Pilula hormonale


Në e sotme të gjithë botën që nga lindja pothuajse takime të përditshme me droga të ndryshme. Kjo painkillers dhe antibiotikët dhe barnat anti-inflamator droga dhe të grupeve të tjera, duke përfshirë - hormonet. Hape hormon janë ndoshta në të njëjtën mënyrë që shkakton numrin më të madh të shqetësimeve për pacientët, të afërmit e tyre dhe madje edhe mjekët. Le të përpiqemi për të kuptuar pro dhe kundrat e pilula trajtim hormonal.

Duhet të theksohet se termi "hormone" droga të caktuara që të riprodhuar funksionin e substancave specifike bioactive e trupit të njeriut - hormonet e veta. Hormonet e prodhuara nga organet endokrine, ato përfshijnë veshkave, hipofizës, hipotalamusin, tiroide, pankreasit, gjëndra seksuale dhe të tjerët. Këto substanca vijnë nga gjëndër në gjak dhe përhapet në të gjithë trupin, duke lejuar hormonet për të siguruar efektin e saj edhe në larg janë organet dhe indet. Hormonet janë një lloj i substancave të sinjalit - ata lejojnë trupit për të rregulluar veprimet e të gjitha qelizave të tij, reduktimin ose rritjen e aktivitetit të tyre. Kështu, për shkak të hormoneve miliona qelizave në trupin tonë janë të bashkuar mes tyre dhe configurable për të punuar në mënyrë efektive.


Hormonet që studiojnë Endokrinologji - një degë të veçantë të mjekësisë në të cilën kohët e fundit ka pasur përparim të rëndësishëm. Kjo është për shkak të faktit se industria farmaceutike ka mësuar për të prodhuar kopje të hormoneve të trupit të njeriut. Hormonet e mundur për të arritur sukses në trajtimin e një numri të sëmundjeve më të rënda të gjëndrave endokrine, të tilla si diabeti, hypothyroidism, pamjaftueshmëri veshkave, e cila nuk kishte qenë më parë nënshtruar trajtimit dhe shpejt çuan në vdekjen e pacientit. Veç kësaj, këto barna përdorur në trajtimin e sëmundjeve të shumta jo endokrine natyre, të tilla si artriti reumatoid, astma, lupus, alergji dhe të tjerë. Më të përdorura dhe hormonet në njerëz të shëndetshëm - si një mjet për të parandaluar shtatzëninë e padëshiruar.

Hormonet kanë një pushtet të veçantë dhe shpejtësinë e veprimit. Ndonjëherë për të reduktuar simptomat e sëmundjes merr vetëm disa minuta ose orë pas administrimit të drogës. Kjo efikasitetit mund të jetë e rrezikshme në duart e njeriut, pa njohuri të veçanta - hormonet ndërhyjnë me metabolizmin e organizmit dhe nëse përdoret në mënyrë të paligjshme mund të çojë në abuzim. Një tjetër rrezik që vjen nga pilula hormonale është se ata mund të zvogëlojë simptomat, por nuk e hiqni shkakun, e cila mund të çojë në përkeqësimin e pacientit me kalimin e kohës. Hormonet në pilula kanë përqendrime shumë të larta dhe në përdorim të paaftë mund të çojë në një lloj mbidozë, e cila është shoqëruar edhe me pasoja të rënda për organizmin (zhvillimin e trashje, hipertensionit, trombozë, osteoporozën).

Disa ilaçe mund të blihet në farmaci pa recetë dhe të përdoret pa u konsultuar me një mjek. Kjo nuk zbatohet për tableta hormonale. Agjentët hormonale emëruar në të gjitha situatat nga një mjek pas ekzaminimit paraprak dhe nën shqyrtim të vazhdueshëm. Në qoftë se vetë është një rrezik të lartë të komplikimeve të rënda. Ka shumë raste në praktikën mjekësore pothuajse të gjitha profesionet, ku përdorimi i pilulave të hormoneve në vetë-ilaçe kërcënuar jetën dhe shëndetin e pacientëve. Pra, në çdo rast nuk e përdorin hormonet vetëm.

