Temperatura kurë


Shkakton ethe


Temperatura Rritja e trupit (ethe) - një reagim fiziologjik që është natyra mbrojtëse dhe adaptive. Pse e bën atë të mbrojtur? Siç është e njohur, shkaqet më të shpeshta të temperaturës janë agjentë infektive - bakteret dhe viruset. Ata janë granatë faktorë për formimin e qelizave të gjakut të bardha (leukociteve) substancave të veçanta të quajtura pyrogens endogjen. Pyrogens endogjen, nga ana tjetër, ndikojnë në qendër termorehulyatsionnyy në pjesë të veçanta të trurit - hypothalamus që nga mekanizmat komplekse neuroendocrine çon në ethe. Ethet jep efekt shkatërrues në bakteret dhe viruset, ajo rrit reaktivitetin imunitar, suppresses riprodhimin e mikrobeve dhe përshpejton procesin e shërimit. Kjo është, në qoftë se ju keni një ethe sëmundje infektive - një shenjë e një aktiv të luftuar trupin tuaj nga infeksioni.

Kushtet reduktuar ethe

Nga sa më sipër nënkupton se ethet nuk duhet gjithmonë të dybek. Pas marrjes së drogës antipiretik nuk kuruar sëmundje, nuk e shkurton atë, dhe vetëm largon të vështirë të tolerojë dhe heq simptomat. Këtu temperatura në të cilën ju mund të merrni antipyretics:
Për të rriturit - 38,5 dhe më lart.
Fëmijët, gratë shtatzëna, njerëzit me sëmundje kronike e kardiovaskulare, të frymëmarrjes dhe sistemit nervor dhe në përgjithësi siklet shprehur - nga 38.

Nëse pas administrimi i antipyretics temperaturës rënë në numrat normale apo afër-normale, ajo nuk ka nevojë të marrë një dozë të dytë në momentin kur ajo do të rritet përsëri.

Si drogë antipiretik?

Të gjitha antipyretics janë një grup i drogës nonsteroidal anti-inflamator dhe analgesics, antipyretics (paracetamoli). Ata kanë shkallë të ndryshme veprim antipiretik, analgjezik dhe anti-inflamator. Siç ju kujtohet, duke ngritur temperaturën korrespondojnë pyrogens endogjen. Pra, ata të nisur shkollimin fiziologjikisht substancë aktive - E prostaglandin, e cila, në fakt, është një nga kryesore "fajtorët" ethe ", ai rregullon" hipotalamusin në ethe. Antipyretics përfundojë këtë proces duke penguar formimin e prostaglandin E, dhe temperatura shkon poshtë për një orë - një e gjysmë.

Çfarë temperatura kurë të zgjedhur?

Së pari, të drogës duhet të plotësojnë kërkesat e sigurisë dhe efikasitetit. Në mesin e këtyre barnave në temperaturën e rekomanduara nga OBSH, janë vetëm dy: paracetamol dhe ibuprofen. Fëmijët duhet të përdorin vetëm ato. Për të rriturit mund të ketë opsione të tjera.

Paracetamol (Acetaminophen). Drogës e zgjedhjes së parë në fëmijët.
Pllakat: 500 mg, 200 mg.
Kalpol pezullimi 100 ml.
Fëmijët Panadol - shurup, pezullimit 120 mg / 5 ml 100 ml, 125 qirinj mg.
Panadol Extra - tab. shpjegueshëm.

Efferalgan - qirinj 80 mg, 150 mg, 300 mg, 500 mg tableta të tretshme, shurup për fëmijë 3 g / 100mL 90 ml.
Doza ditore për të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjet - 4 m
Merrni 0,5-1 g në intervale prej 4-6 orësh. Gjatë pritjes që ju mund të pini alkool.
Dozimit për fëmijë janë të caktuar bazuar ne peshen e fëmijës - vetme e dozimit - 15 mg / kg.
Dozë e vetme mund të jepet deri në 4 herë në ditë në formën e shurup, suspensioneve, supozitore. Forma likuide të Acetaminophen mund të shtohet në formulë foshnjore apo lëngje. Efekti antipiretik ndodh brenda 30-60 minuta dhe zgjat 4-6 orë. Në formën e performancës qirinj vjen më vonë - pas 2-3 orësh. Është e mundur për të kombinuar forma të ndryshme të përgatitjes - për një rënie më të shpejtë në temperaturë - shurup ose pezullimin, atëherë - në formën e qirinj (2-3 orë).

