Pilula kontraceptive


Problemi i parandalimit të shtatzënisë së padëshiruar është shumë e rëndësishme. Sipas statistikave, më shumë se gjysma e të gjitha konceptet janë të paplanifikuara. Kjo situatë ndonjëherë mund të përfundojnë të paturit e një fëmijë të shëndetshëm, por shumica ndiqni abortin apo efekte të tjera të padëshirueshme. Pjesa më e madhe zgjidhur rastin. Megjithatë, në botën e sotme mbështetet në fatin e çështjes së lindjes nuk është e nevojshme. Industria farmaceutike prodhon lloje të ndryshme të kontraceptivëve që kanë mekanizma të shumta të veprimit dhe efikasitet shumë të lartë. Vendi kryesor i takon drogës hormonal.


Pilula, implantet, përgatitjet injectable dhe sistemet rilizinhovye transdermal kanë aftësinë maksimale për të parandaluar ovulacionit, fekondimin dhe implantimin e tij të pjekur vezë. E gjithë kjo e bën të pamundur shtatzënia e padëshiruar. Përdorur më gjerësisht tabletë hormonale kontraceptive, e ftuan popullin "pilula kontraceptive". Zgjedhja e kësaj forme doza lidhur me shijet tradicionale, dhe disponueshmërinë e gjerë, dhe lehtësinë e përdorimit.

Kontraceptive oral kombinuara

Kontraceptive Pra gjinekologë të dashur të kombinuara me gojë (COCs) - një pilulë për të parandaluar shtatzënitë e padëshiruara, duke përfshirë dy aktive përbërëse hormonal (estrogjene dhe progestins). Zbatimi në praktikë i pilulave kontraceptive në 60 të shekullit të 20 çoi në ndryshim të thellë social në shoqëri. Në fakt, hera e parë që ajo ishte në gjendje për të udhëhequr një jetë aktive seksuale, pa rrezikun e shtatzënisë së padëshiruar dhe të planifikuar të lindjes së fëmijëve të tyre. Historianët besojnë se paraqitja e COCs përgjegjës për revolucion seksual në botën perëndimore. Çfarë lloj pilula? Se si ata kanë ndryshuar gjatë dekadës së kaluar?

Mekanizmi i veprimit të pilula kontraceptive

Mekanizmi i veprimit të COCs zbatohet në receptorët e qelizave. Estrogjene dhe progestins pilula bllokuar receptorët në organet e sistemit riprodhues të femrës.

Si pasojë e kësaj është, së pari, ndalimin e ovulacionit. Rritja dhe pjekuria e oocytes frenohet duke ulur përqendrimin dhe ritmin normal të sekretimit të hormoneve hipofizë gjëndër - dhe lyuteineziruyuschiy.

Të ndikojë në pilula kontraceptive dhe rreshtim mitrës. Kjo është "regres gjëndrave". Kjo do të thotë se atrophies pothuajse endometrium dhe nëse papritmas veza jenë ende në gjendje për të pjekur dhe zaplidnytsya, futur në mitër do të ishte e pamundur.

Një tjetër efekt i rëndësishëm i COC - Ristrukturimi i mukusit në qafën e mitrës. Viskozitetit i sekrecioneve rritet dhe hyrjes në mitër për të spermës bllokuar aktualisht.

Së katërti, pilula ndikojnë adnexa mitrës - tubat fallopiane. Aktiviteti i tyre shtrëngohet ul, dhe duke promovuar vezë në to është pothuajse e pamundur.

Efekti kontraceptiv i COCs është më shumë i lidhur me ndalimin e ovulacionit (pjekjes së vezës). Tableta krijuar në gratë ciklin artificial duke pengon ciklin normal të menstruacioneve. Fiziologjia e sistemit riprodhues të bazuar në parimin "Reagim". Kjo është, Hipofiza prodhon hormone trupave (në këtë rast - gjëndër) në përgjigje të një rënie në nivelin e hormoneve të Misionit (në këtë rast - oestrogens dhe progestogjenet në vezore). Në qoftë se trupi i gruas bie nga një numër mjaft i estrogjene dhe progestogjenet, hormonet në hipofizë gjëndër trupave të pushojë të jetë prodhuar. Kjo çon në një mungesë të rritjes dhe zhvillimit të vezëve në vezore.

