Tableta kurë fyt, sprays, lozenges dhimbje në fyt


Vështirë se mund të gjeni një person i cili kurrë nuk do të ndjeni dhimbje në fytin tim. Dhimbje mund të shkojnë nga siklet të butë të theksuar, derisa të pamundur për të folur dhe hani. Shkaqet e dhimbje të fytit, mjaft të shumta.

Më të shpeshta - sëmundje akute infektive dhe inflamatore të fyt (faringjit të shkaktuara nga viruset dhe bakteret). Fyt strep me sindrom dhimbje të forta shpesh shkaktohet nga një virus. Dhimbje të fytit - kjo është ajo që shpesh fillon SARS. Në ditën e 2-3 bashkohen teshtitjes, rrufë, ethe, kollë, dhimbje të muskujve. Faringjit virale kanë samorazreshayuscheesya aktual, 4-5 ditë dhimbje fyti gradualisht subvencioneve dhe ndihma mjekësore zakonisht nuk është e nevojshme.


Shkaku i dytë i zakonshëm i dhimbje akute të fytit - dhimbje të fytit (inflamacion i bajamet - vile indeve limfoid në të dyja anët e faring). Nëse ndonjë i dyshuar ekzaminimin pectoris detyrueshëm mjekësor, si probabilitet të lartë të infeksionit bakterial, i cili kërkohet antibiotikët pranimit. Pectoris shoqërohet me dhimbje të forta në gëlltitjes, duke folur, duke ngrënë, dhimbje në rajonin submandibular, rritja e temperaturës për numër të lartë, dobësi e përgjithshme. Kjo ndryshon pamjen e bajamet - ato rriten në madhësi, në sipërfaqe duket bastisje ka filluar të thinjet, "gunga" plehu (follicles përflakur). Ndryshe faringjit, grykët - sëmundje potencialisht të rrezikshme, për shkak se në mungesë të një trajtimi kompetent dhe filluar me kohë mund të çojë në komplikacione të rënda dhe madje edhe vdekje. Për më tepër, pectoris mund të jetë një manifestim i sëmundjeve të rënda infektive - difteria, kërkon shtrimin në spital të menjëhershëm. Shkaqe të tjera të dhimbje të fytit

Në disa raste, dhimbje të fytit është një tregues i drejtpërdrejtë për trajtim te mjeku:

- me përjashtim të fytit qenë rritja e rëndë e qëndrueshme në temperaturë prej 38,0 dhe më lart, dhe (ose) ndryshuar pamjen e bajamet (ka pasur greva, etj).
- Trupi ose mukozës shfaq skuqje
- njëanshëm dhimbje të fytit, zëri hundës ngjyrë u shfaq, me temperaturë të lartë në fyt me një dorë u shfaq të shpërthejë
- në rajonin submandibular ishte ënjtje të dhimbshme
- dhimbje të fytit vazhdon për 6-7 ditë, në dritën e trajtimit

Simptomat e mësipërme kërkojnë rishikim të detyrueshëm të terapist, sipas dëshmisë, Laura dhe sëmundje infektive.

Në raste të tjera, ju mund të lehtësojë dhimbjet në fyt me mjete të autorizuara për përdorim pa një recetë në shtëpi.

Medicines fyt

Arsenal droga ekzistuese të paraqitura në forma të ndryshme: tableta për përdorim oral, sprays, zgjidhje për shpëlarje, lozenges, pastilles për gjiri. Komponentet kryesore të përfshira në to - kjo dhimbje, substanca antiseptik, vajra esenciale të bimëve.

Përgatitjet e një dhimbje të fytit për administrimin oral:

Është drogë anti-inflamator dhe antipiretik që të lehtësojë dhimbje të fytit kryesisht për shkak të efekteve të saj anti-inflamator dhe analgjezik të dobët.

Tableta paracetamol 500mg

Të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjet 1 tabletë deri në 4 herë në ditë.
Fëmijët 6-12 vjet 0,5-1 tabletë deri në 4 herë në ditë.
Pranimi Kohëzgjatja 3-5 ditë.
Pritjes paracetamoli është i kundërindikuar në rast se pacienti: alkoolizmi, reaksione alergjike ndaj drogës, shprehur mëlçisë njerëzore ose sëmundje të veshkave, anemi.

Ibuprofen 200 mg tableta

Të rriturit 1-2 tableta 3-4 g në ditë.
Fëmijë 10 mg / kg doze të vetme, 40 mg / kg - doza ditore maksimal.
Pranimi Kohëzgjatja 3-5 ditë.
Kundërindikacionet: ulcera peptike dhe 12 ulçerë duodenale, aspyrynovaya astma, hemodyscrasia, amblyopia, shkelja e vizionit ngjyra, shprehu mëlçisë njeriut dhe të veshkave, kolit ulcerative, fëmijët nën 6 vjet, reaksione alergjike.

