Agjentët mjekësi kollë antitussive, expectorants tableta


Ai nuk fle natën dhe torturon ditë, papritmas sulme mund të jetë e gjatë, e vështirë, shpesh e shoqëruar me frymarrje dhe dhimbje në gjoks. Ky artikull përqendrohet në kollitjes dhe trajtimin e saj.

Kollë e shoqëruar me sëmundje të ndryshme të frymëmarrjes dhe, së bashku me temperaturë, dobësi të përgjithshme dhe razbytostyu, duke shkaktuar parehati të konsiderueshme. Por në të njëjtën kohë kollë - një mekanizëm mbrojtës natyral për të pastruar rrugët e frymëmarrjes e mukusit dhe mikrobet. Prandaj, në shumicën e rasteve për një shërim të shpejtë duhet të bëjë si kollë më efektiv. Për fat të keq, ndonjëherë ka situata kur kolla është e rrezikshme dhe duhet të eliminohen.


Trajtimi i kollë duhet të bëhet sipas llojit të kollë. Le të shqyrtojmë këtë çështje në hollësi.

Expectorants medicinale

kollë lagësht, zakonisht kollë ftohjet, medikamente të rekomanduara, hedh lëng mukusit (mukolitike) dhe për të lehtësuar prodhimin e saj (expectorant). Gjithsesi, përdorimi i tyre çon në lehtësimin e kollë, dhe pas marrjes së kurs - për pezullimin e tij. Aktualisht, ka një numër të kombinuar terapi me dy prej tyre dhe efekt. Për shembull:

Mukaltyn (Mukaltyn, Mukaltyn-LEKTA) - alte bazuar drogës, e përdorur me gojë, 50-100 mg para ngrënies 3-4 herë në ditë. Kursi i trajtimit - 7-14 ditë. Fëmijët mund të shpërndajë tabletë në 1/3 filxhan vody.Mukaltin ngrohtë kundërindikuar në drogës tepër i ndjeshëm për ulcerat stomak dhe ulcerat duodenale.

Bromhexine (Bromhexine, Bromhexine-RATIOPHARM, Bromhexine-Akri®, Vero Bromhexine, Bromhexine-Rusfar, Bromhexine-Egis, Bromhexine-Fereyn®, Bromhexine-UBF, Bromhexine 8 Kashnol) - është përdorur brenda në Tabelën 1-2. 3-4 herë në ditë; fëmijët 3 deri në 5 vjet - 0.002 g, 6 deri në 14 vjet - 0.004 g 3 herë në ditë. Kursi - 4 në 28 ditë. Kundërindikuar gjatë shtatzënisë dhe në fëmijët nën 3 vjet.

Ambroksol (Ambrobene AmbroHEKSAL®, ambroksol ambroksol Vramed, ambroksol vonoj, Ambroksol-Verte, Ambroksol-Vial, Ambroksol-Richter, Ambroksol-teva, Ambroksol-Hemofarm, Ambrolan®, Ambrosan®, Ambrosol, Bronhoksol, Bronhorus®, Deflehmin, ulet Bronhovern®, Lazolanhin, Mucosolvan®, Medoks, Mukobron, Neo-bronholu, Remebroks, Supryma-KOF, Ferveks kollë FLAVAMED®, Haliksol®) - doza individuale në varësi të moshës dhe trupit peshë. Në shtëpi, përdoret si shurup dhe mbytje.

Karbotsistein (Bronkatar®, Bronhobos, Karbotsistein, libeksin Muko®, Mukodin, mukopront, Mukosol, Flyuditek®) - është përdorur brenda. Të rriturit - 2 kapak. ose 15 ml (3 h lugë.) shurup 5% 3 herë në ditë; pas përmirësimit - 1 cap. ose 10 ml (2 h. kupë) shurup 5% 3 herë në ditë. Fëmijët 2 deri në 5 vjet 2.5-5 ml (1 / 2-1 orë lugë.) Shurup 2.5% katër herë në ditë, nga 5 deri në 12 vjet - 10 ml shurupit 2.5% (2 h. lugë) 4 herë në ditë.
Kundërindikacionet: mbindjeshmërisë, ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, mosfunksionim të veshkave, glomerulonefriti akut, cystitis, shtatzënisë dhe laktacionit.

Acetylcysteine (N-AC-RATIOPHARM, N-acetylcysteine, Atsestin, acetylcysteine, acetylcysteine, Acetylcysteine ​​për zgjidhjen mbytje 20%, ACC, ACC Long, javë Active EkspektoMed, Mukobene, Mukomist, Mukoneks, H-AC-RATIOPHARM, Fluimutsil®, Ekzomyuk 200 ) - doza individuale. Brenda, të rriturit - 400-600 mg / ditë në 2-3 orë. Doza për fëmijë varet nga mosha dhe llogaritet sipas tabelës në udhëzimet.

