Droga për pilula humbje peshe dhe mjeteve të tjera


Obeziteti - një sëmundje kronike që është e karakterizuar nga grumbullimi i tepërt e yndyrës. Në të sëmundjeve të zemrës është një sëmundje progresive metabolike. Problemet kozmetike janë vetëm maja e ajsbergut për trashje. Shumë shpesh ka probleme shëndetësore serioze, diabet tip 2, hypothyroidism, hipertensioni, problemet me nyje dhe shpinë, shterpësinë. Për të shmangur pasoja të rënda, duhet të i kushtoj vëmendje të sëmundjes dhe për të apeluar për ndihmë mjekësore për profesionistët. Trajtimet kryesore ozhireniyana sot janë: zgjedhja e studimit adekuate dietë në grupe të veçanta, duke inkurajuar aktivitetin fizik, këshillim, kirurgji dhe drogë farmakologjike. Le të marrin një vështrim më të afërt në terapi të drogës atë.


Si ndonjë ilaç dhe shtojcave dietike, hollim nuk e marrin pakontrolluar. Vetë-mjekim mund të jetë i rrezikshëm. Droga për të trajtuar trashje seriozisht ndërhyn me metabolizmin dhe kanë Kundërindikimet dhe efektet anësore shumë. Ato mund të përdoren vetëm pas ekzaminimit nga një mjek dhe nën mbikëqyrjen e rreptë të treguesve. Edhe në qoftë se ju nuk e përdorni ilaçe dhe vakt dietë efektet e mundshme anësore. Aditivëve të tilla mund të përdoren vetëm nëse nuk ka sëmundje kronike, por vetëm për periudha të shkurtra (deri në 1-3 muaj). Nëse keni sëmundje të zemrës, enët e gjakut, traktin gastrointestinal, diabet, ose në qoftë se mosha juaj mbi 40 vjet, para përdorimit të ndonjë droge duhet të ekzaminohet nga një mjek ose terapist endokrinolog. Zakonisht teste të mjaftueshëm të gjakut (klinike dhe biokimike), urina, bëjnë EKG. Shumë shtojcave dietike përmbajnë laxatives dhe diuretics, kafeinë në doza të larta. Përdorimi i substancave të tilla mund të shkaktojë pasoja të rënda veçanërisht të ndjeshme dhe të brishtë pacientët: shqetësime gjatë gjumit, ndërprerje në zemër, presion të reduktuar ose hipertensioni goditje, dehidratim dhe kështu me radhë.

Droga për humbje peshe

Provuar ilaçe efektive pak, zyrtarisht në vetëm dy prej këtyre barnave: Sibutramine dhe Orlistat.

Për shumicën e barnave, janë në dispozicion mbi counter pa recetë, ato janë plotësuese ushqimore dhe efektiviteti i tyre për humbje peshe nuk është konfirmuar hulumtime serioze. Efekti i këtyre fondeve janë zakonisht të vogla dhe të përhershme. Shumë ekspertë besojnë se efekti pozitiv i plotësim diete mund të jetë për shkak të efektit psikologjik placebo. Kur një pacienti fillon të marrë drogë, ajo është më e lehtë për të akorduar t'i përmbahet dietës dhe aktivitetit fizik. Diuretike dhe laksative komponente aditivëve të tilla, natyrisht, ndikojnë në peshën e trupit, por ato nuk ndikojnë në metabolizmin dhe sasinë e indeve yndyrë, dhe për këtë arsye, për të trajtuar trashje janë vetëm në mënyrë indirekte të lidhura. Humbur peshë të shpejtë përsëri.

Më të besuar të gjithë aditivët shkakut fibra dhe ilaçe mbi bazën e. Fiber mekanikisht redukton sasinë e stomakut, ndihmon për të ndjehen ngopje edhe pjesë të vogla të ushqimit. Kjo nga ana tjetër ndihmon për të dietë dhe humbin peshë. Megjithatë, nuk ka aditivëve të ushqimit nuk janë konsideruar si një mjet i rëndë kundër trashje dhe jo pjesë e standardeve të trajtimit.

