Kurë pilula diarre dhe mjete të tjera


Shfaqja e papritur e lëngshme të shpeshta ose stol butë - ngjarje të keqe të vogël, veçanërisht nëse ajo ndodh në vendin e gabuar, ku kujdesi mjekësor vështirë. Arsyet - nga banale - të ndryshojë dietën përhershëm - infeksionet e zorrëve dhe acarimin e sëmundjeve kronike të traktit gastrointestinal. Kuptojnë këtë - detyrën e mjekut. Dhe çka nëse shpejt të kontaktoni një mjek nuk është e mundur, dhe për të ndihmuar veten për të "këtu dhe tani"?

Medicines nga diarre


Në këtë rast ndihmën eliminuar simptomat e pakëndshme fonde simptomatike antidiarrheal që mund të blihet pa recetë. Ata janë relativisht të sigurta dhe mund të zvogëlojë diarre Cilado qoftë arsyeja, ajo vyzvavshih.Ostanovimsya ato më në detaje.

Kurë diarre ndikojnë në aktivitetin motorike të zorrëve

Ngadalëson nxitur njëherësh ushqimit në lumenin e zorrëve, të ulë tonin e murin e zorrëve, të zvogëlojë sekretimit të lëngjeve dhe të mukusit.

Imodium (Loperamide, lopedium, suprelol) .Imodium - tableta gjuhësor 2 mg (për gjiri në gojë) .Preimuschestva këtë formë të drogës - një fillim më të shpejtë të efektit (brenda 1 ore), mundësinë e të vjella, vështirësi gëlltitjes. Ose 2 kapsula mg.
Imodium - medikament i përzgjedhur për diarre akute natyrën infektive (nëse diarre ka ndodhur me fajin e ndryshimeve të zakonshme dietë, "e vështirë" diarre), diarre udhëtimi, diarre infektive me të butë për rrjedhjen e moderuar, sindromi i zorrëve nervoz me diarre.

Të rriturit me diarre akute - 4 mg (2 kapsula) në të njëjtën kohë, atëherë - 2 mg pas çdo akti të jashtëqitjes. Doza maksimale ditore - 8 mg në ditë.

Kids drogës është dhënë vetëm nën mbikëqyrje mjekësore!

Kundërindikacionet:
- Pengimi zorrëve
- Fëmijët nën 6 vjet
- 1 Tremujorin Shtatzënia
- Qumështi i gjirit
- Alergji të drogës
- Diverticulosis zorrë
- Kolit ulcerative
- Kolit Pseudomembranous

Imodium Plus (Loperamide + Simethicone) në formën e tabletave chewable përbërjen tabletok.V përmban Simethicone - defoamers, thithin gazra zorrëve, duke eliminuar simptomat e pakëndshme të tilla si bloating, ndjenjë e plotësi, dhimbje barku crampy.

Të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç - 2 tableta me paraqitjen e stol të lirshme, atëherë 1 tabletë pas çdo lëvizje zorrë. Doza maksimale ditore prej 4 tableta.

Në rastet akute zhvilluar format kryesisht qëllim Imodium gjuhësor, sindromi i nevrikosur zorrë me diarre - formën e zakonshme të drogës (kapsula).

E vlefshme, ndërsa duke marrë Imodium pa u konsultuar me mjekun - 48 orë. Gjithashtu, mjekimi duhet të ndërpritet nëse karrige është normale ose nuk ishte më shumë se 12 orë. Me diarre vazhdim ekzaminimin thellësi e nevojshme për të identifikuar prichiny.Vazhno mos harroni se të drogës duhet të bëhet në mënyrë rigoroze sipas udhëzimeve mbidozë mbushur me zhvillimin e komplikimeve të rënda - ileus paralizuar dhe zgjerimin toksike të zorrës së trashë.

Kurë adsorbing diarre dhe veprim enveloping (chelators)

Droga Grupi aftë për shkak të strukturave të saj fizike dhe kimike të cilat nuk janë të ngjyhet në mënyrë aktive të lidhen me zorrëve lumen toksinave molekulë uji, bakteret, viruset, shtresë mbrojtëse që mbulon Mukoza e zorrëve, duke parandaluar dëmtimin e mëtejshëm.

Smecta (smectite dioktaedricheskiy).Silikat alumini i magnezit origjine natyrale
Metoda më e mirë për infeksionet akute zorrëve (përfshirë etiologji virale) dhe në praktikë pediatrik. Në dispozicion në qese përmban 3 g pluhur.

