Kurë krimbat tableta dhe mjete të tjera


Sëmundjet që rezultojnë nga krimba parazitare jetës (në mënyrë të foluri të përbashkët "krimba") Në njerëzit, të bashkuar nën titullin "infestations rra." Worms, parazitëve në trupin e njeriut mund të ndahen në tri lloje: roundworms (nematodet), worms sheshtë (trematodes) dhe tapeworms (cestodes) dhe vendndodhjen e parazitizmi - zorrëve dhe extraintestinal. Helmintet - nuk është i njohur vetëm për të gjithë "krimb zorrësh"Lloje të krimbave ka kaq shumë dhe ato duhet të trajtohen për drogë të ndryshme, duke vrarë disa, jo të përshtatshme për marrjen e shpëtoj të tjerët.


Shumica droga anthelmintic të ketë një efekt shumë të shpejtë dhe të besueshëm dhe mund të shpëtoj nga krimbat një herë dhe për të gjithë. Megjithatë, këto barna nuk janë të destinuara për vetë-ilaçe, dhe në rrethana të caktuara, të emërohen vetëm në një spital nën mbikëqyrje mjekësore. Edhe pse droga moderne toksiciteti është minimizuar, ju nuk mund të eliminuar plotësisht mundësinë e zhvillimit efekte anësore. Prandaj helmintiasis trajtim - një trajtimit të rekomanduar nga mjeku juaj.

Thelbësisht e rëndësishme para se të trajtimit është për të përcaktuar llojin e nematod, se ajo i takon një klasë e mësipërme. Për këtë analiza të veçanta janë kryer.

Sa e rrezikshme mjekim të gabuar "e krimba"?

Është e rëndësishme që të ndjekim rreptësisht të rekomanduara për çdo regjim të drogës dhe kohëzgjatjen e kursit. Para se të drogës dozë jo efektive në shumë krimba parazitare nuk vdesin dhe të fillojnë të migrojnë nga parazitizmi e tyre e pandarë e organeve dhe sistemeve të tjera, duke krijuar kushte të rrezikshme për jetën, të tilla si zvarritje e zorrëve në shtojcën, pankreasit, mëlçisë, mushkërive apo edhe shkoni në zgavrën e barkut të lirë. Ajo mund të jetë një përshtypje e rreme e trajtimit, kur vdekja vend parazit dhe penguar testet e saj vezë-hedhjen japin një rezultat negativ. E njëjta gjë vlen edhe për mjetet juridike bimor dhe popullore. Për më tepër, për të arritur efektin e përdorimit të bimëve anthelmintic anthelmintic duhet përqendrimi i tyre është mjaft i lartë, dhe kjo në mënyrë të pashmangshme rrit toksiciteti dhe efektet e tyre anësore. Mos harroni për contraindications. Këto barëra si tansy dhe pelin kundërindikuar për fëmijët nën 12 vjet për veshkave, zemrës, mëlçisë, gjakderdhje mitrës.

A është e arsyeshme helminthoses parandalimit të drogës?

Kjo pyetje është bërë shpesh pronarët manar, veçanërisht në një apartament me to me fëmijët apo familjarët e njeriut të pacientit.Helmintet Parandalimi, natyrisht, është e nevojshme por jo Ilaçet. Droga Protyhlystovi janë të përshkruara vetëm me zbulimin e parazitëve të caktuara ose vezët e tyre. Pa këtë terren për mjekim "e krimba" nr. Parandalimi vjen poshtë për higjienën personale dhe izolimit në kohë dhe trajtimin e pacientëve.

Si drogë "e krimba"?

Kjo agjentët kemioterapeutike që shesin efektin e tyre në strukturat krimba biologjike dhe proceset biokimike në indet e tyre:

- Bllokimin e transmetimit të impulseve nervore në qelizat e muskujve dhe të shkaktojë paralizë nematod rezistente, pas së cilës ajo është excreted me jashtëqitjen. Pra janë pyrantel, piperazinë, praziquantel;
- Qëndrueshme shkelë marrjen e glukozës nga qelizat e krimba, duke shkaktuar vdekje (mebendazole);
- Shkelin nematod qelizat e traktit (Albendazole);

- Efekti i kombinuar i: paralizojnë krimbat dhe cënon proceset biokimike në qelitë e tyre (Levamisol).

Përgatitjet për trajtimin e nematodikeve përbashkëta:

Droga për të trajtuar infestations me krimba të rrumbullakët (enterobiosis, ascariasis)

Piperazinë.Medikament i përzgjedhur për beremennosti.Polnostyu absorbohet nga gëlltitje. Mund të përdoret në fëmijët nën 1 hoda.Naznachaetsya kurs tre-ditore.
Kundërindikacionet: sëmundje organike të trurit dhe palcës kurrizore, origjinalitet, dështimi kronik i veshkave.

Pyrantel (Helmintoks, kombatrin, nemotsid) .Effektiven dhe ankylostomiasis, tryhotsefaleze, nekatoroze.Pirantel bllokon krimbat në transmetim neuromuskular të ndjeshme, shkakton paraliza spastik e muskujt, siguron përjashtimin nga trupi krimbat. Kjo do të thotë se në ditët e para të trajtimit me një karrige do të dal shumë krimba të gjallë paralizuar të imponojnë përgjegjësi shumë kujdes monitoruar higjienës.
Nuk rekomandohet për fëmijët nën 2 vjet dhe nënat gji (hyn në qumësht), por praktikisht jo të zhytur në traktin gastrointestinal. Nizkotoksichen. Excreted me urinë dhe stools. Dozë të vetme duhet të përsëritet pas 2 javësh, për shkak se pyrantel larvat nuk e vlefshme.

