Dhimbje në mollaqe të sakrodiniya


Mollaqe (lat. Kryqe Os) - kockave të mëdha trekëndësh vendosur në bazë të shpinë, formon pjesën e pasme e sipërme të zgavrën e komblikut, si një qenie pykë të vendosura në mes të dy kockat e legenit. Pjesa e sipërme e kryqe lidhet me rruaza mesit e fundit, më të ulët - me coccyx.

Sakrale rruaza, rruaza sacrales, numër 5, ndërfutur në një kockë të vetme për të rritur - kryqe. Pas 15 viteve fillon bashkim i tre më të ulët, dhe 25 - dy rruaza sipërme sakrale. Mollaqe, os kryqe, ka formën e një pykë, të vendosura nën rruazë fundit mesit dhe merr pjesë në murin e pasme të legenit. Në kockave dalluar para dhe prapa sipërfaqeve, me dy tehe anësore, baza (pjesë më të gjerë përballet me lart) dhe të lartë (pjesë të ngushtë, në rënie). Nga themelet deri në majë të kockave kryqe mbushur kanalit lakuar sakrale, sacralis Canalis. Sipërfaqja e përparme e kryqe është e qetë, konkave, përballet në zgavrën e legenit dhe kështu që quhet sipërfaqe legenit, Facies pelvina; ajo mban gjurmët e shkrirjes së pesë trupave sakrale rruaza si katër rreshta paralele janë tërthor, lineae transversae. Për pjesën e jashtme të tyre janë në çdo anë katër hapje sakrale legenit, foramina sacralis pelvina, të cilët janë në fund dhe mesor kanalit lidhur me rituale fetare në zgavrën (sepse ata janë temat para sakrale nerva kurrizore dhe anijeve shoqëruese).


Shkelja e duhur sacroiliac përbashkët. Zhvendosja e komplikon qarkullimin e gjakut në këmbën e djathtë, duke shkaktuar dhimbje dhe dhimbje të muskujve. Ky rast kompensuar kockat drejtë legenit. Jo vetëm që është nyjet pahijshme jep dhimbje në mollaqe, në mënyrë që njerëzit ndërsa edhe humbjen e peshës, që vuajnë nga diarreja dhe mosfunksionim i mëlçisë, stomakut dhe zorrët. Gratë shpesh kanë sëmundjet gjinekologjike.

Kur zhvendosur kockat e legenit pacientët i trashë lënë, lehtësisht prostuzhaemy shpesh vuajnë nga kapsllëk dhe mosfunksionim të zemrës dhe të mushkërive.

Sakrodiniya (. Sacrodynia: Anat [Os] mollaqe kryqe + greke dhimbje Odynē.) - Dhimbje në kryqe të shkaktuara nga proceset e ndryshme patologjike në legen dhe zonat përreth.

Dhimbje në mollaqe - nuk është sëmundje, por simptomat që vetëm rrallë duhet të shpjegojnë shkaqet specifike të tilla si humbja e një keqdashje që lidh makinë, organeve të brendshme, neurologjike ose çrregullime të enëve të gjakut. Termi "dhimbje në mollaqe" atribuohet kështu vetëm lokalizimin në makinë lidhës rreth ligaments gjatësore dhe nyje intervertebral, i cili ndoshta vjen dhimbje. Shkaku i dhimbjes, por vetëm në raste të rralla mund të shpjegohet nga ndryshimet morfologjike.

Kur mollaqe në fjalë, përsëri dhimbja është aq e fortë se asgjë tjetër dhe nuk mund të mendoj. Dhimbje intensifikuar kur ulur, në këmbë të shpejtë, bust përpara, heqjen e peshave. Dhimbja gjithashtu mund të japin një prapa dhe mollaqe në të njëjtën kohë. Njerëzit shpesh ngatërrojnë coccyx dhe kryqe - një dhimbje në coccyx shpesh merret për problemet sakrale. Vendosur përgjithësisht nën mollaqe coccyx, por të dallojë ku coccyx dhe kryqe ku zakonisht një kirurg, terapist manual dhe njerëz të lidhur me mjekësinë.

