Angiografi koronare koronare


Indikacionet për angiography koronare
Contraindication
Përgatitja për procedurën
Metodat e angiography koronare
Shpjegimi i rezultateve
Ndërlikim

Siç e dini, në zemrën time janë enët e gjakut që ofrojnë gjak me përmbajtjen e oksigjenit në të miokardit (muskujve të zemrës). Këto quhen enëve koronare (koronare të zemrës ose vetë). Normale funksionimi i tyre është thelbësor për funksionimin e duhur të muskujve të zemrës, duke shkaktuar, nga ana tjetër, varet nga mirëqenia e të gjithë trupit. Në rast të bllokimit të enëve të gjakut lumen trombo ose pllakë aterosklerotike ka një hipoksi akute ose kronike indeve të zemrës (mungesa e oksigjenit), që rezulton në nekrozë (vdekja e indeve). Si rezultat i zhvillimit të sëmundjeve të tilla si sëmundje koronare të zemrës (CHD) dhe infarkt miokardi. Në shumicën e rasteve, këto sëmundje diagnostikuar lehtë nga ekzaminimit klinik, EKG dhe me ultratinguj e zemrës.


Por jo gjithmonë vetëm mbi bazën e këtyre të dhënave, ne mund të përcaktojë praninë e patologjisë arterie koronare dhe për të zhvilluar një politikë të trajtimit. Ndonjëherë mjeku duhet të fjalë për fjalë "të shohim", në zemrën e njeriut për të kuptuar proceset patologjike që ndodhin në këtë trup të rëndësishëm. A është kjo e mundur?

Mundësitë e mjekësisë moderne është zgjeruar vazhdimisht. Edhe njëqind vjet më parë dhe mjekët nuk mund të imagjinohet se një ditë ata do të jenë në gjendje të shohin brenda zemrës së një personi të gjallë, për të parë se si ajo rreh, për të vlerësuar performancën e strukturave të saj të brendshme dhe të enëve të gjakut që ofrojnë atë me gjak. Aktualisht, të gjitha mundësua nga pajisje të posaçme dhe të teknologjisë së lartë metodat. Një nga këto metoda është Angiografia koronare (KAH).

Angiografia koronare (ose angiografi koronare) -Kjo Metodat instrumentale të diagnozën e sëmundjeve kardiovaskulare, e cila është bërë duke përdorur kontrasti radiografike administratën mesme në vetë sistemin e tij të qarkullimit të gjakut të zemrës, duke shkaktuar mjeku merr x-rrezet e arterieve koronare, e ndjekur nga një vlerësim i terrenit të tyre. Ky studim tregon shkallën e rrjedhës së gjakut në këto arterie, që rrjedhin nga një mpiksje gjaku, mbulesë atherosclerotic, spazma vaskulare (të tilla si angina Prinzmetal), specifikojnë praninë e ishemi miokardi, dhe për të identifikuar hapat e ardhshëm në drejtim të trajtimit kardiak mjekësor - nevojën për arterie stenting ose koronare arterie shartim anashkalojë (CABG).

Indikacionet për angiography koronare

Treguesit kryesore për këtë metodë të diagnozës është si në vijim:
- pacientët akute infarkt miokardi, prej të cilëve stenting parë një mjek si të nevojshme (brenda 12 orëve të para të manifestimeve të saj klinike të);
- pectoris rënda të qëndrueshme 3 - 4 FC (klasa funksionale);
- pectoris stabile me dëshmi e ishemi rëndë në ushtrimin e të ulët;
- Pectoris Prinzmetal së variant;
- mungesa e efektit të terapisë drogës, në këtë rast çështja e përshtatshmërisë së stenting ose CABG;

- infarkt miokardi, i shoqëruar nga aritmive fatale (dridhje ventricular, plotë AV - bllok, etj) ose vdekje klinike;
- rrezik të lartë nga vdekja e papritur kardiake;
- paaftësia e EKG ose ultrazërit të zemrës me ngarkesë (tolerancë të ulët të ushtrimit, si dhe për pacientët me nxjerrje pjesë të ulët nga ana e ultrazërit);
- zemra para kirurgji valvul në pacientët mbi dyzet vjet, si dhe dhimbje të gjoksit dhe zemër;
- sqaruar diagnozën mbi indikacionet klinike apo profesionale - në rastet kur rezultatet e metodave të tjera të diskutueshme e ekzaminimit;

- pectoris përsëritura ose infarkt miokardi brenda 9-12 - muaj pas stenting dhe CABG, respektivisht.

