Ilaçet për ftohjet dhe gripit


Çdo herë fillimin e sezonit të ftohtë trupi ynë bëhet e ndjeshme ndaj infeksioneve respiratore akute, zakonisht i quajtur "të ftohtë", dhe më të rrezikshme të përfaqësuesit të tyre - virusi i gripit. Për arsye të ndryshme, ne shpesh kujtojmë ata kur të menduarit në lidhje me parandalimin e shumë vonë. Çfarë duhet të bëni kur jeni të sëmurë? Si për të kuptuar shumëllojshmëri të paketave ngjyra që qëndrojnë në dritaret e farmacive quajtur "mjete të ftohtë" dhe të qëndrojnë në të drogës që ju nevojitet?


Ilaçet për ftohjet dhe gripit

Të gjitha këto shumë barna mund të ndahen në dy grupe:

- Fondet për trajtimin simptomatike, që eliminon simptomat ftohtë - dhimbje të muskujve, dhimbje koke, temperaturë të lartë, rrufë, kongjestion i hundës, kollë;
- Genito virusi dhe sistemin imunitar.

Medikamente të përmirësuar simptomat e ftohjet dhe gripit

Ky është një format e dozimit të ndryshme që përmbajnë kombinime të substancave të mëposhtme grupeve të ndryshme:

Antipiretik dhe analgjezik (Shumica - paracetamol) .Volodiye efekt analgjezik moderuar në dhimbje të përbashkët dhe të muskujve, dhimbje koke në ditët e para të sëmundjes, ka efekt antipiretik.

Vasoconstrictor (Fenilefrine) .Ustranyaet kongjestion i hundës, redukton ënjtje e mukozës së zgavrën e hundës dhe sinuseve paranazale, normalizes ajri midis tyre.

Antihistamines (Chlorphenamine, feniramin, prometazina) .Umenshaet ënjtje e mukozës, sekrecion inflamator mukusit, kruajtje në hundë dhe fyt, sytë e përlotur.

Përveç sa më sipër, droga mund të përfshihen acid Askorbik, caffeine, mjetet juridike kollë.

Këto droga nuk ndikojnë agjent të drejtpërdrejtë dëshirore dhe nuk e shkurtojnë kohëzgjatjen e ftohjet, ata mund të marrin jo më shumë se 3-5 dney.Chto më mirë të zgjidhni - kapsula, pluhurat apo tableta - një çështje e shijes personale.

Koldakt Flyu Plus.Veprime në dispozicion në pezullimin dhe kapsula të zgjatur.
Përmban Paracetamol 200 mg, 8 mg Chlorphenamine maleati, fenilefrine hidroklorid 25 mg.

Kapsula mund të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjet - 1 kapsulë çdo 12 orë.
Pezullimi - Të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç 2 lugë 3-4 herë në ditë për fëmijët 6-12 vjet - 1 lugë 3-4 herë në ditë.
Kohezgjatja e efektit antipiretik për qëllim të jo më shumë se 3 ditë, për efekt analgjezik jo më shumë se 5 ditë.
Contraindications: barrë, gji, glaukoma kënd-mbyllja, diabeti, semundja peptike, rritje funksion tiroide, sëmundje të gjakut, sëmundje të rënda të mëlçisë, veshkave, të zemrës, fshikëzës, çrregullime urinim në adenoma e prostatës, presionin e lartë të gjakut, të shënuar arteriosklerozës e arterieve koronare, alergji të medikamentit. Për të marrë kapsula - Fëmijët nën 12 vjeç për pezullimin - deri në 6 vjet.

Gjatë trajtimit duhet të shmangin alkoolin, menaxhimin e transportit dhe aktivitetet që kërkojnë përgjigje të shpejtë.

Tableta Coldrex (Paracetamol 500 mg, 25 mg Caffeine, 5 mg i fenilefrine, terpynhydrat 20 mg, 30 mg acid askorbik) administrohet në prani të kollës, gëlbazë shoqëruar nga departamenti, në mënyrë që terpynhydrat qytetit që jep efekt expectorant. Caffeine është një pjesë e medikamentit rrit efekt analgjezik i paracetamolit.
Të rriturit 1 2 tableta, fëmijët 6-12 vjet - 1 tabletë deri në 4 herë në ditë.

Kundërindikimet: alergji të drogës, u rrit funksion tiroide. Çrregullime të rënda të mëlçisë dhe veshkave, diabet, hipertension, sëmundje të zemrës, të moshës 6 vjet.

Unazë (Caffeine 30 mg, 500 paracetamoli mg, 10 mg hidroklorur fenilefrine, 2 mg hlorfeniraminu maleate) tabletki.Vzroslym dhe fëmijët mbi 15 vjet: 1 tabletë kater here ne dite. Në periudhën jo më shumë se 4 tabletokkursom jo më shumë se 5 ditë.
Kundërindikacionet: mosha 15 vjet, shtatzënisë, ushqyerjes me gji. Alergji të drogës. Diabetes mellitus e rëndë, natyrisht të rënda të hipertensionit, shënoi atherosclerosis e zemrës.

Gjatë trajtimit nuk mund të marrë alkool, mekanizmat lëvizëse dhe pjesë të lëvizshme.

