Ilaçe për tableta dhimbje koke nga koka


Në botën e sotme rrallë shihet një person që ka të paktën një herë në jetën time kam pasur një dhimbje koke. Duke filluar ngadalë, dhimbje koke shumë shpejt bëhet i padurueshëm, duke shkaktuar një vonese të gjatë të gjitha rastet. Prandaj është e rëndësishme që të ketë në ilaçe të dorës dhe të jenë në gjendje të përdorin ato të saktë për të lehtësuar këtë dhimbje.

Ndihma e parë për dhimbje koke


Si pasojë, dhimbje koke të kapur në befasi. Le të merren me të, pa ndihmën e pilula. Supozoni. Ju jeni me fat dhe ju jeni në një ambient të rehatshëm në shtëpi. Së pari, trajtimi thjeshta dhe shpesh më efektive që ju mund të përballojë, ajo është plotësisht relaksohuni. Për ta bërë këtë, të fikur perde të lehta ose zaveste, hiqni të gjitha stimuj zhurma ose, përndryshe, të përfshijë një dritë, muzikë të këndshme. Nëse është e mundur, të hapur dritaren, le pak ftohtë në dhomë. Shtrihen në shtratin tuaj, shtrihem me sy mbyllur për 10-20 minuta. Ju gjithashtu mund të merrni një kokë masazh: pat veten në ballë në qafë, gradualisht duke zbritur poshtë, duke mos harruar në lidhje me masazh të lehta të qafës. Ju gjithashtu mund të marrë një dush të ngrohtë me shkumë e tij të dashur, bëni Aromatherapy. Ose vetëm të marrë jashtë në ajër të pastër, të marrë një shëtitje të shkurtër.

Nëse dhimbja nuk shkon larg, ose ju nuk mund të shtyjë gjërat dhe relaksohuni, i vetmi trajtim efektiv është marrja preparatov.V mjekësore Varësisht nga shkaku i ekspertëve të identifikojnë disa lloje të dhimbje koke. Pse është kjo e rëndësishme të dini? Fakti se në fuqi me një lloj të ilaçeve dhimbje në atë situatë mund të jetë jo vetëm e padobishme, ose madje edhe të shkaktojë dëm. Pra, atëherë ne përpiqemi të ju tregojë për llojet e dhimbje koke dhe metodat më efektive për lehtësimin e saj.

Medikamente për dhimbje koke

Migrenë. Në shumicën e rasteve, dhimbje të forta, të qëndrueshme nga 4 orë për 3 ditë. Kreu dhemb dy një dhe dy partitë, kryesisht në ballë ose tempuj. Ngrirë dhimbje shoqërohet me nauze, të vjella, rritja e zhurmës dhe të lehta të ndritshme.

Tension Pain. Që rrjedhin nga një qëndrim të zgjatur në një pozitë të palakmueshme, për shkak të tendosje emocionale, në lodhje të rëndë. Dhimbja rrallë intensive, zakonisht ata janë bërë të rëndë, dhemb, sikur koka sandwiched luajtur. Megjithatë, me nauze, të vjella në dispozicion. Dhimbje të tillë të vazhdueshëm nga 30 minuta deri në disa orë.

Tension dhe dhimbje migrenë të bëjë një person shumë nervoz, nervor. Prandaj durojnë dhimbje të tilla nuk është e nevojshme. Një droga të mirë-zgjedhur të ndihmojë vetëm disa minuta të hequr tërësisht dhimbjen. Në këtë rast, më efektive NSAIDs.

Pra, ky grup mund të caktohet:
• aspirin (acid acetilsalicilik) - një dozë e vetme maksimum prej 2 tableta, por jo më shumë se 6 tableta 3-4 herë në ditë.
• Ibuprofen Pllakat (Ibuprom, Ibuprom max ymet, Nurofen, brufen) - Doza maksimale e vetme nga 2 tableta, por jo më shumë se 6 tableta 3-4 herë në ditë.

