Mjetet dhe pilula për të ndaluar prodhimin e qumeshtit


Qumështi i nënës është produkti më i vlefshëm për vitet e para foshnjës të jetës. Roli i ushqyerjes me gji është e vështirë të mbivlerësohet. Aktualisht, shumë gra të ndërgjegjshme afrohemi Baby Food subjektit dhe të përpiqen për të ruajtur prodhimin e qumeshtit dhe të vazhdojë për një periudhë të gjatë kohore. Megjithatë, herët a vonë, para se shumica e nënave të ngre çështjen e shkëputjes nëpërmjet punësimit ose probleme me të ushqyerit zdorovem.Dlitelnoe kundërindikuar në osteoporozën. Historia Giperprolaktinemii në vetvete nuk është një contraindication për dhënien e gjirit, por në qoftë se hipofizës adenoma e një gruaje është gjetur, atëherë ajo duhet të jetë e nevojshme gjatë shtatzënisë dhe laktacionit vërejtur një endokrinolog. Qumështi i gjirit mund të çojë në një rritje të konsiderueshme në tumore që kërkojnë ndërprerjen e laktacionit.


Në terma endokrinolog, të dhënit gji duhet të shkoni në fazën ngritje në fuqi natyrore dhe të plotë. Kushtet e gji individit. Për të zvogëluar rrezikun e diabetit tip 1 në një fëmijë, ajo duhet të jetë ushqyer qumështit të gjirit për të paktën 9 muaj. Dhe për të zvogëluar rrezikun e osteoporozës në gratë në të ardhmen, të dhënit gji duhet të përfundojë fëmijë rreth 1 vjeçar 3-6 muaj. Gji më tej është e mundur vetëm me kusht të të ushqyerit të mirë dhe mbështetjen e drogës.

Dhënit gji - një proces i natyrshëm i cili në mënyrë të favorshme të ndikojnë në shëndetin hormonal të gruas. Veçanërisht e dobishme për të gjitha fazat e ushqyerjes me gji ishin fiziologjikisht. Megjithatë, numri i shtatzënive, lindjeve dhe kohëzgjatjen e laktacionit në jetë është në proporcion të ndikojnë në rastet e mikroadenom pa aktivitetit të hipofizës hormonal, për shkak të faktit se qelizat hormonale shtatzënisë dhe laktacionit shkaku hipertropise. Këto kushte të imponojë kërkesat e larta për gjëndrave endokrine. Microadenoma nuk ka shenja të rritjes dhe aktivitetit nuk kërkon trajtim.

Në disa raste, gratë as nuk fillojnë të ushqyer fëmijën pas lindjes, por qumështi ata liruar shumë. Në këtë situatë, natyrisht, duhet sa më shpejt të jetë e mundur për të ngadalësuar prodhimin e qumeshtit. Unë do të doja për të ndaluar edukimi kohë ishte qumësht aq pa dhimbje. Ka një numër i masave dhe mjeteve për të ndaluar prodhimin e qumeshtit. Kjo graduale droga ia ndau gjinin natyrore dhe bimor dhe medicinale. Në këtë artikull ne do të përqëndrohet në detaje në çdo metodë.

Ia ndau gjinin gradual

Qumështi i gjirit - një proces i natyrshëm që ka faza të njëpasnjëshme të formimit dhe laktacionit ngritje në fuqi. Gji natyror është venitje gradualisht, dhe rrallë fillon deri në momentin kur fëmija nuk është ende një vit i vjetër dhe dy muaj. Përcaktoni se ngritje në fuqi laktacionit tashmë ka filluar, si ju mund të gjirit - ata janë të mbushur me qumësht dhe të butë gjatë gjithë ditës. Nëse fëmija është vënë të gjirit qumësht është më pak, edhe pse nevojat e fëmijës rritet. Nëna ndjen lodhje fizike pas çdo ushqimi. Ia ndau gjinin gjatë kësaj periudhe do të jetë më pak e dhimbshme për nënën dhe për fëmijën.