Ferveks.Çanta e pluhur permban paracetamoli 500 mg, feniraminu maleate 25 mg, 200 mg të acidit askorbik. Përmbajtja e qese tretur në një gotë me ujë të ngrohtë në mes të vakteve të marrë 1 qese 2-3 herë në ditë jo më shumë se 1 herë për 4 orë. Në pacientët e moshuar ose në kundërshtim me mëlçinë dhe veshkat, ky interval duhet të jetë 8 orë.
Kohëzgjatja e marrjes - si për flyu koldakt plus.
Kundërindikacionet: alkoolizmi, reaksione alergjike ndaj drogës, hipertensionit portal, dështimi i veshkave, mosha 15, shtatzënisë dhe gji, erozioni dhe ulceration e traktit të tretjes, sëmundje të rënda të mëlçisë.

Ferveks Fëmijët (6 vjet).
Fëmijët 6-10 vjet - 1 qese 2 herë në ditë
10-12 vjet - 1 qese 3 herë në ditë
12-15 vjet - 1 qese 4 herë në ditë
Prano intervale 04:00 normë jo më shumë se 3 ditë.

Shurup Coldrex Knight (Paracetamol 1 g, 20 mg të Promebazinë, Dextromethorphan 15 mg) Zgjedhja .Preparat për kollitjes sëmurë thatë që shkel gjumin natës.
Të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjet të marrë 4 teaspoons për natë.
Fëmijët 6-12 vjet - 2 teaspoons për një natë.
Fëmijët nën 6 vjet - vetëm me recetë.

Kundërindikimet janë alergjik në përbërësit e drogës, funksionin e dëmtuar të mëlçisë dhe të veshkave. Në astma, epilepsi, glaukoma, sëmundjet kardiovaskulare, mbajtjen urinar, adenoma e prostatës - vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj. Në kohën drogës duhet të përmbahen nga makinës dhe alkooli.

Droga me immunomodulatory dhe veprim antivirale

Pavarësisht reklamimit të gjerë të këtij grupi do të thotë efikasitetin dhe sigurinë e, dhe afat-gjatë pasojat e pritjes është kuptuar sa duhet, ftohjet aq sa është e mundur, përdorimi i tyre duhet të shmanget.

Trajtimi i ftohjet në fëmijët dhe gratë shtatzëna

Në shtatzanise mund të produkteve të përmbajnë paracetamol (Panadol, Efferalgan) në prani të kollës - shurupit Dr. mami, hedeliks. Për gargling zierje e bimëve (kamomil, i urtë, eukalipt). Në një të ftohtë - pika dhe krem ​​për hundë pinosol.

Në fëmijëri drogës më të sigurta nga të nxehtit dhe dhimbje janë paracetamoli. Ju mund të jepni, që prej 2 muajsh. Preferohet në formën e shurup, suspensioneve apo supozitorëve (Panadol fëmijë Efferalgan). Droga e dytë e zgjedhjes - ibuprofen (shurup Nurofen dhe qirinj për fëmijët), por fëmijët nën 3 muaj ajo nëse është e nevojshme duhet të emërojë një mjek. Ibuprofen nuk duhet të merren për fëmijët me astmë, gastrit dhe sëmundjet peptike.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e ftohjet

Infuzion e lule bli dhe maliny.Smeshat tharë dyja shkalla e 1: 1, derdh një gotë me ujë të vluar për 20 minuta dhe pini 1 gotë gjatë natës.

Hips infuzion dhe termos ryabiny.V për të mbushur një lugë gjelle e frutave dhe pour ½ litra ujë të valë. Insistojnë dhe pirë gjatë gjithë ditës në filxhan ½ për 1 litër në ditë.

Hot qumësht medom.V gotë qumësht, shtoni 1 lugë gjelle mjaltë. Merrni 1 gotë një natë në një kollë e thatë.

Infuzion i xhenxhefil me mjaltë dhe limon sokom.Nateret ¼ filxhan integruar xhenxhefil, derdh ujë të valë, të lënë për 20 minuta, kullimin, shtoni 1/2 lugë mjaltë dhe 2 pika lëng limoni. Merrni 3 herë në ditë për të ½ filxhan.

Trajtimi i gripit

Trajtimi i gripit duhet të merret ekskluzivisht me mjekun. Droga Protivovovirusnye janë përshkruar vetëm për kurs të rëndë apo e komplikuar e gripit, si dhe në çdo rast kategorinë e njerëzve me rrezik të sëmundjes (veshkave kronike, mëlçisë, zemrës, mushkërive, sistemit endokrin, duke përfshirë diabetin, dhe disa të tjerë nën moshën 5 vjet dhe mbi 65 vjet, shtatzënia, etj).

Më parë e përdorur gjerësisht në trajtimin e amantadinës gripit dhe Remantadin aktualisht joefikas, sepse ata zhvilluar rezistencë ndaj viruseve të gripit të tipit A dhe B.

Droga e rekomanduara janë oseltamivir (Tamiflu) dhe zanamivirit (Relenza) dhe ata duhet të administrohen në 48 orët e para fillimit, dhe mund të përdoret për profilaksi në njerëzit që jetojnë me pacientin.

Kur diagnostikuar "gripit" të angazhohen në vetë të papranueshme! Në dyshimin më të vogël të kontaktojë menjëherë një mjek.

Ajo është gjithashtu e nevojshme për të parë një mjek, nëse:

- Gjendja e shëndetësisë nuk përmirësohet brenda 1 jave
- Pas uljen e temperaturës për disa ditë përsëri vuri në dukje rritjen e saj për numër të lartë

- Kishte dhimbje në gjoks kur të frymëmarrjes ose gulçim,
- Temperaturat e mësipërme 38 nuk është reduktuar brenda 3 ditësh
- Në përkeqësimin e sëmundjeve kronike të zemrës dhe mushkërive në një sfond të infeksionit viral (rritje gulçim, dhimbje në zemër, kollë, etj).