Agjentët antifungal kurë kërpudhat


Atlet - një grup të sëmundjeve që zhvilluar kur përthithet kërpudhave patogjene në trupin e njeriut. Gjenden 400 lloje të kërpudhave që mund të shkaktojnë sëmundjet e lëkurës, mukozës dhe organet e brendshme. Për të luftuar infeksionet fungale vendosura forma të ndryshme të drogës antifungal që veprojnë si në nivel lokal (krem, ointments, bojra, tretës) dhe sistemike (tableta, kapsula). Zgjedhje e madhe e këtij grupi mjeteve lejon mjeku për të marr një të drogës dhe formën e saj, e cila është e nevojshme për të trajtuar një lloj të veçantë të mikozë veç e veç.


Mekanizmi i veprimit të agjentëve të shumtën antifungal bazuar në një efekt të dëshpëruar në formimin e murit qelizor të kërpudhat, duke rezultuar në ndërprerjen e rritjes dhe vdekjes. Para trajtimit me lezionet e lëkurës dhe mucous mjeku duhet të kryejë një rishikim të procesit të vlerësimit dhe për të përhapur materiale për hulumtime laboratorike për identifikimin e kërpudhat. Arsyeja e dytë për këshillim të para-drogës - papranueshmërinë e vetë-diagnozën, për shkak të sëmundjes, të cilat mund të ju merr në një humbje nga një infeksion fungale, në fakt mund të jetë diçka më serioze, duke përfshirë edhe shfaqjen e një numri të kancereve.

Për trajtimin e Onihomikoza (infeksione fungale thonjsh)

Trajtimi i kompleksit Onihomikoza (përfshin përdorimin e drogave të shumta ose forma) të gjata dhe merr disa muaj në një vit.

Protvohribkovye e veprimit lokal

Lotseril (Zgjidhja 5% amorolfina - manikyrin e thonjve).
Lac kontribuon në një rrjedhje të qëndrueshme të drogës nëpërmjet shtresa sipërfaqësore e gozhdë.
Drogës pas një aplikim të vetëm në pjatë gozhdë mbeten të vlefshme për 7-10 ditë. Ajo është përdorur si monoterapi nëse prekur jo më shumë se 2/3 e pllakës thonjsh. Mos përdorni gratë shtatzëna, nënat pleqsh dhe fëmijët.

Mikospor (Byfonazol) .Maz, krem, pluhur, zgjidhje për përdorim të jashtëm.
Grup Mikospor përmban përbërjen ure që ofron veprime keratolytic - ndan grimcat vidsharuvalysya gozhdë pjatë.
Ajo është përdorur në lezione të lëkurës dhe pjatë gozhdë në pacientët me Tinea, pityriasis versicolor, eritrazmoy, lëkurë candidiasis. Kur përdorni sërë Mikospor është largimi i butë i targave të prekura gozhdë.
Kundërindikacionet: shtatzënia, gji, fillimet.

Batrafen (8% krahasohen tsyklopiroks) polish .Lak, qirinj krem ​​vaginale për përdorim të jashtëm, krem ​​vaginale.
Ajo është përdorur për të trajtimin e infeksioneve fungale të lëkurës dhe mukozës. Ajo ka veti antibacterial shtesë, pengon rritjen e Trichomonas vaginalis dhe mykoplazmat. Një gamë të gjerë të aktivitetit kundër një numri të madh të infeksioneve fungale të lëkurës dhe mukozës. Në trajtimin e trajtimit fungale vulvovaginitis rekomandohet partnerë të njëkohshme seksuale.
Nuk zbatohen për gratë shtatzëna dhe pleqsh, fëmijët deri në 10 vjet nëse jeni alergjik ndaj drogës.

Droga e zgjedhjes për përdorim sistematik në Onihomikoza
Itraconazol (Orungal)
Terbinafine (Lamisil)

Trajtimet sistemik (pilula) Onihomikoza treguar mungesën e efektshmërisë së trajtimit lokal, humbjen e madhe të thonjve dhe të tjerët. Doza dhe kohëzgjatja e administrimit të zgjedh mjekun.

Pritjes drogë sistemike antifungal është i kundërindikuar në mënyrë rigoroze:

- Gjatë shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji.
- Fëmijët dhe të rriturit pa këshillën e mjekut.
- Në mëlçinë dhe veshkat.

Gratë të përmuajshmet e grave kontraceptivë moshë gjatë trajtimit është e rekomanduar, sepse droga mund të ketë një ndikim negativ në të fetusit dhe shkakun e defekteve në embrionit.

Kur të marrë ilaçe të tjera sistem takimesh agjentët antifungal kryer një mjek parashikuar bashkëveprimin e tyre të padëshiruar.

Për trajtimin e infeksioneve fungale lokalizuar

Pimafucin (Natamycin)

A) tableta kyshechnorastvorimoy. Jo zhytur në lumen zorrëve dhe nga sipërfaqja e lëkurës dhe mucous membranes
B) qirinj vaginal
B) krem ​​2% për përdorim të jashtëm
Ajo është përdorur në candidiasis zorrëve, candidiasis vulvovaginal ("mëllenjë"), candidiasis, lëkurës dhe thonjtë, candidiasis otitis jashtëm.

Drogës mund të përdoret në fëmijët, gjatë shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji.
Kur përdorni një shkëndijë të vogël mund të shkaktojë një ndjesi djegie.