Në sëmundje ku ka dhimbje në mollaqe:

Shkaqet kryesore të dhimbjes në mollaqe:

Dhimbje në mollaqe mund të ndodhë në osteokondroza e spodylolistezi shpinë lumbosacral (paqëndrueshmërinë e shpinë nga zhvendosjes vertebrale), anomali të shtyllës kurrizore lumbosacral - shenjta, lyumbalyzatsyya, harqe ndarë me dysh vertebral (mbrapa bifidobacteria, spina bifida).

Vetëm për dhimbje në kryqe (sakrodinii) mund të shkaktojë inflamacion okolomatochnoy fibër (parametrit) të nënshkruar ligaments sacro-mitrës dhe proceset tjera patologjike në zonat ngjitur organet pelvike. Dhimbje të shpeshta në mollaqe (sakrodinii) vetëm pas manipulimeve dhe operacioneve gjinekologjike.

1. dhimbje në mollaqe vërejtur më shpesh me sëmundje gjinekologjike të tilla si Endometrioza jashtëm, të lokalizuara në ligaments sacro-mitrës dhe / ose pas qafën e mitrës. Dhimbja e Endometrioza janë ciklike në natyrë dhe të përforcohet gjatë menstruacioneve.

2. Dhimbje në kryqe, rëndë në tendosje, shënuar nga parametrit kronike mbrapa që të çon në wrinkling rektale mitrës ligaments.

3. Dhimbje në mollaqe mund të jetë e lidhur, të tilla si anomalitë e shtyllës kurrizore, sidomos me rruaza lumbosacral kalimtare. Në raste të tilla, dhimbje në mollaqe zakonisht shfaqen papritmas pas ngarkesës në shpinë, bust në krah, një rënie në këmbë, si dhe lëvizjet këndore.

4. dhimbje dhemb në mollaqe është shpesh një simptomë e zhvendosje V rruazë mesit në drejtim anteroposterior - spondylolisthesis. C. mund të ndodhë gjithashtu në proceset patologjike në zonën e muskujve gluteal, lezionet e ligamenteve sacroiliac.

5. Kur venë thrombophlebitis çapokor dhe dhimbje legenit mund të japin në shpinë dhe mollaqe.

6. dhimbje në mollaqe mund të ndodhë kur fetusi është në pozitën e pasme (ose zverku), e cila mbështet shtyn fëmijës në kockë sakrale duke lindur, kjo është pjesa e prapme e legenit. Megjithatë, këto dhimbje mund të ndodhë pas pozitë tjetër fetusit ose të ndryshojë përsëri në front. Arsyeja mund të jetë shfaqja e këtij vendi rritet tensioni i muskujve.

7. Problemi shkaktuar mundime të veçanta dhe serioze që ndodh në mollaqe dhe lumbosacral kryqëzim të. Pothuajse gjithmonë, dhe sidomos në gratë, këto dhimbje të lidhur me proceset ekzistuese ose inflamatore dyshormonal organet e legenit. Pavarësisht nga shenjat nuk është gjendja ideale e shpinë në atë zonë, dhimbje shpesh të lidhura me shkaqe të tjera - gjendja e shpinë vetëm duke u përgatitur "pikën e rezistencës minimale" për të krijuar dhimbje. Pastaj këta njerëz, veçanërisht të moshuarit, shpesh shfaqin sakrale dhimbje, të cilat janë të bazuara proceset apo prostatës, ose - rektum.

8. lëndimet traumatike e kryqe. Pacientët ankohen për dhimbje në mollaqe, shpesh të detyruar të marrin postures pazakontë të trupit përmes vrull muskujve sacro-vertebrale. Dhimbja është e kufizuar zakonisht në pjesën e prapme më të ulët dhe të zhduket brenda pak ditësh në qoftë se pacienti është në pushim.

