Shërim për të ftohtë të përbashkët


I lëngshëm apo "rinitit" - inflamacion i mukozën e hundës të natyrës së ndryshme. Pavarësisht nga arsyet që e ka shkaktuar të ftohtë, sëmundja sjell në jetën tonë siklet dukshëm - ajo bëhet e vështirë për të marrë frymë, e cila parandalon gjumë natën dhe për të punuar atje teshtitjes, dhimbje koke mund të vë veshët. Edemë të përhershëm si shkak i ngjeshur, mund të çojë në ndërprerjen e qarkullimit të ajrit në dëmtimit të dhëmbëve paranazale të hundës, dhe kjo kontribuon në inflamacion të tyre - sinusit. Prandaj, ju duhet të trajtoni rinitit.


Lista e mjeteve juridike për të ftohtë të përbashkët disa grupe të barnave me mekanizma të ndryshme të veprimit dhe vë në grupe prilozheniya.Rassmotrim kryesore të mjeteve të ftohtë në varësi të asaj që efekti i përdorimit të tyre ne duam.

Droga nga të ftohtit

1. Nëse keni nevojë për të shpejt të zgjidhur kongjestion i hundës dhe rivendosjen frymë normale në të ftohtë.

Në këtë rast, vijnë në ndihmë të vasoconstrictor lokale - decongestants. Ata veprojnë në anije të vogla të zgavrën e hundës dhe të dëmtimit të dhëmbëve të hundës, duke shkaktuar një ngushtim të mprehtë dhe, rrjedhimisht, ulur edemë mukozale, Lumen hundës rritet dhe frymëmarrja bëhet më e lirë. Efekti i këtyre barnave në një të ftohtë të zhvillohet shpejt, brenda 1-3 minuta. Kohëzgjatja ndryshon në varësi të përbërës aktiv.

Për përgatitjen e emrave të ndryshëm të tregtisë klasifikohen si më poshtë:
- Ksilometazolina (dlyanos, ksimelin, rinonorm, halazolin, xylene, otryvyn, Snoop)
Kohëzgjatja 6-8 orë
- Oksymetazolyn (nazyvyn, nazol, Noksprey, nazol Advance, nazosprey, Fazini)
Veprat e Apostujve 00:00
- Nafazolyn (naftizin, sanoryn)
Operon 4-6 orë
- Tetryzolin (tyzyn ksilitol bio)
Nuk është 4-6 orë.

Çfarë më mirë se një të ftohtë - pika ose sprays?

Sprays janë forma më e përsosur e dorëzimit të drogës në zgavrën e hundës se sa pika, v. Zgjidhja K. ujitjes është më shumë edhe shpërndarja e substancës aktive dhe të ofrimit të saj më të plotë të qarkullimit të gjakut, ndërsa në instalacioni i bie ajo mund të merrni në nasopharynx, duke reduktuar dozën efektive. Kur format e fshehta kore të trashë në hundë, është më mirë për të përdorur xhel.

Pavarësisht efekt të theksuar lehtë, ky grup i drogës kërkon kujdes në aplikimin. Ato mund të përdoren vetëm kur është absolutisht e nevojshme, që herë pas here, të tilla si efekt terapeutik ata kanë në përmirësimin e gjendjes duhet të hiqet. Rreziku i përdorimit të zgjatur (më shumë se 7 ditë) është se enët e gjakut e hundës gradualisht të mësohen me këtë "pidstohuvannya" artificiale dhe në mungesë të stimulimit mbeten Dilated përgjithmonë, përsëri nuk ka ënjtje, e cila kërkon ripërdorimin sosudosuzhyvayuscheho fondeve, dhe kjo është - është formimi i varësisë nga droga. Në raste të avancuara edhe përdorëset janë përgjithësisht indiferent ndaj çdo nxitës në mukozën ndryshimet patologjike ndodhin në strukturën e tij, ashtu-quajtur "ilaç" rinitit që kërkon trajtim të veçantë.

Rregullat e pika vasoconstrictor dhe sprays:

- Përdorin ato vetëm në bllokimet e trafikut të rëndë, kur ajo është shkaktuar nga ënjtje dhe ka grumbullim sekrecionet ngushta hundës. Në mënyrë tipike, kjo është vetëm 3 ditët e para të një të ftohtë.
- Gjatë ditës më të mirë për të përdorur drogë me kohëzgjatje prej 3-4 orë gjatë natës mund të zgjasin 8-12 orë.
- Perdorimi mund të jetë jo më shumë se 7 ditë.
- Përdorimi i këtyre barnave në fëmijët lejohet vetëm pas konsultimit me pediatër dhe vetëm në formulimet e veçanta për fëmijët në varësi të moshës.

- Përdorimi i kundërindikuar në glaukoma, rinitit atrofik.
- Me kujdes me hipertension, sëmundje të zemrës dhe enët e gjakut, rrit funksionin e tiroide.
- Kur gji, shtatzënia kurë të tillë një të ftohtë kundërindikuar.