Kundërindikacionet: reaksione alergjike, dështimi i mëlçisë, myasthenia gravis.

Levamisol(Dekaris) Së bashku me antihelmintnym veprim ka aktivitet immunomodulatory dhe stimulon prodhimin e antitrupave mbrojtëse dhe të qelizave të gjakut. Shumë në ascariasis kur merr një dozë (një nga drogat e zgjedhjes) nekatorozi, ankylostomiasis.
Kundërindikacionet: reduktimin e numrit të leukociteve në gjak, origjinalitet, mëlçisë ose veshkave dështimit, leukimi, shtatzanisë, ushqyerjes me gji.

Designed nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore me mëparshëm kimisë klinike dhe gjakut dhe kontrollit të leukociteve mëvonshme të gjakut. Papajtueshme me alkool, duke përfshirë gjatë natës pas pranimit.

Përgatitjet spektër të gjerë

Albendazole (Nemozol).Efektive në ascariasis, enterobioze, tryhotsefalozi, opisthorchiasis, stronhiloidozi, si dhe helmintiasis përzier. Medikament i përzgjedhur për format larvore cestode, echinococcosis dhe teniasis në stronhiloidozi.
Nuk rekomandohet gjatë shtatzënisë, gji, deri në 6 vjet, me cirroza e mëlçisë, sëmundjet e retinës, reaksioneve alergjike. Drogës mund të shtypur Bone palcë hematopoiesis sepse trajtimi me doza të larta të nevojshme për të monitoruar gjak klinike. Femrat para se të trajtimit për të përjashtuar shtatzaninë e mundshme dhe të sigurojë kontraceptivë për një periudhë të trajtimit.

Mebendazole (Vermoks, telmoks 100 vermakar, vormin Mebeks) zgjedhjen .Preparat për enterobioze dhe trihotsefaleze.Naznachaetsya trajtimin e fazave të larvave në alveokokkoze echinococcosis dhe akumulon në kistah.Pokazaniya larvave: enterobiosis, ascariasis, ankilostomidoz, tryhotsefaloz, trikinoz, echinococcosis, poliinvaziyah.
Kundërindikacionet: shtatzënia, gji. Pamjaftueshmëri hepatike. Fëmijët nën 2 vjeç, sëmundjen Crohn, kolit ulcerative, origjinalitet.

Administrata kronike kërkohet analiza e kontrollit të treguesve periferike të gjakut të mëlçisë dhe të veshkave. Brenda ditë pas administratës nuk mund të pini alkool, ushqime të yndyrshëm, të marrë laxatives.

Praziquantel (Biltritsid, azinoks, tsistitsid, tsesol) .Effektiven me forma extraintestinal trematodozov (skistosomiasis, opisthorchiasis, klonorhoz, parahonimoz) dhe tsestodozah zorrëve (dyfyllobotryoz, teniarynhoz, teniasis, hymenolepiasis) në neyrotsystytserkozi.
Skema Pranimi vendosur në varësi të llojit të patogjen.

Gjatë pritjes dhe gjatë ditës, pasi ajo duhet të përmbahen nga ngarje dhe aktivitete të tjera të rrezikshme.
Kundërindikacionet: dështimi hepatike, fillimet në 4 vjet, Tremujori i parë i shtatzënisë, ushqyerjes me gji, mëlçisë cysticercosis, sytë, rrit ndjeshmërinë ndaj drogës.

Trajtimi Features eneterobioza (Pinworms)

Veçmas duhet të qëndrojë në trajtimin karakteristikat Enterobiasis. Kjo është një nga speciet pak nematodikesh, në të cilat trajtimi mjekësor duhet të jetë i sëmurë gjithë anëtarët e familjes ose e ekipit për kontakt me të. Kjo është për shkak se Pinworms, natën vypovzayuchy i anusit, lëshojnë një numër të madh të vezëve që mund të merrni në rroba, në gishtat e njeriut dhe shtrat pidnihtovi me pavullnetshme kruarje gjatë natës. Kjo, nga ana tjetër, të çon në shpërndarjen e tyre në mjedis - si pjesë e zgjidhjes së grimcat e pluhurit në mobilje të butë, muret, perde dritaresh, lodra e fëmijëve, ku ata mund të jenë një burim i ri-infektimit për disa vjet. Prandaj, shumë vëmendje duhet t'i kushtohet respektimit të masave të sigurisë. Duhet të kryhet çdo ditë një pranverë të plotë lagësht pastrim në apartament. Fillimisht mbledhur pluhurin nga mobilje me një fshesë me korrent, dhe pastaj të lajë dyshemenë dhe mobilje me sapun me ujë (pastrues shtëpiake, duke përfshirë klorit, joefikase). Shtrati dhe të brendshme duhet të lahen në një temperaturë maksimale prej hekuri dhe hekuri. Duart duhet të lahen me sapun në mëngjes, pas përdorimit të tualetit, përpara se të hahet. Fëmijët - shkurtimisht për të prerë thonjtë natën për të veshin pantallona të ngushta dhe ndryshim ngjitur ato çdo ditë për të pastruar.

Pothuajse çdo mjekim nga krimbat japin efekte të dëmshme në të mëlçisë ose veshkave të drejtat, madje edhe ato që janë të zhytur keq nga trakti gastrointestinal, në mënyrë që të marrin ato pa drejtimin e një mjeku, dhe sidomos për parandalimin e pamundur.