Designed brenda në mes të ngrënies, të rriturit 1 pako 3 herë qese den.Soderzhimoe ngadalë pour në ½ gotë ujë të ngrohtë me nxitje të vazhdueshme deri shpërbëhet. Kur qëndruar tronditje pezullimit para përdorimit.

Kundërindikacionet:
- Pengimi zorrëve
- Fruktoza intolerancës
- Mbindjeshmëri ndaj drogës
- Dështimi Saharaza-izomaltaznaya
- malabsorption e glukozës-galaktozë

Fëmijët nën 1 g - 1 pako në ditë, 1-2 vjet - 1-2 qese në ditë më të vjetër se 2 vjet - 2-3 sachets në ditë

Përmbajtja e sachets është tretur në ujë apo Baby Food shishe c (50 ml) dhe ndahet në disa faza gjatë gjithë ditës.

Kursi i rekomanduar i trajtimit - 3-7 ditë

Kaopektat (Attapulhyt, neointestopan, reaban, kapekt) .Prirodnaya përzierje pastruar prej silikat magnezi sherbet dhe alyuminiya.Kaopektat dispozicion në tableta prej 750 mg dhe një pezullim për administrimin oral në shishe 230 ml.
Të rriturit - 2 tableta ose 2 tbsp. lugë slurry me paraqitjen e stol të lirshme, atëherë 2 tableta pas çdo lëvizje zorrë. Gjatë ditës, jo më shumë se 12 tableta dhe jo pezullimit më shumë se 14 lugë. Pezullimi është marrë para një vakt (brenda 30 minutave) .Tabletki gëlltitje pa përtypjes.

Fëmijët 6 deri 12 vjet - 1 tabletë ose 1 lugë gjelle e pezullimit në stools parë lëngshme pastaj 1 tabletë pas çdo lëvizje zorrë. Një ditë jo më shumë se 6 tableta
Fëmijët prej 3 deri 6 vjet - ½ lugë gjelle pezullimi përgjatë vijave të ngjashme, por jo më shumë se 7 teknika përditshme.

Kundërindikacionet:
- Pengimi zorrëve
- Alergji të drogës
- Fëmijët nën 3 vjet
- Tableta nuk duhet të jepet për fëmijët më të vegjël se 6 vjet

Tableta Neointestopan 0.63 gTë rriturit - 4 tableta pas fillimit të diarre dhe 2 tableta pas çdo akti të jashtëqitjes me diarre. Në natën jo më shumë se 14 tableta.

Fëmijët 6 deri 12 vjet - duke filluar dozë prej 2 tableta, një tabletë në të ardhmen pas çdo lëvizje zorrë. Në një moshë jo më shumë se 7 tableta.

Kohëzgjatja lejueshme e administrimit të këtyre barnave - 2 ditë.

Enterodez (polyvydon).Pluhur në sachets 5 g për tretësirë ​​për administrimin oral
Tolerohet mirë dhe efekt urezhayut karrige. Në diarre akute infektive pranueshme në hyrjen komplekse lechenii.Lechenie të kësaj droge mund të mbajnë deri në 5-7 ditë.
Merrni 1-2 orë pas një vakt apo tjetër lekarstv.Razvodit 2.5 g pluhur në 50 ml ujë të ftohtë zier.

Të rriturit - 100 ml 1-3 herë në ditë.
Fëmijët më të vjetër se 1 vit - 0.3 g për kg të peshës trupore në ditë.
Mosha e fëmijës:
1-3 vjet 50ml 2 herë në ditë
4-6 vjet 50ml 3 herë
7-10 vjet 100 ml 2 herë
11-14 vjet 100 ml 3 herë

Contraindications: hypersensitivity të medikamentit.

Polyfepan.Produkt përpunimin lignin, e cila është pjesë e drevesiny.Vypuskaetsya në formë pluhuri për administrim oral prej 10, 50, 100, 250 avantazhin h.Obladaet diarre infektive akute për shkak të tolerancës së mirë, si dhe çrregullime tek fëmijët karrige.

