Pllakat dhimbje dhëmbi


Pothuajse të gjithë mendonin dhimbje dhëmbi. Shpesh dhimbje dhëmbi ndodh në pjesën tjetër, ndërsa udhëtonte gjatë natës ose para një takim. Mprehtë, intensive, ajo gjithmonë duket në kohë të gabuar dhe përgjithmonë "troket nga ulluk", duke shkaktuar vonesa të gjitha rastet. Duhet të kuptohet se dhimbje dhëmbi është jo vetëm dëmton shëndetin, por gjithashtu sugjeron një kërcënim serioz, e cila përmban dhëmbët tuaj. Intensiteti i dhimbjes dhëmbëve varet nga shkalla e inflamacionit. Dhe dhëmbi më i lënduar, aq më shpejt kishte për të kandiduar për të dentisti.


Dhimbje dhëmbi zakonisht ndodh papritmas, shpesh në mbrëmje dhe natën kohës, dhe shpejt bëhet e padurueshme. Sidomos i rrezikshëm është gjendja kur ju të udhëtojë për në larg nga shtëpia dhe nuk mund të shpejt të marrë kujdes mjekësor të ekspertëve. Mos u frikësoni, nuk janë mjete që mund të zvogëlojë apo edhe eliminuar kohë parehati. Disa prej tyre ne do të përpiqemi të ju them.

Ndihma e parë për dhimbje dhëmbi

Kështu, paraqitja e një dhimbje dhëmbi, edhe në qoftë se ju jeni larg nga zyra e dentisti, të bëjë në vijim. Së pari, ju duhet të shpëlaj gojën tuaj. Kështu që ju të marrë pjesë të ushqimit që të merrni mbërthyer në një dhëmb të sëmurë dhe mund të shkaktojë iritim nervore pambrojtur. Shpëlarje gojën me ujë në temperaturën e dhomës më të mirë me shtimin e gjysmë një lugë çaji sode buke dhe dy ose tre pika të jodit. Shpëlaj për 3-5 minuta. Pastaj, duke përdorur toothpicks ose pe për të pastruar dhëmbët (pa gjilpërë, Pin, gozhdë, një copë teli) me kujdes, pa shumë presion, hiqni ushqimi mbetet në dhëmb e pacientit. Ushqimi vizitë te dentisti nuk është e dëshirueshme.

Nëse dhimbje dhëmbi vazhdon, ka nevojë për medikamente dhimbje (tableta). Në shtëpi, mund të përdoret Analgin, ibuprofen, acetaminophen, tsitramon, ketanov. Le të shqyrtojmë secilën prej tyre në detaje.

Pllakat Analgin - përdoren 1-2 tableta 2-3 herë në ditë, pas ngrënies. Doza maksimale e 6 tableta në ditë. Analgin është i kundërindikuar në:
• Nëse ju keni një reaksion alergjik të analginum dhe preparate të ngjashme;
• sëmundjet e mushkërive të shoqëruar nga bronchospasm (astma bronkiale, bronkit kronik të rënda);

• në sëmundjet e gjakut;
• gjatë shtatzënisë dhe laktacionit;
• me mosfunksionim të rëndësishme të mëlçisë dhe të veshkave.
Ibuprofen Pllakat - përdoren 1-2 tableta 2-3 herë në ditë, pas ngrënies. Doza maksimale për trajtimin e dhëmbi-6 tableta në ditë. Ibuprofen është i kundërindikuar në:
• Nëse ju keni një reaksion alergjik të ibuprofen dhe NSAIDs tjera (droga jo-steroidal anti-inflamator);
• gjakderdhje aktive ose dyshuar okult;
• ulcera në stomak apo zorrë në fazën akute;

• gjatë shtatzënisë dhe laktacionit;
• me mosfunksionim të rëndësishme të mëlçisë dhe të veshkave.
• Nëse keni dështim të rënda të zemrës apo hipertensionit.
Paracetamol Pllakat - përdoren 1-2 tableta 4 herë në ditë, pas ngrënies. Doza maksimale për trajtimin e dhëmbëve dhimbje-8 tableta në ditë. Paracetamoli është i kundërindikuar:
• Disponueshmëria e një reaksion alergjik tek paracetamolit dhe NSAIDs tjera (droga jo-steroidal anti-inflamator);
• me mosfunksionim të rëndësishme të mëlçisë dhe të veshkave.

