) me ultratinguj .pri zemrës me imazhin Doppler me ngjyra të marra tanishme gjakut në atria dhe ventricles.

Ultratinguj zemra me Doppler (Doppler, UZDG, FTC). Fruta. Zemra.

Direkt echocardiography lejon të kujtoj zemër për të parë atë karakteristika anatomike të përcaktuar madhësinë, të rritur ose ulur dhomat e zemrës (atria dhe ventricles), për të vlerësuar dhëmbëza miokardit postinfarction dhe disponueshmërinë, dhe Doppler ndihmon mjekun për të parë rrjedhën e gjakut në zemër (hemodinamikën) dhe të përcaktojë nëse Shkelja e rrjedhjes e duhur të gjakut në dëmtimit të dhëmbëve të zemrës (të tilla si regurgitation - kthimi i akuzës të gjakut).

Indikacionet për ultrazërit zemrës

Pse përdorin ehokardiografi? Tejzanor kardiografi është shpërndarë gjerësisht në kardiologjisë dhe kardiokirurgjisë për shkak të qasjes dhe neinvazyvnosti saj (pa depërtimit mekanik në organet dhe indet).

Indikacionet për ultrazërit zemrës janë:

1. inspektimit rutinë:
- Sapolindur - nevojshme për diagnozën e anomalive kongjenitale ose keqformime të zemrës;
- .. Teens - kryera për të identifikuar anomalitë funksionale në zemër, v me periudhën e rritjes intensive rritja musculoskeletal e zemrës mund të jetë vonë, dhe për këtë arsye rrit ngarkesën në kardio - vaskulare e sistemit;

- gratë shtatzëna - të kryera për vlerësimin e sistemit kardiovaskular dhe pastaj të vendosin mbi mundësinë e vetë-dorëzimit (nëse është e nevojshme, për shembull, nuk diagnostikuar herët sëmundje të zemrës dhe enëve të mëdha)
- atletët - të analizojë ndryshimet strukturore dhe funksionale që ndodhin në zemrën e njerëzve të cilët janë të përfshirë në mënyrë profesionale në sport
2. Diagnoza e endocardial (skeleti i brendshem) dhe zemrës valvulare:
- endokardit bakteral dhe sëmundjet që mund të çojë në zhvillimin e saj - dhimbje të fytit, ethe reumatike, ethet e të kuqe të ndezur, përdorimi intravenoz i drogës, Bakteremia;

- defekte të lindura dhe të fituara të zemrës;
- clots gjakut në dëmtimit të dhëmbëve të zemrës
3. Diagnoza e miokardi (muskujve të zemrës):
- miokardit;
- CHD (sëmundje koronare të zemrës), duke përfshirë infarkt miokardi;
- aritmi dhe përçueshmëri (aritmia e zemrës);
- cardiomyopathy (endokrine, toksik, origjina alkoolike);
- tumoret e zemrës
4. Diagnoza e rreth zemrës (të zemrës "thes", rreshtim i zemrës):
- perikardit
5. Hipertensionit
6. dështim kronike të zemrës
7. keqformime ose kushtet e anijeve të mëdha (aneurysm aortës).

8. Vlerësimi i zemrës dhe aktivitetit kardiak pas terapisë drogës sëmundjet e sipërpërmendura
9. Vlerësimi i valvulave të zemrës dhe gjendjen e muskujve të zemrës në përgjithësi pas operacionit (valvulave proteze ose restaurimit, instalimin e stimuluesit kardiak trajtimit artificiale kirurgjikale e infarkt miokardi, etj).

Kundërindikimet për ehokardiografi

Kundërindikimet për ultrazërit zemrës atje. Ka vështirësi teknike gjatë kryerjes ultratinguj zemrës pamundur për arsyet e mëposhtme: prania e një shkallë të lartë të trashje pacientit, trauma të rënda gjoks, prania e sëmundjes të pacientit të rënda kronike obstruktive të mushkërive me rritjen lehtësinë e indeve të mushkërive (për shkak të zemrës së mbuluar dhe nuk është e lehtë për të depërtuar ultratinguj).

Përgatitja për ultrazërit zemrës

Të veçantë me ultratinguj zemra trajnimi kërkon. Pacienti para kryerjes së procedurës mund të ndjekin rutinën e zakonshme. Ndryshe nga organet e tjera kërkimore, nuk ka nevojë për të kryer kërkime në një stomak bosh ose të pijshëm ndryshimin e regjimit.

Si është echocardiography?

Në mënyrë tipike, procedura është kryer në pacient i jashtëm (ambulancave) në qoftë se pacienti nuk është dërguar më parë një mjek në spital me qëllime terapeutike dhe diagnostikuese. Duhet të theksohet se me ultratinguj i zemrës ka asgjë të rrezatimit, plotësisht të sigurt dhe të padëmshme, dhe për këtë arsye mund të përdoret në mënyrë të përsëritur.

