Droga për të përmirësuar kujtesën


Ju papritmas vëreni se ishin shpërndarë, ishte harresa, vështirësi përmendi emrat e të njohurve numra? Në mënyrë tipike, këto probleme së pari lindin nga dekadën e katërt apo të pestë të jetës. Mosha, dhe ju thoni të jetë e drejtë, por vetëm pjesërisht. Dëmtim kujtesës është një simptomë e shumë sëmundjeve të kardiovaskulare, sistemet nervor dhe endokrine, si edhe, dhe për të shkuar te mjeku në shenjat e para të dëmtimit kujtesës është një domosdoshmëri.

Por pyetja "si për të përmirësuar kujtesën?" Mund të bëhen të rëndësishme në një vozrste.Takie rinj ngjarjeve të rëndësishme në jetën e nxënësve, si provimeve kur është e nevojshme për të kujtuar sasi të mëdha të informatave, gjithashtu kanë kërkesa të larta për burime funksionale të trurit dhe, në veçanti, aftësia e tij për zapominat.Chem përveç ushtrimit të rregullt mund të përmirësojë kujtesën?


Në këtë rast ekziston një grup i veçantë i drogës me mekanizma të ndryshme të veprimit - nootropics ("HOOC" - mendim, arsye, "tropos" - drejtimit). Efekti i këtyre barnave nuk është i menjëhershëm dhe magazinimit, mesatarisht, në rritje nga 1 muaj e pranimit.

Në tregun farmaceutik përfaqësuar një numër të madh të këtij grupi, por jo të gjithë prej tyre mund të rekomandohet për pranim pa u konsultuar me një mjek, një numër i barnave për përdorim të papërshtatshëm mund të shkaktojë dëme të mëdha në vend të përfitimeve të pritura.

Pilula për të përmirësuar kujtesën

Konsideroni medikamente që ju mund të blejnë në farmaci pa recetë:

Bilobil (Tanakan, Memoplant, hinhohink, Fort Biloba, xhinko biloba) .Kapsuly 40 mg
Ky hapat gjithëpërfshirëse bimor Përgatitja - ekstrakt i xhinko biloba lë të bimëve që përmbajnë substanca të cilat mund të ndikojnë kryesisht në sistemin e enëve të gjakut të trurit, përmirësimin e rrjedhshmëri e gjakut në enët e gjakut më të vogla që ushqehen qelizat nervore të gjakut. Produkti ka një efekt të lehtë antidepressant, rrit aftësinë për mësimin përmendësh.

Rekomandohet në të moshuarit, moshës lidhur me ndryshimet në qarkullimin e gjakut të trurit, manifestohet me marrje mendsh, humbje të kujtesës, trazirat e gjumit, ankth, zhurmës në veshët, pasojat e lëndimeve traumatike të trurit pas goditje në tru. Në një moshë të re - me rritjen e lodhje, koncentrim reduktuar.

Shumëllojshmëri të marrë 1 kapsulë 3 herë sutki.Dlitelnost pritjes - Organizon kurse 3 mesyatsa.Vozmozhny në recetë.
Kundërindikacionet:
- Tendenca në rritje të gjakderdhje
- Mosha më të rinj se 18 vjeç

- Keqësimi i ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë 12
- Infarkt akut të miokardit
- Erozioni i stomakut
- Aksident akut cerebrovascular
- Intolerancës drogës
- Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Udhëzime të veçanta: xhinko biloba drogës nuk duhet të merret pa u konsultuar me një mjek pacientët rregullisht marrin drogë që hedh lëng gjakut (aspirinë, warfarin, etj), ilaqet kundër depresionit, thiazides diuretics grup, gentamicin, Anticonvulsants.

Glicine 100 mg.Pllakat pod'yazychnye.Eto drogës më të sigurta të përfshira edhe në metabolizmin e qelizave të trurit si organizëm natyrore molekulë (acidi glicina amino). Hiqet me lehtësi nga trupi, nuk grumbullohen në indet, jo problematike.