• në alkoolizmi;
• gjatë shtatzënisë.
Pllakat tsitramon - përdoren 1-2 tableta 4 herë në ditë, pas ngrënies. Doza maksimale për trajtimin e dhëmbëve dhimbje-8 tableta në ditë. Tsitramon drogës është e kombinuar me një anëtarësim të aspirina, paracetamol, kafeinë. Kundërindikimet për të dy paracetamol dhe ibuprofen.
Ketanov - vlen për 1 tabletë deri në 4 herë në ditë, pas ngrënies. Ky medikament ka një efekt të fortë analgjezik dhe në përputhje me përqendrim në rritje të çon në efekte anësore. Prandaj dozë 4 tableta në ditë nuk mund të kalojë në asnjë rast. Kundërindikimet situata të njëjta dhe ibuprofen.

Në çdo rast, para përdorimit të një droge e rekomandueshme që të lexoni udhëzimet.

Duhet të theksohet se efekti analgjezik i këtyre barnave ndodh në 0,5-2 orë pas dozës së parë. Pra, presim një përmirësim i menjëhershëm ende nuk është e vlefshme. Përveç kësaj, të gjithë tabletë merret me gojë, larë poshtë me ujë të bollshëm (jo lëng, qumësht apo pije alkoolike). Vënë në një dhëmb ose tabletë shpërndarë në gojën tuaj nuk është e rekomanduar për shkak se ajo mund të çojë në dhimbje në rritje.

Si terapi ndihmëse aktualisht mjete përhapur popullore. Këtu janë disa recetave duke përdorur barëra, ato mund të përdoren në mes të marrë tableta. Mjetet juridike popullore nuk janë në gjendje të shpejt dhe plotësisht të mpirë dhëmbin, por ata ta redukuar inflamimin dhe dezinfektoj gojën.

• Salvia officinalis infuzion e bimëve. Një lugë gjelle e barit të thatë derdh ujë të vluar (në lidhje me një xhami), të mbuluar, të lënë për 15 minuta. Ftohtë, ikjen, shpëlarje gojën tuaj për tetë herë në ditë.

• infuzion e bimëve trumzë. Një lugë gjelle e bimëve, derdh një gotë me ujë të vluar, të përfundojë, të lënë për 20 minuta, cool, tendosje. Përdorni pije 6 herë në ditë.
• infuzion e bimëve balsam. Një lugë gjelle e barit të thatë derdh një gotë me ujë të valë. Insistojnë tridhjetë minuta. Përdorni pije 6 herë në ditë.
• ekstrakti i buds thupër. Lugë gjelle vënë veshkave në një termos, derdh ujë të valë dhe mbush për rreth një orë. Shpëlaj tre ose katër herë në ditë.
• si terapi çmenduri të dobishme për të mbajtur në gojë dhe të aplikojnë për dhëmb lënduar një shtupë pambuku të lagur me vaj karafil, qepë ose lëng panxhar dhe karafil hudhër apo një copë rrënjë sanëz.

Pllakat dhimbje dhëmbi Fëmijët

Shpesh ka dhimbje dhëmbi dhe fëmijët. Në këtë rast, trajtimi fillon me mjetet juridike popullore. Në mënyrë tipike, TEAS herbs në qoftë se nuk ka intolerancës individuale janë të sigurta. Nëse mjete trajtimi popullore nuk të zvogëlojë në mënyrë adekuate dhimbjen, duke treguar drogë tradicionale. Mbani në mend se jo të gjithë tableta "rritur" mund të jetë i sigurt për fëmijën. Pra, për trajtimin e dhimbjes dentare në një fëmijë aplikohen vetëm produktet që përmbajnë paracetamol ose ibuprofen. Paracetamol duhet të konsiderojnë format lirimin e drogës. Kjo mund të jetë tableta 200 mg, 500 mg; qirinj zorrës së trashë dozimin 0,33 g 0,17h, 0,08 g; shurup, 120 mg / ml 5; pezullim, 120 mg / 5 ml. Varësisht nga forma e drogës që ju keni llogaritur shumëllojshmërinë dhe duke marrë dozën maksimale ditore për një fëmijë.

Pra, për fëmijët nga 9-12 vjet dozë maksimale prej 2 g paracetamol. Kjo do të thotë se më fëmijë mund të marrë 1 tabletë që përmban 500 mg 4 herë në ditë ose 2 tableta përmban 200 mg paracetamolit kater here ne dite. Për fëmijë prej 3 deri 6 vjet është dozë llogaritje sipas peshës trupore. Kjo do të konsiderohet Doza maksimale prej 60 mg për 1 kg të fëmijës. Figura rezultuar është e ndarë nga 3-4 orë varësi intensitetin e dhimbjes. Tabletat duhet të merren pas ngrënies, pini shumë ujë.