Niveli i hormoneve në gjak kur marrë COC mjaft unike. Numrat specifike varet nga pesha e grave, përqindja e yndyrës në trupin e seksit detyrueshme niveleve globulin. Progesterone Issledrvaniya dhe estrogjenit janë konsideruar, ndërsa duke marrë pilula të papërshtatshme. Teorikisht, përqendrimi i estrogjenit dhe progestogjenet pas marrjes COCs vysokodozovanyh krahasueshme me shtatzënisë sfond hormonal. Kur merret ulët dhe përgatitjet microdosage këto nivele më të ulëta se gjatë shtatzënisë, por më e lartë se në ciklin normal menstrual.

Llojet e kontraceptivëve orale të kombinuara

COCs janë të ndarë në grupe në varësi të përqendrimit të hormoneve dhe të ndarjes në faza.

Si estrogjenit në tableta, zakonisht përfshin estradiol. Aktualisht përdoret etinilestradiol.Chto Si përqendrimit të estrogjenit, gjatë pesë dekadave, përdorimi i COCs është reduktuar në mënyrë progresive. Në vitin 1960, një tabletë estradiol është 150 mg. Aktualisht, ajo është doza shumë më të ulët dhe mund të jetë e vetme 15-20 mg. Pllakat janë të ndarë në vysokodozovani (më shumë se 35 mg), të ulët dozë (30-35 mg) mikrodozirovannye (më pak se 30 mg).

Efektet negative të doza të mëdha të estrogjenit (50 mikrogramë në ditë) bëri parë COC brez shumë të rrezikshme në një numër të grave. Komplikime më të rënda janë konsideruar abuzimi në sistemin e koagulimit të gjakut - trombozë dhe emboli. Hape Moderne ulët dozë e kontrollit të lindjes dhe mikrodozirovannye shumë më pak të ngjarë të shkaktojë komplikime të tilla. Megjithatë, trazirat në sistemin hemostatik është një contraindication për qëllim COC edhe sot.

Si progestogjenet përdorur derivatet sintetike norsteroidov dhe progesterone. Të progestogjenet dozë të ulur gradualisht nga 60 në kohën e tashme (nga 9,85 deri 0,15-0,075 mg).

Progestogjenet brezit të parë norsteroidov: noretinodrel, linesterenol, norhesterel, etinodiola diacetat, norgestimati, norgestreli.
Progesterone parë brezi, acetat medroxyprogesterone, ciproteron acetate, hlormadynonu acetate. Përmirësimi i COC komponent shkoi duke ulur glukokortikoid padëshiruar dhe efektet androgenic.
Derivatet Moderne norsteroildov - është levonorgestrel, desogestrel, Gestodeni, norgestimati. Drospirenonit ri progestin rrjedh spirolaktona.

Progestins vjetra rrisin pronat atherogenic e gjakut mund të kontribuojnë në zhvillimin e hipertensionit, tolerancës reduktuar glukozës, mbajtjes fluide, hirsutism, dhe pamja seborrhea. Progestins moderne nuk kanë efekt në metabolizmin (lipide, glukozës).

Acetate ciproteron dhe drospirenonit kanë efekt anti-androgenic. Ato mund të përdoren për të trajtuar hirsutism, aknet, seborrhea, humbje e flokëve. COC me këto komponente - Diane-35 (35 mcg etinil estradiol dhe 2 mg ciproteron acetat) dhe Yasmin (30 mcg etinil estradiol dhe 3 drospirenonit mg), Jess (20 mcg etinil estradiol dhe 3 drospirenonit mg). Progestins tjera moderne në kombinim me estrogjenit pozitivisht ndikojnë në lëkurën dhe flokët e grave. Këto barna - femodenom, Marvelon, Regulon, Sylest, Jeanine, Mersylon, Logest, Novinet, Mirella, Lindinet, Tre-Mersey.

Drospirenoni redukton mbajtjes fluide në trup. Barishte dhe Jess përdorur me sukses për të trajtuar sindromin premenstrual, pasi ajo është më së shumti edemë fshehur shkaktuar nga indet.