Ju mund të merrni glycine jo vetëm për sëmundjet, por njerëzit e shëndetshëm në situata të stresit të lartë intelektual dhe mendor, paqëndrueshmëri emocionale, stresi të zgjatur, çrregullime të gjumit, studentët gjatë provimeve.
Redukton efektet toksike të alkoolit.
Të rritur të shëndetshëm, fëmijët dhe adoleshentët mund të marrin glycine për të përmirësuar kapacitetin mendor, për të përmirësuar kujtesën, vëmendjen, 1 tabletë 2-3 herë në ditë nga 2 javë deri në 1 muaj.
Në sëmundje të sistemit nervor nga çrregullimet e gjumit, fëmijët tepërta excitability mendore sipas 3 vjet emërojë tableta gjysëm 2-3 herë në ditë për 1-2 javë, e ndjekur nga 1 ½ tabletë herë në ditë për 7-10 ditë.

Të rriturit dhe fëmijët mbi 3 vjet: 1 tabletë 2-3 herë në ditë për 1-2 javë.
Kursi i trajtimit mund të zgjatet deri në një muaj, nëse është e nevojshme përsëritet pas 1 muaji.
Çrregullime të gjumit të marrë ½ tabletë ose 1 tabletë vetëm para gjumit ose 20 minuta para gjumit.
Kundërindikacionet:
- Intolerancës drogës

Amynalon (250 tableta mg) .Hamma-aminobutyric kislota.Vozdeystvuet në metabolizmin e qelizave të trurit, promovon asimilimin e glukozës - burim të energjisë për qelizat nervore. Ai përmirëson kujtesën, të menduarit, ndihmon për të rivendosur funksionet e shqetësuar pasi pësoi një goditje.

Ajo është përdorur në parandalimin e zë makina në transport, lezione alkoolike në sistemin nervor, simptomat e mbetura pas lëndimeve traumatike të trurit, në trajtimin e hipertensionit për shkak të efektit të butë hypotensive.
Pranimi: brenda për 30 minuta përpara se të hahet.
Fëmijët: 1-3 vjeç, 1-2 gram në ditë, 4-6 vjeç, 2-3 g sutki.Ot 7 vjet dhe më të vjetër se 3 gram në ditë.
Të rriturit 3-3,75 g në ditë
Doza ditore e ndarë në 3 pranim.
Kursi i trajtimit: 2-3 javë - 2-4 muaj.

Parandalimi dhe trajtimi i sindromës sëmundje lëvizje:
Fëmijët 250 mg 3 herë në ditë.

Të rriturit 500 mg 3 herë në ditë.
Kursi i 3-4 ditë.

Përgatitjet e veprimit të përgjithshme tonik

Siberian xhensen Ekstrakt (Hape, të lëngshme ekstrakt)
Designed me lodhje pas sëmundjeve infektive, rikthen performancën fizike dhe mendore, rrit kapacitetin adaptive të organizmit.
Pranimi shumëllojshmëri për të rriturit 20-40 pika e ekstrakt 2 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies
tableta ose 100-200 mg 2 herë në ditë.
Fëmijët nga mosha 12, 1 pikë ekstrakt në 1 vit.
Kursit: 2 javë.

Kundërindikacionet: Mos merrni fëmijët nën 12 vjeç tepër i ndjeshëm kur drogës gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji, sëmundje akute infektive, sulmet në zemër, çrregullime të ritmit të zemrës, pagjumësi, tension të lartë të gjakut, sëmundjet e enëve të gjakut të trurit.

Përdorimi i zgjatur Eleutherococcus çon në sosje e sistemit kardiovaskular dhe nervor, kështu që të marrë atë vetëm pas ekzaminimit dhe këshillat e mjekut.