Për fëmijët nga 1 muaj deri në 3 vjet në vend të pilula rekomanduara nga qirinj rektale. A e vetme e dozimit eshte 15 mg per 1 kg të peshës trupore (dozë në supozitor mund të variojë). Doza maksimale prej 60 mg për 1 kg të peshës, e ndarë në 3-4 pritje.
Doza e shurup përmban paracetamol ndryshon në varësi të moshës.
Nga 3 deri ne 12 muaj 2.5-5 shurup ml nga 1 vit në 5 vjet - 5-10 shurup ml 5-12 vjet - 10-20 ml shurup. Për fëmijët që peshojnë mbi 60 kg - 20-40 ml. Duke Paracetamoli shurup frekuencën e 3-4 herë në ditë.

Ibuprofen për fëmijë në fuqi inferiore analgjezik të paracetamol. Aplikoni ajo rekomandohet vetëm kur paracetamoli është i kundërindikuar dhe vetëm në konsultim me mjekun tuaj.

Tableta për dhimbje dhëmbi në gratë shtatzëna dhe lactating

Dhimbje dhëmbi në gratë shtatzëna dhe nënat lactating - jo më pak të shpeshta. Pothuajse të gjitha barnat që përdoren për lehtësim dhimbje të kalojë nëpër placentë dhe mund të shkaktojë dëme në të fetusit. Përveç kësaj, të gjitha prej tyre përqendrimet më të mëdha ose më të vogla të pranishme në qumështin e nënës. Prandaj, shtatzënë dhe lactating gratë mjet i zgjedhur për trajtimin e dhimbjeve të dhëmbëve është pije e kripë gojë ose zgjidhje bimor. Në dhimbje shumë intensive lejuar përdorimin e paracetamolit në një dozë minimale. Vini re se Acetaminophen rrjedh plotësisht nga qumështi i gjirit 6-7 orë, kështu që është e këshillueshme për të marrë një pilulë para gjumit të gjatë të fëmijës.

Duke folur për veten, ju duhet të mbani mend trajtimin e vjetër gjyshin për dhimbje dhëmbi, dhëmb në dorë. Mjetet e tilla mund të jenë të dikujt gishta, fije dhe dorezën apo edhe pincë. Dentistët kategorik në lidhje me këtë. Duke hequr dhëmbin kështu që mund të shpërthejë banal i tij, që kërkon kirurgji të mëtejshme në mishrat me shërimin e fragmenteve, mund të dëmtojë dhëmbët ngjitur shëndetshme, për të mos përmendur rrezikun e lartë të infektimit të zgavrën me gojë. Prandaj, në të pranishëm extractions në shtëpi është e ndaluar.

Mbani në mend se pas aplikimit të barnave të mësipërm dhimbjes mund të jetë më pak intensive apo edhe zhduket. Por kjo nuk do të thotë që ju mund të kuruar inflamacion në mënyrë të pavarur. Në fakt, vetëm dhimbje qetësua, duke ju dhënë kohë për të aplikuar për ndihmë të kualifikuar mjekësore. Përndryshe, disa (shpesh shumë të shkurtër) periudha e kohës, dhimbje dhëmbi është kthyer me një zhurmë. Përveç kësaj, ju duhet të kuptoni se vonimi një vizitë dentisti, ju me vetëdije të nxitur zhvillimin e komplikimeve të lidhura me sëmundjet e dhëmbëve.

Kështu, refuzimin e kujdesit dentar mund të kërcënojnë:

• Formimi i kavitetit inflamatore brenda dhëmbit, procesi i tranzicionit në fazën kronike dhe u përhap ajo në të gjitha shtresat e dhëmbit. Si rezultat, dhëmbi fillon të kalbet në heshtje brenda.
• gradualisht infeksioni përhapet në indet e rrënjë dhëmbi, pastaj shkon në çamçakëz dhe periosteum.
• trajtohet në këto zona mund të formojnë një absces dhe cellulitis, e cila zakonisht kërkon kirurgji emergjente. Nën kushte të pafavorshme përmbajtja purulent mund të përhapet në kafkë, duke shkaktuar osteomielit, dhe se në veçanti e frikshme me rrjedhën e gjakut nëpër enët depërtojnë në tru, dhe kjo shpesh rezulton në meningjit.

Aktualisht, kujdes dentar është e cilësisë dhe publike. Prandaj, dhimbje dhëmbi i parë episod duhet të shkaktojë ju për të kërkuar kujdes mjekësor. Vetëm një dentist mund të identifikuar shkakun e dhimbjes dhe të përshkruajnë trajtim efektiv në çdo rast. Në disa raste mjeku juaj mund të sugjerojnë dhëmbin vulën ose, në raste të rënda - seksion kirurgji e mishrat. Duke pasur parasysh përparimet e anesthetics moderne, trajtim dentar është praktikisht pa dhimbje, por në të njëjtën kohë ju lejon të ruani të dhëmbit dhe për të parandaluar përhapjen e indeve përreth. Pas trajtimit për të ulur dhimbjen dhe inflamacion mjeku mund të përshkruajnë barnat e mësipërme deri në pesë ditë.