Shërim për sinusit


Sinusit apo sinusit - inflamacion i nofullës (nofull) sinuseve të, ndërlikim më e zakonshme e rinitit akut. Kjo është një sëmundje infektive që zhvillon viruse kur gëlltiten ose bakteret. Nga ajo që mikrobet shkaktuar inflamacion, dhe do të varet trajtim. Shumica dërrmuese e sinusit akut - virale ndodhin kundër sfondit të SARS ose gripit.

Rhinosinusitis pakomplikuar viral zakonisht zgjat 7 deri 10 ditëshi, gjatë së cilës kohë vetëm sistemi i imunitetit për të përballuar me infeksion dhe nuk ka shërim. Ndryshe rhinosinusitis akute virale, sinusit bakterial zgjat më shumë dhe më e vështirë, shpesh çon në komplikime. Gjasat e bakteriale rritet sinusit nga dita e 10-të nga fillimi i simptomave.


Droga për të reduktuar simptomat e sinusit

Në raste të butë, përdorimi i tyre është e mjaftueshme (zakonisht në sinusit virale).

1. analgesics preparaty.Primenyayutsya prania e dhimbjes, temperature.Kak lartë në përgjithësi përdoret paracetamol, ibuprofen. Emërohet kurs i shkurtër (3-4 ditë) më 1 tab. 2 herë në ditë.

2. vasoconstrictor lokale - hundës pika dhe sprei.Oksimetazolin (nazyvyn, nazol) - ka kohëzgjatje më të madhe (12 orë) përdoret për të reduktuar kongjestion i hundës nuk është më shumë se 3 ditë. Disa studime kanë gjetur se ata vetë mund të provokojë inflamacion, kështu që nuk është e rekomanduar për të tejkalojë kohëzgjatjen e lejuar të përdorimit.


Zgjidhje 3. kripur - pika dhe shkarkimin e hundës rrjedhin sprei.Uluchshayut, moisturize Mukoza, të zvogëlojë zalozhennost.Mozhno sigurtë përdorni deri në shërim.
Aqua Maris.Vzroslym - 2-3 doza në çdo vrimë hunde 4-8 herë në ditë.
Fëmijët deri në vitin - 2 pika në secilën vrimë hunde, fëmijë 1-7 vjet - 1-2 injeksion në çdo vrimë hunde 1-3 herë në ditë për fëmijët 7-16 vjet - 2 injeksion në çdo vrimë hunde 4-6 herë në ditë

Trajtimi i sinusit bakterial

Terapia me antibiotikë e sinusit

Të destinuara vetëm për sinusit bakteriale. Antibiotikët Virusi nuk veprojnë. Këto barna zënë vendin kryesor në trajtimin e inflamacionit bakteriale, shkurtimin e kohëzgjatjes së sëmundjes.

Indikacionet për terapinë me antibiotikë:

- Sinusit të rënda (temperaturë të lartë, shëndeti i dobët përgjithësi, prania e lëngjeve në sinuseve, etj).
- Sëmundjet njëkohshëm i sistemit imunitar (mungesës së imunitetit), kardiovaskulare dhe sistemet e frymëmarrjes.
- Afatgjatë (më shumë se 7 ditë) simptoma kursimi kit ose sëmundje.

Grupet antibiotikët për të trajtuar sinusit

1. penicilinat semisynthetic (aminopenicillins).
Amoxicillin (Hikontsyl, amosin)
Flemoksyn Soljutab
Pllakat 125, 250, 500,1000 mg

2. "Mbrojtur" aminopenitsilliny.Soderzhat substancave të veçanta që parandalojnë fatkeqësive të baktereve vetmuar antibiotik.Eto është një avantazh shtesë në trajtimin, dmth. për të zvogëluar gjasat e rezistencës dhe të dështimit të trajtimit. Ka ilaçe të tilla aminopenicillins më të shtrenjta të thjeshta.
Amoksicilina-kavulanat (amoksicilina + acid clavulanic) .Tabletki 375 mg, 625 mg, 1 g
Në dispozicion sipas emrave tregtarë: Amoxiclav, Panklav, Flemoclav Soljutab, augmentin.

3. "frymëmarrjes" fluoroquinolones.
Levofloxacin (levolet, Hleva, tavanyk, elefloks, floratsid) tab. 500 mg
Moxifloxacin (Avelox) tab. 400 mg

4. macrolides.
Clarithromycin (njësi Klabaks, klarbakt, klatsid, Fromilid) tab. 250, 500 mg
Azithromycin (Azytroks, Zitrolid, sumamed, sumatrolid Soljutab, Hemomitsin) tab. 250, 500 mg

Antibacterials në çdo rast nuk do të merren në mënyrë të pavarur pa një recetë. Edhe në qoftë se një mjek rekomanduar pranim mund të zhvillojë efekte anësore: vjellje, diarre, infeksionet fungale, skuqjen alergjike etj

Zgjedhja e drogës antibacterial në sinusit në bazë të ndjeshmërisë për atë shkaku më i zakonshëm i sinusit akut (Pneumococcus, Hib, moraksella), ashpërsia, prania ose mungesa në reaksionet alergjike të fundit për një antibiotik të veçantë, frekuenca e efekteve anësore, contraindications dispozicion. Droga e vijës së parë janë Amoxicillin / kavulanat dhe Amoxicillin vetëm në rast të intolerancës të përshkruajnë antibiotikët e grupeve të tjera (drogës alternative).