Pllakat COC ndarë në tri lloje: të vetme, të dyfishtë, tre-faza. Ky klasifikim është i bazuar në përqendrimin e substancave në pllakat.

vetme-pilulë dozë komponentët konstante. Në dy faza dhe tre-fazor COCs të bëjnë të pamundurën për të imituar ciklin normal të menstruacioneve të grave - dhe kjo lyuteynovuyu faza folikulare. Në ciklin natyror në gratë pas ovulacionit fuqishëm rrit nivelin e progestogjenet në gjak.

COCs dy-faza 11 pilula e para përmbajnë estrogjenit dhe progestins në raport 1: 1, tjetër 10-1: 2.5. Një shembull është Anteovin (50 mcg etinil estradiol dhe levonorgestrel 0.05 mg-0125 mg). Estrogjenit lartë dozë bën këto barna ishte tërheqëse.

Trefazor pilulë përdoret më shpesh. Fazat mund të ketë një numër të ndryshëm të tableta. Në tre-Mersey çdo fazë - 7 ditë (etinilestradiolit 35-30-30 mg dhe desogestrel 0,05-0,1-0,15 mg). Shembuj të COCs trefazore janë gjithashtu Trykvylar, Tre-regolith, Triziston.

Më të zakonshme COC - faza. Ata imitojnë ciklin natyror menstrual, por vazhdimisht pengojnë ovulacionit në një nevojë relativisht të vogël të estrogjenit.

Shembuj të vetme COC vysokodozovanyh - Ovidon, jo-ovlon; low-- Rigevidon, Mikrohinon, Miniziston, femodenom, Marvelon, Regulon, Sylest, Diane-35, Janine, Yasmin; microdosage - Mersylon, Logest, Novinet, Mirella, Lindinet, Jess.

Zgjedhja e pilula kontraceptive

I cili do të emërohet COC vendos me mjekun. Në mënyrë të pavarur të zgjedhur tableta të rrezikshme për shëndetin. Efektet anësore të barnave dhe contraindications për përdorimin e tyre mund të vlerësohet vetëm gjinekolog në sy pas konsultimeve dhe shqyrtimit të duhur.

Optimal sot konsiderohet drogë moderne - të ulëta dhe mikrodozirovannye përmbajnë 20-30 micrograms e estradiol etinil dhe progestins moderne.

Low-COC-faza (tre Mersey) janë të rekomanduara për gra të reja pa fëmijë. Vajzat adoleshente me puçrra fytyre dhe seborrhea mund të caktojë atë të drogës - efektet e saj mbi gjëndrra e hipofizës dhe të gjithë aktivitetin e funksionale të sistemit riprodhues është më e pakta që është veçanërisht e rëndësishme në një moshë të re dhe lindjen e parë. Le mikrodozirovannye përdorimin COC dhe vajzat për lindjen e fëmijës (15-20 estradiol mcg etinil).

Gratë mund të rekomandojë lindjes faza coc. Ata janë zgjedhur në varësi të situatës klinike.
Nëse simptomet rritur androgens (fytyre, seborrhea, hirsutism) përshkruajnë Diane-35, Yasmin, Jess.
Kur simptomat e sindromi premenstrual perzgjedhur nga COC drospirenoni (Yasmin, Jess).
Në diabet përdorimit të lejueshme vetëm të ulët dhe microdosage COC. Preferencë duhet të paguajnë njefazore tableta mikrodozirovannym (Mersylon, Logest, Novinet, Mirella, Lindinet, Jess).
Nëse ka gjak intermenstrual (ovulimit) faza precipitates zgjidhni kontraceptive - e parë 2-3 ciklin vysokodozovani (Non-ovlon etj) dhe pastaj -. Ulët (Regulon, Rihividon etj).

Kur cysts ovarian funksionale marr mikrodozirovannye pilulë (Logest, Lindinet, Jess) për 21 ditë me intervale 7 ditë për të paktën 6 muaj.
Kur erozioni i qafës së mitrës të kryejë një hetim të plotë të defektit në mukozën. Hormon mbajtur në zbulimin ektopike epiteli kolone karakterin DISGORMONAL përdorur COC mikro dhe të ulët-odnoaznyh. Disa gjinekologë preferojnë drogë tre faza.
Mastopatia në gratë 45 vjeç deri në lindjen e fëmijës së parë dhe laktacionit duhet të jetë një arsye që të përmbahen nga afat-gjatë (mbi 5 vjet) COC. Moderne të ulët dhe mikrodozirovannye pilula janë konsideruar masë parandaluese për të parandaluar mastitë fibrocystic.