Por shpesh gruaja është e detyruar për të ndaluar gji me gji e para pas të dhënit gji ngritje në fuqi. Në këtë rast, në qoftë se fëmija është mjaft e madhe (të paktën 9-11 muaj) Mënyra e ia ndau gjinin gradual ndihmon nënën dhe fëmijën për të kaluar mjaft lehtë kohën e pezullimit të laktacionit. Ia ndau gjinin gradual shtrirë për 2-3 muaj. Çdo dy javë reduktuar numrin e feedings në të njëjtën kohë. Deri në fund të periudhës është vetëm ushqimi para se të fle natës. Pastaj hiqet dhe kjo metodë e qumështit. Metoda është më pak e dhimbshme për nënën dhe fëmijën, sepse ka një qumësht gradual Burnout në aspektin e rehati psikologjike.

Ia ndau gjinin simultan

Megjithatë, më shpesh në gratë atje disa muaj për ia ndau gjinin.
Pastaj ia ndau gjinin ndodh në të njëjtën kohë. Për fat të keq, as fëmija, as nëna nuk janë mjaft të gatshëm për ndryshime të tilla drastike. Në mënyrë që të pengojnë fëmijën gjatë shkëputjes 2-3 ditë këshilluar për të marrë atë në familje, që është, për të bërë fëmija nuk e ka parë nënën time. Sigurisht, kjo metodë mund të jetë shumë e vështirë për fëmijën, për të cilin ia ndau gjinin e kombinuar me "humbjen" e nënës. Në çdo rast, përveç përvojave psikologjike proces çastit ndarje është e shoqëruar nga nëna dhe parehati të fortë fizike. Fluksi i qumështit të fundit, gjoks të ekspozuar tension të lartë, ka dhimbje. Ndonjëherë ajo mund të zhvillohet mastitë. Për të reduktuar hyperextension Rekomando gjoks terhiq - për shembull, një fashë elastike ose bra ngushtë. Ditën e dytë që ju mund të shprehin qumësht gradualisht, por vetëm deri në zhdukjen e dhimbje gjoksi. Nëse ju shprehin qumësht për shumë, gjatë Tides. Dhe në qoftë se ju bëni atë të drejtë, ajo është zakonisht 3-5 ditë pushon të jetë qumësht. Këto ditë, gratë duhet të kufizojnë veten fuqishëm në të lëngshme, sidomos në të ngrohtë dhe të nxehtë (supë, çaj). Ju mund të përdorni vaj kamfor. Është e rekomanduar si një kompresë apo gëlltitje mund të masazh gjoksin duke përdorur këtë vaj. Kjo metodë këshilluar nga obstetër me përvojë, si ajo në mënyrë aktive dhe të suksesshme të përdorura në kohërat sovjetike. Edhe në ditët e para pas shkëputjes së një fëmijë nga gjirit mund të aplikojnë lë të ftohtë lakër të gjëndra, duke ndryshuar atyre çdo orë.

Ndonjëherë kjo ka kuptim për të përdorur produktet bimore ose mjekësore.

Vjelje bimor për të ndaluar prodhimin e qumeshtit

Herbs pritjes referohet jo vetëm metodat e mjekësisë tradicionale. Shumë substanca natyrore nga bimët mjekësore, studimet tregojnë, janë shumë të efektshme dhe të qëndrueshme efekt terapeutik. Vjelje bimor janë goxha i butë për trupin, por ende më mirë para përdorimit të tyre për të konsultoheni me një specialist.
Bimor përdorur pezullimin gjatë laktacionit, kanë pronat e mëposhtme: diuretik, anti-inflamator, qetësues.

Shpëtoj e lëngjeve të tepërta, e cila ndihmon të frenuar valën, për të ndihmuar në fletë boronicë, horsetail, stigmas misri, elfwort, Basil zakonshëm, bearberry përbashkët.
Salvia officinalis, Belladonna, nenexhik të japë efekt anti-inflamator dhe të zvogëlojë sasinë e qumështit.
Heshtje mbijetuar stresit të mundshme duke përdorur Heather konvencionale, bari cudweed kënetë, rrënjë sanëz.
Për të përdorur këto receta rekomanduara infusions bimor.
Numri i Infuzion 1: 10 g gjethe grimcuar urtë derdh 300 ml ujë të valë. Le të qëndrojë për rreth një orë, ikjen. Merrni një gjysmë gotë tri herë në ditë.