Drogës është marrë 1 orë para ngrënies dhe duke marrë droga të tjera Llokoçis pluhur 50-100 ml ujë.
Të rriturit - 1 lugë gjelle 3-4 herë në ditë.
Foshnjat - 0,5-1 lugë çaji.
1-7 vjet - 1 lugë ëmbëlsirë.
Nga 7 vjet dhe më të vjetër - 1 lugë gjelle 3-4.
Kohëzgjatja e trajtimit - 3-5 ditë

Kundërindikacionet:
- Intolerancës individuale të drogës
- Ngathtësi zorrëve
- Gastrit me acid ulët
- Keqësimi i ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë 12

Fitimi.Përmbajnë mikroorganizmave (bakteret, maja) mund të pengojnë rritjen e baktereve patogjene dhe oportune dhe kërpudhave në lumen të zorrëve, normalizes microflora vet dhe eliminimin dispepsi.

Enterol (xhelatinë kapsula 250 mg) Saccharomyces majatë celular .Vysushennye gjini.
Ajo është përdorur për të trajtuar diarre akute infektive (përfshirë rotavirus), diarre që zhvilluar në pacientët që marrin antibiotikët, diarre udhëtimi.
Të rriturit dhe fëmijët mbi 3 vjet - 1-2 kapsula 2 herë në ditë për 7-10 ditë.
Fëmijët nga 1 vit deri në 3 vjet - 1 kapsulë 2 herë për 5 ditë.
Merrni 1 orë para se vakt me disa të lëngshme.
Nëse është e nevojshme, ju mund të hapur kapsulë dhe të marrë përmbajtjen me ujë të ftohtë.

Kundërindikacionet:
- Mosha 1 vit
- Mbindjeshmëri ndaj drogës
- Kateter venoz qendror

Linex (280 kapsulë mg). Përmban të përbërë nga bifidobacteria, lactobacilli, Enterokok në formë pluhuri për administrim oral.
Indikacionet janë të njëjta si në përgatitjen Enterol. Lejohen të përdorin këtë ilaç me foshnjat.
Të rriturit - 2 kapsula 3 herë në ditë, me një sasi të vogël të lëngshme.
Foshnjat dhe fëmijët deri në 2 vjet - 1 kapsulë 3 herë në ditë. Ju mund të zbulojë kapsulë dhe të shpërndajë në një sasi të vogël të lëngut (ujë, çaj, lëng).

Fëmijët 2-12 vjet 1-2 kapsula 3 herë në ditë.

Drogës nuk pini ujë të nxehtë dhe të mos pini alkool.

Kohëzgjatja e trajtimit është zgjedhur në mënyrë individuale nga 10 ditë apo më shumë.
Kundërindikacionet: Reaksionet alergjike ndaj drogës.

Mjetet e diarre gjatë shtatzënisë

Mjeti i zgjedhur per trajtimin e diarre në shtatzanise është Kaopektat si medikamentit më studiuar dhe të sigurt për fetusit. Sipas skemës për vzroslyh.Primenenie smectite, Linex është e lejuar gjatë medikamente beremennosti.Ostalnye listuara apo studiuar pamjaftueshme për përdorim rutinë gjatë shtatzënisë apo në studime të shpallura efekte negative në të fetusit.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e diarresë

Rajs otvar.Zalit 150 g oriz 1,5 litra ujë. Kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 20 minuta. Hidh supë rezulton, cool. Pini çdo 2 orë në 100 ml.

Supë filxhan cherniki.½ boronica të thata derdh 300 ml ujë në vlim për 10 minuta. Merrni ½ filxhan 3 herë në ditë.

Fruta supë cheremuhi.1 shekulli. lugë fruta qershi, derdh një gotë me ujë. Vlim për 10 minuta, cool, pije ½ filxhan 3 herë në ditë.

Mbani në mend se droga e mësipërme - një vetë-ndihmë automjeteve emergjente, ata mund të vonojë koha për këshillimin e drogës, e detyrueshme në qoftë se prirja drejt normalizimit të stol atje për 2 ditë.

Kur keni nevojë për kujdes të menjëhershëm mjekësor, jo duke u përpjekur për të trajtuar veten:

- Diarre nuk shkon dhe nuk ulet pas 48 orëve
- Frekuenca e stol është më shumë se 6 herë në ditë
- Në stol përmban gjak ose mukusit përzierje
- Stol me ngjyrë të zezë hezitoni
- Ngritja e temperaturës mbi 38,5
- Dhimbje barku të rënda
- Mosha 70 dhe më të vjetër
- Diarre zhvilluar pas marrjes së antibiotikëve
- Ka pasur shenja të dehidrimit (etja, goja e thatë, dhimbje të muskujve, marramendje, urinë të errët të verdhë apo jo urinë për më shumë se 5 orë).