Llojet e drogës hormonale

Pilula hormonale - një grup shumë të ndryshme të drogave. Në një i quajtur "hormone", droga e kombinuar me struktura të ndryshme, efekte të ndryshme. Sot nuk ka asnjë klasifikim i vetëm i hormoneve. Klasifikimi i strukturës kimike përdoret shpesh për qëllime shkencore. Të gjitha produktet në këtë rast janë të ndarë në tre klasa: substancë proteina dhe struktura e Peptidet, amino barna, hormone steroide.

Për të praktikuar më i përshtatshëm për t'u përdorur klasifikimin me bazë të organeve. Në këtë rast, janë llojet e mëposhtme të hormoneve: hormonet e hipofizës droga, droga stimulojnë dhe pengojnë funksionin e tiroide, droga parathyroid hormon, hormon drogës pankreasit dhe agjentët sintetike hypoglycemic, përgatitjet e hormoneve veshkave dhe analoge të tjera sintetike, drogës hormoneve meshkuj dhe femra seksi , steroidy.Davayte anabolic shkurtimisht prek në hormonet konkrete që përdoren më shpesh.

Për gjerësi aplikimit siguri të çojë steroid - hormonet e lëvore veshkave. Këto barna janë efektive në trajtimin e çdo lloj inflamacion dhe ënjtje. Reaksione të rënda alergjike dhe proceset autoimune (Sëmundje të shkaktuara nga agresioni imun ndaj indeve të vet) mund të shërohet plotësisht këto barna. Si ndihmat për të lehtësuar ënjtje, skuqje, dhimbje steroid janë përdorur gjerësisht në trajtimin. Edhe në qoftë se shkaku i sëmundjes është i panjohur, steroid mund të sigurojë të paktën një efekt të përkohshëm, duke hequr simptomat e pakëndshme. Droga në këtë grup - prednisolone, dexamethasone, dhe metypred druhie.Esli disa arsye pacienti refuzon emëroi atë steroid - zhvillon një përkeqësim të mprehtë, përparimin e sëmundjes. Pra, kur sulmet e astmës janë mbytje më të shpeshta dhe madje edhe të zhvillojnë statusin astmatik, kur shkëmbimi i gazit në mushkëri në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon dhe nuk është një kërcënim për jetën e pacientit. Kur veshkave refuzimi pamjaftueshmëria e steroid çon në një rënie të mprehtë në presionin e gjakut, rënia zhvillon dhe pacienti mund të vdesë. Sigurisht, ju nuk mund të emërojë një pilulë këtyre rasteve veten. Në fund të fundit, me përdorim të pavend të steroid të shkaktojë zhvillimin e trashje model mashkullor (yndyrë grumbullohet kryesisht në bark), mund të ndodhë hipertensionit (tensioni i gjakut mbi 140/90 mm Hg rritet), përqendrimi në sheqerit në gjak dhe diabeti zhvillohet.

Worldwide për trajtimin e diabetit duke përdorur një hormon - insulinë (Sot ajo është përdorur vetëm si një zgjidhje dhe të injektuar subcutaneously me një gjilpërë). Ky mjet i fuqishëm ndihmon në zvogëlimin e sheqerit në gjak në normale dhe për të shmangur komplikime të rënda të sëmundjes (verbëri, infarkt miokardi, gangrenë, etj). Pjesa tjetër e drogës hypoglycemic përveç insulinës dhe hormonet nuk janë efikasiteti në mënyrë të konsiderueshme nuk është atletët obladayut.Inohda përdorin insulinë si një hormon i fuqishëm anabolic - ajo kontribuon për të fituar peshë, thithjen e glukozës. Një përdorim i tillë zhvillimi i rrezikshëm koma hypoglycemic - se sheqerit në gjak mund të bjerë në 2.2 mm / L ose më pak. Si rezultat i kësaj, personi humb vetëdijen dhe trurit qelizat, të cilat janë në nevojë për gjak normal të përhershëm të glukozës fillojnë të vdesin. Edhe kur ndihma do të vijë në kohë dhe pacienti zgjohet në të ardhmen ajo mund të prishin humbjen e kujtesës, intelektit, dhimbje koke të shpeshta.