Para se ju të vini një CCO mjeku duhet të kalojnë testin e duhur. Më shumë gjasa nevojë Citologjia kolposkopisë dhe endocervical, ultratinguj e qafës së mitrës e pelvisit, gjëndrrat e qumështit. Gratë pas 35 vjet studime të mëtejshme caktuar e lipideve të gjakut (kolesterolit dhe fraksionet e tij, triglycerides), analiza e hemostasis (prothrombin, fibrinogjenit, plazmina, antitrombina III), hemoglobinë hlikozelirovannyy ose me gojë-glukozës, me ultratinguj të mëlçisë, tëmthit. Përsëriteni hetime në vit.

Kundërindikimet për pilula e kontrollit të lindjes marrja

Absolutisht COCs janë kundërindikuar për gratë me thrombophlebitis, thromboembolism, sëmundje vaskulare cerebrale, sulm në zemër, goditje më parë dhe tani. Sëmundje të rënda të mëlçisë, veshkave shkelje e funksioneve të tyre dhe shprehën pamjaftueshmërinë kardiovaskulare janë konsideruar gjithashtu një contraindication absolute për përdorimin e COCs. Ju nuk mund të kontrollojë pilula dhe nënat pleqsh.

COC migrenë padëshirueshme, epilepsi, ulcerat stomak, hipertensioni, komplikimet gjatë shtatzënitë e mëparshme si diabeti apo verdhëz.

Nganjëherë situata mund të ishte formuar kur COCs duhet të hiqet menjëherë. Këto përfshijnë: tension të lartë, vizion të paqartë papritur, shtim në peshë të theksuar, kirurgji të planifikuar, një periudhë të gjatë pa lëvizjen (p.sh. për shkak).

Efektet anësore të kontraceptivëve orale të kombinuara

Microdosage COC rrallë të çojë në lodhje, shtim në peshë, rritjen e oreksit, ulur epsh. Kur vysokodozovanyh tableta këto fenomene janë mjaft të theksuara. Vjellje, ndjeshmëri të gjirit, gjakderdhje intermenstrual mund të jetë 2-3 muaj të pilula dhe kjo nuk është dëshmi e ndërprerjes së terapisë.

Shko tek COCs tjera duhet të rekomandojë një mjek. Përparim të shkaktojë gjakderdhje të transferuar në një pilula vysokodozovani kontrollit të lindjes. Shfaqja e simptomave të mbajtjes fluide në trup çon në preferojnë COCs me drospirenonoit si progestin (Jess, Yasmin).

Gratë me të parë të ciklit të parregullt të gjatë (më shumë se 2-3 vjet) COC mund të çojë në amenorrhea. Menstrualnopodobnoy gjakderdhje dhe zhduken pas ndërprerjes së ciklit COC nuk është restauruar në mënyrë të pavarur. Kjo është hipertormozheniya sindrom ovarian shkak të mosfunksionim të gjëndrra e hipofizës. Në këtë rast, trajtimi.

Të dhënat aktuale për përdorimin e së ulët dhe microdosage COC demonstrojnë sigurinë e tyre relative të sistemit riprodhues onkologjisë. Përgjigja kategorik në pyetjen lidhur me ndikimin e pilulës në rrezikun e kancerit të gjirit nuk është. Më shumë gjasa, pas 45 viteve të rrezikut të kancerit të gjirit, kur të marrë COC nuk është më e lartë se sa me llojet e tjera të kontracepsionit.
Kur marrin COCs reduktuar incidencën e kancerit endometrial, por 50%. Reduktuar incidencën e kancerit ovarian epiteliale nga të paktën 40% (80% në pritje më shumë se 5 vjet). Në gratë me shqetësuar fillimisht ekuilibrin hormonal rolin parandalues ​​COC më sipër.

Si mund ta bëjë pilula coc?

