Veloergometer


Në rast se një person i ndonjë sëmundje të sistemit kardiovaskular nuk janë të bazuara gjithmonë në simptomat dhe metodave të zakonshme të kërkimit (matjen e presionit (BP), EKG) menjëherë mund të krijojë një diagnozë të saktë dhe trajtim. Në raste të diskutueshme, mjekët përshkruajnë diagnostik i mostrave pacientit me aktivitet fizik. Përdorimi i tyre është i bazuar në rritjen e normës së zemrës gjatë ushtrimit, që nënkupton një rritje miokardit kërkesën e oksigjenit. Një zemër e shëndoshë është në gjendje t'i përgjigjet në mënyrë adekuate ndaj stresit, por perfuzionit ngacmuar miokardi (sëmundje koronare të zemrës) janë ndryshimet që janë të regjistruar në një elektrokardiogramë.


Një nga këto mostra është veloergometry. Metoda konsiston në EKG në pjesën tjetër të mëparshme të studimit, marrjen pacienti dosed ngarkesën fizike në pajisje, i ngjan një biçikletë, dhe vlerësimin e mëtejshëm të ndryshimeve regjistrimit EKG që lindin në zemër.

Përparësitë Veloergometry është aftësia për të identifikuar fshehur, format asymptomatic të sëmundjes që nuk janë regjistruar në procesverbalin e EKG disponueshme në pjesën tjetër, lehtësinë e studimit, qasjes (spitalet moderne kanë pajisje të mirë të pajisjeve të nevojshme), jo-invazive (diagnostifikimit "pa gjak"), mundësia e studimeve të shumta. Disavantazhet përfshijnë praninë e contraindications, pasi që shumë pacientë nuk mund ta provoni stërvitje.

Indikacionet për studim

Veloergometer përdorur në situatat e mëposhtme:

1. Sëmundje koronare të zemrës:
- me qëllim të qartësimit kur asimptomatike, kur nuk ka ankesa, dhe regjistrimin e EKG janë regjistruar më parë episodet e ishemi miokardi
- në prani të ankesave të ushtrojë presion mbi dhimbje në zemër që nuk janë të shoqëruar nga ndryshime karakteristike në EKG
- u zhvendos më parë bezbolevoy infarkt miokardi
- në pacientët me sëmundje diagnostikuar koronare të zemrës dhe / ose infarkt miokardi për ushtrimin e tolerancës vlerësim

2. Hipertensionit
Dështimi 3. Zemra:
- për të diagnostikuar shkallën e funksionit të miokardit në sëmundje të ndryshme të zemrës në shkallën e ashpërsisë së dyspnea që ndodh gjatë ushtrimit
4. Shkelja e normës së zemrës:
- ndryshimet parë pazotuara në EKG, në prani të ankesa pacientit në karakter korrespondues
5. Faktorët e rrezikut për sëmundje koronare (dy ose më shumë):
- diabet
- mosha mbi dyzet dhe pesëdhjetë vjet për burrat dhe gratë, respektivisht
- hipertensionit

- pirja e duhanit
- adiposity
- metabolizmin lipidet
- rritjen e kolesterolit në gjak
- ngarkuar trashëgim në sëmundje të zemrës, sidomos në prani të të afërmve të njerëzve që kanë vdekur nga vdekja e papritur kardiake nën 60 vjet
6. Monitorimi i efektivitetit të trajtimit të drogës apo sëmundjeve të zemrës listuara

Veloergometer kërkohet sipas ankesave në vijim:

- shkatërrimtar dhimbje gjoksi ose një natyrë djegie, mu në krahun e majtë, sup, nofulla

- Dhimbje nonspecific (prostrelyvayuschye, Kohl, prerja) në gjysmën e majtë të gjoksit, rënduar në shfrytëzim
- gulçim gjatë tendosje
- ndërprerje në zemër, ndjenja rrahje zemre në pjesën tjetër, ose gjatë ushtrimit
- vjellje, marramendje, dhimbje koke në rajon zverku, i shoqëruar nga një rritje në ngarkesë tensioni i gjakut