Këto medikamente nga obeziteti janë shitur në farmaci me recetë. Mjeku do të përshkruajnë një ilaç qoftë se dieta dhe ushtrimet fizike nuk janë efektive dhe vetëm kur indeksi në masë të trupit më shumë se 27 kg / m². Mass Index (indeksi Quetelet) Trupi është llogaritur nga një formulë të veçantë (pesha në kg ndarë nga lartësia në metra, e ndërtuar në një shesh). Norma është një indeks i 18,5-25 kg / m². Lartësia në mënyrë njerëzore prej 1 metër e 70 centimetra dhe peshon 60 kilogram, BMI është 60 / 1,7², dmth 20,76 kg / m². Indeks nga 25 në 30 tregon praninë e mbipeshes dhe sipër - praninë e obezitetit. Dhe nga shkalla e trashje ndajë procesin e parë, diplomë të dytë dhe të tretë.

Trajtimi i çdo trashje të fillojë me emërimin e dietës dhe stërvitjes të përshtatshme. Gjëja kryesore që njerëzit shpenzojnë më shumë kalori se sa merr me ushqim. Është e rëndësishme për të reduktuar konsumin e yndyrave shtazore dhe karbohidrateve të thjeshta.

Indikacionet për terapinë e hershme të drogës është mungesa e humbjes së peshës prej më shumë se 5% për 3 muaj ose 10% në gjashtë muajt e trajtimit jo-drogës për indeksin e peshës trupore mbi 30 kg / m². Ose, diabet, hipertension, vezoret polycystic, infertilitetit, lloji barkut të trashje në lidhje me një indeks të masës trupore mbi 27 kg / m² dhe terapi paefektshme vetëm dietë. Aktualisht në klinike praktikë e përdorur drogës Orlistat dhe sibutramine. Shfrytëzimi shkencore dhe të arsyeshme e disa drogave të tjera, por ata nuk kanë kaluar nëpër një hetim të plotë dhe nuk kanë marrë miratimin nga organizatat inspektimit. Një nga drogat më premtuese në këtë drejtim është lirahlutyd, e cila është përdorur ende vetëm për trajtimin e diabetit.

Trajtim më të zakonshme për mjekët trashje përshkruajnë Sibutramine. Ky mjekim është i ndaluar në disa vende, për shkak të zbuluar rritjen e rrezikut të vdekjes nga ngjarjet kardiovaskulare (infarkti, sulm në zemër) dhe vetëvrasje ishin në përgatitje. Në Rusi nuk shitjen e drogës origjinal (Meridiya), por ajo mund të blejë analoge (të rralla, Holdlayn). Drogës Veprimi qendrore. Drogës ul reuptake serotonin (hormon "lumturi"), duke rritur përqendrimin e tij në tru. Si rezultat, reduktuar oreksin, mbushje të shpejtë ndodh, pacienti pushon të nopem dhe "ngjit" stresin. Sibutramine është përshkruar nga brenda, pavarësisht nga vakt në një dozë fillestare prej 10 mg në ditë. Përveç humbjes së oreksit, kjo do të thotë ilaç e rrit normën metabolike, të prodhimit të ngrohjes rritet. Efekti i fortë i drogës ofron muajt e parë të përdorimit, oreksi më tej mund të kthehen. Sibutramine duhet të preferuar kur bulemiyi dhe fillimin e ngadaltë e ngopjes. Ky medikament është në asnjë rast nuk do të merren në këshillat e miqve, apo nën ndikimin e reklamave, në internet - rrezik shumë të lartë të komplikimeve. Duhet të theksohet se ReduksinLayt drogës përmban sibutramine dhe lidhet me shtojcave dietike.

