Skanimi Duplex e anijeve


Dëshmi
Contraindication
Përgatitja dhe të kryejë
Shpjegimi i rezultateve
Ndërlikim

Në ditët e sotme mjekësia ofron një gamë të gjerë të metodave instrumentale të diagnozës, duke lejuar saktësi të lartë për të konfirmuar ose hedhur poshtë praninë e një diagnozë të caktuar të pacientit. Një prej tyre është skanim i dyfishtë i anijeve - një metodë e shqyrtimit të enëve të gjakut në bazë të përdorimit të efektit Doppler duke përdorur ultratinguj.

Ultratinguj nuk është zhytur nga indet e buta (muskujve, murin e enëve të gjakut, organet e brendshme), dhe reflektuar mbi to dhe duke përdorur pajisje digjitale shfaqet në pajisjen monitoruar në formën e imazheve dy-dimensionale. Në rastin e studimit të strukturave me lëvizin të mesme të lëngshme (anijeve në këtë rast) me ultratinguj jo vetëm që reflektohet nga lëvizin qelizat e gjakut, por po ndryshon frekuencën e saj në varësi të shpejtësisë së elementeve që është regjistruar në një ekran kompjuteri dhe i jep një ide shpejtësinë e rrjedhjes së gjakut. Ky quhet efekti Doppler.


Kështu, skanim i dyfishtë i anijeve - është metodë e dobishme për diagnostikimin e sëmundjeve të arterieve dhe venave, duke e lejuar ju që të parashikoj pothuajse çdo enë gjaku në trupin e njeriut në kohë reale, të vlerësojë shkallën e rrjedhës së gjakut në atë për të zbuluar praninë e ndryshimeve në furnizimin me gjak të indeve përreth.

Të tilla mjeku anije foto sheh në pajisjen monitoruar

Përparësitë e metodës përfshijnë jo-invazive (hyrje në indet e trupit), mungesa e ekspozimit të rrezatimit, qasje (në spitale moderne pajisje të mirë të pajisjeve të nevojshme), aftësia për të diagnostikuar saktë patologji ekzistuese vaskulare.

Indikacionet për i dyfishtë skanim të anijeve

Kjo metodë është për qëllim kur mjeku dyshon prania e kushteve të mëposhtme patologjike:
- anomali vaskulare apo deformim që pengon furnizimin normal të gjakut të organeve,
- atherosclerosis e aortës dhe degëve të saj,
- obliterating arteriosklerozës i extremiteteve te ulta,
- trombozë të venave dhe arterieve,
- varices,
- endarteritis dhe vasculitis (inflamacion i murit të enëve të gjakut)
- diabeti dhe komplikimet e tij (angiopatin diabetik të enëve të retinës, arteriet këmbët dhe këmbët - "sindromi diabetik këmbë"),

- hipertension (kombinuar me crregullimeve të funksionit të trurit - dyscirculatory encefalopati)
- aneurysm aortic,
- defekte të zemrës (p.sh., pamjaftueshmëri valvula aortic, e cila çon në rrjedhjen e dëmtuar të gjakut në enët që furnizojnë trurin)
- patologji cerebrale në të sapolindur.

Në kryerjen diagnozën studim mundshme të sëmundjeve të enëve të gjakut në vijim grupe:

1. Vlerësimi i fluksit të gjakut në brachiocephalic (brachiocephalic) arterie - tregon të zakonshme, të jashtme dhe të brendshme të arterieve karotide.

Sondazhi është i nevojshëm në qoftë se pacienti u ankua për një karakter të veçantë:
- dhimbje koke të shpeshta, migrenë,
- bie me humbje të vetëdijes ose pa
- "Zhurma" në veshët, keq "fluturon" para syve të tyre,
- atak ishemik i përkohshëm
- marramendje shpeshta
2. Vlerësimi i rrjedhjes Transcranial gjakut (intracranial) enët - mëparshëm, arteriet cerebrale mesme dhe të prapme:
- mbajtur në lidhje me skanimin e arterieve brachiocephalic.
3. diagnozën e sëmundjeve të arteriet dhe venat e gjymtyrëve është e nevojshme në rastin e simptomave të tilla si:

- prania e enëve të gjakut "yjet" në këmbët e tyre,
- varices venat e gjymtyrë të ulët,
- ënjtje të rënda e gjymtyrë të ulët, të rënduara kur ecin,
- dhimbje, lodhje në armëve apo këmbët,
- Bora e gjymtyrë,
- Sindromi çalim peremezhayuschey - për shembull, njerëzit të cilët i tymosur një numër i madh i cigareve për një periudhë të gjatë kohore, formuan një vrull të qëndrueshme enëve të gjakut, duke çuar në ndërprerjen e furnizimit me gjak në muskujt e këmbëve dhe këmbët,
- Ndryshimet ngjyra (blu, violet) në kombinim me dhimbje të konsiderueshme mund të tregojë akute për venoz apo arterial trombozë.