Kundërindikimet për veloergometry

Kryerja e testeve kundërindikuar në sëmundjet e mëposhtme:
- infarkt akut të miokardit
- angina e paqëndrueshme
- aritmi të rënda (rreh ventricular të shpeshta, dridhje atrial ndodhur për herë të parë, dalldi e dridhje atrial, takikardi ventricular, bllok të plotë atrioventricular, së pari u shfaq plotë deng majtë bllok degë, etj)

- aneurysm dyshuar aortic
- thromboembolism sistemike
- goditje akute
- sëmundjet e zemrës në fazën dekompensimi
- dështimi kronik akute dhe të rënda të zemrës
- Kriza hypertensive
- Rritja e vazhdueshme e tensionit të gjakut me numër të lartë që nuk i përgjigjen trajtimit
- ethe akute reumatike, dhe sulmet e përsëritura të etheve reumatike në fazën akute
- perikardit, miokardit dhe endokardit në fazën akute
- shtetet ethshme
- gjendja akute kirurgjike
- diabeti, astma dhe sëmundje të tjera kronike në fazën dekompensimi

Përgatitja për pacientin

Trajnim të veçantë gjatë veloergometry është e nevojshme. Eva mund të marrë të lëngshme dhe ushqim në sasi të zakonshme, por në ditën e studimit lejohet vetëm një mëngjes të lehta jo më vonë se dy - tre orë para procedurës. Dy - tre ditë para studimit në konsultim me mjekun tuaj shfuqizohet barnave që ndikojnë perfusion miokardit dhe presionin e gjakut, përveç nëse ndryshe të çojë në shtetet zhvillimin zhyzneuhrozhayuschyh. Këto barna përfshijnë nitroglycerin dhe derivate të saj, Beta - blockers, inhibitorët e ACE dhe të tjerët.

Në prag të shmangur stresin rëndësishme fizike dhe psiko-emocionale, dhe për të eleminuar përdorimin e alkoolit, nikotinës dhe kafe, si të gjithë mund të ndikojë në studimin tuaj të zemrës ditë. Në procesin e ardhur më mirë në të lirshme montim, nuk kufizon lëvizjet dhe lejon udhëtimin e lirë në biçikletë.

Si është veloergometry?

Ditë pacienti chimes fjala për studimin e diagnostifikimit funksionale departamentit, ku ai ishte i ftuar në zyrën për testim ushtrim. Pacienti është kërkuar që të uleni ose shtriheni në shtrat për të përputhen pranga aparat matës tensioni në sup dhe gjoks elektroda. Pas kësaj presioni kryer gjakut dhe regjistrimin EKG në pjesën tjetër. Atëherë pacienti është e përshtatshme të rregulluar në biçikletë, dhe kërkoni atë pedaling për të filluar një ritëm normal. Rregullisht (çdo tre minuta) ngarkesa është rritur duke përdorur mekanizmat elektromagnetike apo rrip, e cila rrit normën e zemrës. Në rastin e dhimbje gjoksi, vështirësi të rënda të frymëmarrjes dhe simptoma të tjera të pakëndshme, rritje të konsiderueshme në presionin e gjakut ose ishemi të rënda në provë EKG mund të ndalet. Nëse këto shenja jo, testi përfundon kur norma submaximal zemrës (75 - 80% e maksimale, kjo vlerë është llogaritur mbi tavolina në varësi të gjinisë dhe moshës).

Matja e presionit të gjakut është mbajtur në fund të çdo hulumtimit minutë është regjistrimi i vazhdueshëm EKG. Në përgjithësi, procedura zgjat rreth dhjetë minuta, pastaj një tjetër 15 minuta për mjekun vlerëson rivendosjen e presionit të gjakut dhe shkalla e zemrës. Studimi nuk shkakton siklet të pacientit.

Pas procedurës, pacienti është duke pritur për përfundimin dhe marrja e saj, mund të shkojnë në shtëpi. Rezultatet duhet të transferohen te mjeku i cili ka dërguar mostër.