Mjetet juridike popullore për lehtësimin e kollë kollë dhe ilaçe bimor

Lehtësimin e kollë, përveç medikamente, dietë dhe ndihmon përdorimin e mjekësisë tradicionale. Themeluar se qumështi ndihmon në lehtësimin e bronchospasm, kështu që pacienti mund të rekomandohet një shumëllojshmëri e qull qumësht dhe qumësht pije. Ilaç i njohur mirë për kollë është integruar rrepkë me vaj perimesh. Rrushi ka shërim dhe expectorants, kështu që përdorimi i lëngut të rrushit mund të jetë një mjet i dobishëm kur kolliteni. Në çaj ju mund të shtoni lëkurë integruar limoni së bashku me të, të përzier me mjaltë.

Pajisjet e bimëve gjithashtu të luajnë një rol në trajtimin e kollës. Jo rastësisht, decoctions e bimëve janë pjesë e shumë ilaçe kollë e zakonshme. Për shembull:

• Ekstrakt i dredhkë lë - Hedeliks.
• delli - Bronhin, Fito-dyhidrohenotsytratpislya, Evkabal, kraharorit numër 2 koleksion.
• alte - Altemiks, kraharorit numrin mbledhja 1, Mukaltyn.
• Rigon - Dhjetor numrin mbledhja 1, Bronhin.
• trumzë - Evkabal, Fito-dyhidrohenotsytratpislya, Pertussyn.
Ilaçe • kombinuara bimor - Kofola, Dr. mami, arkë, Broncho-Supryma.

Recipes e mjekësisë tradicionale për të trajtuar një kollë në shtëpi shumë. Këtu janë disa prej tyre.

• Get: alte (root) - 40 g, jamball zhveshur (root) - 25 gram, nëna dhe njerka (lë) - 20 g, kopër (fruta) - 15 g në një termos vënë 2 lugë përzierje, derdh një gotë ujë të zier, 10-12 orë, filtër. Pi 1 / 4-1 / 3 filxhan 3-5 herë në ditë.
• qumësht Hot përzier me ujë alkaline mineral (qumësht 1/2 filxhan dhe 1/2 gotë me ujë mineral) ose mjaltë (1 lugë çaji mjaltë në një gotë me qumësht të nxehtë). Merrni 1 filxhan tri herë në ditë.
• lëng boronicë me mjaltë. Marrë tre herë në ditë për 1 lugë.

• Një lugë gjelle e lë nënës dhe njerkës derdhi një gotë me ujë të zier për gjysmë ore dhe filtruar. Marrë një lugë 5-6 herë në ditë.

Mjekësi Kollë

Nëse kolla është e thatë, e dhimbshme, pa pështymë, ndërhyn me normale gjumë dhe vështirë tolerohet, atëherë ajo do të jetë trajtimi më i preferuar droga antitussive. Është grupe të ndryshme të drogës, por tipar i tyre i përbashkët është ndrydhja e refleks kollë. Shembuj të këtyre barnave janë:

Butamirat (Sildenafil Butamiratu, Kodelak® Neo, Omnitus, Panatus®, Panatus® Forte Sinekod®, dyhidrohenotsytratpislya) - Doza e llogaritur në bazë të moshës. Për shembull, të drogës Synekod: brenda para se një vakt (mundësisht). Pika: fëmijë nga 2 muaj. 1 vit - 10 pika 4 herë në ditë, 1-3 vjet - 15 prodhon pikat 4 herë në ditë, më shumë se 3 vjet - 25 prodhon pikat 4 herë në ditë. Syrup (Masa diplomuar matjen lugë bashkangjitur): fëmijë prej 3 deri 6 vjet - 5 ml 3 herë në ditë, 6-12 vjet - 10 ml tri herë në ditë, 12 vjet dhe më të vjetër - 15 ml tri herë në ditë; të rriturit - 15 ml 4 herë në ditë.

Në zbatimin e këtyre efektet e mundshme anësore: nauze, vjellje, diarre, marramendje, skuqje, reaksione alergjike. Në këtë situatë kërkon heqjen e drogës. Drogës është kundërindikuar në: shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji, ndërsa dështimi i veshkave të rënda në foshnjat. Gjatë trajtimit nuk është e rekomanduar për të përdorur alkool dhe drogë që të shtypur sistemin nervor (qetësues, pilula gjumi).
Zgjatja e trajtimit është nxjerrë Butamiratu 4 ditë. Nëse gjatë kësaj kohe kollë vazhdon, konsultohuni me një mjek.

