Diarre Diarre


Diareya- një sindrom manifestohen stools të lirshme holluar me ujë (diarre) 3 ose më shumë herë në ditë ose stools të lirshme të përziera me gjak më shumë se 1 herë në ditë.

Simptomet e diarre:


Lëvizjet e shpeshta të zorrëve, stools lirshme, stools lirshme, diarre, stools përlotur

Sëmundje, e cila mund të ndodhë kur diarre

• Sëmundjeve Addison
• Sëmundje Celiac
• Kanceri zorrë
• semundja Crohn
• Diabetes
• E. coli
• gastroenterit (grip stomaku)
• Giardia zorrëve (një lloj i protozoa, cl. Parazit Flagellated e njeriut të vogël zorrëve -Giardia lamblia)

• Virus mungesës së imunitetit njerëzor
• Hyperthyroidism
• semundja inflamatore e zorreve, probleme zorrëve
• Nervoz zorrë Sindromi
• intolerancës Lactose
• Melanosis
• kolit mikroskopik (kolit lymphocytic dhe kolagjenit kolit)
• Rotavirus
• Sindromi i shokut toksik
• udhëtarët Diarea
• koliti ulcerative

Mund të çojë në diarre:

• heqje zorrë
• kolit Kolagjenit
• gyp
• ishemi zorrëve
• Medikamente (si recetë dhe jo recetë)
• parazitëve të zorrëve
• Terapi Rrezatimi

• sëmundja Whipple-së
• helmimi me ushqim

Shkaqet e diarresë

Ka forma akute dhe kronike e diarre. Diarre akute shoqëruar me infeksion intestinal dhe një natyre virale, bakteriale dhe parazitare deri 4 javësh. Diarre kronike të shoqëruara me sëmundje të tretjes dhe zgjat më shumë se 4 javësh.

Diarre akute transmetohet rrugë fekal-orale, përmes marrjes të ushqimit dhe ujit të kontaminuar nga mikroorganizmave. Agjentët e diarre janë: bakteriet E. coli (, salmonela, bakteret Vibrio cholerae dizenteri,), viruset (rotaviruset, adenoviruset, Enteroviruseve) dhe protozoa (Giardia, Entamoeba histolytica). Manifestime ashpërsia e sëmundjes varet nga patogjen, numrin e mikrobeve të bllokuar në traktin gastrointestinal, sistemin imunitar të njeriut.

Infeksion akut intestinal shkaktuar nga E. coli ndodh me simptomat e moderuar e dehjes: ethe, dobësi, humbje e oreksit, temperaturë deri në 38 C, dhimbje paroksizmal në bark të ulët, kërkojnë të rreme për të vepruar e jashtëqitjes, stools lirshme deri në 10 herë në ditë. Simptomat zgjasin më pak se një javë.

Diarre shkaktuara nga salmonelës, bakteret dizenteri rrjedhin vështirë. Stools shpeshta përlotur deri në 10-30 herë në ditë, të përziera me gjak dhe qelb. Dhimbje barku, kërkojnë të rreme për të jashtëqitjes. Gjatë dhe pas jashtëqitje tenesmus lindin - Karakteri i dhimbjes në temperaturën rektale do të rritet në 40 C. Pas dehidratim, ka takikardi, ul presionin e gjakut, lëkurë të thatë, dobësi.

Sëmundja më e rëndë infektive ka tendencë për të përhapur pandemik - kolera, fillon papritmas, ashpër me të shpeshta, me bollëk, diarre holluar me ujë, të vjella, shpejt çon në dehidratim. Nuk është në rritje dobësi e muskujve, lëkurë të thatë, quickens pulsin, rënie e presionit të gjakut, konfiskimet duket. Temperatura e trupit është normale apo reduktuar, nuk ka dhimbje barku, vjellje.

Diarre shkaktuara nga patogjenë parazitare (amebë, giardia), zhvillohet gradualisht dhe tregon diarre të përgjakshme, dhimbje të vazhdueshme të barkut.