Naproxen 250 mg, 500 mg tableta

Të rriturit 250-500 mg 2 herë në ditë.
Fëmijët 10 mg / kg / ditë në 2 doza të ndara në çdo 12 orë.

Pranimi Kohëzgjatja 3-5 ditë.
Contraindications: reaksioneve alergjike aspyrynovaya astma, gërryes dhe lezioneve ulcerative të traktit gastrointestinal në fazën akute.

OTC ditës:

Aerosols nga fyt

Aerosols kanë një antiseptik, anti-inflamator, analgjezik veprime lokale. Përgatitjet në formë aerosoli aprovuar për përdorim vetëm në fëmijët nga 3 vjet dhe nën kontrollin e drejtpërdrejtë substancë vzroslyh.Lekarstvennoe duhet të mbahen në mukozën orofaringeale për 3-5 minuta pa gllabërim pështymë dhe pa përdorur të lëngshme apo ushqim.

Tantum Verde (benzydaminu hydrochloride). Ekziston edhe një llak dhe tableta për shpërndarje.

Të rriturit doza çdo 4-8 1,5-3 ch.Detyam moshës 3-6 vjeç 1-4 doza (maksimal - 4 doza) çdo 1,5-3 orë; fëmijë të moshës 6-12 vjet në 4 doza çdo 1,5-3 orë. kursin e trajtimit 4-15 ditë. Tantum Verde zakonisht është medikament i përzgjedhur në trajtimin e faringjit virale te fëmijët, sepse ajo ka efekte anësore minimale, ndryshe nga të tjera rrallë çon në laryngospasm.
Kundërindikimet: alergji ndaj përbërësve të mjekësisë, në moshën 3 vjeç.

Ynhalypt (gjethe Peppermint naftës, sulfonamides, sulfatiazol, timol, vaj eukalipt)

Të rriturit 3-4 spërkatje ditë. Fëmijët nga 3 vjet deri në 2 herë trajtimin den.Dlitelnost 5 ditë.
Kundërindikacionet: reaksione alergjike ndaj drogës, në moshën 3 vjeç.

Kameton (gjethet e naftës eukalipt, kamfuri, levomentol, hlobutanol)

Të rriturit dhe fëmijët 5 vjet 2-3 llak 3-4 herë në ditë
Kohëzgjatja e trajtimit 5-6 ditë
Kundërindikacionet: reaksione alergjike ndaj drogës, në moshën 5 vjeç.

Stopanhin (Hexetidine, vajra bimore, levomentol)

Të rriturit dhe fëmijët nga 8 vjet 2 2-3 herë trajtimit të ujitje den.Dlitelnost 6-7 ditë.
Kundërindikacionet: mosha 8 vjet, reaksione alergjike ndaj drogës, Tremujorin 1 e shtatzënisë, faringjit atrofik

Heksoral Spray (Hexetidine)

Të rriturit dhe fëmijët më të vjetër se 3 vjet, 1 dozë 2 herë sutki.Dlitelnost lecheny 5-6 ditë.
Kundërindikacionet: fëmijët nën 3 vjet, reaksione alergjike.

Tera Flyu Lahr (klorid Benzoksoniyu, lidocaine)

4 rriturit llak 4-6 herë në ditë. Fëmijët 4 dhe më të vjetër 2.3 litër spray 3-6 herë në trajtim sutki.Dlitelnost jo më shumë se 5 ditë.

Përdorimi kundërindikuar: gjatë ushqyerjes me gji, me ndjeshmëri të rritur në lidocaine ose amoniakut kompleksi, në moshën 4 vjeç, 1 tremujorit të shtatzënisë.

Ëmbëlsira dhe lozenges fyt

Medikamente në formën e lozenges janë shpërndarë në mënyrë të njëtrajtshme në më të shpërndarjes në gojë. Gëlltitje tyre nuk është e rekomanduar për shkak se lozenges nuk duhet të jepet për fëmijët më të vegjël se 3 vjet, ëmbëlsira - më të rinj se 5 vjet.

Lozenges Septolete (klorid benzalkonium, thymol, vaj eukalipt, mente levomentol)

1 lozenges shpërndajë në gojë derisa të shkrihet çdo 2-3 orë.
Të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjet deri në 8 lozenges në ditë.
Fëmijët mbi 4 vjet deri 4 lozenges një ditë më të vjetër se 10 vjet-deri 6 lozenges në ditë
Ora trajtim është 3-4 ditë.
Indikacionet për përdorim: reaksione alergjike ndaj drogës, në moshën 4 vjeç, lindur intolerancës fruktoza, e mangësi lactase, galactosemia, mangësi izomaltazy, glukozë sindromi malabsorption / galaktozë.

Faringosept (ambazone) tableta për resorption

Të rriturit shpërndajë 4-5 tableta në ditë. Fëmijët nga 3 në 7 vjet 3 tableta në ditë.
Kursi i trajtimit 3-4 ditë.
Contraindications: hypersensitivity të medikamentit.