Në kohën e caktuar pacienti vjen në klinikë dhe infermiere fton atë në një zyrë të studimit tejzanor diahnostiki.Dalee ngulitur në shtrat në pozicionin e shtrirë në shpinë ose në anën e majtë (në varësi të rekomandimeve të mjekut), mjeku aplikuar në lëkurë të gjoksit në xhel zemrës projektimi transparente (dirigjent që ofron ultratinguj më të mirë duke kaluar përmes lëkurës) dhe "glides" sensor në lëkurë në pika të ndryshme të qasjes në zemër. Pikat e hyrjes në gjoks - në kafaz i kraharorit paralele mbetur i kafaz i kraharorit në fossa qafës, nën gjoksit pranë kitara e majtë e sipërme, në kulmin e zemrës nën dalë majtë.

Të dhënat janë përpunuar nga kompjuteri dhe shfaqet në një monitor si një imazh grafik dhe punën e zemrës, atëherë të gjithë mjeku shqyrton dhe jep mendimin e vet.

Në studim, shumica e njerëzve nuk ka asnjë siklet. I tërë procesi zgjat 20 - 30 minuta, pas së cilës pacienti është dhënë përfundimi, dhe ai mund të shkojë në shtëpi (përveç nëse, natyrisht, nuk është zbuluar sëmundje serioze të zemrës, duke kërkuar pranimin e menjëhershëm në spital). Ky konkluzion duhet të sigurojë një mjek.

Shpjegim rezultatet ultratinguj zemra

Sigurisht, pacienti nuk ka arsim mjekësor, vështirë për t'u kuptuar nga burgu me shkrim. Megjithatë, shumë pak përpjekje për të kuptuar të paktën parametrat themelore të zemrës marra nga ultrazërit. Vlerat normale të këtyre parametrave mund të ndryshojnë në varësi të pajisjeve në një spital të veçantë. Rrjedhimisht, këto përfshijnë:

- rrënjë aortës - 20-40 mm.
- drejtën barkushe - 7-23 mm;
- drejtën atrium - 27-45 mm;
- la atrium - 19-40 mm;
- barkushe të majtë: CRO (vëllimi fund-diastolik, vëllimi i gjakut në barkushe të relaksuar në kohë diastole) - 65-123 ml; KRR (end-diastolik madhësia) - 46-57 mm; CSR (madhësia e end-sistolik, madhësia e barkushe në kohën e nxjerrje së gjakut në të aortës - sistollë) 31-43 mm;

- trashësi mur ndarës interventricular - 7-11 mm;
- trungu pulmonare (diametër) - 16-25 mm;
- pjesë nxjerrje (EF) - 55-60%;
- vëllimi goditje (SV) - vëllimi i gjakut derdhet nga barkushe të majtë në të aortës në një reduktim të përzemërt;
- gjithashtu vlerësoi numrin dhe valvula lëvizshmërisë cusps e, trashje të tyre, ngushtim ose konfliktit; prania ose mungesa e regurgitation (kundërt maligns gjak në atrium); totale contractility miokardi dhe disponueshmërinë zonat akyneziyi dhe hypokinesia (mungesa ose ulja e shkurtimeve miokardit në fusha të caktuara); Statusi rreth zemrës (prania ose mungesa e rrjedhje në zgavrën rreth zemrës - zgavër në mes të muskulit të zemrës dhe rreshtim e jashtme të zemrës, cipë e zemrës).

Ndryshimet në performancën janë në sëmundje të ndryshme. Kështu, ndryshimet në rrënjë të aortës mund të tregojë arteriosklerozës aortic apo aneurizëm; rritet në dëmtimit të dhëmbëve atria dhe / ose ventricles e dylatatsiynoyukardiomiopatiyi prania, dështim kronike të zemrës, të zemrës valvulave pamjaftueshmëri me regurgitation.

Trashje e muskujve të zemrës (hypertrophy miokardi) tipike për hipertensionit; reduktimin fushat specifike të miokardit përgjithësi ose në të infarkt akut të miokardit ose formimin postinfarction mbresë.

Pjesë nxjerrje dhe vëllimi goditje lejon të gjithë për të vlerësuar zemrën, mund të reduktohet në shumë procese patologjike në sistemin kardiovaskular. Ndryshimet valvulave valvulave riznospryamovanist lëvizjen e tyre, ngushtim apo zgjerim mund të tregojë praninë e sëmundjeve të zemrës pacientit (stenozë ose pamjaftueshmëria vrima valvulave atrioventricular zemrës).

Në çdo rast, një mjek në provim sy do të vendosë nëse ka shkelje të zemrës, ato lidhen me simptoma klinike apo nevojë për metoda të tjera të diagnozës, trajtimit nevojë dhe ku - në një spital apo klinikë në komunitet. Një analizë në përfundimin e pavarur zemra me ultratinguj pa mjekësore kërcënon për shëndetin ose jetën, në qoftë se ajo është një sëmundje serioze për studim.

A është komplikimet e mundshme gjatë ultrazërit zemrës?

Për shkak të procedurave të sigurisë, komplikime me jo echocardiography. E vetmja pengesë mund të quhet një reaksion alergjik në vendin e aplikimit për xhel lëkurës - dirigjent në njerëz të prirur për alergji. Por kjo është vlera shumë të rralla dhe të rëndësishme klinike jo për shkak të përfitimeve të hulumtimit se rreziku i alergjive.