Kurë për Diabetes


Diabeti është një nga sëmundjet rëndësishme sociale. Kjo nënkupton se kjo sëmundje sot paraqet një kërcënim real për shoqërinë tonë së bashku, për shembull, me sëmundje të tilla të tmerrshme si kanceri, tuberkulozi, HIV dhe hepatit. Çdo vit qeveritë e ndryshme shpenzojnë miliona për trajtimin e diabetit, duke luftuar pasojat e tij dhe parandalimin e kësaj sëmundjeje. Por, megjithatë, sëmundja vazhdon të përhapet me shpejtësi rekord. Sot, sipas disa 10 për qind e qytetarëve rusë me diabet në një I pranishëm ose në mënyrë eksplicite.


Diabeti mund të jetë hera e parë që praktikisht asnjë ushtrim në vetvete. Në këtë fazë tashmë kanë shqetësime në metabolizmin (kryesisht - një rritje të sheqerit në gjak (glukozës), të gjakut), por ndjenja është pothuajse normale. Simptomat e para mund të jenë të thatë në gojë, etje, urinim i shpeshtë bollshme, lëkurë të thatë dhe itchy, lodhje. Natyrisht, shumica e njerëzve në këto ndryshime qenë që nuk reagon. Kjo çon në faktin se diabeti është tepër vonë, kur ka komplikime të sëmundjes. Edhe tepërt fort të dukshme e varg normal të sheqerit në gjak është e dëmshme për shumë organeve. Kjo ndikon në sytë, veshkat, truri, fibrave nervore, mëlçisë.

Për të parandaluar një dëm të tillë duhet sa më shpejt të jetë e mundur për të parë një mjek dhe të fillojnë trajtimin e diabetit. Pra, nëse ju dyshoni në vetvete diabet, menjëherë të konsultohen ekspertët dhe të shkojnë përmes testit. Nëse është e nevojshme, mjeku do të zgjedhin trajtimin.

Në përgjithësi, për trajtimin e përdorimit diabetit dietë, ndryshimet e jetesës, pilula hypoglycemic, insulinë. Ekspertët në varësi nga lloji i diabetit zgjedhur një trajtim të ndryshëm. Për trajtimin e diabetit tip 1 përdoret gjithmonë vetëm pilula insulinë janë absolutisht joefektive. Për trajtimin e diabetit të tipit 2 mund të përdoren si tableta dhe insulinës, dhe kombinimin e këtyre droga. Le të marrin një vështrim nga afër agjentëve të ndryshëm glukozë-uljen.

Ilaçe për uljen e sheqerit në gjak

Pllakat nga diabeti janë të ndarë në pikën e veprimit të tre grupe.

E para - një droga që veprojnë në pankreas. Këto droga të stimulojë prodhimin e insulinës. Ky grup përfshin drogë sulfonil (gliclazide, glibenklamide) hlinidy (repaglinide, nateglinide). Këto barna janë të arsyeshme efikasitet të lartë në krahasim me grupet e tjera. Ata lehtë mund të arrijnë për të arritur normalizimin e sheqerit në gjak, veçanërisht në vitet e hershme të sëmundjes. Por ky efekt është arritur duke ngritur insulinën e vet, që shpesh çon në pasoja të padëshirueshme. Kjo ndikon qelizat e pankreasit. Ata kanë për të prodhuar sasi të tepërt të insulinës, duke çuar në lodhje e tyre gradual dhe vdekjes. Përveç kësaj, rrit nivelet e gjakut të rezultateve të insulinës në shtim në peshë. Një tjetër përqendrim të lartë të shumë insulinës mund të ulët të sheqerit në gjak (ky kusht është quajtur hypoglycemia), e cila kërkon ndërhyrje të menjëhershme, ose zhvillim gjendje kome dhe vdekje mund të ndodhë pacientin.

Grupi tjetër i barnave për diabet duke vepruar në indet periferike (I shëndoshë, muskujve) dhe të mëlçisë. Këto pilula nuk e rrisin përqendrimin e insulinës në gjak, por përmirëson ndjeshmërinë e indeve për këtë hormon. Kështu, të njëjtën sasi e insulinës, e sheqerit në gjak ul. Përveç kësaj, i panevojshëm prodhimi glukozë bllokimi në mëlçi. Ky grup përfshin (metformine) biguanid, tiazolidinedionet (pioglitazoni, Rosiglitazone). Më të përdorura metformine. Në fakt, ai është konsideruar si "e drogës e zgjedhjes", dmth të drogës, e cila është përdorur kryesisht në diabet tip 2, sipas udhëzimeve moderne për Endocrinologists ruse. Metformin ul sheqerit në gjak, zvogëlon përqendrimin e tepërt të insulinës në gjak, ul kolesterolin, ndihmon në normalizimin e peshës. Efektet anësore më të shpeshta, ndërsa duke marrë metformine janë diarre, nauze, të vjella. Në shumë contraindications drogës për t'u përdorur. Pra, kur kombinohet sëmundje të mëlçisë të rënda, veshkave, mushkërive, zemrës dhe duke marrë metformine mund të zhvillojnë kusht kërcënuese - laktatatsydoz. Prandaj, Vetë qëllimi i kësaj droge është i papranueshëm. Tiazolidinedionet nuk janë përdorur gjerësisht. Pritja e tyre nuk është shoqëruar me dispepsi, por shpesh zhvillojnë ënjtje. Prandaj, këto tableta sëmundje të zemrës përjashtuar.