Nuk ka efekt ndryshe nga NSAIDs në sistemin e koagulimit, nuk irritojë traktin gastrointestinal.

Kundërindikacionet: dështimi i veshkave dhe hepatike, origjinalitet. Efekti kryesor anësor - efekte negative në mëlçi (që tejkalojnë doza e rekomanduar).

Ibuprofen
Tabelat e 200 mg.
Tableta Burana 200 mg, 400 mg.
Momenti tableta 400 mg.
Tableta Nurofen 200 pezullim mg për fëmijë 100 ml, qirinj për fëmijët 60 mg.
UltraKap Nurofen kapsula 200 mg.
Nurofen Forte tableta 400 mg.
Doza për fëmijë - 10 mg / kg mund të dhënë jo më shumë se 3 herë në ditë.

Të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç - 200 mg 3-4 herë në ditë. Doza ditore maksimale - 1200 mg.
Drogës është zgjedhja e dytë, krahasuar me paracetamol ka një incidencë të madhe të efekteve anësore dhe një efekt më të theksuar analgjezik, dhe për këtë arsye më të mirë në praninë e dhimbjes.

Kundërindikacionet: shikoni. Aspirina.

Këshillon:
Përdorimi i njëkohshëm ose vazhdues i paracetamolit dhe ibuprofen fëmijëve nuk është i rekomanduar. Ibuprofen nuk duhet të përdoret në fëmijët me dhenve (për shkak të rrezikut të fastsiita streptokoksike), dehidratim.

Medikamente të tjera për uljen e temperaturës

Acid acetilsalicilik (aspirina)

Ndalohet në infeksionet virale në fëmijët nën 12 për shkak të zhvillimit të mundshëm të sindromës Reye (dëmtim i trurit toksike dhe të mëlçisë), gjendjen e rëndë me vdekshmërinë mbi 50%. Për të njëjtën arsye që ju nuk mund të përdorni qirinj dhe Tsefekon Tsefekon M (që përmban salitsylamid).
Nuk do të zbatohet në të gripit të dëshmuar rrit rrezikun e gjakderdhjes kundër sfondit të rritjen e permeabilitetit vaskular në këtë sëmundje.
Përdor si antipiretik i kufizuar për shkak se një numër i madh i efekteve anësore dhe contraindications lidhen me efekt irritues për mukozën e traktit gastrointestinal dhe ndikimi në sistemin e koagulimit të gjakut.

Mos përdorni ulçerë stomakut dhe duodenale, gastrit erozive, ezofag dhe kolit, mbindjeshmëri të salicylates, hemofili, mëlçisë dhe dështimi i veshkave, gjakderdhje e Bashkuara, "aspirina treshe" e hipertensionit portal gjatë shtatzënisë dhe laktacionit.
Pranimi: Të rriturit - 0,5-3 gram në ditë, të ndara në 3 orë pas një vakt.

Analgin (Metamizole)

Ndaluar në shumë vende për shkak të efekteve toksike në gjak, në fëmijët mund të shkaktojë rënie të temperaturës të tepërt (për 34,5-35). Në raste ekstreme, mungesa e të tjera, drogës më të sigurta në fëmijët mund të marrin, por jo më shumë se 1-2-tabletë dhe jo më shumë se një ditë.

Të rriturit - 250-500 mg 2-3 herë në ditë, maksimumi dozë të vetme - 1 g çdo ditë - 3 orë

Nimesulid (nimesil, NISE, NIMULID, Nimika)
Tableta 50 mg, 100 mg.
Kundërindikuar për fëmijët nën 12 vjet për shkak të efekteve toksike në mëlçi. Në të rriturit, mund të përdoret si një droge me një efekt të veçantë dhe të shpejtë antipiretik e efikasitetit të drogave të tjera.
Të rriturit - në 1 tab. 2 herë në ditë, doza maksimale ditore - 400 mg.
Fëmijët nga 12 në 18 vjet - 50 mg 2 herë në ditë, me peshë trupore mbi 40 kg - 100 mg 2 herë në ditë.

Kundërindikimet ngjashme me aspirina, nimesulid por ka efekt më pak të theksuar negativ në traktit dhe koagulimit të gjakut të sistemit gastrointestinal.