Indikacionet për angiography koronare

Kundërindikimet absolute për këtë metodë nr.
Nga contraindications relative janë: infeksionet akute, anemi (hemoglobina reduktohet në gjak) patologji e koagulimit të gjakut me rrezik të mundshme të gjakderdhje të zgjatur, goditje, sëmundjeve akute ose kronike të organeve të tjera (patologji akute kirurgjikale ose gjinekologjik, diabeti dekompensimi, astma etj).

Për çdo tregues pacientit dhe Kundërindikimet kardiolog përcaktuar, kirurg zemre, dhe në qoftë se mjekët e nevojshme tjera rreptësisht individuale.

Përgatitja për kërkime

Para angiography koronare është shumë e rëndësishme për të vëzhguar regjimit të pijshëm dhe mënyrën e të ngrënit. Hulumtimi i kryer në mënyrë rigoroze në një stomak bosh (vakt i fundit për 6 - 8 orë), si të vjella mund të zhvillohet gjatë kontrast intravenoz dhe aspiratës (duke marrë në rrugët e frymëmarrjes) vjella. Dy - tre orë për të mos studimi lejohet të pini shumë ujë të pijshëm të pastër për funksion të duhur të veshkave, pasi ajo është se ata duhet të shfaqin agjent kontrast nga trupi.

Në rastin e studimit të planifikuar, pacienti është dërguar nga klinikë apo spital kardiologjisë, ai duhet të jetë në duart e metodave të tilla të shqyrtimit, urinalysis, gjakut komplet me përkufizimin e trombociteve, indeksi prothrombin, kohën e koagulimit të gjakut dhe të treguesve të tjerë të koagulimit të gjakut, biokimike Analiza e testeve të gjakut për HIV, sifilizi, hepatiti B dhe C, rezultatet e EKG, echocardiogram (ultratinguj zemrës).

Nëse pacienti është marrë për të studiuar urgjentisht (ambulancë me kujdes ose Kardiologji departamentet intensive me infarkt miokardi dyshuar), këto teste mund të kryhet urgjentisht e nevojshme.

Sa është angiografi koronare?

Angiografia koronare është një metodë invazive të diagnozës, dmth në studimet e kryera në zbatimin e indeve dhe organeve të trupit të njeriut. Kryerja e një bazë të planifikuar apo emergjente. Në ekzaminimin e planifikuar e pacientit për disa ditë para se të hospitalizuar në departamentin e kardiologjisë të spitalit ose kirurgjikal, ku metodat e nevojshme diagnostike e përshkruar më sipër në diskrecionin e mjekut.

Para infermiere merr pacientin në një Gurney në kërkimin renthenhirurhichnyh zyra ai i kryer premedication - futjen e painkillers dhe qetësuesve (Ketorol, Relanium intramuskulare ose intravenoze). Pastaj zhvendoset pacientin në tavolinë në zyrë, znebolyuyut vend çaj arterie radiale (dore) ose arterie femurit (në ijë) me anestezi nënlëkurës lidocaine apo anestetikë të tjera, pastaj do të vazhdojë direkt në birë (lëkurë birë dhe arteriet). Pas hyrë në një arterie (zakonisht rreze) është futur prezantohet - tub steril disponueshme me një valvul që parandalon gjakun e saj dhe portin lateral e hyrjes për kontrast. Nëpërmjet prezantohet prezanton dirigjent që është në arterie radiale nga sinus aortës koronare në të. Pastaj në udhëzues kateterit është futur dhe e vendosi në gojën e të drejtës dhe të arterieve majtë koronare, me futjen e kateterit kryer medium kontrast radiografike që ju lejon të shihni hijen e arteries në ekran si zemrën dhe arteriet, pa dallim të thithin rrezet-X. Pra nuk është një qitje me anë të instalimeve x-ray, për të vlerësuar arterie koronare në projeksionet e ndryshme (arteria nuk qëndron në të njëjtin aeroplan).