Shpjegimi i rezultateve veloergometry

Duke përfunduar një mjek në dorë, pacienti sheh në të treguesit e mëposhtëm:

1. Puna e ekzekutuar në joules (j) ose kilohramometrah për minutë (kg * m / min) dhe fuqinë e pragut në vat (W).
2. Arsyet për ndërprerjen e mostrave (simptomat, ndryshime në EKG ose arritjen e ngarkesës maksimale).
3. Niveli i performancës fizike (të ulët, të mesëm, të lartë).
4. Ndryshimet në presionin e gjakut dhe shkalla e zemrës, si dhe puna (puna e dyfishtë) e tyre.
5. Koha deri në restaurimin e presionit të gjakut, norma e zemrës dhe ndryshimet EKG (normalisht deri në fund të pesë minuta).
6. Reagimi SH.A. të ngarkesës (shuma e "pikut" si - të regjistruar në ngarkesën e pikut). Nëse kjo vlerë ka qenë më shumë se 190/100 mm. Hg. Art., Reagimet diagnostikuar tipit hypertensive kërkon qëllim korrigjim ose trajtim antihipertensivëve të tjerë.

7. Shkelja e ritmit - nëse i regjistruar apo jo, nëse po, cila. Normalisht, duhet të jetë në ritëm sinus, takikardi sinus lejuar (50 - 60% e normës fillestare zemrës në pushim). Arrhythmias normalisht nuk duhet të jetë.
8. çrregullime koronare. Normalisht nuk duhet të ketë ndryshime në EKG (depresioni, ST segment lartësi, etj). Nëse është kështu, përshkruani në detaje mbi të cilin pjesa tjetër minutë zhdukur ndryshim.
9. CHD klasë funksionale vlerësohet në varësi të fuqisë së ngarkesës në të cilën ndryshimet janë të pasur (në watts).

10. mostrat Përfundim:
- pozitive - në një dhimbje pacienti ka konfiskimet gjoks apo zemrës, i shoqëruar nga shenjat e ishemi miokardi në EKG ose pa (nëse jo, kjo është diagnostikuar bezbolevaya formë CHD)
- negative - ankesat dhe ndryshime në EKG nuk duket, ka arritur një nivel të lartë të efikasitetit
- diskutueshme - pacienti i shqetësuar në lidhje me dhimbje prapa gjoksit, por pa shenja të ishemi në EKG ose mostër pezulluar me kërkesën e pacientit në lidhje me ankesat e tjera (dhimbje koke, marramendje, dhimbje ose dhimbje në muskujt viç, etj).

11. Rekomandimet shtesë. Ajo mund të thuhet dëshirat e mjekut i cili kryer testin, të tilla si nevoja për të rregulluar trajtimin e sëmundjeve koronare arterie dhe hipertensionit, nëse është e nevojshme, dërguar pacientin në kah (Angiografia koronare) në praninë e dhimbje në zemrën tuaj pa shenja të ishemi nga EKG, të kryer ekzaminimin shtesë në rast të një mostre - për marramendje ose dhimbje në ijet dhe këmbët (duplex skanimit të anijeve të qafës, kokës, këmbët).

Komplikimet veloergometry

Si këtë studim lidhur me punën e pacientit një sasi të caktuar të punës fizike, ajo mund të shkaktojë probleme serioze të zemrës dhe të enëve të tij. Këto përfshijnë zhvillimin e krizës hypertensive, infarkt miokardi, aritmi konvulsiv (dridhje atrial, takikardi ventricular), aritmi jashtëzakonisht të rrezikshme - dridhje ventricular dhe vibrim. Gjithashtu, pacienti mund të ligështohen, veçanërisht në qoftë se ajo tashmë ka lezione karotide dhe arterieve cerebrale (aterosklerozë si rezultat, hipertension). Këto komplikime janë duke u zhvilluar shumë e rrallë për shkak se mjeku shpenzon mostër vëzhguar me kujdes gjendjen e pacientit, dhe nëse dyshimi më i vogël i studimit komplikime të rrezikut do të ndërpritet. Përveç kësaj, testi është planifikuar, se mjeku nuk e përshkruajnë këtë procedurë, nëse ajo ka dyshime të vogël në lidhje me stabilitetin e shtetit kardio - vaskulare sistemit të pacientit.