2. Zvogëlimi i viskozitetit të hundës arsimit crusts mukusit, duke komplikuar frymëmarrjen.

Kjo bëhet e domosdoshme, zakonisht për 3-5 ditë të ftohtë, dhe për të trajtuar të drogës në vijim të përshtatshme.

Rynofluymutsyl (Acetylcysteine ​​+ tuaminoheptan) aerosol .Nazalnyy. Ofron shtesë veprim të moderuar vasoconstrictor.

Të rriturit - 2 doza me një interval prej 5 minutash në çdo vrimë hunde 3-4 herë në ditë.
Fëmijët - 1 dozë 3-4 herë në ditë.
Kursi i trajtimit - jo më shumë se 20 ditë.
Kundërindikimet: mbindjeshmëri ndaj glaukomës drogës mbylljes. Me kujdes, aritmia kardiake, hipertension, angina, astma, fëmijët nën 3 vjet, shtatzanisë, ushqyerjes me gji.

3. alergjike rinitit.

Për trajtimin e rinitit alergjik mund të përdoret në nealerhichnyh akute rinitit.

Vibrotsyl (Fenilefrine + dymetynden) bie, llak, xhel formë hel.V rekomanduar për zgavrën e hundës, të thatë natën hundës të ngjeshur. Ju mund të përdorni këtë drogë në gji.
Të rriturit dhe fëmijët mbi 6 vjeç - 3-4 pika në secilën vrimë hunde 3-4 herë në ditë, spray - 1 injeksion në çdo vrimë hunde 3-4 herë në ditë, xhel - sa të thella në çdo vrimë hunde 3-4 herë në ditë. Fëmijët 1-6 vjet - vetëm bie nga një mjek.

Sanoryn analerhin (+ Antazolin nafazolyn)

Produkti mund të përdoret me 2 vjet - 1-2 pika 3-4 herë në ditë.
Të rriturit - 2-3 pika.
Sigurisht - më pak se 7 ditë.

4. Mjetet juridike kombinuara ftohtë me komponente bimore.

Pynosol (Hundës pika, krem, vaj) përmban vajra esenciale të karamele mente, eukalipt, pisha.
Anti-inflamator, antimicrobial redukton viskozitet të mukusit, përmirëson qarkullimin e gjakut në mukozës së hundës, nasopharynx.
Në formën e pikave treguar për rinitit, rinofaringjit, pezmatim i fytit (mbytje)
Të rriturit - disa pika në të dy pasazhe të hundës në intervale prej 1 ore, pastaj disa orë më vonë, fëmijët - 1-2 pika 3-4 herë në ditë. Sigurisht - 7 ditë.

Kundërindikimet Alergji të përbëjnë komponentët për fëmijët deri në 1 vit.

5. Mjetet nga të ftohtë me antibiotikë

Polideksa me fenilefrine (+ Neomycin polimiksinës B + fenilefrine + dexamethasone)
Llak hundës. Siguron antibakterial anti-inflamator, vasoconstrictor, efekt, anti-alergjik. Ajo përdoret në rinitit akute dhe kronike (sidomos kur slyzystoohniynyh sekretimin nga hunda), sinusit.
Të rriturit - 3-5 injeksion në çdo vrimë hunde në ditë për fëmijët 2,5-15 vjet - 3 injeksion në çdo vrimë hunde.

Kohëzgjatja e trajtimit - 5-10 ditë.
Kundërindikimet glaukoma kënd-mbylljes, reaksione alergjike ndaj përbërësve të drogës, infeksionet virale, dështimi i veshkave dhe sëmundjeve të veshkave me proteina në urinë, fëmijët deri në 2.5 vjet, gjatë shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji.
Ajo është përdorur pas konsultimit me doktorin tuaj.

Izofra Hunda (Framitsetin) .Sprey.Ajo është përdorur në mënyrë rigoroze si obligim për infeksionet bakteriale të hundës jo më shumë se 10 ditë.

6. Mjetet juridike lokale hormonale për të ftohtë të përbashkët

Ky grup e ilaçeve të zakonshme të ftohtë mund të përdoren vetëm me recetë.

Komponent aktuale e këtyre medikamenteve për të ftohtë të zakonshme, është një hormon corticosteroid me një theksuar anti-inflamator, anti-alergjike dhe veprimit (FLIXONASE, nazoneks, bekonaze, nazakort etj). Ky grup i barnave të përshkruara për kronike alergjike rinitit, sinusit dhe të tjerët.
Përdorimi i gabuar i zhvillimit të mundshëm të një numri të madh të efekteve të padëshirueshme.

Përgatitja e grupeve të ndryshme përdorur në trajtimin e ftohtë

Salt rastvoryprimenyayutsya me qëllime higjienike dhe terapeutike. Në formimin e sekrecioneve trashë dhe crusts thatë të lehtësuar heqjen e lehtë dhe pastrimin e mukozës, rivendosjen e gjendjen e saj normale fiziologjike, moisturize me thatësi dhe për të rritur rezistencën ndaj futjen e viruseve dhe baktereve. Cakto një shtesë në trajtimin bazë të vasomotor akute, rinitit alergjike, sinusit, adenoids, dhe kur punojnë në zonat me pluhur me ajër të thatë, dyqane të nxehtë, larja e hundës, pas kontaktit me pacientë me infeksione ajrore pas trajtimit kirurgjik të sëmundjeve të hundës dhe sinuset.