Hlautsyn (Bronholitin®, Bronhitusen® Vramed, Bronhotsin®, Bronhoton, Bronholin urtë) - doza rregullohet në bazë të moshës. Për shembull, bronholytyn, merret me gojë, pas ngrënies. Të rriturit dhe fëmijët mbi 10 vjet - 10 ml 3-4 herë në ditë. Fëmijët nga 3 deri 10 vjet - 5 ml 3 herë në ditë.

Në zbatimin e këtyre efektet e mundshme anësore: dobësi, marramendje, vjellje, presionin e ulët të gjakut, fenomene alergjike. Në këtë situatë kërkon heqjen e drogës.
Për çdo formë e tregtisë së drogës ka contraindications saj. Pra, para se të aplikoni ju duhet të lexoni me kujdes udhëzimet. Kundërindikimet përgjithshme: infarkt miokardi, hipotension, kollë.

Libeksin (Libeksin®, libeksin Muko®) - përdoret brenda pa përtypur (për të shmangur Mukoza narkozë me gojë). Të rriturit Doza mesatare është 100 mg 3-4 herë në ditë (1 tab. 3-4 herë në ditë). Kids Doza mesatare është përcaktuar në varësi të moshës dhe trupit peshë - 25-50 mg 3-4 herë në ditë (1 / 4-1 / 2 tab 3-4 herë në ditë.). Doza maksimale e vetme për fëmijët - 50 mg (1/2 tab.) Për të rriturit - 300 mg (shih Tabelën 3) .. Doza maksimale ditore për fëmijët - 200 mg (2 tab.) Për të rriturit - 900 mg (shih Tabelën 9) .. Protyvokashlevoho Kohëzgjatja libeksin veprim është 3-4 orë.

Efektet e mundshme anësore kur përdorni këtë drogë: reaksioneve alergjike, goja e thatë ose fyt, dhimbje stomaku, tendenca për kapsllëk, vjellje, lodhje. Libeksin kundërindikuar në shtatzëni dhe ushqyerjes me gji.

Gjitha drogat që shtypin refleksin kolle, kundërindikuar absolutisht në praninë e mukusit, sepse mund të shkaktojë stanjacion e mukusit në bronke me zhvillimin e procesit purulent.

Kollë mjekësi gjatë shtatzënisë

Rruga më e sigurt për të trajtuar kollë gjatë shtatzënisë është mbytje. Thithja e avujve mund të bëni me patate të ziera, me një zierje e urtë, kamomil, nënën dhe njerka. Kohëzgjatja Inhalimi për 10 minuta. Ndihmojë për të përmirësuar çaj kollë me gëlqere, gjethe delli, solodkoy. Një efekt të mirë ka qumësht të nxehtë me ujë alkaline mineral ose mjaltë. Për drogë kollë e lejuar gjatë shtatzënisë përfshijnë: Bronhypret, Hedeliks, Herbion, Mukaltyn, Dr. Theiss, Dr. IOM.

Kollë mjekësi për fëmijë

Si një mjet i mjekësisë tradicionale për një fëmijë mund të përdoret në pothuajse të gjitha recetave, me përjashtim të atyre që janë në pacientit të vogël është një reaksion alergjik.

Me mjekësi në fëmijë nga një vit lejuar të drogës Hedeliks e tre vjet - Bronholytyn, libeksin (përgatitjet dozë treguar më lart). Si një expectorant dhe liquefies fondet gëlbazë mund të përdorë ACC, karbotsisteina, ambroksol, Bromhexine, Mukaltynu, rrënjë alte, jamball, solutan, pertussyn, Kodelak dhe fito Dr. IOM. Doza është e rregulluar në përputhje me nën-peshë moshës.

Por kollitjes nuk është aq e pastër si ajo mund të duket në shikim të parë. Kur kjo simptomë fshehur sëmundjeve masive nga infeksionet në kancer, sepse kollë e zgjatur apo simptoma të tjera shqetësuese duhet të konsultoheni me një mjek.

Situata ku është e nevojshme kërkojnë ndihmë urgjente mjekësore:

• kollitjes sulm nuk mund të fitojë në shtëpi.
• Kur wheezing në mushkëri.
• Rritja e shpejtë e temperaturës në sfondin e temperaturës normale apo ngritur moderuar.
• Kur dhimbje gjoksi, të rënduara nga kollitjes.

• Kur qelbur gëlbazë verdhë-gjelbër.
• Kur keni kollë, të cilat, pavarësisht trajtimit, që zgjat më shumë se tre javë.

Institucioni mjekësor që ju do të jepet ndihmë në kohë, e cila do të parandalojë shumë komplikime të rënda karakteristike e sëmundjeve të frymëmarrjes.