Çfarë medikamente për të marrë në pushime


Së fundi shumëpritur pushime, dhe ju shkoni me pushime në një qytet tjetër apo vend, vizitë që ka ëndërruar të gjatë. Vënë gjërat në mënyrë që ju vënë një pyetje të arsyeshme: nëse do të marrë një ilaç në qoftë se ju - njeri pothuajse të shëndetshme dhe të rrallë të sëmurë? Single përgjigje - kërkohet.

Edhe pse nuk duan të mendojnë për problemet e mundshme, veçanërisht në një tjetër zonë e klimës me trupin e pazakontë për ushqim, ujë, moti dhe karakteristika të tjera të pushimit, mund të ndodhë ndonjë të mirë se kjo podhotovlennym.Ne të jetë e nevojshme për të mbledhur gjithçka që është në shtëpi në një dollap me kyç. Në shikim të parë, lista e barnave esenciale duket e rëndësishme, por nga ana tjetër, asgjë më shumë në të, mund të nevojitet asgjë dhe në asnjë kombinim.


Pra, marr kit off.

Për të filluar, të vendosë se çfarë ilaçe që ju keni në dispozicion në kabinetin tuaj mjekësi në shtëpi, dhe e cila do të duhet për të blerë. Duke u bazuar në paketimin ekzistuese me kujdes dhe të shohin datën e skadimit të drogës, ajo duhet të jetë e mjaftueshme për kohën që ju të pushojnë dhe më të mirë për të marrë një diferencë të vogël. Ilaçet me skaduar ose pranë fund të jetës shelfin të mos jetë. Ju duhet gjithashtu të sigurohemi se ajo që ju jeni duke shkuar për të marrë ilaçe. Paketimi duhet të mbrojë kundër dëmtimit mekanik, dielli veprimit, ngrohje, i lagësht.

Ka nevojë për të mbledhur absolutisht gjitha drogat emri renditura në lista, vetëm një medikament nga secili grup (synon trajtimin e një sëmundje).

1. Agjentët antiallergic.Suprastin, tavegil, loratadine

Me alergji ushqimore, acarimin alergjike rinitit, kruarje alergjike të lëkurës, urtikaria. Merrni tableta me ju, edhe nëse ju nuk keni vuajtur nga kjo.
Disclaimer: reception këto barna me alkool të pavlefshme, si dhe menaxhimi i transportit.

2. painkillers.Nurofen (ibuprofen, Instant 400, stuhi) baralgin, spazhan hequr dhimbje koke, dhimbje prapa, muskujve.

3. tretjes.

A) antidiarrhoeal dhe enterosorbenty.Smekta, aktivizimit të karbonit, enterosgel, Imodium (Loperamide) .Dopustimo aplikojnë për 3 ditë me asnjë përmirësim - kërkoni këshilla mjekësore.
B) urth anti, vjellje, shurdhim në zhivote.Hastal, Rennie, mezim forte (pancreatin) Motilak, tserukal.Mezim forte (pancreatin) mund të merret me një vakt të rëndë, duke ngrënë ushqime të yndyrshëm për të lehtësuar tretje.

B) kundër dhimbjes zhivote.No-spa (drotaverine).

D) Kur otravleniyah.Smekta ushqimore, rehydron, Enterol, bifiform, ersefuril

D) Kur zaporah.Huttalaks, Laksyhal, Forlax

4. Fondet nga sëmundje lëvizje në automjete.Dramyna, aviamore

5. Mjetet për trajtimin e djegien nga dielli.Panthenol, soventol

6. Fondet Protyprostudni.
A) dhe antipiretik eleminuar të përbashkët dhe të muskujve boli.Paratsetamol (Efferalgan, Tylenol, Panadol), Nurofen, NISE.

B) Fondet nga nasmorka.Ksimelin, rinostop, otryvyn

B) Dhimbje në horle.Ledentsy për gjiri: septolete plus Strepfen, Hrammidin

Aerosols: Ingalipt, heksoral

D) Kur kolliteni mokrotoy.Ambroksol e tabletave lasolvan (shurup) ambroheksal (shurup)

7. qetësuesve.Persen, novopassyt, tableta agnushe.
Ju mund të aplikoni në ditët e para në një vend të ri - ditën dhe natën dhe çrregullime të gjumit.

8. droga antiherpetic (Skuqje flluskë në fytyrë) .Zoviraks xhel Acyclovir

9. antiseptics lokale.P-p CHLORHEXIDINE (myramystyna), peroksid hidrogjeni, jod, jeshile brilante (mund të jetë në formë të crayons)

10. dressings.FA SHAT steril 2 copë., Suva baktericid, topa pambuku

Pika 11. Syri.Sulfatsil natriumi (albutsida) Vyzyn

12. agjentët lokale për trajtimin e bruises, ligamenteve dhe muskujve të dëmtuara.Emulhel Voltaren, xhel fastum, xhel indovazin

13. Nga lodhje në këmbë, edemë.Helenven, xhel hynkor

14. Nga pickimin e insekteve.Psylo balsam fenystyl

15. elektronike Termometri

16. repellents - Për shkak të ilaç kundër insekteve, në qoftë se duhet të ketë një udhëtim në vendet tropikale. Merrni më të mirë atë që ju keni përdorur, apo mjet para-provë në vetvete për të përjashtuar reaksione alergjike.