Aqua Maris
Ujin e detit
Spray nazale, bie, forte hundës spray.
Ajo përmban kripë minerale dhe që sigurojnë efektin anti-inflamator, stimulon proceset rigjeneruese në rinitit akute dhe kronike, sinusit si pjese e terapi të kombinuar.
Të rriturit - 2-3 doza në çdo vrimë hunde 4-8 herë në ditë
Fëmijët deri në vitin - 2 pika në secilën vrimë hunde, fëmijë 1-7 vjet - 1-2 injeksion në çdo vrimë hunde 1-3 herë në ditë për fëmijët 7-16 vjet - 2 injeksion në çdo vrimë hunde 4-6 herë në ditë

Kursi i trajtimit - nga 7 ditë në disa muaj.
Kundërindikimet reaksione alergjike, spray nazale nuk duhet të përdoren për fëmijët nën 2 vjet Forte hundës spray - Fëmijët nën 6 vjet.

Sahlin
Një solucion i klorurit të natriumit (kripë tabela) në formën e spray.
Porsalindurit dhe fëmijët - 1 injeksion në çdo vrimë hunde, të rriturit - 2 injeksion 3-4 herë në ditë.
Kundërindikimet atje.

Përgatitjet për undead me gojë

Pluhurat dhe tableta për ftohjet dhe gripit (koldakt, rinzasip, Ferveks etj). Ajo përmban një lloj substance që të reduktojë kongjestion i hundës dhe numrin e inflamator jashtëzakonisht të rrezikshme. Perdorimi mund të jetë jo më shumë se 3-4 dite.

Pluhur dhe tableta që prishen molekulat mukusit, duke rritur prodhimin e saj - acetylcysteine, fluifort, karbotsysteyin mund të përdoret edhe në trajtimin e rinitit dhe sinusit, soprvozhdaetsya hundës përzgjedhje të ngushtë.

Sinupret.Pika dhe pika për vnutr.Preparat oral në bazë të bimëve që kanë efekt anti-inflamator, përmirëson rrjedhën e sekrecioneve inflamatore nga zgavrën e hundës dhe sinuseve paranazale. Projektuar në trajtimin e sinusit akute dhe kronike.
Të rriturit - 50 pika ose 2 tableta 3 herë në ditë.

Fëmijët 2 deri 6 vjet - 15 prodhon pikat 3 herë në ditë, në moshën shkollore - 25 pika ose 1 tabletë 3 herë në ditë. Kursi i trajtimit - 7-14 ditë.
Kundërindikimet komponentët tepër i ndjeshëm të drogës, fëmijët nën 2 vjet pleqsh nënat. Kur shtatzënia - vetëm me recetë.

Shërim për të ftohtë të përbashkët në fëmijë

Në të sapolindur dhe foshnjave përdorur gjerësisht zgjidhje të ndryshme kripë (Aqua Maris, i kripur, i kripur, etj ..). Kjo është e nevojshme për të parandaluar tharjen e sekretimit hundës dhe formimin e crusts se në madhësi të vogël fëmijë zgavrën e hundës shpejt të çojnë në dështimin e saj mbivendosjes dhe të frymëmarrjes. Vasoconstrictor mund të përdoren, por vetëm nga një mjek. Për fëmijët, emrat tregtarë e mëposhtme: Foshnja Nazol 0,125% (duke filluar nga 1 vit) otryvyn vybrotsyl fëmijët, nazyvyn ksimelin në moshë dhe përqëndrime.

Shërim për të ftohtë të përbashkët në gratë shtatzëna

Përdorimi vasoconstrictor pika dhe sprays gjatë shtatzënisë nuk mund! Ngushtimi i enëve të gjakut në zgavrën e hundës, në të njëjtën mënyrë që ata të ndikojnë në enët e gjakut të placentës, kërcënuese hipoksi në fetus. Ju mund të përdorni zgjidhje kripë (Aqua Maris, i kripur, i kripur) pinosol - pika, vaj, krem.

Kur të shihni një mjek me një të ftohtë

E dhuroni vetën rinitit mund të jetë jo më shumë se 7-10 ditë. Nëse gjatë kësaj periudhe nuk u ndal një kullojnë hundët, ju shkoni te mjeku. Inflamacion i thjeshtë i rreshtim mund të përhapet me lehtësi për të sinuseve të tjera, që çojnë në komplikacione - sinusit. Kjo sëmundje ka rrezikshme nga ana e zhvillimit të komplikimeve intrakraniale.

Simptomet e sinusit:
- Dhimbje koke në pjesën e përparme të kafkës, një ndjenjë tensioni kur tilted kokën poshtë
- Shkelja e erë
- Ngritja e temperaturës mbi 37,5
- Shkarkimi purulent nga hunda
- Kohëzgjatja e 7-10 ditësh, më undead
Nëse ju gjeni këto simptoma në veten tuaj, ju treguar një vizitë urgjente te mjeku.