Numri i infuzion 2: 10 g gjethe mente, derdh 500 ml ujë të valë. Le të qëndrojë për rreth një orë, ikjen. Merrni një gjysmë gotë tri herë në ditë.
Numri i Infuzion 3: 10 g Kastrati lë derdh 300 ml ujë të valë. Merrni një gjysmë gotë tri herë në ditë.

Droga shtypur prodhimin e qumeshtit

Frenim laktacionit pjekur mund të kërkohet nëse është e nevojshme për të ndarë fëmijën nga gjiri për disa arsye. Këto arsye mund të jenë personale dhe shëndetit. Ia ndau gjinin drogës tregohet vetëm në raste të rralla. Që ushqyerjes me gji është një proces i natyrshëm, dhe për të përfunduar ndonjë ilaç gruaja nuk janë të nevojshme. Më e dobishme për nënën dhe fëmijën - ia ndau gjinin gradual, dhe jo në të njëjtën kohë. Ilaçet kanë contraindications dhe efektet anësore. Gjithashtu, nuk presin që pas marrjes së pilulës, edhe pse mjaft të shtrenjta, në të njëjtën ditë qumësht do të ndalet. Më shumë gjasa se do të jetë e vështirë. Për më tepër,që nga miratimi i fëmijës për të vënë të drogës për gjoksin nuk mund edhe një herë. Ndjenjat e fëmijës në lidhje me ndarjen e mprehtë në masë të madhe të degradojë nënën.

Qëllimi i vërtetë i mjeteve për të shtypur prodhimin e qumeshtit - një rast të abortit në fazat e mëvonshme, fetale, mastitë shumë të rëndë purulent me tendencë për përgjithësim, rastet e patologjive të rënda të nënës (tuberkulozi, HIV, pacientët e kancerit, dështimit të zemrës) dhe fëmijët (phenylketonuria, galactosemia) . Kështu, është e qartë se nënat shëndetshme fëmijë i shëndetshëm ndonjë ilaç, më shumë hormone të pengojnë prodhimin e qumeshtit nuk janë të nevojshme.

Metoda më agresive laktacionit shuarje është përdorimi i drogës me natyrën hormonal ose ndikojnë sintezën e hormoneve në trupin e femrës. Këto barna duhet të jetë e përshkruar nga mjeku gjatë një konsultim personal, pasi kanë një numër të efekteve anësore dhe contraindications.

Një nga drogat më të përdorura vazhdoi ky trend është levodopa. Ilaçet duhet dofamynerhycheskuyu aktivitet. Përdorimi i saj për të shtypur laktacionit është sot konsiderohet të vjetëruara. Më parë ajo ishte administruar 2 herë në ditë për 0.5 g kapsula për 10 ditë. Medicines tolerohet vështirë. Vjellje, humbje e oreksit, dhimbje koke, djersitje, marramendje, zalisur, ndërprerjeve të zemrës. Levodopa është i kundërindikuar në hipertension, sëmundje endokrine, veshkave dhe dështim të mëlçisë.

Aktualisht gjinekologë, obstetër dhe mjekët e specialiteteve të tjera për të shtypur laktacionit zgjedhin hormonet seksuale femërore (estrogjene dhe progestins), ndonjëherë në kombinim me hormonet seksuale mashkullore, dhe produkteve frenues Hormoni.

Hormonet për të parandaluar prodhimin e qumeshtit

Hormonet mashkull - estrogjene janë kundërindikuar në proceset hyperplastic në gji, tumoreve gjenitale, parregullsi menstruale në të kaluarën, në rritje rritja e flokëve në fytyrë dhe trup, tensioni i lartë i gjakut, diabeti, sëmundjet e venave, mëlçinë dhe veshkat. Droga më e përdorur gjerësisht nga tableta të këtij grupimi sinestrol apo injeksione, Etinilestradiol (mikrofollin). Zakonisht estrogjenit shtypjen e laktacionit mbajtur për 5-7 ditë. Efektet anësore të barnave në vend të theksuar. Një grua mund të përballet përzier, të vjella, dhimbje koke, edemë.