Orlistat (Xenical) është e regjistruar në një droge per trajtimin e obezitetit. Ajo është e mirë kur kombinohet mbipeshë dhe hipertensionit. Orlistat është përshkruar nga brenda para ose gjatë ngrënies kryesore të 120 mg 3 herë në ditë, jo më shumë se 2 vjet. Avantazhi i ilaçeve është se ajo është vetëm në zorrët dhe nuk ka efekt sistemike. Prandaj, rreziku për zemrën, enët e gjakut, proceset mendore, si Sibutramine, janë vërejtur. Veprimi Orlistat është se ajo redukton aktivitetin e enzimeve që prishen yndyrë në lumen të zorrëve. Si rezultat, shumica e yndyrë, të ardhurat nga ushqimi, excreted, nuk absorbohet. Fat është i pasur në kalori (më shumë se karbohidratet dhe proteinat) kështu që trupi "humbet" shumë energji. Pra fillon kaloi indit yndyror ruajtur, dhe personi humb peshë. Orlistat nuk ndryshon dietë. Në të kundërt, është e pamundur për të nopem yndyrë - mund të zhvillohet diarre. Futje kalori duhet të jetë i ulët. Gjatë Orlistat pritja shkakton vitaminë mangësitë e yndyrë-shpjegueshëm vitamina (A, D, E). Komplikime të tilla mund të shfaqen jo më herët se 1,5-2 vjet trajtim të vazhdueshëm. Orlistat plus është se ajo duhet vetëm të pini para se të marrë ushqime të yndyrshëm. Nëse ju shkoni në një vakt apo ushqim nuk përmban yndyrë, pastaj të marrë Orlistat nuk është e nevojshme. Nganjëherë pacientët marrë ilaçe herë pas here - vetëm për festat në pushime ose gjatë një dietë vetëm shkelje. Orlistat vështirë ndihmon ata që nopem karbohidratet. Sheqeri, pelte, marshmallows dhe absorbohet, ndërsa duke marrë drogë. E njëjta gjë vlen edhe për bukë, makarona dhe patate.

Mitet për ilaçe për humbje peshe

Kështu, miti është pohimi se disa drogës ndihmon për të humbur peshë pa dieting. Çfarë do të themi - droga provuar ose bilogjikisht shtesa ushqimore aktive - Ushqimi është një pjesë integrale e trajtimit dhe gjithmonë duhet të shoqërojë administrimin e barnave. Është gjithashtu e rëndësishme të bëhet dallimi shtojcave mjekësisë. Kjo e fundit mund të blihet pa recetë, por në luftën kundër efektit trashje e shumë të diskutueshme.

Një tjetër mit që vetëm ilaçe për humbje peshe të ndihmojë për të reduktuar peshën, dhe ndonjë tjetër vetëm të lënduar, sidomos hormonal. Kjo nuk është. Në shumë çrregullimeve endokrine trajtimi adekuat i sëmundjes ndihmon normalizimin e peshës edhe pa pilula dietë.

Për fat të keq, trashje është e rrallë arsye për të kërkuar ndihmë mjekësore. Dikush nuk e konsideron mbipeshë një problem të madh, disa preferojnë të luftuar vetëm. Por endocrinologist ose mjek mund të diagnostikojnë trashje përjashtojë formën e saj të mesëm (si një simptomë e sëmundjeve të tjera), për të identifikuar ndërlikimet e sëmundjes, e vënë qëllimet reale të trajtimit. Vetëm personeli i kualifikuar mund të ndihmojë për të kuptuar sasi të madhe të informacionit në lidhje me peshë, i cili i ngopur internetin dhe publikime. Mjeku juaj do të ju ndihmojë të zgjidhni një dietë të përshtatshme dhe terapi të drogës. Është gjithashtu e rëndësishme për të vëzhguar rregullisht dhe testuar gjatë gjithë kohës procesin e trajtimit të rregulluar terapi dhe për të eleminuar efekte negative.

Trajtimi i zgjedhur në mënyrë korrekte e trashje do të arrijë peshën ideale dhe për të ruajtur rezultatin e rëndësishme për shumë vite. Në qoftë se ju ndiqni të gjitha rekomandimet e mjekut seriozisht dhe qasje për ndryshimet e jetesës, pesha do të bjerë gradualisht - me një mesatare prej 0,5-1 kg në javë, të cilat do të humbni peshë në disa muaj për 8-10%. Kjo humbje peshe ka një efekt pozitiv mbi metabolizmin dhe ndihmon në ruajtjen e shëndetit.