Dhimbje Anorectal, dhimbje coccyx


Simptomat si anorectal dhimbje


• • tailbone dhemb koktsydyniya • dhimbje në coccyx dhimbje coccyx •

Në literaturën mbi dhimbje kronike anokopchikovoy zonë përdor një gamë shumë të gjerë të kushteve për përcaktimin e sëmundjes, por Klasifikimi Ndërkombëtar i Sëmundjeve përmendur vetëm dy - ". COCCYGODYNIA" "proktalhiya" dhe Përkufizimi i "anokopchikovyy dhimbjes" është një koncept i gjerë i cili integron një numër të manifestimeve (anizm, proktalhiya, nevralgji anal, anorectal dhimbje COCCYGODYNIA), simptomë kryesor i të cilit është një dhimbje në perineum, anusit ose coccyx. Ajo duhet të konsiderohet vetëm COCCYGODYNIA traumatik ku shkaku i menjëhershëm i dhimbjes është patologjikisht dëmtuar tailbone celular.

Inflamacioni i zonës së kockave (tailbone), të vendosura në mes të mollaqe quajtur koktsydyniya (coccydynia). Dhimbje në coccyx ndodh kur stimulimin e mbaresa shqisore mbi maja e tailbone mes mollaqe. Dhimbje shpesh rrit me stresin. 

Dhimbje në coccyx shpesh shkaktohet nga trauma, por mund të ndodhë në dukje në mënyrë spontane. Ka shumë shkaqe të dhimbjes në coccyx, të cilat mund të simulojnë koktsydyniya, duke përfshirë dhimbje të nervit shiatik, infeksion, cysts Pilonidalnaya dhe thyerje e kockave.

Shkaqet e dhimbjes në rajon anorectal dhe coccyx

Dhimbje në kryqe dhe coccyx shpesh të shoqëruara me trauma (goditje, ngarje në rrugë të këqija), e njëjta dëmtimi mund të ndodhë edhe para shfaqjes së dhimbjes, por mund të ketë shkaqe të tjera të dhimbjes (p.sh., gjatë ulur në "butë").

Shkaqet "dhimbje anorectal" mund të jetë:

- Abuzimi hollë sistemi pozadianalnoho neuromuskular hapësirë ​​dhe kati i përgjithshëm legenit;
- bigëzim mosveprim;
- Operacionet mbi anusit, duke çuar në deformime mbresë të anusit;
- ulur gjatë në tualet;
- kapsllëk;
- diarre.

Sëmundjet shoqëruar nga dhimbje në rajon anorectal dhe coccyx 

• Thyerje
• dhimbje të nervit shiatik 
• Infeksioni
• kist Pilonidalnaya
• lëndimit

Klasifikimi dhe llojet e dhimbjes

"Koktsihodiniya" - Dhimbje në coccyx direkt.

"Dhimbje perianale" ose "dhimbje anorectal" - Dhimbje në anus dhe rektum, shpesh të paarsyeshme.

Simptomet, shenjat klinike të anakopchikovoho dhimbje

Dhimbje Anokopchikovyy bashkon disa simptoma shumë të rënda:

dhimbje të drejtpërdrejtë në coccyx ("COCCYGODYNIA")
dhimbje në anus dhe rektum, shpesh të paarsyeshme ("dhimbje anorectal").

Dhimbja mund të jetë e vazhdueshme apo të ndodhin papritmas, për asnjë arsye të dukshme, të marrë kohë të ndryshme dhe si papritmas zhduket. Natyra e dhimbje të ndryshme - therjen, e shurdhër, radiating në perineum, mollaqe dhe kofshë, dhe të tjerët.

Shfaqje kryesor anokopchikovoho dhimbja është dhimbje që është lokalizuar ose rektumit ose në kanalin anale ose në coccyx. Ndonjëherë pikërisht lokalizimin dhimbja është e pamundur. Për Proktalhiya karakterizohet me fillimin e papritur e dhembjes në rektum zgjat nga disa sekonda për 15-30 minuta, e cila ndodh zakonisht gjatë natës. Shfaqja e dhimbjes është e vështirë të parashikohet, dhe intervalet ndërmjet periudhave të shkurtra të dhimbjes mund të jetë mjaft e gjatë. Dhimbje mund të shoqërohet me dhimbje barku zorrëve, priapism dhimbshme, çrregullime neurovegetative (zbehje, djersitje). Ndonjëherë këto simptoma ndodhin pas marrëdhënieve seksuale.

Koktsihodiniya manifestohet me dhimbje në coccyx, rënduar nga lëvizja apo presion mbi tailbone. Ndonjëherë pikërisht lokalizimin vend dhimbshme dështon, dhe pacientët ankohen për dhimbje në rektum, shurdhim apo ndjesi djegie në fushën e coccyx, siklet të vazhdueshme në këtë zonë.