Në trajtimin e sëmundjeve duke reduktuar tiroide funksionet e tij përdoret natriumi Levothyroxine dhe hormonet triiodothyronine. Me një mungesë të këtyre substancave në trup zhvillon trashje, atherosclerosis, anemi, inteligjencën reduktuar. Trajtim të përshkruara në kohë hormon ndihmon për të shmangur posledstviy.Esli të tilla edhe të refuzojë të pranojë të drejtën e tabletave, edhe në pacientët e rinj ngadalëson metabolizmin, vonuar mbipeshë rrit kolesterolit në gjak, nuk ka lodhje të vazhdueshme, lodhje, apati. Vetë-aplikuar hormoneve tiroide nuk rekomandohet - në qoftë se ata mbidozë ose emërimi pajustifikuar mund të vuajnë zemrën. Pra, zhvillimin mundshëm të arrhythmias zemrës, infarkt miokardi.

Kontracepsioni hormonal (Parandalimi i shtatzënisë së padëshiruar) është e njohur aktualisht si më të besueshme. Në këtë rast, të përdorin kombinim të veçantë të hormoneve femërore që parandalojnë ovulacionit dhe për këtë arsye zachatie.Samostoyatelno qëllim pilula në zgjedhjen e gabuar mund të shkaktojë një grua gjakderdhje, trombozë venoz e ekstremiteteve të ulëta, dëmtim të mëlçisë. Dhe duke pasur parasysh të drejtën - të shpëtoj nga pimples, flokë të yndyrshme, cysts dhe disa probleme gjinekologjike.

Pra, ju shihni se droga hormon janë jashtëzakonisht të ndryshme dhe veprimet e tyre janë të ndryshme. Megjithatë, për shumicën e njerëzve, të gjitha hormoneve dhe trajtoni ata duket diçka e rrezikshme dhe të padëshirueshme. Ky qëndrim për drogë historikisht dhe deri më sot nuk e ka justifikuar gjithmonë për shkak të progresit në farmakologji dhe mjekësi. Por mitet për hormonet vazhdojnë të jetojnë në mendjen e publikut. Më shpesh të ballafaqohet me deklaratat e rreme e mëposhtme.

Mitet dhe të vërtetën në lidhje me pilula të hormoneve

Së pari, "pilula e hormoneve të çojë në trashje." Kjo deklaratë mund të jetë e vërtetë në një farë mase vetëm në steroid, insulinës dhe hormoneve seksuale. Ata në rast të një mbidozë mund të çojë në disa të fituar peshë. Pra, në fillim të kontraceptivëve hormonal një grua mund të shtoni deri në 2 kg. Në këtë rast, dietë e duhur është efektive. Për drogat e tjera, atëherë pesha ata nuk ndikojnë në mënyrë të konsiderueshme dhe madje mund të çojë në një humbje peshe (të tilla si hormoneve tiroide).

Miti i dytë tingëllon edhe më keq: "hormonet Addictive." Në të vërtetë, në qoftë se administruara disa gjëndra hormoneve përkohësisht të pushojë prodhimet e tyre kjo, por pas ndërprerjes së drogës, ky funksion është restauruar gradualisht. Është e rëndësishme për të ngadalë të anulluar ndonjë hormoneve, duke reduktuar dozën gjatë disa javëve nën mbikëqyrjen e personelit mjekësor. Një situatë krejt të ndryshme lind kur disa hekuri humbet aftësinë e saj për të prodhuar hormonet (p.sh. insulinën në diabet tip 1) - në këtë rast, të drogës do të hyjë në jetën.