Që nga androgens mund të përdoret Testosterone Propionate si një zgjidhje e naftës për injeksion. Përdorimi i saj është i mundur vetëm në lidhje me estrogjenit për të rritur efektin e tyre.

Në disa raste, mjeku juaj mund të rekomandojë progestins për të shtypur laktacionit. Këto hormone janë prodhuar në fazën e dytë të ciklit menstrual dhe gjatë shtatzënisë. Kundërindikimet dhe efektet anësore të progestogjenet ngjashme me estrogjenit. Në të njëjtën kohë progestins transferuar shumë më e lehtë. Noretisteron më të përdorura (norkolutom). Pritje tij tregon në 10 ditë, tre ditë në një dozë ditore prej 20 mg, 15 mg, atëherë katër ditë dhe pastaj dy dite ne nje doze ditore prej 10 mg. Ndonjëherë ajo mund të përdoret në doza të mjaftueshme të progestogjenet tjera, duke përfshirë didrogesteron (Duphaston).

Frenuesit e prodhimit Hormoni

Më të arsyeshme për të shtypur dhe laktacionin drogë njohura në mbarë botën që ndikojnë hormon stimulon prodhimin e qumështit të grave - Hormoni. Ky hormon është sintetizohet në tru në gjëndrra e hipofizës. E saj shuma të ndikojnë në mënyrë efektive Bromocriptine (Parlodel) dhe cabergoline (Dostyneks).

Bromocriptine është një derivat ergot. Efekti i saj është një rënie të mprehtë në sekretimit të Hormoni nga gjëndrra e hipofizës, nëpërmjet ndërveprimit me receptorët e sistemit qendror endokrine. Bromocriptine është përdorur për të shtypur normale brenda dy javëve të laktacionit, 1 tabletë (2.5 mg) 2 herë në ditë. Trajtimi është shoqëruar shpesh me nauze, vjellje, marramendje, lodhje. Ndonjëherë ka rënie të presionit të gjakut, kur një ndryshim i papritur në sjellje (ortostatychnahipotenziya). Herë pas here mund të shënohen hipotension ortostatik. Përdorimi i kundërindikuar i Bromocriptine në sëmundje të rënda të zemrës, hipertensionit të rëndë, mbindjeshmëri ndaj ergot. Një aparat matës tensioni i rregullt për të matur presion, sidomos në ditët e para të terapisë. Ju nuk mund të marrë Bromocriptine dhe droga të tjera ergot në të njëjtën kohë.

Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet drogave sintetike nga grupi i erholinu - cabergoline. Ky material është shitur nën emrin tregtar Dostyneks (Tabelat e 0.5 mg). Dostyneks ndryshme nga droga të tjera për të zvogëluar dhënit gji jashtëzakonisht të shpejtë, të fortë dhe të zgjatur efektin. Tashmë 3 orë pas marrjes së pilulës ul nivelet e gjakut të Hormoni, një dhënit gji fillon të ul shpejtësinë. Edhe pas një efekt të vetme përdorim zgjat për 2-4 javë. Për të shtypur të dhënit gji Dostyneks mjekun emëruar nga poltabletky çdo 12 orë për dy ditë (1 mg në vit). Për të parandaluar drogës dhënit gji marrë në 1 mg menjëherë pas lindjes.

Kundërindikimet për përdorimin e drogës është hepatike apo dështimi i veshkave, preeclampsia më vonë, mbindjeshmëri ndaj ergot, psikozë Postpartum ose sëmundje të kaluarën apo të tjera mendore, gjakderdhje gastrointestinale, gastrit, sëmundje peptike, sindromi i Raynaud-së.
Ndonjëherë një grua nuk mund të di në lidhje me praninë në të të disa prej këtyre sëmundjeve (të tilla si gastrit ose sëmundjes peptike). Kjo konfirmon provimin rëndësinë nga një mjek përpara se të përdorni të drogës. Efektet anësore Dostyneksu zakonisht nuk e theksuar shumë. Megjithatë, të drogës mund të shkaktojë këto shtete: marramendje, simptomat pesimist, dhimbje barkut, gastrit, kapsllëk, ndjeshmëri të gjirit, Flushes nxehtë në fytyrë, uljen e presionit, dhimbje koke, vjellje, dobësi të përgjithshme, depresioni. Nëse mbidozë ose ndjeshmëri e tepruar të drogës mund të zhvillojnë çrregullime të ndërgjegjes, hallucinations, psikozë.