Recipes e mjekësisë tradicionale për të përmirësuar kujtesën

Lule infuzion të tërfili. Pick kokat me bimë të lulëzuar, të thata, të mbushur një termos 2 tbsp lule grimcuar, shtoni 2 gota ujë të nxehtë dhe infused për 2 orë. Tendosje, të marrë 1/3 filxhan 30 minuta para ngrënies për 3 muaj.

Një zierje e shekullit leh ryabiny.1. l. thatë Rowan pluhur leh derdh 250 ml ujë dhe vlim për 10 minuta. Insistojnë 6 orë, të marrë 1 tbsp. l. 3 herë në ditë për një muaj. Kursi përsëritet 3 herë në vit.

Pochki.Vesnoy pisha ri hani buds Pisha 3-4 2-3 herë në ditë para ushqimit.

Ilaçe që mund të merren vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj

Ky grup i drogës dhe recetë vetëm mjek të emëruar në bazë të ndonjë sëmundje, sepse droga nuk janë të padëmshme dhe kanë contraindications dhe efektet anësore.

Piracetam (lutsetam, memotropil, nootropil, cerebrovascular, eskotropil, nootsetam, qëndrueshmëri).
Nootropics Classic përfaqësuese, në dispozicion në kapsula për administrimin oral dhe ampula e zgjidhje për administrimin parenteral. Trajtimit të shkojnë nga 2-3 javë për 3-6 muaj. Dozohet individualisht varësisht nga indikacionet. Në kushte kronike trajtime duhet të përsëritet.
Ajo ka doza të larta efekt psyhostymulyruyuschym. Kundërindikimet për sëmundje të rënda të veshkave, shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji, goditje hemorragjike, korea, depresioni, stimulimit mendor, alergji të drogës.

Entsefabol (pyrytynol) disponueshme në tableta për administrim oral në formën e pezullimin. Përdorur gjerësisht në pacientët pediatrik nga dita e 3 pas lindjes në patologjive kongjenitale trurit, si dhe në vonuar mendor. Në të rriturit - në kundërshtim me funksionet njohëse me prejardhje të ndryshme. Kohëzgjatja e marrjes - 8-12 javë. Nëse është e nevojshme, të përsëritur normat recetë.
Kundërindikimet për çrregullime të rënda të mëlçisë dhe të veshkave, sëmundjet e gjakut, sëmundjet autoimune, reaksioneve alergjike ndaj drogës.

Ndikimi Fenotropil.Tabletki.Vyrazhennoe në funksion të kujtesës, shpejtësia menduarit, përqendrimit, si dhe forcues i përgjithshëm dhe efekt të butë psiko-nxitës për rritjen e efikasitetit dhe rezistenca për të theksuar efektet.
Caktoj në sëmundjet e trurit, të vazhdojë me shkelje të kapacitetit mendor, kujtesës, vëmendjes, rritur rezultatin exhaustibility mendor të lëndimeve traumatike të trurit, goditje, neuroza, dhe si një mjet, i cili rrit funksionalitetin e trupit në kushte ekstreme.

Kundërindikuar në fëmijët, shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji, dëme të rënda të mëlçisë dhe të dështimit të veshkave, tension të lartë, psikozat akute, sulme paniku, tepër i ndjeshëm.

Dhe në fund, ne nuk mund të parandaluar atë, madje duket si një simptomë të pafajshëm është harresa dhe kujtesa e dobët mund të jetë një simptomë e sëmundjes së rëndë. Ajo fillon me memorie dëmtuar Alzheimer sëmundje dhe çmenduri të tjera, mund të manifestohet si tumoreve të trurit, disa çrregullime mendore - depresioni, neuroza, aq e rëndësishme për ta kthyer në neurolog që ai kishte provimin e nevojshme. Sidomos një e papritur dëmtim kujtesës alarmi. Tani mjekët në dispozicion janë teste të veçanta dhe pyetësorë që shfaqin peshën e çrregullimeve të funksioneve të larta të trurit dhe të ndihmojë të krijojë diagnoza në kohë.