• naproxen Pllakat - Doza maksimale e vetme e 2 tableta, por jo më shumë se 4 tableta 2 herë në ditë.
• tableta Diclofenac (ortofen) - Doza maksimale e vetme e 1 tabletë, por jo më shumë se 3 tableta 3 herë në ditë. Mund të përdoret në formën e supozitorëve rektale: 1 supozitor, 1-2 herë në ditë.
• Pllakat indometacin - Doza maksimale vetëm prej 1 tabletë, por jo më shumë se 3 tableta 3 herë në ditë. Mund të përdoret në formën e supozitorëve rektale: 1 supozitor, 1-2 herë në ditë.
• Pllakat piroksikam - Doza maksimale vetëm prej 1 tabletë, por jo më shumë se 3 tableta 3 herë në ditë. Mund të përdoret në formën e supozitorëve rektale: 1 supozitor, 1-2 herë në ditë.

• Pllakat ketoprofen - Doza maksimale e vetme e 2 tableta, por jo më shumë se 6 tableta 3-4 herë në ditë

E gjithë kjo grup i drogës duhet të merret pas ushqimit, duke pirë shumë ujë (jo qumësht, lëng apo pije alkoolike). Efekti zhvillon në 0,5-2 orë pas pranimit, kohëzgjatja e veprimit analgjezik prej rreth 4-6 orë. Ora Trajtimi: deri në 4 ditë apo zhdukja e dhimbjes.

Droga nonsteroidal anti-inflamator janë kundërindikuar:
• Nëse ju keni një reaksion alergjik ndaj drogës nonsteroidal anti-inflamator;

• aktiv ose dyshohet okult gjakderdhje (përjashtim: Menstrual);
• ulcera në stomak apo zorrë në fazën akute;
• gjatë shtatzënisë dhe laktacionit;
• me mosfunksionim të rëndësishme të mëlçisë dhe të veshkave.
• Nëse keni dështim të rënda të zemrës apo hipertensionit.

Përdoret për trajtim migrenë
• Përgatitjet dihydroergotamine (Ditamin, Dihiderhot);
• agonist selektiv serotonin - sumatriptan (Antymihren) zolmitryptan (Zolmihren, rapimih) naratryptan, rizatriptan, almotriptan. Effektiventolko drogës në qoftë se ajo është për të marrë në sulm. Nëse dhimbja nuk është zhdukur, pritja e ri është e mundur pas 2 orësh. Në këtë grup të drogës burimeve të zakonshme anësore, sepse përdoret vetëm në dëshminë e një mjeku.

Me pak efekt nonsteroidal droga anti-inflamator për dhimbje koke tensioni në kombinim me ato të mund të rekomandohet antispasmodics.

Grupi i antispasmodics përfshijnë:
• tableta Papaverine - 1 tabletë 3-5 herë në ditë.
• Pllakat Nospanum - 1-2 tableta 2-3 herë në ditë.
• Pllakat Halidor - 1 tabletë 3 herë në ditë.
• Pllakat Buscopan - 1-2 tableta 3-5 herë në ditë.
• tableta Drotaverine - 1-2 tableta 2-3 herë në ditë. Doza ditore maksimale - 240 mg.
Kohezgjatja e trajtimit deri në 2 ditë ose zhdukjen e dhimbjes.

Spasmolithics kundërindikuar:
• Dështimi i veshkave të rënda;
• me pamjaftueshmëri të rëndë hepatike;
• Në dështimit të rënda të zemrës;
• me mbindjeshmëri ndaj drogës;
• në arterial hipotension (për shkak të rrezikut të rënies);
• glaukoma (tensioni i rritur sy), me përjashtim të Nospanum.

Dhimbje koke enëve të gjakut. Nuk është zgjerimi i tepruar (hipotension) ose anasjelltas, ngushtimi (hipertension) enët e gjakut të trurit. Trajtimi i duhur në këtë situatë është që të rritet dhe të ulet në presionin sistematik të gjakut. Droga të tilla janë marrë vetëm në konsultim me një specialist. Lehtësim në një dhimbje të tillë mund të sjellë analgesics.

Ky grup përfshin tableta njohur Analgin, baralgin dhe Minalhin, Nebahin, Nobol, Novalhin, Optalhin, Piretin, Ronalhin, Spazdolzin dhe të tjerët. Ajo është përdorur 1-2 tableta 1-3 herë në ditë, por jo më shumë se 6 tableta në ditë. Efekt analgjezik arrin një maksimum 20 minuta pas dozës së parë, të kohëzgjatjes së veprimit të medikamentit mesatarisht 2 orë. Pas gëlltitje të mundshëm ngjyrë të kuqe e urinës - mos u shqetësoni, kjo është normale.