Nuk janë udhëtarët diarre. Kjo ndodh në dy javët e para të personave që udhëtojnë jashtë rajonit të tyre, dhe zgjat deri në një javë. Shkaqet e kësaj forme të diarre është një ndryshim në dietë, cilësinë e ujit, ndryshimet klimatike, stresi. Të gjitha rastet e infeksionit të lidhur me të ujit dhe ushqimit mikroorganizmave. Sëmundjeve fillon akute, temperatura e trupit normale, të përzier, të vjella, cramping dhimbje barku, të shpeshta, deri në 10 herë në ditë, stools përlotur. Sëmundja është kur të marrë fonde obvolakyvayuschyh dhe subjektin e dietë, rregullat e higjienës (të shmangur të hahet pamjaftueshme ngrohjes-trajtuar, produkte qumështi pasterizuar, ujë, perime dhe fruta, të tilla lahen me ujë, të lajë duart para ngrënies dhe pas vizituar vende publike, WC).

Infeksioneve respiratore akute, shpesh të shkaktuara nga adenovirus dhe infeksionit rotavirus, së bashku me simptomat e fytit (kongjestion i hundës, rhinorrhea, kollë e thatë, dhimbje të fytit) mund të shkaktojnë gastroenterit akut viral, manifestohet me stools të lirshme të shpeshta, nauze, vjellje, ethe, dobësi të muskujve. Në gripit të rënda, më shumë "mish derri", së bashku me rritjen e temperaturës në 40C, dhimbje koke, dhimbje në muskuj dhe nyje, kollë e thatë, gulçim dhe ka shpeshta, stools lirshme.

Diarre kronike të ndodhë shumë sëmundje të traktit gastrointestinal. Për pancreatitis kronike karakterizohet nga dhimbje në bark e sipërme, natyrën përreth që jep gjysmën e majtë të gjoksit. Dhimbja shoqërohet me nauze, të vjella, nuk sjellë lehtësim, bloating dhe të shpeshta, të bollshme, stools erë të keq, steatorrhea. Përkeqësim të sëmundjes provokon hahet erëza, yndyror, ushqim i tymosur, alkool.

Diarre të përgjakshme, sidomos gjatë natës, dhimbje barku, anemi, temperaturë deri në 38 gradë, dhimbje të përbashkët - të lindin në kolit ulcerative, sëmundjen Crohn, kolit pseudomembranous, tumoret e zorrëve.

Sëmundje Celiac - një sëmundje kongjenitale të shkaktuara nga mungesa e enzimat prishen kullosa, manifestohet me diarre (me bollëk stol, i lehtë), bloating, humbje peshe, anemi. Përkeqësim të sëmundjes që lidhen me përdorimin e produkteve nga grurë, thekër, kënaqur dhe elb.

Diarre shoqëruar nga kolit jo-infektive. Ata mund të shkaktohet nga efektet toksike të barnave (citostatikëve, antibiotikët, digoxin, salicilat, Diclofenac, konsum i pakontrolluar i laxatives), alergji, infektimi parazitare, abuzimin e alkoolit, pas radioterapi.

Antibiotik-lidhur diarre ndodhin kur merr ose 1 deri në 10 ditë pas ndërprerjes. Manifestohet me dhimbje barku, subvencione përlotur pas një karrige të rëndë. Pas ndërprerjes simptomat zhduken shpejt.

Diarre funksionale sindromi i zorrëve nervoz lidhur me dysmotility zorrëve dhe të vendosur kur përjashtuar të gjitha sëmundjet. Kjo gjendje zhvillohet në një moshë të re, manifestimet që lidhen me stresin transferuar, kundër depresionit. Shqetësuar në lidhje me dhimbje, rumbling, bloating, abuzimit stol në formë psevdodiarei (rritur qëndrueshmëri stol dekoruar me feces).

Diarre sondazh

Për diagnozën duhet ekzaminimin bakteriologjike e feces, duke zbuluar agjent shkaktar, analiza feces në vezë krimb zorrësh - për të përcaktuar infektimi parazitare, gjak okult fekal - për të përjashtuar diarre të përgjakshme, studimi i baktereve fekal rritje e jashtëzakonshme - për vlerësimin e zorrëve.

Koprotsitohramma - të ndihmojë në zbulimin e inflamacion në zorrët, dhe shkalla e tretjes, përcaktimin e elastaze-1 në stol, ai konfirmon diagnozën e pancreatitis kronike.

Gjakut komplet - të përcaktojë shenja të inflamacionit akut ose kronik, prania e anemisë. Me të shpeshta, diarre bollshme duhet të vlerësojë shkallën e dehidratimit, ajo është e vendosur në analizat biokimike e elektroliteve të gjakut, proteinave totale dhe fraksionet e proteinave.