Rezultatet janë shfaqur parametrat kontrast, dhe pastaj të ruajtur në një kompjuter, e ndjekur nga vlerësimi dhe interpretimin e rezultateve. Pas suksesit të kundërt apo kateterit është hequr, apo mjekët të vendosë për nevojën për angioplasty tullumbace emergjente apo hyrje stent në arterie ngushtuar.

Pas procedura zbatohet salcë që shtyn në dore, duke kërkuar nuk dressings të mëtejshme dhe të japë pacientit në repart. E gjithë procedura zgjat rreth 15 - 30 minuta, pa shkaktuar ndjesi të dhimbshme në të pacientit, pa llogaritur birë (birë).

Pas sondazhit, të kryer në mënyrë të planifikuar, pacienti mbetet në departamentin e kardiologjisë për disa ditë për të vlerësuar situatën e përgjithshme dhe të vendosë për trajtime të mëtejshme. Nëse është e nevojshme, koha shtrimin në spital mund të rritet në bazë të kanë nevojë për trajtim kardiak.

Nëse sondazhi kryer nga treguesit e emergjencës, pacienti është transferuar në kardioreanimatsiynyh departamentin për vëzhgimin e mëtejshëm dhe trajtim.

Shpjegim rezultatet koronare angiografi

Vlerësimi i të dhënave të marra gjatë angiografia koronare, kryhet renthenhirurhiya, një kirurg zemre dhe kardiolog. Varësisht nga shkalla e ngushtimit të arterieve koronare janë datat e mëposhtme:

- mbyllje - Bllokim i plotë i pllakatë arterie aterosklerotike ose trombo - pastrimin arterie koronare ngushtuar rezultatin e më shumë se 90%;
- stenozë - Ngushtimi i pjesshëm i arteries me 30 - 90% - janë burim stenozë dallohen (arterie apo në gojën e jo më shumë se tre milimetra nga fillimi), stenozë lokale (për 1 - 3 mm arterieve), stenozë të zgjatur (në një pjesë të konsiderueshme të arteries ngushtimin lumen e saj )
- arterie aneurysm (Mur zgjatje që parandalon rrjedhjen normale të gjakut dhe kërcënon për të thyer murin me gjakderdhje);

- arterie kalcifikim (Depozitimi i kripërave të kalciumit, zakonisht në kombinim me pllaka aterosklerotike në murin arterie, e cila gjithashtu apelimet ngushtimin dhe rrjedhën e gjakut të dëmtuar në këtë arteries).

Shifra tregon një pengesë e pjesshëm të një arterie koronare.

Rezultatet janë të rëndësishme për mjekët sa i përket kirurgjisë të nevojshme. Për shembull, shkalla e ngushtimin e arterieve nga më shumë se 75% e pacientëve demonstruar reperfuzionit kardiak (restaurimin e rrjedhës së gjakut) sulm.

Komplikimet e angiography koronare

Që nga ky studim është pushtuese, shumë më pak kryer në zemër, ekziston një rrezik i komplikime zhvillimit të statistikave në dy raste nga njëqind. Vdekshmëria gjatë angiografise koronare është më pak se 1%. Megjithatë, në raste shumë të rralla mund të zhvillojë dridhje ventricular, trombozë koronare arterie me zhvillimin e infarktit të gjerë miokardi, goditje, trombozë të arteries radiale, inflamacion infektive në vendin shpim, dështimi akut i veshkave, si një reagim ndaj tërheqjes së kontrast përmes veshkave, reaksion alergjik ndaj materialit kontrast , deri në zhvillimin e shok anafilaktik.

Parandalimi i komplikimeve të historisë kujdesshëm në lidhje me sëmundje të veshkave, anaphylactoid (apllerhicheskih) reagimet, sidomos në jod dhe emërimin në kohë të anticoagulants (heparin fraksyparynu, Warfarin).

Komplikime afat mund të konsiderohet statistikore dozë chtonizkie dëshmi e rrezatimit të marrë gjatë hulumtimeve vizualizatsionnyh zemrën, rrisin rrezikun e kancerit në pacientët me një mesatare prej 3%.