Derivatet Metamizole kundërindikuar në:

• hypersensitivity te metamizol natriumi;
• dëmtim të rëndë hepatike dhe veshkave;
• hemodyscrasia;
• astma;
• trashëguar çrregullimeve - mungesë të glukozë-6-fosfat dehidrogjenazës.

Një efekt të mirë në disa raste ka Tsitramon - Përgatitja e kombinuar që përmban acidit acetilsalicilik, paracetamol dhe kafeinë. Aplikuar me 1 tabletë çdo 4 orë për pezullimin e dhimbjes.

Dhimbje Lykvorodynamycheskyh. Në këtë rast, dhimbje intensive, duke shpërthyer sikur truri bëhet i ngushtë në kafkë, rritje kollë. Dhimbje e tillë është një shenjë e problemeve serioze, duke përfshirë trauma, meningjiti, tumor të trurit. Zakonisht dhimbja reduktuar vetëm pak pas marrjes analgesics dhe drogë nonsteroidal anti-inflamator. Konsultohuni menjëherë me mjekun kur dhimbje të tilla.

Kurë për dhimbje koke gjatë shtatzënisë

Gjatë shtatzënisë dhe laktacionit mjekët nuk rekomandojnë ilaçe të pakontrolluar. Nëse dhimbje koke është e padurueshme, atëherë lejohet droga të tilla si Nospanum (1 tabletë 3 herë në ditë), tsitramon paracetamolit në doza minimale. Është rreptësisht e ndaluar: aspirina, Analgin, Nurofen.

Kuruar dhimbjen holvnoy për fëmijë

Në fëmijët zbatohen vetëm produktet që përmbajnë paracetamol ose ibuprofen. Këto barna janë të rekomanduara si dozë minimale efektive, duke pasur parasysh peshën e fëmijës. Ibuprofen për fëmijë në fuqi inferiore analgjezik të paracetamol. Aplikoni ajo rekomandohet vetëm kur paracetamoli është i kundërindikuar dhe vetëm në konsultim me mjekun tuaj.

Në çdo rast, para përdorimit të një droge e rekomandueshme që të lexoni me kujdes udhëzimet.

Mjetet juridike popullore për dhimbje koke

Së bashku me mjekësi tradicionale si një trajtim ndihmës për dhimbje koke mund të përdoret bimor vijim.

- Anise zakonshëm (fruta) - 1 tbsp. lugë, lingonberry (gjethe) - 1 tbsp. lugë, në formë zemre gëlqere (lule) - 2 lugë. lugë butë zakonshëm (fruta) - 2 tbsp. lugë, Nëna dhe njerka (gjethe) - 1 tbsp. lugë. Një shekull. Mbledhja lugë pour një gotë me ujë të vluar, vlim për 5 minuta, kullimin. Pini 1 filxhan para gjumit (të nxehtë).

- Murriz gjak-kuq (fruta) - 2 tbsp. lugë, Valeriana officinalis (rrënjë) - 1 tbsp. lugë, pyatilopastnyy motherwort (bari) - 2 tbsp. lugë, bearberry zakonshëm (bari) - 2 tbsp. lugë. Merrni një zierje filxhan 0,3 3 herë në ditë një orë pasi të hahet.

Dhimbje koke - nuk është vetëm shprehur shqetësim se në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon cilësinë e jetës. Dhimbje koke - është gjithashtu simptomë e tmerrshme e cila tregon praninë e një sëmundje, duke përfshirë hipertension, anomali vaskulare, lëndim në kokë, meningjiti, encefalit, tumor të trurit. Dhe masat terapeutike të përshkruara më sipër nuk e eliminojnë shkakun e dhimbje, por vetëm të japë efekt të përkohshëm analgjezik. Përveç kësaj, shumë drogë, të tilla si droga nonsteroidal anti-inflamator, të zgjatur rrisë përdorimin dhimbje koke. Prandaj, në siklet nuk po kthehet, ju keni nevojë për një efekt kompleks mbi shkakun e dhimbjes. Kjo do t'ju ndihmojë vetëm specialist i cili pas një trajtim i plotë ekzaminim përshkruajnë synon shkaku i sëmundjes është.