Grupi i tretë i barnave të përdorura për trajtimin e diabetit, vepron në zorrën e hollë. Këto barna bllokojnë enzimat përfshirë në tretje të karbohidrateve, duke ngadalësuar rritjen e sheqerit në gjak pas një vakt. Ky grup përfshin frenuesit alfa-glukosidase (acarbose, mihlitol). Këto barna janë përdorur shumë rrallë, duke përfshirë edhe për shkak të efikasitetit relativisht të ulët. Ne trajtimin e diabetit, por këtyre barnave reduktohet sheqerit në gjak pak. Ata janë përshkruar shpesh në lidhje me medikamente të tjera. Tabelat e këtij grupi mund të shkaktojë vanitet, diarre.

Aktualisht, filluan të shfaqen dhe droga të reja për trajtimin e diabetit tip 2. Kjo agoniste dhe analoge hlyukahonopodobnoho peptide-1 (BPU-1), dhe agjentët frenues dipeptidilpeptidazy-4 (DPP-4). Pika e veprimit është pankreasit dhe mëlçisë. Në pankreas, ato stimulojnë sekretimin e insulinës, reduktuar formimin hlyukohona (ky hormon rrit sheqerit në gjak); për uljen e glukozës formimin e mëlçisë. Në medikamente shkurtër diabetit kohëzgjatja PPP-1 dhe PPP-4 me efikasitet të lartë. Ata glukozës jo vetëm që e ulët të gjakut në hipohlikemiy rrezik të ulët, por edhe të ndihmojë për të reduktuar peshën e trupit, janë të dobishme për zemrën, të zvogëlojë nivelet e kolesterolit. Droga në këtë grup kanë treguar në eksperimente aftësi unike për të rivendosur në masë dhe aktivitetin e qelizave të pankreasit që prodhojnë insulinë. Nga efektet e mëdha anësore gjetur diarre, vjellje. Papërshtatshëm Pretty për pacientët është fakti se disa prej këtyre barnave në dispozicion vetëm si një zgjidhje, në vend se tableta, që do të thotë nevojë për injeksione të përditshme (injeksione).

Trajtimi insulinë e diabetit

Tani le të diskutuar të drogës më të rëndësishme injectable përdoret për trajtimin e diabetit - insulinë. Insulina është përdorur me sukses në mjekësi për gati një shekull. Kjo është absolutisht universale - që mund të përdoret për të trajtuar çdo lloj diabeti, pavarësisht nga arsyet që çuan në rritjen e niveleve të sheqerit në gjak. Insulin - një substancë biologjikisht aktiv që prodhohet normalisht nga pankreasi. Gjaku i një personi të shëndetshëm është gjithmonë një përqendrim të vogël të këtij hormoni. Pas vakt, veçanërisht nëse ajo përmban karbohidratet (të tilla si sheqer, fruta, bukë) rritet insulinës në mënyrë dramatike. Si rezultat, sheqeri u rrit pas vakt, është përdorur nga qelizat e trupit, dhe përmbajtja e tij në gjak është ulur për të paracaktuar. Kjo ndodh në arsim diabet norme.Pri insulinës ose veprim i saj ka shkelur.

Për të trajtuar çdo lloj sëmundjeje mund të përdoret në të njëjtën insulinë. Origjina e insulinës mund të jenë të kafshëve (gjedhit, derrit) human (recombinant), ose një analog i insulinës njerëzor. Derrit dhe insulinë gjedhit lirë, ata rrjedhin nga pankreasi e kafshëve. Sigurisht, hormonet derr, dem dhe njeriu nuk është plotësisht identike, sepse insulina kafshë nuk punojnë shumë në mënyrë efektive. Përveç kësaj, kjo insulinë shpesh shkakton alergji. Prandaj në Rusi në vitet e fundit barna të tilla janë të ndaluara për përdorim. Të gjithë pacientët tanë janë ilaçet më moderne.

Më të përdorur gjerësisht insulina rekombinant njerëzore. Prodhimin bakteret e tij modifikuar gjenetikisht. Produkti i përftuar në këtë mënyrë korrespondon plotësisht të insulinës, e cila prodhon personin shëndetshëm pankreasit. Ai e quajti insulinë kohëzgjatje të shkurtër. Në nënlëkurës efekt antidiabetike insulinë fillon në 30 minuta pas injektimit, kulmin e veprimit do të jetë në 2 orë, dhe koha gjithsej 6-8 orë. Kjo insulinë administruar 20-30 minuta para çdo vakt.