Në dhimbje anorectal nevralgji është natyra e përhapur, ajo mund të japë një kryqe, mollaqe, kofshë apo vaginë. Një panoramë e ngjashme klinike vërehet zakonisht në gratë mbi 50 vjet dhe është e shoqëruar shpesh nga çrregullime të tjera neurologjike dhe neurotike - hypochondria, depresioni. Nganjëherë pacientët kanë kantserofobiya qëndrueshme dhe ata kërkojnë të menjëhershme mjekët trajtim kirurgjik për sigurt në natyrën organike e sëmundjes së tyre.

Diagnostics

Dhimbje në anus dhe coccyx shihet si një manifestim anokopchikovoho dhimbje vetëm pas eliminimit natyrën organike e sëmundjes. Për të krijuar këtë diagnozë është e nevojshme për të përjashtuar një proctological numër dhe sëmundjeve neurologjike me karakteristika të ngjashme klinike (çarje anale, hemorroide, paraproctitis, dhimbje të nervit shiatik, dhimbje të nervit shiatik, etj). Vetëm pas përjashtimit ose trajtimin e këtyre sëmundjeve dhe ruajtjen e zonës anokopchikovoy dhimbje shqyrtohet në mënyrë specifike të pacientit për të identifikuar anokopchikovoho dhimbje.

Vlerë e madhe për diagnozën e një shqyrtimi të pacientit pozitës gju-bërryl, gjatë së cilës analizon ndryshimet dhe dhimbje në mesit, rajoni sacrococcygeal dhe perineum. Pastaj të shqyrtojë pacientit për karrige gjinekologjike në pozitë për kamenerozsikannya. Me kërkimin manual të kanalit anal dhe rektumit tërheqë vëmendjen për praninë e rrëpirë dhe ndryshimet inflamatore në anale kanalin dhe morhanievyh crypts, gjendjen e coccyx dhe nyjeve sacrococcygeal, si dhe prania e vrull muskujve dhe dhimbje në prekje e muskujt e legenit. Gratë mbështeten në vaginë bimanual kërkimore dhe rektumit. Ndiqni rektoromanoskopyyu për të përjashtuar proctitis dhe sëmundjeve të tjera të zorrës së trashë skajor.

Për metodat e tjera të provimit duhet të kryejnë radiografi e kryqe dhe coccyx për të shmangur sëmundjet traumatike të kësaj zone. Pastaj të mbajë electrophysiological rektum studim aparatin sigurues dhe muskujt e legenit kat, për të konfirmuar ose përjashtuar praninë e vrull muskujve në këtë zonë për të sqaruar natyrën e jashtëqitjes në pacientit, do të përcaktojë llojin e lëvizshmëri në dy pika skajor. Gjithashtu nevojitet studim scatological dhe mori microflora fekal. Për të përjashtuar intrarektalnoho ynvahynatsyy mbajtur irrigoscopy brendshëm të proktodefekohrafiey dhe me hetimin e zorrës së trashë me ultratinguj. Është gjithashtu e rëndësishme për të përjashtuar sëmundje të organeve pelvike në gratë dhe kancerit të prostatës në burrat. Nëse keni nevojë të lidheni me një urolog studim, gjinekologu, traumatologist dhe neurolog detyrueshëm.

Diagnoza Anokopchikovyy dhimbje mund të bëhet vetëm nëse përjashtimi i të gjithë lezioneve mundshme organike!

Trajtim

Pacientët me anokopchikovoho trajtimin e sindromi dhimbje fillon me një ndërhyrjet komplekse terapeutike që synojnë korrigjimin e të gjitha shkeljet. Si rregull, ata janë të kombinuara dhe shpesh e kombinuar me sëmundje banale proctological. Çelësi për efektivitetin e trajtimit konservativ është një qasje e rreptë në çdo rast, përkufizimi i menaxherëve të lartë në dhimbje dhe simptomë terapi komplekse. Në arsenalin konservatore e efekteve përfshin fizioterapi (darsonvalization zorrës së trashë, procedurat ultratinguj, rrymat diadynamic, UHF-terapi, banja baltë, dhe tampona). Në pacientët me vrull muskujve të plotësuar trajtimin masazh të muskujve vrullshëm të ujitjes microclysters rektum me zgjidhje 0.5% e antipyrine dhe microclysters mëvonshme të naftës. E mirë për të plotësuar akupunkturë ose electroacupuncture trajtim, duke marrë sedativë me rekomandimin e një neurolog.

Në mungesë të trajtimit të duhur dhe efektin e pranisë së patologjikisht përfshijnë lëviz një të plagosur këshillim për traumat tailbone dhe për të ngritur çështjen e nevojës koktsihektomii (heqjen e coccyx).

Në vendet e zhvilluara, duke përfshirë Rusinë, tani organizuar speciale "Klinikat Pain" për trajtimin e dhimbjes, pavarësisht nga shkaqe të panjohura ose të njohur të tyre.

Parashikimi.

Anokopchikovyy dhimbje - diagnostikuar dhe jashtëzakonisht e vështirë për të trajtuar sëmundje të dobët. Suksesi i trajtimit të tij varet identifikuar saktë shkaqet e sëmundjes dhe terapi masive komplekse me një shumëllojshmëri të trajtimeve.