Ultratinguj diagnoza e ultrazërit legenit


Ultrasonografi (US) - njohjen e ndryshimeve patologjike të organeve dhe indeve të trupit përdorur ultratinguj. Bazuar në parimin e echolocation me ultratinguj - Pritja sinjalizon vendbanime, dhe pastaj reflektohet nga indeve interfaces mjedise me prona të ndryshme akustike.

 Ultratinguj legenit është kryer në mënyrë që të echographic shenja të shikimi të zbuluar praninë e një sëmundje në gratë (ultratinguj fetusit ose obstetrik në).

Ultratinguj legenit mund të jenë të sensor të barkut (përmes bark) ose vaginal (vaginale). Në femrave legen ultrazërit shqyrtuar mitrës, tubave fallopiane, vaginë, vezoret dhe fshikëz.


 • Mitra: të përcaktuar pozicionin, formën, dimensionet themelore dhe strukturën e mureve të mitrës.
  Përveç kësaj, veçmas hetuar strukturat e medianes mitrës: mitër dhe endometrium (M-jehonë). Në gratë nuk mitrës shtatzënë çarë-si. Endometrium - funksionale brendshme shtresë - ndryshimet gjatë ciklit menstrual.
 • Vezoret: Dispozitat vlerësohet në mitër, madhësia, përmasat e follicles dhe korpus luteum (arsim, e cila mbetet në vend follicles pas vezë nga vezore). Një krahasim me fazë të ciklit menstrual.
  Në identifikimin e strukturave në vezore, ata gjithashtu përshkruajnë (forma, struktura, madhësia).
 • Gjithashtu përcaktohet praninë e lëngjeve të lirë (zakonisht pasi lirimin e vezës nga vezores, ajo është një sasi e vogël) dhe praninë e formacioneve tumorit në kavitetin e legenit.
 • Në strukturën e mitrës dhe vezoreve, gjatë gjendjes vlerësuar ultratinguj fshikëzës (nëse mbushje të mjaftueshme).

Avantazhet e diagnozës me ultratinguj

Ultratinguj është i shpejtë, mënyra e shikimit me ultratinguj, ekonomike dhe të rëndë, mund të përdoret në mënyrë të përsëritur dhe me përpjekje minimale për të përgatitur studimin. Të besueshme konfirmuan se me ultratinguj është i sigurt edhe për gratë shtatzëna.

Indikacionet për ultrazërit legenit

Metoda është përdorur gjerësisht Ultrasonografi për sëmundjet dyshuar gjinekologjike, shtatzënisë, për të monitoruar trajtimin dhe pacienti shërohet.

 • Duke përdorur diagnoza me ultratinguj e shtatzënisë të mitrës të mundshme të hershme.
 • Ultratinguj legenit në gratë duhet të kryhet gjatë ciklit menstrual (menstruacioneve vonuar, menstruacioneve hershme para kohe, gjakderdhje në mes të ciklit), me menstruacioneve bollshme apo të pakta, në mungesë të menstruacioneve, me sekrecione të ndryshme nga vagina, dhimbje në bark, paraqitja e precipitates gjatë menopauzës.
 • Me një ultrazërit legenit zbuloi një shumëllojshmëri të sëmundjeve, nga sëmundjet inflamatore gjinekologjike të tumoreve beninje dhe malinje të mitrës dhe vezoret (duke përfshirë Endometrioza, salpingo, cysts ovarian, endometritis etj).
 • Ultratinguj mitrës mundëson diagnostikimin e hershëm të fibroids mitrës.
 • Ultratinguj legenit është përdorur gjerësisht për të monitoruar aparat ovarian folikulare në trajtimin e infertilitetit dhe planifikimit shtatzënisë.
 • Legen Ultrasonografi caktuar kur merr kontraceptive dhe hormonet, në prani të kontraceptiv intrauterine ("spirale") per kontrollin dhe parandalimin e komplikacioneve.  
 • Ultratingull gjatë shtatzënisë (ultratinguj obstetrik) mund të shikojnë për zhvillimin normal të fetusit dhe menjëherë zbuluar patologji.
 • Në urologjisë ultratinguj legenit është e nevojshme për të identifikuar shkakton çrregullime urinim, mosmbajtjeje urinar dhe patologjinë e uretrës (uretrës).