Një tjetër mit - "hormon trajtohen vetëm sëmundje jashtëzakonisht të rënda." Kjo nuk është gjithmonë rasti. Hormonet janë përdorur për trajtimin e sëmundjes relativisht të butë (disa semundjeve tiroides), dhe për trajtimin e kushteve të rënda (p.sh., shok anafilaktik). Edhe gratë të shëndetshme duke përdorur hormonet - për të parandaluar shtatzëninë. Ajo rezulton se ashpërsia e sëmundjes nuk është i lidhur me përdorimin e këtyre lekarstv.Eto mitet kryesore rreth pilula hormonale.

Si për të marrë pilula hormoneve

Pilula hormonale kërkojnë marrëdhënie përpiktë:marrë ato rëndë në orën e caktuar, të përpiqet të mos humbasë pritje, nuk e ndryshoni dozën dhe kohëzgjatjen e trajtimit të tyre.Nëse Pilula ishte e humbura - Herën tjetër nuk duhet të marrë dy tableta menjëherë. Në këtë rast, veprimet tuaja duhet të jenë në përputhje me udhëzimet e ilaçeve tuaja, ato janë pak të ndryshme në varësi të drogës hormonal që ju merrni. Disa tableta hormonale duhet të merret në një periudhë kohore të caktuar - L-thyroxine, për shembull, merret në mëngjes dhe vetëm me stomak bosh për të siguruar thithjen e saj të plotë dhe shpërndarjen nëpër trup.

Këto rregulla të thjeshta do të ju dhe mjeku juaj të ndihmojë në trajtimin e sëmundjeve që kërkojnë terapi të hormoneve.

Informacion të saktë në lidhje me sëmundjen dhe barnave që do të kalohen (duke përfshirë edhe hormonet) e tyre, ju mund të merrni vetëm mjekun tuaj. Këshilla të njohurit dhe artikuj mjekësore nuk e marrin si një udhëzues për veprim. Ky informacion mund të përdoret vetëm pas konsultimit me një specialist. Pilula hormonale mund të bëjë më shumë dëm sesa të mirë në emërimin e pajustifikuar edhe mes shëndet mjaft të mirë.

Përfshirja e grave që kanë vendosur të preferojnë kontraceptivë hormonal, ju duhet së pari të vizitojnë një gjinekolog. Që lloj i mbrojtjes është një numër i contraindications: tromboembolichnizahvoryuvannya, trombozë e thelle e venes, sëmundjeve kardiovaskulare, hipertensionit, sëmundjes koronare të zemrës, komplikimet e diabetit, kancerit, mosfunksionimin e mëlçisë serioze, hepatit akut viral. Për më tepër ilaçe specifike për përqëndrimin e dëshiruar e përbërësve aktivë (hormoneve femërore) do të varet nga mosha e pacientit, zakonet e saj të këqija, të planifikuara shtatzëni të ardhshme dhe më shumë.

Droga për trajtimin e veshkave, tiroide, pankreasit gjithmonë zgjedh endokrinolog, bazuar në analizën tuaj të hormoneve dhe simptomat. Në mënyrë të pavarur të trajtuar sëmundje të tilla mund të jetë. Në këtë rast, në qoftë se mjeku e ka emëruar drogë, nuk do të heqë dorë duke hormon nën ndikimin, për shembull, mitet e mësipërme. Korrekt trajtimi i zgjedhur do të ndihmojë për të ruajtur shëndetin tuaj dhe për të mbrojtur veten nga komplikacione të rënda në të ardhmen.

Kështu, zbatimi korrekt të përshkruara nga mjeku pilula hormonale tuaja janë mjaft të sigurta dhe efektive.