Topical glukokortikoide (lokale)

Mund te perdoret ne trajtimin e dy sinusit virale dhe bakteriale, në mënyrë të izoluar ose në kombinim me antibiotik. Shprehur efekt anti-inflamator dhe është veçanërisht e rëndësishme në pacientët me rinitit alergjike shoqërues. Nuk ka ekspozimit sistemike (për organet e tjera).
Nazoneks (mometazoni furoatit) nazalnyy.1 spray Doza - 50 mg
Vzroslympo 2 doza në çdo vrimë hunde 2 herë në sutki.V rreziku i mundshëm i efekteve anësore (gjakderdhje hundës, zhvillimi i infeksionit sekondar, faringjit, candidiasis, etj.) Duhet të përdoret vetëm me recetë.

Vasoconstrictor per administrim oral

Forma të ndryshme dozim përmbajnë ephedrine, pseudoephedrine, fenilefrine, phenylpropanolamine. Redukton ënjtje e dëmtimit të dhëmbëve hundës, sinuset lehtësojë ventilim. Sigurisht emëruar të shkurtër (3 deri në 5 ditë) me mosfunksionim Eustachian tub. Nuk duhet të përdoret pa përshkrimit, veçanërisht pacientët me sëmundje e sistemit kardiovaskular, hipertension, kanceri i prostatës, përmes veprimit sistematik sosudosuzhyvayuscheho.

Antihistamines sredstvaNE rekomandohet për trajtimin e sinusit akut.

Mjetet Mucolytic (hedh lëng sekrecion trashë hundës)

Rinofluimutsil.Vzroslym - 2 doza me një interval prej 5 minutash në çdo vrimë hunde 3-4 herë në ditë.
Fëmijët - 1 dozë 3-4 herë në ditë.
Sigurisht - 5-7 ditë.

Mediat lokale Përbërja kombinuara

Polideksa me fenilefrine.
Të rriturit - 3-5 injeksion në çdo vrimë hunde në ditë për fëmijët 2,5-15 vjet - 3 injeksion në çdo vrimë hunde.
Kohëzgjatja e trajtimit - 5-7 ditë.
Kundërindikimet glaukoma kënd-mbylljes, reaksione alergjike ndaj përbërësve të drogës, infeksionet virale, dështimi i veshkave dhe sëmundjeve të veshkave me proteina në urinë, fëmijët deri në 2.5 vjet, gjatë shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji.

Ajo është përdorur pas konsultimit me doktorin tuaj.

Preparatet bimore

Produktet OTC, në mungesë të intolerance individual mund të përdoret përveç trajtimin bazik.
Sinupret (pilula, pika për administrimin oral) përgatitjen .Protivovospalitelnyy në bazë të bimëve medicinale.
Të rriturit - 50 pika ose 2 tableta 3 herë në ditë.
Fëmijët 2 deri 6 vjet - 15 prodhon pikat 3 herë në ditë, në moshën shkollore - 25 pika ose 1 tabletë 3 herë në ditë. Kursi - 7-10 ditë.

Trajtimi i sinusit në fëmijët

Fëmijët pranë sinus nofullës në procesin inflamator shpesh të përfshirë sinuset tjera (polisinusit). Trajtimi është i njëjti grup i drogës si të rriturit të përshtatura për moshën apo peshën e fëmijës (fëmijët formojnë përgatitjet). Nurofen për fëmijët, Panadol Fëmijëve emëruar në rastin e dhimbje koke.

Trajtimi i sinusit në shtatzëni

Sinusit në shtatzëni domosdoshmërisht duhet të trajtohen për të parandaluar rrezikun e infeksionit intrauterine të fetusit. Në rastin e sinusit viral zakonisht trajtim simptomatik është i mjaftueshëm. E sigurt është Sinupret (tableta), zgjidhje kripur. E grupit të drogës antipiretik dhe analgjezik mund të marrë paracetamol. Droga vasoconstrictor me veprim lokal të përdorura në gratë shtatzëna vetëm absolutisht e nevojshme dhe të përshkruara nga mjeku. Nëse mjeku gjen të nevojshme antibiotik, nuk preferohet Amoxicillin për shkak të mungesës së efekteve të dëmshme mbi fetusit.

Analfabetizmi dhe dështimi për të trajtuar sinusit çon në komplikime, duke përfshirë sinusit në kronike kur simptomet vazhdojnë më shumë se 3 muaj. Në raste të rënda, inflamacion mund të shkoni në organet e afërta dhe indeve - periosteum, zonën rreth syve, trurit. Në fëmijët, për shkak të strukturës anatomike, komplikimet janë më të zakonshme. Në mënyrë tipike, kur dyshohet sinusit akut, mjeku juaj i emëruar nga x-ray e sinuseve paranazale, në varësi të rezultateve të cilat emëron trajtimin dhe vendin - në shtëpi ose në spital.