Për ditë është kryer metabolizmin normale, njerëzit gjithmonë nevojë për një përqendrim të vogël, basal e insulinës në gjak. Për të siguruar këtë përqendrim, duke përdorur kohëzgjatja mesatare insulinë rekombinant. Për të marrë atë, "i shkurtër", shtoi insulinë zinkut ose proteinave. Pastaj insulinë merr pronat e reja - ajo është e zhytur ngadalë në gjak dhe ka qenë në 12-16 orë. Pra, ky insulin administrohet shpesh 2 herë në ditë në të njëjtën kohë.

Pra, shpesh pacienti duhet 3 injeksione të "shkurtër" insulinë para ngrënies dhe 2 injeksion "mesatar" insulinë (në mëngjes dhe gjumit).

Insulinë fundit është analoge insulinë njerëzore. Ata ndryshuan strukturën e molekulës në krahasim me insulinës normale njerëzore, duke reduktuar numrin e injeksioneve dhe për të përmirësuar kontrollin e diabetit. Zakonisht insulinë përditshme pacienti nën-lëkurë vetëm në indin yndyror të barkut, hips. Doza e parë zgjedh mjekun, dhe pastaj korrigjon veten të sëmurë. Dozimi varet nga sasia e karbohidrateve ngrënë, stërvitje, nivelit të sheqerit në gjak. Për të përdorur një thjeshtë shiringë insulinë injeksion, injectors veçanta individuale (shiringë-pen) ose pajisje të vazhdueshme të furnizimit të insulinës (pompë insulinë). Në përputhje me rrethanat, për stilolapsa injeksion insulinë në dispozicion në fishekë e 1.5 ml dhe 3 ml shiringat dhe në shishe deri në 5 ml ose 10 ml. Pompë rezervuar mund të mbushet me një shishe, dhe me fishek. Është e rëndësishme për të mbajtur të insulinës dhe kurrë nuk përdorin pas datës së skadimit.

Në insulinës dhe droga të tjera për trajtimin e diabetit të përfshira në "Lista e barnave esenciale". Kjo do të thotë se të gjithë qytetarët janë të siguruar nga sigurimi i detyrueshëm shëndetësor kanë të drejtë për të liruar këto barna. Për të përfituar nga kjo mundësi për të vizituar endokrinolog tuaj mjeku në spital rrethit ose GP, ilaçeve me recetë dhe të privilegjuar për të marrë atë në farmaci bashkangjitur. Qytetarët të cilët nuk kanë fonde të aftësisë së kufizuar grup siguruara nga buxheti rajonal. Insulina në vitet e fundit bleu gjithmonë në mënyrë të plotë, ndërsa në të pilulës shpesh u mungon fonde. Sa për pacientët me aftësi të kufizuar të grupit, droga për këta njerëz të paguajnë buxhetin federal. Zakonisht pilula dhe insulinë të blera në mënyrë të plotë, dhe të gjithë pacientët të marrin medikamente të nevojshme. Personat me aftësi të kufizuar të cilët kanë refuzuar të vënë Shërbimet Sociale të ofrimit të drogës, të drejtën për të insulinës lirë dhe pilula diabet humbasin. Në disa rajone pacientë të tillë të japë insulinë nga buxheti vendor.

Ilaçe për ndërlikimet e diabetit

Trajtimi i komplikacioneve te diabetit endokrinolog caktuar dhe mjekë të tjerë, një kardiolog, nephrologist, neurolog, okulist, kirurg. Për trajtimin e sëmundjeve të zemrës shkaktuar nga diabeti, të nxjerrë statin, fibrate, beta-bllokuesit, nitrate, bllokuesit e kanaleve të kalciumit, diuretike dhe medikamente të tjera. Çdo dëmtim të indit nervor përcaktuara vitamina, antioksidantë, Anticonvulsants dhe disa ilaqet kundër depresionit. Për korrigjimin e përdorur angiotensines-konvertimin enzimë renale, angiotensines receptorin blockers II, heparin, acid nikotine. Optometrists mund të rekomandojë Anhioprotektory pacientit, enzimat dhe ilaçe të tjera për të reduktuar sëmundje diabetik sy. Në rast të komplikimeve të këtyre barnave duhet të përdoren në mënyrë të vazhdueshme ose kurse disa herë në vit.

Diabeti - është gjithmonë një sëmundje tepër serioze. Nëse ju jeni në gjendje për të normalizuar nivelin e sheqerit në gjak, komplikimet serioze kërcënojnë pacientin. Vetëm vëmendje të kujdesshëm për sëmundjen e tyre, përputhja me të gjitha rekomandimet e mjekut tuaj në lidhje me dietë, mënyrën e jetesës dhe marrja e barnave të dizajnuara të ndihmuar në ruajtjen e shëndetit, performancën dhe zgjasin jetën.