Përgatitjet spektër të gjerë

Fluconazole (Diflucan, Mikomaks, Mikosist, mikoflyukan, Flucostat, Maicon)
Kapsula, shurup, tabletë, pluhur, zgjidhje për infuzion intravenoz.
Indikacionet: Mikozat kryptokokovi, candidiasis e organeve të ndryshme dhe të sistemeve, duke përfshirë krunde kore të përbashkët, microspores, trichophytosis, parandalimin e infeksioneve fungale në pacientët me AIDS, kundër kimioterapi dhe radioterapi, në pacientët e kancerit, infeksionet fungale thellë, infeksionet fungale të lëkurës, candidiasis, FL zbutjen e rreziqeve të protezat veshur, sepsë fungale.

Drogës ka efekte toksike në mëlçi, kthyeshëm me ndërprerje. Gjatë trajtimit kërkon monitorim laboratorike të funksionit të mëlçisë, veshkave, foto periferike të gjakut.

Itraconazol (Irunin, itrazol, rumikoz, Orungal, orunhamin)
Kapsula për pezullimin me gojë.
Designed në aspergillozës sistematike, candidiasis, mikozë veç e veç e lëkurës dhe thonjtë, për të parandaluar persona me shtetet e mungesës së imunitetit.

Clotrimazolum (Candide, Kanesten, Kanizon, kandizol, Kandiderm)
Krem, vaj, tableta vaginale, xhel, zgjidhje, locion, pluhur

Në veprim antifungal dhe antibacterial ka antiprotozoy veprim (dmth thjeshtë).
Përdoret gjeresisht ne praktike gjinekologjik në trajtimin e candidiasis, për riorganizimin terapeutik dhe profilaktik të vaginë, si dhe trichomoniasis, Candidiasis balanite, dhe versicolor ngjyra pityriasis, erythrasma, candidiasis e lëkurës, gozhda. Kur praktikisht nuk përdorim lokal zhytur në gjak, duke krijuar një përqendrim të lartë në vendin e injektimit.
Produkti duhet të ruhen në një vend të errët.

Ketoconazole (Nyzoral, Sebozol, Mikozoral, Livarol, orazol, funhavis)
Kapsula, tableta, krem, krem, shampo, qirinj vaginale
Përdorur gjerësisht për skalp me vaj ("zbokth") dhe pezmatim i lëkurës seborrheic dhe infeksione të tjera fungale të lëkurës, candidiasis vaginale. Ajo ka aktivitet antibacterial kundër streptokokeve dhe staphylococci.
Kundërindikuar gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji.

Masat e Sëmundjeve në trajtimin e infeksioneve fungale të lëkurës dhe thonjtë

Kryer gjatë trajtimit dhe pas trajtimit.

- Me lokalizimin e lezioneve në këmbë dhe gjithmonë të jetë i sigurt për të ecur në çorape, shpesh duke ndryshuar ato në net.
- Është e rekomanduar për të hidhni këpucë rrugë pantofla vjetër dhe procesit, si thekon shpërndara të kërpudhat e lëkurës mund të ruhen atje edhe një vit, e cila do të çojë në ri-infeksionit. Pambuk shtupë zhytur në 40% uthull-të, fshij brenda këpucëve. Pambuk shtupë zhytur në acid acetik, vendoset në gishtin e këpucëve dhe të lidhë një qese plastike për 1 ditë, pastaj hedh këpucë.

Në varësi të dezinfektoj gjithçka me atë që u përball me durim: dyshemetë, muret, sendet personale, lodra, në shtrat dhe të brendshme.
- Pajisje manikyr dip 70% alkool krahasohen dhe të digjen në zjarr.
- Mbathje dhe shtratit zier në zgjidhje dhe 15-20 sapun-sode minuta për të zgjidhur një hekur të nxehtë me funksion avull.
- Dezinfektoj mure, dysheme, objekte, mobilje, banja sipërfaqe, mjetet dush hlorsoderzhaschymy (zgjidhje 0,5-1% e chlorhexidine "Domestos", "shtrati")
- Qilimat më të mirë për të dorëzuar tek pastrues të thatë apo proces hloheksidinom.

Përdorimi profilaktik i barnave antifungal (duke përfshirë lokale), pas shërimit nuk është i justifikuar dhe promovon forma të qëndrueshme të kërpudhat.

Trajtimi i kërpudhat në fëmijët

Për trajtimin e fëmijëve është relativisht i sigurt dhe shumë efektive është droga Diflucan. Vjen në formën e kapsula xhelatine, suspensioneve me solucion portokalli shije për përdorim intravenoz. Doza dhe trajtimi mjeku zgjedh.

Infeksion fungale zakonisht kërkon një kurs të gjatë të trajtimit dhe pacienti duhet durim dhe vetë-disiplinës. Në trajtimin e kërpudhat e lëkurës lokalizimit është e rëndësishme jo vetëm për respektimin rigoroz të trajtimit të caktuar regjim, por i kujdesshëm i masave higjienike dhe sanitare për parandalimin e ri vetë-infeksionit dhe anëtarët e familjes. Ndërprerja e parakohshme të çon në shpërthimet e përsëritura dhe formimin e formave rezistente e kërpudhat, të cilat do të duhet të heqin qafe e një shumë e vështirë.