Para caktimit të ndonjë drogë të rekomanduara për të përjashtuar praninë e shtatzënisë. Në nënat lactating shpesh ciklit menstrual mungon, por kjo nuk do të thotë se ovulacionit spontane dhe shtatzënia nuk është e pamundur të vijë. Ndonjëherë një grua e di në lidhje me shtatzëninë e re dhe se në mënyrë për të ruajtur vendos (nganjëherë të diskutueshme) për të shtypur laktacionit. Në rastin e Dostyneksu ndaluar. Për më tepër kundërindikuar konceptim brenda 1 muaji pas pilulës. Është e rëndësishme të mbani mend se në gji duhet të ndërpritet menjëherë pas aplikimit të dozës së parë të mjekimit. Dostyneks të ndikojë në aftësinë për të përzënë dhe të gjitha aktivitetet që kërkojnë përqendrim. Ndërgjegjshëm për këto efekte anësore, nuk e marrin Dostyneks liri. Vetëm disa raste të shtypjes së laktacionit kërkojnë ndërhyrje të tillë të rëndë, dhe në përputhje me rrethanat vetëm në këto raste rreziku është i justifikuar.

Në rast të nevojës mjekësore shtypur mjekët laktacionin sot janë zgjedhur frenuesit e sekretimit Hormoni (cabergoline, pasi ajo është më efikase dhe më e lehtë të mbajnë ose bromkreptin). Në prani të contraindications apo intolerancës ndaj këtyre agjentëve mund të përdorin steroid seksi. Çfarë saktësisht preferojnë - gjinekolog vendos, në bazë të ekzaminimit të dhënave dhe organet gjenitale Ultrasonografi. Më pak efekte anësore të progestogjenet. Androgens zbatohen rrallë. Funksioni i tyre është se kur përdoret dozë estrogjenit do të jetë më pak, dhe në këtë mënyrë më pak efekte anësore.

Shkarkimi nga gjiri mund të jetë 3 vjet pas gji fundit ushqyerit e fëmijës, si dhe pas çdo shtatzënisë, çfarë nuk do të përfundoi ajo. Zakonisht qumësht sekretuar pika kur ju klikoni mbi dalë. Rrjedhje e pavullnetshme e qumështit duhet të përfundojë në 3-6 muaj pas ia ndau gjinin. Nëse zgjedhja nuk i plotëson këto afate, ajo duhet të shqyrtohet në endokrinolog. Ndonjëherë ju mund të kanë nevojë për trajtim (sindromi Shyena, prolaktinoma, hypothyroidism). Decrease përzgjedhje mund të zvogëlojë nxitjen e areola (liri të ngurtë e ashpër, ekspozimit të tepërt gjatë seksit, samopalpatsiya dalë). Ajo duhet të reduktojnë konsumimin e ushqimeve që nxisin prodhimin e qumeshtit. Para së gjithash - birrë.

Në përfundim, ne theksojmë rëndësinë e nënës dhe të fëmijës nga fundi i laktacionit. Për të shmangur gabimet, është e nevojshme të konsultoheni me mjekun tuaj në lidhje me nevojën për arsimim dhe mundësinë e shtypjes qumësht së bashku zgjedhin mënyrën më të përshtatshme. Ndalimi dhënit gji - një fazë e natyrshme e ushqyerjes me gji, të cilat mund dhe duhet në shumicën e rasteve të kalojë pa probleme serioze. Mos harroni, shëndetin e nënës, duke përfshirë "grave" dhe shëndetin e fëmijës në rrezik, kur ndërhyrja e paarsyeshme mjekësore në ndalimin e ushqyerjes me gji. Çdo veprim është e dëshirueshme për të minimizuar dhe të kryejë vetëm nën mbikëqyrjen e një specialisti.