4. Diagnoza e sëmundjeve të aortës dhe degëve të saj:
- Rritja aneurysm, kraharorit, aortës abdominale.
5. Diagnoza e sëmundjeve të enëve të gjakut të veshkave, mëlçisë, tiroide, prostatës, syrit:
- tumorit autoritetet përkatëse për të vlerësuar shkallën e vaskularizim (rrjetit përhapja vaskulare) në to,
- cirroza, portali trombozë venë e vlerësimit intrahepatic rrjedhjes së gjakut,
- dështim kronik renal, glomerulonefritin,
- diabeti me lezionet vaskulare e fundus, e cila çon në verbëri, lëndimit syrit dhe të tjerët.

Kundërindikimet për kërkime

Ashtu si për një ultratinguj standarde, për dyfishtë skanimin e arterieve dhe venave contraindications absolute ekziston. Është vështirësitë e mundshme teknike, kur ultrazërit nuk mund të "marrë" në anije provë, të tilla si një shkallë të lartë të trashje në një pacient në studimin e enëve të gjakut të mëlçisë dhe të veshkave lëndimeve, frakturave të hapura të kafkës, syrit, gjymtyrë, prania e sipërfaqeve të mëdha plagë në lëkurë në projeksion Anijet studiuar.

Përgatitja për një pacient që arterial skanim i dyfishtë

Në trajnim të veçantë nuk është e nevojshme. Pacienti mund të ndiqni rutinë e zakonshme dhe për të marrë shumën e zakonshme të ushqimit dhe ujit.

Si është hulumtimi?

Objektet arterie duplex skanim kërkon softuer ultrazërit Scanner (pajisje, në gjendje të perceptojnë rrezet reflektohen tejzanor për regjistrimin e tyre si kthesa grafike dhe të përkthehet një imazh dy-dimensional me harta ngjyra e rrjedhjes së gjakut) dhe një sensor tejzanor.

Pacienti mund të merren në zyrën e diagnostifikimit tejzanor në një bazë të planifikuar apo emergjente. Ai vazhdimisht shkon nga klinikë ose e lagjes profilin, e cila është në spital në këtë moment, por shenjat e emergjencës kryer ekzaminimin e personave me trombozë të dyshuar akut, goditje ishemike, aneurizëm të aortës dhe sëmundjeve të tjera akute vaskulare.

Pasi pacienti lindin në zyrë, ajo vuri në shtrat dhe të kërkojë për lirimin nga rrobat e trupit të hetuara. Pastaj mjeku aplikuar në xhel lëkurës - një udhëzues për të mirë "rrokje" pėrshkueshmėrisė lëkurës sensor dhe rreze më të mirë me ultratinguj dhe të fillojnë të studimit. Në këtë proces juve akses të ultrazërit në pika të ndryshme në projektim hetuar anije.

Për shembull, kur skanohet arteriet karotide dhe arteriet e aksesit të trurit nëpërmjet lëkurës dhe muskujt e qafës, si dhe në lidhje me kafka shpinë (nyje craniovertebral), i kockave përkohshme, kreu i zverk, në orbitë . Kur skanimi aortës dhe degët e saj, mjeku renale dhe hepatike vaskulare vë xhel në lëkurë dhe punon gjoks dhe bark, studimin e gjymtyrëve vaskulare - në fushat e lëkurës së duarve dhe këmbëve përkatëse anijeve natyrisht të mëdha. Në studimin e fundit, pacienti mund të kërkohet për të ngriteni për skanim në një pozicion në këmbë (kjo është e rëndësishme për vlerësimin e qenët i qartë perforating venat që të komunikojnë venat e thella dhe sipërfaqësore e këmbëve) dhe kryejnë testin Valsalva (natuzhuvannya) për të sqaruar ndryshimet në rrjedhjen e gjakut në venat në kohën e testit.