Hrammydyn me anestezion (gramicidin C, lidocaine hydrochloride)

Të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjet 2 tableta 4 herë në ditë.
Fëmijët nën 12 vjeç 1.2 tabletë 4 herë në ditë.
Kursi i trajtimit 5-6 ditë.
Nuk mund të aplikohet në rastet e mëposhtme: reaksioneve alergjike ndaj drogës, laktacionit.

Strepsyls (2.4 dyhlorbenzylovyy amilmetakrezol alkool)

Të rriturit dhe fëmijët mbi 5 vjet: 1 tabletë çdo 2-3 orë (maksimum 8 tableta në ditë)
Kohëzgjatja e trajtimit 3-4 ditë
Kundërindikacionet: mosha 5 vjet.

Strepfen (flurbiprofen)

Të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç: 1 tabletë shpërndarë pasi të hahet, duke lëvizur nëpër zgavrën me gojë tabletë sipas nevojës, por jo më shumë se 5 tableta në ditë.
Kohëzgjatja e trajtimit nuk është më shumë se 3 ditë.
Kundërindikacionet: mosha 12 vjet, shtatzënisë, stomakut ulçerë rëndim, laktacionit, mbindjeshmëri ndaj drogës, mungesa e glukozës-6-fosfat dehidrogjenazës, astmës dhe rinitit lidhur me marrjen e analgesics jo-opioid.

Lozenges dhe sprays fyt japin efekt simptomatike, por ajo mund të shprehet në mënyrë të barabartë në pacientë të ndryshëm. Disa mjete të shpejtë për të ndihmuar lozenges, dhe dikush ndjehet përmirësim vetëm disa aerosols, të gjithë individualisht, kështu që nuk është e mundur që të rekomandojë një gjë si droge e zgjedhjes.

Në faringjit akute virale kundër sfondit të antibiotikëve SARS është e nevojshme.
Në mënyrë që të zvogëlojë dhimbje në fyt dhe kur temperatura ngrihet lart 38.5 emëruar paracetamol 1 tabletë 2-3 herë në ditë ose ibuprofen 1-2 tableta 2-3 herë në ditë.

Në nivel lokal - pije zgjidhje kripë dhe infusions bimor 6-8 herë në ditë.
Nëse është e nevojshme - për gjiri lozenges me anestezion.
Ora trajtim është 4-5 ditë.

Në fytin streptokoksike të fytit, i shoqëruar nga dhimbje të fytit, kërkohet antibiotikët, por vetëm me recetë!

Grupet antibiotikët:
- "mbrojtura" aminopenicillins (Flemoclav Soljutab, Amoxiclav, Panklav, augmentin, etj).
- makrolide (azithromycin, clarithromycin),
- fluoroquinolones (levofloxacin, moxifloxacin)

Kursi i trajtimit në varësi të drogës përcaktohet emëruar mjeku.

trajtimi i grykët bakteriale është antibiotikët kryesore në dozen e duhur dhe natyrisht të përshtatshme. Përdorimi i veprimit lokal - kjo është vetëm një shtojcë për trajtimin themelor, por në asnjë mënyrë për të shpejtuar shërimin.

Ilaçe tradicionale për të trajtuar një dhimbje të fytit:

  • Pirja e shpeshtë e lëngjeve të ngrohta (të tilla si çaj me mjaltë dhe limon, qumësht, mjaltë, çaj bimor me nenexhik, kamomil, i urtë, nënën dhe njerka).
  • Gargling me zgjidhje të ngrohtë kripë (1/2 lugë çaji kripë në një gotë me ujë të ngrohtë 6-8 herë në ditë).
  • Zgjidhje sode Shpëlaj (1 lugë çaji sode buke në një gotë me ujë të ngrohtë 6-8 herë në ditë).
  • Infusions pije herbs (kamomil, Calendula, eukalipt, urtë) 1 tbsp bari copëtuar thatë, derdh një gotë me ujë të vluar për 20 minuta, kullimin, pije 4-5 herë në ditë.
  • Wedges limon gojë resorption ose të shpërndajë 1 lugë lëng limoni në një gotë me ujë dhe pije 3-4 herë në ditë.

Kështu, vetë është e mundur vetëm në rastin e faringjit virale, dmth, kur së bashku me dhimbje të fytit dhe simptoma të tjera janë të pranishme infeksion akut respirator dhe ka simptoma alarmante që kërkojnë ekzaminim mjekësor.

Nëse pas ekzaminimit mjeku ju ka kërkuar një diagnozë "angjinë" dhe terapi Sigurisht caktuar antimicrobial duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për pritjen, doza dhe kohëzgjatja e trajtimit, vetëm ajo nuk është anuluar, edhe në qoftë se ju bërë shumë më e lehtë në ilaçe 2-ditore. Ndërprerja e parakohshme e antibiotikëve nxit zhvillimin e rezistencës ndaj kësaj droge dhe rrit gjasat e komplikacioneve në pacientët.