Kundërindikimet ultratinguj legenit

Kundërindikimet për ekzaminimin me ultratinguj nuk ekziston

Përgatitja për ultrazërit legenit

Gjatë vizitës në zyrën e diagnostifikim tejzanor për heqjen e mbetur lëkurës xhel pas testit duhet të keni një peshqir apo pecetë dhe pecetë në të cilën je shtrirë për kërkime.

Në gratë normale jo shtatzëna ultratinguj gjinekologjike kryhet në një fshikëz të plotë kur mjeku tregohet ndryshe. Për të maksimizuar saktësinë dhe besueshmërinë e rezultateve duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze të rregullave të përgatitjes për ultrazërit legenit:

 • për transabdomynalnoho (përmes barkut) trajnimin fshikëz gjinekologjike me ultratinguj të kërkuara: 1-1,5 litra lëngje të gazuara pije 1 orë para procedurës dhe të mos të urinoj hulumtime;
 • për Transvaginal (përmes vaginës) gjinekologjike ultratinguj nuk ka nevojë për trajnim të veçantë, hulumtimi i kryer në zbrazjes së fshikëzës;
 • ultratinguj obstetrik (ultrazërit gjatë shtatzënisë), është kryer në fshikëz e mbushur moderuar (të pini 2 gota lëng 1 orë para procedurës).

Në studimin e urogjenital (fshikëz, prostatës, mitrës, ovaries) duhet të jetë për 1-1,5 orë para se testi të pirë 0.5 litra lëngje ose 2 orë nuk shurrë. Kjo është e nevojshme në mënyrë që të jetë e mbushur fshikëz, e cila shtyn agjencitë anketuara.

Parakusht për ultrazërit suksesshëm - zorrët bosh dhe mungesa e tij të gazit. Prandaj përgatitja për ultrazërit duhet të fillojnë paraprakisht është e rëndësishme për 2-3 ditë të ardhmen dietë Ultrasonografia me kufizimin e ushqimeve që shkaktojnë kapsllëk ose gaz. Është e rekomanduar për të përjashtuar nga ushqime dietë që shkaktojnë fryrje në rritje (bukë kafe, fruta, perime të papërpunuara, ëmbëltore, qumësht). Enzimat e rekomanduar futje: festive, panzinorm, enzistal, Creon dhe të tjerët. Enemas pastrimit nuk janë të rekomanduara për shkak se ata shpesh rritjen e prodhimit të gazit. Ju gjithashtu mund të marrë qymyr druri aktivizuar, Espumizan, ukropnuyu ujë. Nëse keni kapsllëk, ajo është e rekomanduar për të marrë një pastrues, sidomos kur nevoja për të kryer një studim duke përdorur një sondë zorrës së trashë.

Ultratinguj është kryer në një stomak bosh (vakt e fundit për 8-12 orë para testit) dhe menjëherë pas lëvizjeve të zorrëve.

Shqyrtimi i gjinjve, mitrës dhe shtojca e rekomanduar në gjysmën e parë ose në mes të ciklit menstrual.

Testimi për folliculogenesis bërë 5; 9; 11-14 dhe 15 ditë të ciklit menstrual.

Në raste urgjente, me ultratinguj është kryer pa trajnim, por ndikimi është më poshtë.

Saktësia e rezultateve varet shumë se si ju përgatitur për të ultrazërit. 

Në raste urgjente, me ultratinguj është kryer pa trajnim, por ndikimi është më poshtë.

Si për të kryer ultratinguj legenit

Ju shtrihem mbi kokën shtrat (pelenë para pidstelyvshy) te mjeku (me pajisje tejzanor) dhe ekspozon stomak dhe bark të ulët. Furçë Doktor dhënës tejzanor xhel ultratingull (nëse ultratinguj transvahynalnom vesh prezervativin sensor dhe furçë atë xhel) dhe do të dëbojë ju për të vlerësuar, herë pas here duke klikuar për të parë organet e legenit nga një kënd tjetër. Procedura është plotësisht dhimbje përveç për diagnozën e inflamacionit akut të organeve legenit. Ultratinguj merr 10 deri në 20 minuta në varësi të qëllimit të studimit.