Në colonoscopy kronike diarre, rektoromanoskopyyu - për të përjashtuar patologjitë e zorrës së trashë.

Për të vlerësuar funksionin motorike të zorrëve, të zbuluar ndryshimet organike në zorrë transmetuese rreze rëntgen - yrryhoskopyyu.

Ultrasonografia e organeve barkut dhe legenit - për të përjashtuar sëmundjet e pankreasit, mëlçisë, tumoret në zgavrën e barkut dhe hapësirë ​​retroperitoneale.

Trajtimi i diarre (diarre)

Në trajtimin e sindromit të diarresë nevojë për dietë. Pjesshëm fuqi, të gjitha enët janë steamed ose të ziera përjashtuar mprehtë, i kripur, i skuqur, i tymosur ushqim, pije, ushqim të konservuar, pijet joalkoolike, kafe dhe çokollatë. Recommended pranojë supave mukoze, qull oriz, biskota, patate e pjekur, vezë të ziera.

Në diarre butë, për të parandaluar rehydron dehidrimit të përdorura, turne. Përmbajtja e paketës janë tretur në 1 litër ujë të zier, ftohur në temperaturën e dhomës dhe për të marrë sips të vogla pas çdo stol të lirshme në 200 ml. Ju mund të gatuaj zgjidhjet e tyre. Merrni 1 lugë çaji kripë, 1 lugë çaji sode, 8 lugë sheqer, 1 filxhan lëng portokalli, të tretur në një litër ujë të zier të marrë një rast xhami pas çdo stol të lirshme. Shuma e lëngjeve ju pini duhet të jetë të paktën 2-3 litra.

Me marrjen diarre enveloping mjete, adsorbents, të cilat adsorb dhe për të hequr trupin e viruseve, baktereve patogjene, toksinave, hazy.Naprimer zorrëve, një adsorbent modern zorrëve Enterosgel (i emëruar 3 herë në ditë për 1.5-2 orë para ushqimit ose 2 orë pas ngrënies ).

Kujdes Aplikacione përgatitjet fondet (Imodium, Loperamide) është i kundërindikuar në infeksion akut zorrëve që ata të parandaluar largimin e toksinave nga përmbajtjen lëngshme të zorrëve, me diarre të përgjakshme, pasi këto barna të ndihmojë në rritjen shkatërrimin e mukozën e zorrëve, duke rënduar sëmundjen.

Ne trajtimin e diarre përdorur bimët medicinale që kanë antibakterial, astringent efekt, anti-inflamator. Boronica (1-2 teaspoons e manave të thata ujë të zier, u ftoh dhe marrë katër herë në ditë), decoctions e leh lisi, fruta, verr, Burnet root (2 lugë e bimëve derdhur 0,5 litra ujë të vluar, vlim për 20 minuta, ftohur, dhe të marrin 2 lugë 4 herë në ditë). Merrni për 7-10dniv.

Komplikimet e diarre

Diarre është një shenjë e shumë sëmundjeve, por mbi të gjitha, ajo shkakton dehidratim, duke çuar në zhvillimin e konfiskimeve, koma. Për komplikimet e mundshme të diarresë përfshijnë: shoku infektive-toksike, sepsë, peritonit.

Sëmundja rezultati mund të jetë e pafavorshme në pacientët me shtetet e mungesës së imunitetit (duke marrë hormonet, citostatikëve, HIV-pozitiv, nënshtruar kimioterapia dhe rrezatimi terapia). Trajtimi parakohshëm filluar mund të çojë në rezultate negative.

Për çfarë mjeku për të adresuar gjatë diarre

Nëse keni diarre duhet të kontaktoni GP (mjek i përgjithshëm, pediatër, mjeku i familjes). Ai do të vlerësojë shkallën e pacientit, përshkruajnë ekzaminimin dhe trajtimin e nevojshëm. Ju mund të kenë nevojë për të konsultoheni me një gastroenterologist.

Nevojë urgjente për të kërkuar ndihmë mjekësore për pacientët me diarre nëse: diarre më shumë se 10 herë në ditë, temperaturë të lartë, diarre të përgjakshme, mukusit në stol, stools bollshme të lehta, rënie në temperaturën e trupit nën normale, diarre udetey për 5 vjet dhe të rriturit mbi 60 vjeç vjet, me një rënie të mprehtë në presionin e gjakut dhe përkeqësimit të gjendjes së përgjithshme.