17. Medikamente që mbrojnë kundër rrezatimit ultravjollcë të dëmshme me një faktor mbrojtje të lartë (SPF).

Njerëzit me sëmundje kronike mos harroni që gjithmonë të marrë ilaçe dhe droga të rekomanduar nga një mjek për ndihmë emergjente, si për shembull në rast të një rritje të papritur në presionin e gjakut në pacientët me hipertension esencial.

Çfarë medikamente të merrni me vete me pushime për një fëmijë

Çfarë duhet të vënë në çantë për fëmijët? Nga ethet-uljen droga e preferuar për fëmijët shurup paracetamol (shurup Panadol Fëmijët Efferalgan për fëmijët, Tylenol fëmijëve) ose priza (Panadol, tsefekon). Kërkuar mjete që mbrojnë lëkurën nga dielli me faktor UV të paktën 30, antiseptics lokale, smectite, fashë, Panthenol djegien nga dielli, hundë pika (nazol, Aqua Maris), pika sy, alergji, fondet e zë makina (dramina ) ose karamele nenexhik. Nëse kapsllëk - qirinj apo hlitselaks shurup Duphalac.

Në qoftë se një fëmijë vuan nga ndonjë sëmundje kronike, para se të nisej, konsultohuni me pediatrin tuaj.

Rregullat e transportit të drogës përtej kufirit

Limit për kalimin përmes kufirit të zbatohet për substancat psikotrope dhe narkotike. Nëse vuani nga një sëmundje që kërkon të drogës nga ky grup, ju duhet të konfirmoj që ju nevojitet të drogës për përdorim personal për arsye mjekësore. Dëshmi e kësaj është një recetë nga mjeku (që ju mund të kopjuar) ose ekstrakt nga historia e nënshkrimit të drogës. Përveç kësaj, ju duhet të plotësoni një formular deklarimi në doganë, me emrin dhe sasinë e drogës transportuar, bashkimin e saj me të dhënat e disponueshme mjekësore dhe të shkojnë në "Korridori kuqe". Rëndësishme sqarim - shumë ilaçe kombinim mund të përmbajnë Ndalohet përfshin komponentët. Kjo është disa qetësues, ju lutem, droga antitussive, qetësuesve, të tilla si të gjitha Corvalol njohur ose valokordin përmban phenobarbital. Droga për humbje peshe mund të zbatohen edhe për grupet e psikotrope. Ata gjithashtu duhet të deklarojnë. Lista e substancave të fuqishëm që i nënshtrohen deklarimit, mund të gjenden në faqen e internetit të Shërbimit Federal Doganor.

Në çdo mjekim, e cila është regjistruar në udhëzimet se recetë, ju duhet të jenë të përgatitur për të paraqitur një recetë nga një mjek.Nëse ilaçi nuk është në listën e Psikotrope të fuqishëm, nuk ka nevojë të deklarojnë korridor tuaj - "e gjelbër".

Ky rregull rus. Megjithatë, çdo vend ka listën e vet të drogave të ndaluara, të gjetur se kush është pronar i një agjencie udhëtimi në paradhënie ose përdorimin e internetit për të shmangur probleme të paparashikuara.

Ilaçe Transporti aeroplan

Në bagazhin e dorës që ju mund të mbani format e dozimit të lëngshme, si dhe krem ​​dhe xhel me një kapacitet volum prej jo më shumë se 100 ml secila. Ata duhet të jenë të mbyllur në një paketë të qartë plastike dhe vëllimi i saj i përgjithshëm nuk duhet të kalojë 1 litër. Ndalohet kryer në aerosols valixhe të dorës, me përjashtim të atyre që janë të nevojshme gjatë fluturimit për arsye mjekësore, të tilla si protyvoastmatycheskye. Në këtë rast, të jenë të përgatitur për të siguruar një certifikatë nga një mjek që tregon diagnoza recetë. I njëjti rregull vlen edhe në qoftë se ju jeni të udhëtojnë me një fuqishëm të drogës konvencionale apo ilaçeve në sasi të mëdha.

Dhe në përfundim - është e rëndësishme të kujtojmë se edhe barnat më të avancuara të marra në një udhëtim, nuk eliminojnë nevojën për të konsultuar një mjek të kualifikuar në qoftë se kundër tyre duke marrë shëndetin tuaj nuk përmirësohet brenda 2-3 ditësh. Mos eksperimentoni me veten më të gjatë afat, besojë shëndetin e tyre ndaj mjekëve.

Të ketë një pushim të bukur!