Komplikimet e ultrazërit legenit

Pas Ultrasonografi komplikime nuk janë vërejtur, por transvahynalnoe ultrazërit gjatë shtatzënisë, sidomos në shtatzëninë e hershme është kryer vetëm pas një vlerësimi të rrezikut të fetusit.

Shpjegimi i rezultateve të ultrazërit legenit

Korrekt decrypt rezultatet ultratinguj mund të jetë me përvojë vetëm mjeku

Çfarë mund të zbulojë ultratinguj legenit

Anomali kongjenitale të zhvillimit: Duke përdorur ultratinguj, veçanërisht tre-dimensionale, e bën të mundur për të diagnostikuar anomalitë e mitrës (antlered, shalë, Unicorn, duke e dyfishuar në mitër).

Prania e anomalive kongjenitale mund të shkaktojë shterpësi, rrisin rrezikun e dorëzimit parakohe, abortit spontan, vdekjen e fetusit, fetusit nepravlnoho pozitën dhe shkeljes së punës.

Endometrioza Endometrioza - një proces patologjik karakterizohet nga përhapja e endometrium jashtë mitrës (murin e mitrës, ovaries, peritoneum, etj). Kur me ultratinguj legenit zbuluar adenomyosis ose Endometrioza brendshme (rritje endometrial në murin e mitrës) dhe cysts endometrioid vezore.

Diagnoza e Endometrioza rëndësishme për të parashikuar mundësinë e shtatzënisë (Endometrioza mund të shkaktojë shterpësi), ngjizje e saj.

Fibroids mitrës: fibroids mitrës - tumoreve beninje e sistemin riprodhues të femrës. Kur me ultratinguj është përcaktuar nga prania, numrin, vendndodhjen dhe madhësinë e nyjet miomes. Përveç kësaj, me ultratinguj lejon për të kontrolluar dinamikën e normën e rritjes së tyre. Për shkak se me ultratinguj është bërë disa herë në vit. Diagnoza e fibroids është shumë e rëndësishme kur duke u përgatitur për të krijoj, pasi që prania e fibroids mund të ndikojë në shtatzëninë.

Diagnoza e shtatzënisë: ultrazërit për të diagnostikuar shtatzëninë 3-4 javë. Shtatzënisë vogla siç përcaktohet nga pajisja Transvaginal sensor me rezolucion të mirë. Lloje të diagnostikuar të ndryshme të shtatzënisë ektopike (Tubal - veza e fekonduar është i bashkangjitur në tubën fallopiane, sheechnaya - veza e fekonduar është e bashkangjitur në qafën e mitrës, ovarian - veza e fekonduar është i bashkangjitur në vezore), duke ruajtur shëndetin e gruas.

Kontracepsioni intrauterine: Duke përdorur ultratinguj monitoron vendosjen dhe heqjen e kontraceptiv intrauterine. kohë të zbuluar vendin e gabuar, humbje të pjesshme apo të plotë të DIU nga mitër, pjesët e kontraceptivëve në rritje në murin e mitrës. Nëse jeni duke planifikuar një shtatzëni, pas largimit të mjekut intrauterine kontraceptive do të ju rekomandojmë që të bëni një ultratinguj.

Ka hyperplasia endometrial (hyperplasia, polyps, kanceret e endometrium), formimin e tre-dimensionale të vezoreve.

Ultratinguj parandaluese legenit

Gra të shëndetshme si një masë parandaluese duhet të bëni me ultratinguj legenit çdo 1 - 2 vjet, dhe pas moshës 40 vjet - një herë në vit për të zbuluar sëmundje të fshehura. Ultratinguj parandalues ​​legenit kryhet zakonisht në fazën I të ciklit (5 - 7 ditë nga fillimi i menstruacioneve).