Droga antipiretik në aktivet e kombinuara.

Të gjitha në masë të njohur "i simptomave të ftohtë" përmban paracetamol në doza të ndryshme. Sigurisht, ajo është shumë i përshtatshëm duke marrë një pilulë ose një qese me produkt të tillë, menjëherë vrasin disa zogj me një gur - dhe për të zvogëluar temperaturën dhe lehtësimin e simptomave të tjera të një të ftohtë. Por ka disa kufizime. Kjo është veçanërisht e rëndësishme kur trajtimin e fëmijëve. Duke marrë një droge trupi merr disa agjentët farmakologjike për të ndarë, të mësojnë dhe të çojë nga trupi, dhe me ta shije shumë dhe të ndryshme, ngjyra dhe preservatives. Kështu çdo përbërës aktiv ka efektet e saj anësore dhe rreziqet e mundshme të reaksioneve alergjike. Nëse ju bespokoyaschyy simptomë kryesore - ethe, duke marrë drogë mirë monocomponent antipiretik dhe nuk i kombinuar ato me mjete të kombinuara.

Antipyretics gjatë shtatzënisë

Kur shtatzënia në çdo fazë të paracetamol tonë pritjes. Përkundër faktit se ai kalon në qumështin e gjirit ndikim negativ në fëmijën duke respektuar dozën e rekomanduar ditore nuk.

Çfarë nuk mund të bëhet me një temperaturë të lartë.

1. Ju nuk mund të vishen batanije ngrohtësisht dhe ukutuvatysya trasha. Batanije duhet të jetë e lehtë, nga pambuku. Lejo trupin për të dhënë nxehtit e tepërt nëpërmjet lëkurës.
2. Shmangni skica, por nuk krijojnë në dhomë ajrore shumë të ngrohtë dhe me lagështi, ajo gjithashtu parandalon ftohje të trupit.

3. Mos pini pije të nxehtë dhe për të rritur temperaturën (çaj me raspberries, alkool, kafe, qumësht të nxehtë me mjaltë) dhe nuk e shpenzojnë ngrohjen procedurat (dush të nxehtë, mustardë, inhalimi me avull, radiatorëve etj).
4. Mos përdorni pirë pije të buta dhe lëngje, ajo ishte më mirë për boronicë ëmbël lehtë ose lëng boronicë, ujë mineral.
5. Mos obtyraytesya alkool ose lëngun e alkoolit që përmban për të ulur temperaturën. Është rreptësisht e ndaluar për të bërë për fëmijët.

Metodat jo-medikamenti për uljen e ethe.

Ajo është e mirë për të filluar me ta para se të turistik për mjekim.

Thith peshqir pambuk në ujë të ftohtë, butësisht shtrydh dhe të bashkangjisë në vendin e arterieve kryesore: ballin, qafë, sqetull, ijë, wrists rajon.
Fshini trupin me një leckë ngjyhet në ujë në temperaturën e dhomës, tharje të qëndrueshme.
Ju mund të ulin këmbët në ujë të ftohtë, lani fytyrën, trupin e sipërme me ujë të ftohtë.
Telefononi banjë me ujë pak të ngrohtë dhe zhyt veten në atë për 20 minuta, pastaj fshij thatë.

Efekti pozitiv i marrjes ethe-uljen e drogës shpesh çon pacientët për të zgjatur pa nevojë pritjen e tyre. Por droga antipiretik papranueshme të marrë më shumë se 3 ditë pa u konsultuar me një mjek, termi "trajtimi" është e papërshtatshme. Është e mundur që ju infeksion viral banal, në të cilën ethet mund të zgjasë më gjatë këtë kohë, por mos harroni në lidhje me sëmundjet e tjera që janë prognozë më serioze, për shkak se kur ju keni marrë antipyretics, foto klinike është shtrembëruar, duke krijuar një prosperitet të dukshëm, dhe një mjek është e vështirë për të gjetur shkakun dhe të vlerësojnë peshën e shtetit ethe. Kjo vlen edhe për pacientët që marrin trajtim me antibiotikë, sepse efekti i tyre vlerësohet, duke përfshirë, dhe për të ulur temperaturën e reagimit. Nëse mjeku i emëruar antibiotikët, droga antipiretik duhet të anulohet.