9. tumor, sëmundjet ngjitëse dhe metabolike. Kancer metastatik gjirit, mushkerive, te prostates, tiroide, veshkave, trakti gastrointestinal, mieloma e shumefishte dhe limfoma (Hodgkin dhe jo Hodgkin) është një tumor malinj që më shpesh ndikojnë mollaqe. Si lokalizimin e tyre primar mund të shpëtojnë nga vëmendja ose asimptomatike, këta pacientë në kohën e vizitës në një mjek mund të ankohen për dhimbje në mollaqe. Dhembja është zakonisht konstante dhe dhemb në natyrë, ajo shpesh vazhdon në pushim. Në natën, dhimbje mund të rritet.

10. Lezioni infektive kryqe është zakonisht rezultat i infeksionit mikroorganizmave piogjen (bakteret Staphylococcus ose kolipodobnye) ose tuberkulozi Mycobacterium, e cila shpesh është e vështirë për të dalluar mbi bazën e të dhënave klinike. Pacientët ankohen për subakut apo dhimbje kronike në mollaqe, e cila rrit me lëvizjen, por zhduket në pushim.

11. Në të ashtuquajturat sëmundje të kockave metabolike (osteoporozën ose osteomalacia) humbje të konsiderueshme të materialit kockave mund të ndodhë pa asnjë simptomë whatsoever. Shumë pacientë me kushte të tilla, megjithatë, ankohen për dhimbje të gjatë, e shurdhër, por jo intensive në mollaqe.

12. Dhimbje në mollaqe në sëmundjet urologjike ose gjinekologjike. Në sëmundjet e legenit rrallë ndodhë që shkaktojnë dhimbje të paqarta në mollaqe, por kështu mund të manifestuar veten çrregullime gjinekologjike. Më pak se 1/3 e rasteve të ndryshimeve patologjike në legen, të shoqëruar nga dhimbje të shkaktuara nga inflamacion. Shkaqe të tjera të mundshme të tilla si strukturat e relaksimit që mbështesin në mitër, retroversion mitrës, venat me variçe legenit dhe ënjtje epoophoron kërkojnë studime të mëtejshme. Është e nevojshme për të theksuar rëndësinë e sëmundjes mendore në shumicën e rasteve të pazgjidhura.

13. Dhimbje gjatë menstruacioneve, si të tilla mund të ndihet në rajon sakrale. Ajo është e keqe e mjaftueshme lokalizuara, ka tendencë të përhapet në gjymtyrë të ulëta dhe ka karakterin e dhimbje barku. Burimi më i rëndësishëm i dhimbjes kronike në mollaqe, yrradyyruyuschey me legenit është, megjithatë, utero-sakrale ligament.

14. Endometrioza ose kanceri i mitrës (trupi ose qafë) mund të ndikojë në këto struktura, dhe pozita e saktë e mitrës mund të çojë në tensione të tyre. Dhimbja është ndjerë në qendër të kryqe, kryqëzim ulët lumbosacral, por mund të jetë më e theksuar në njërën anë e kryqe. Në Endometrioza dhimbje ndodh para menstruacioneve vazhdon për disa kohë dhe të bëhet dhimbje gjatë menstruacioneve. Disa studiues besojnë se pozita e saktë e mitrës (devijimi prapambetur, mosveprim dhe humbjes) çon në dhimbje në mollaqe, sidomos pas një qëndrimi të gjatë në këmbë. Ndikimi i pozicionit të trupit në këtë rast është i ngjashëm me atë të vërejtur në utero-sakrale marrëdhënie tensioni fibroids mitrës.

15. prostatitis kronike, konfirmoi mosfunksionim e prostatës, një ndjesi djegie gjatë urinimit, rritjen e frekuencës së urinimit dhe një rënie të vogël në potencë seksuale, mund të shoqërohet me dhemb dhimbje në mollaqe; ajo mund të mbizotërojë në njërën anë dhe të japë një dorë, në qoftë se procesi i dhimbshëm i përfshirë fshikëz seminal në të njëjtën anë.