Në këtë kohë të gjitha informacionet e marra skaner është përpunuar duke përdorur pajisje dixhitale dhe shfaqet në një mjek monitor kompjuteri si imazhe me ngjyra dhe karakteristikat sasiore e fluksit të gjakut në enë, e cila mban mjekun vlerëson dhe interpretimi i rezultateve.

Testi është 20 - 30 minuta, pas së cilës mjeku jep mendimin e tij pacientin që të vazhdojë të sigurojë mjekun e tij. Nëse marrja në pyetje e planifikuar pacienti shkon në shtëpi, dhe kur shqyrton dëshminë emergjente hospitalizuar në departamentin e specializuar për vëzhgim të mëtutjeshëm dhe trajtim.

Shpjegimi i dyfishtë performanca skanimin e anijeve

Jo çdo pacienti është në gjendje për të kuptuar të shkruara në burg pas skanimit. Në thelb, të përpiqet për të kuptuar se nuk është e nevojshme, për shkak se ky informacion është thjesht mjekësor në natyrë dhe ka për qëllim për të profesionistëve kompetentë në këtë fushë. Megjithatë, secili ka të drejtë të dinë rezultatet e metodave të ndryshme diagnostike, kështu që ne fokusohemi pak në parametrat themelore të dyfishtë skanimin e arterieve dhe venave dhe të përpiqemi për të kuptuar, të cilat mund të tregojnë një gjendje normale të anijeve, dhe ai i patologjisë.

Pra, në përfundim pacienti mund të shihni karakteristikat e mëposhtme (mund të ndryshojë në varësi të grupit të studiuar enët e):

1. Karakteristikat sasiore spektrit Doppler:
- pik shpejtësia rrjedha systolic
- fund shpejtësia e rrjedhës diastolik
- Koha mesatare e rrjedhjes maksimale shpejtësia
- Rrjedhë koha mesatare shpejtësia
- Indeksi i rezistencës
- Indeksi pulsatornoho

Rëndësia praktike e këtyre treguesve ka systolycheskaya shpejtësi, siç thuhet se ka stenozë (ngushtim) e enëve të gjakut, për shembull, si rezultat i murit aterosklerotike të enëve të gjakut. Dytë - Katër treguesit e përdorur kryesisht për formulat që të llogaritur dy të fundit kanë gjithashtu praktike - për shembull, më të larta indeksi rezistenca, aq më e madhe rezistenca ndaj gjakut të enëve të gjakut rrjedhës mur kthehet, pasi ajo humbet elasticitetin e tij, e cila ndodh në hipertension, angiopatin diabetik, trombo sipërfaqe muri, pllaka aterosklerotike. Normalisht disa anije, të tilla brachiocephalic trungu dhe subclavian arteriet kanë një rezistencë të lartë.

2. Karakteristikat cilësore:
- arterie vlerësuar straightness ose prania e lëvizje tendosje yzvytoho, aneurysms (zgjatje) ose anomalitë e tjera
- matja e diametrit të arteries (duke përdorur kalimit aeroplan tërthor)
- matja e seksit komplekse - Mediat (arteriet rreshtim brendshme endoteliale dhe muskujve mesatare - shell elastike)
Këta tregues tregojnë shkallën e ngushtimit në hipertensionit arterial, prania e overlays sipërfaqësore mur (trombeve, pllaka aterosklerotike). Në rast të trombo pllakatë përshkruan vendndodhjen e tyre, madhësinë, echogenicity (të lartë, të mesëm, të ulët), strukturën, sipërfaqe e lëmuar (, i përafërt, me ulcerat për pllaka).

- për venat në paraburgim tregojnë praninë ose mungesën e zgjerimit, transformimin variçe e venave dështimit valve (e cila kontribuon në stagnimin e gjakut në to dhe variçe) venë compressibility ose compression në (duke shtypur sensor përcaktohet venë mur elasticitet), reaksionar vendosmëri (reverse) rrjedhjen e gjakut gjatë testit Valsalva (testi normal duhet të jetë negative).

Parametrat duhet të analizohet nga një mjek - mjek, kardiolog, neurolog, kirurg vaskular për të përcaktuar menaxhimin e mëtejshëm të pacientit dhe zgjedhjen e trajtimit optimale.

Komplikimet skanim dyfish e anijeve

Komplikimet në procesin e anketimit nuk ndodh, kështu që kjo metodë me të drejtë mund të quhet një nga metodat më të sigurta të diagnozës.