Paketa përmban tableta në muaj 21 (24) pilula aktive, dmth hormonet coc. Në një pjesë tjetër të përgatitjeve përfshirë një hapje qetësuese e padëmshme - "Pilula bosh"Që nuk përmbajnë hormone dhe janë të përfshira për administrimin e lehtë. COCs njefazore (21) merr tableta 5-25 ose 1 në 21 cikli ditore. Tabletë multifazesh domosdoshmërisht të marrë 1 ciklin ditë. Pastaj bëni një pushim prej 7 ditësh. Nëse COCs përmbajnë tableta qetësuese pini pa ndërprerje.

Pllakat janë një dhe të njëjtën kohë, shtrydhur një sasi të vogël të ujit. Nëse vonesa në marrjen e drogës ishte më pak se 12 orë, efekti kontraceptiv nuk është zvogëluar. Një grua duhet të marrë pilulën e harruar sa më shpejt të jetë e mundur, në vijim do të merret në kohën e zakonshme.

Nëse vonesa në marrjen e pilulës të rregullt ishte më shumë se 12 orë, efektiviteti kontraceptive mund të reduktohet.

Në qoftë se një grua ka pasur të vjella apo diarre brenda 4 orëve të para pas marrjes së pilulave aktive, thithjen mund të jetë jo e plotë dhe një grua që do të merren masa të tjera kontraceptive mery.V një metodë shtesë pengesë është e rekomanduar zakonisht - një prezervativ.

Pilula të tjera hormonale kontraceptive

Përveç kësaj, ka hape një komponent coc hormonale. Ato përmbajnë vetëm progestin. Aktualisht, qëllimi i këtyre barnave në thelb - gji në gratë seksualisht aktive. Progestogjenet nuk ndikojnë kachesto dhe qumësht kolychesta gjirit dhe të mos ketë një efekt negativ mbi fëmijën. Ndërsa estrogjene kanë një efekt të theksuar në laktacionit dhe shëndetin e fëmijës. Tableta të përdorura tradicionalisht "Saws Mini". Problemi është përdorimi i tyre në varësi të kohës së pranimit - opazdanyem 3 orë tashmë rrit rrezikun e shtatzënisë. Me drogë moderne rekomanduar desogestrel (75 mg). Ajo mund të merret në mënyrë të sigurtë edhe 11-12 orë më vonë datën.

Pilula hormonale "pas" (Për postkoytalnoy kontraceptive)

Emergjente (postcoital) kontracepsioni - një metodë e parandalimit të shtatzënisë pas marrëdhënies së pambrojtur.
Kontracepsioni Emergjent keq për shëndetin e grave dhe më pak efektive. Më herët masat e marra, më shumë shanse për të shmangur shtatzëninë e padëshiruar. Rëndësia dhe afërsinë e ovulacionit, dmth ciklin. Në ditën e ovulacionit në mënyrë kontracepsioni është më pak efektive.
Postinor përdoret më shpesh. Ajo përmban 0,75 mg levonorgestrel. Në paketën dy tableta. Ata duhet të marrin seri me një interval prej 12 orësh në ditët e para pas raportit seksual. Efikasitetit më tej bie.

Vysokodozovani HEC mund të përdoret si kontracepcion emergjent "pas". Jo-ovlon (ose COCs të tjera të ngjashme) në shumën e marrë 2 tableta menjëherë pas raportit seksual dhe 2 tableta në 12 orë.

Një tjetër çështje - antiprohestahen myfepryston përdoret gjithnjë e më shumë si një mjet për të kontracepsionit të urgjencës. Është e rekomanduar 600 mg një herë brenda 72 orëve pas raportit seksual, ose 200 mg një cikël 23-27 ditë, ose 25 mg në 12 orë 2 herë pas raportit seksual. Tani të drogës është 10 mg u shfaq në treg, si një mjet për të kontracepsionit postkoytalnoy. Provuar efikasitetin e saj të lartë në një numër të vogël të efekteve anësore. Ndoshta përdorimi i 10 mg një herë në 120 orë pas marrëdhënie të pambrojtur me efekt shumë të lartë kontraceptive. Avantazhi i drogës është aktiviteti i saj ka ndodhur edhe relativisht i vogël në drejtim të shtatzënisë.