16. Kanceri i prostatës është përhapur në pjesën e poshtme të shtyllës kurrizore është shkaku tjetër më i zakonshëm i dhimbje në mollaqe apo të ulët mbrapa. Në këtë rast, dhimbja nuk mund të shoqërohet me rritjen e frekuencës së urinimit apo pirja e duhanit. Qelizat e tumorit mund të ynfyltryrovat nerva kurrizore, ngjeshja palcës kurrizore është e mundur me humbjen e hapësirës epidural. Diagnoza është marrë nga rektumit, këto teknika radiografike dhe radioisotope scan e shpinë dhe të përcaktojë veprimtarinë e acidit fosfatik (sidomos fraksionet fosfatik prostatës).

17. Dhimbje në shpinë lumbosacral mund të rritet, për shembull, zgjerimin e zorrës së trashë ampulë sigmoid për shkak të akumulimit të feces apo rëndim të kolit.

Diahnostikaboli në mollaqe

Diagnoza është e bazuar në konfirmimin sakrodinii ose përjashtimin e burimeve të dhimbjes në mollaqe - patologji të shtyllës kurrizore lumbosacral dhe sëmundje pelvikut. Sakrodiniyu pacienti duhet të dallohen nga lëndimet traumatike e kryqe, sakroyleyta (inflamacion i sacroiliac përbashkët (të foluri)), osteomielit dhe tumoret e kësaj lokalizimin.

Tomografi e kompjuterizuar (CT) scan e shpinë lumbosacral dhe eshtrat e legenit ndihmon në eliminimin e sakroileit ose Arthrosis sacroiliac përbashkët (artikulimin). Në mënyrë të ngjashme, tomography llogaritur (CT) e legenit dhe shpinë lumbosacral eliminon karakterin onkologjike e kockave të legenit apo organeve kurrizor e pacientit.

MRI e legen emëruar dhimbje përjashtim zhenschinamdlya në mollaqe (sakrodinii) e inflamacionit indeve okolomatochnoy (parametrit) të nënshkruar ligaments sacro-mitrës dhe të tjerët.

Trajtimi sakrodinii

Sakrodinii Trajtimi ka për qëllim trajtimin e sëmundjes themelor që shkakton krestse dhimbje.

Në dhimbje të forta përshkruajnë bllokadën analgesics (injektimin e drogës në zgavrën e përbashkët sacroiliac (të përbashkët), kanalit kurrizore, pikat shkaktojë në muskuj). Për të lehtësuar gjendjen e pacientit ndihmon fizioterapi (UHF, CMT përshpejton eliminimin e edemë, inflamacion, dhimbje, rivendosjen e varg e levizjes në muskujt mbrapa dhe mollaqe), (akupunkturë) ushtrim chiropractic dhe akupunkturë.

Ka disa lloje të corsets gjysmë-ngurtë lumbosacral. Ato janë zgjedhur nga madhësia dhe mund të përdoret në mënyrë të përsëritur në rast të ri-shfaqjes së dhimbjeve në mollaqe kur sakrodinii. Veshur korse poluzhorstki lumbosacral ndihmon për të kufizuar varg e levizjes në shpinë mesit. Kjo ndihmon për të reduktuar dhimbje në zonën e mollaqe e inflamacionit në sakrodinii dhe largimin e stresit të panevojshëm dhe vrull mbrojtëse e muskujt e mbrapa dhe mollaqe. Në një korse të tillë pacienti mund të ecin në mënyrë të pavarur në shtëpi dhe në rrugë, ulen në makinë dhe në punë. Nevoja për të veshin një korse zhduket sa më shpejt që dhimbja është në mollaqe.

Çfarë mjekët zbatohen nëse ka dhimbje në mollaqe:

Kur dhimbja në Gjinekologjike kryqe të nevojshme, shqyrtimi urological dhe neurologjike, dhe shqyrtimit pedikyrist. Karakteri vendosur lezione shpinë duke përdorur radiografi. Mjekimi është i drejtuar në sëmundje themelor.

Mjekët të cilët trajtojnë dhimbje në mollaqe:
Gjinekolog
Urolog
Neurolog
Traumatologist
Ortoped
Urolog