Ilaqet kundër depresionit


Opinionet e mjekëve dhe pacientëve rreth farmakoterapinë mund të jenë të ndryshme. Rreth 20 vjet më parë, besohet se ilaqet kundër depresionit duhet të fillojnë të përdorin manifestimin e depresionit, por doli se kundër depresionit të ketë ndikim jo vetëm terapeutik por edhe parandalues. Pas ndërprerjes excreted me shpejtësi dhe depresioni mund të përsëritet. Themeluar që kohëzgjatja e trajtimit duhet të jetë 6-12 muaj. Trajtim mbështetës ose parandalues ​​është emëruar në rastet kur pacientët kishin më shumë se tre episode depresive në një periudhë të shkurtër kohe, ose ata që kishin manifestimet më të rënda të sëmundjes dhe nuk u kthye plotësisht në normale, si në rastet e predispozitë trashëguar në dysforyyam, me situata të vështira të jetës që provokon zhvillimin e stresit.


Depresioni është e ndryshme në format e saj, në mënyrë që efektet nga antidepressant mund të jenë krejt të ndryshme, procesi i shërimit të pacientëve të duket ndryshe.

Ilaqet kundër depresionit të prekë të gjitha simptomat e depresionit ose të të çojë në zhdukjen e tyre të plotë. Shpesh shenja e parë e veprimit të barnave është për të përmirësuar gjumin. Gjumi është i thellë, këqija zhduken. Përndryshe më i theksuar efekt qetësues. Ul nervozizëm, reduktuar simptomat e frikës dhe ankthit. Por ajo do të marrë të paktën një javë ose edhe muaj para se pacienti fillon të përjetojnë përmirësime humor, qetësi, të plotë dhe paqe të thellë.

Gjatë gjithë trajtimit dominuese gjithmonë tendentsiya.Bolee favorshme përmirësime të konsiderueshme të ndodhë në 3-4 javë, dhe simptomat depresive zhduken pas 1 -2 muaj. Ka përjashtime kur pacientët kanë filluar nga dita e dytë duke marrë ilaqet kundër depresionit të ndiheni shumë më mirë.

Në shumicën e rasteve, trajtimi me ilaqet kundër depresionit karakterizohet si shumë efektiv dhe rekomandohet për të gjithë pacientët me çrregullime humor.

Cilat janë ilaqet kundër depresionit

1. Trytsyklichniantydepresanty: amitriptyline, amoksapin, dotiepin, doxepin, imipramine, clomipramine, lofepramin, nortryptylyn.

Grupi kryesor i ilaqet kundër depresionit për të luftuar depresionin. Mekanizmi është reuptake e norepinephrine dhe serotanin presinaptichesskimi qelizat që janë përgjegjës për një të qëndrueshme, humor të mirë. Kështu rrit dhe akumuluar përqendrimin e këtyre udhëheqësve dhe restauruar Synapse operacion normale (miqve).

2. Ilaqet kundër depresionit heterociklike: maprotylyn, myanseryn.
Veprime të ngjashme me tritsiklichesskimi, tipar i shkëlqyer se ata janë gjithashtu të përfshirë në sintezën e komponimeve që ndihmojnë pengojnë shkatërrimin serotanin.

3. Pa dallim frenuesit fikse monoamine oxidase: isocarboxazid, traniltsipramin, phenelzine; kthyeshëm: moklobemid, selegiline.
Mekanizmi i veprimit të kësaj klasë e barnave bazuar në ndalimin e oxidase enzimë monoamine, e cila merr pjesë në shkatërrimin e norepinephrine, serotonin dhe dopamine. Kjo mund të rrisë përqendrimin e udhëheqësit në Synapse dhe për të rivendosur veprimtarinë normale të sistemit nervor.

4. Frenuesit reuptake serotonin selektive gjenerata e parë, paroksetine, sertraline, citalopram, fluoxetine, fluvoxamine, eskilatopramit brezit të dytë.

Bllokojnë shkatërrimin serotanin, duke eliminuar deficitin, por nuk ndikojnë në procesin e sintezës së substancave në neuron.

5. Selektiv frenuesit norepinephrine reuptake: reboksitin; serotonin dhe norepinephrine, venlafaksine, Milnacipran.
Ky grup i barnave të përdorura për trajtimin e butë për të moderuar depresioni. Mekanizmi i veprimit të këtij grupi gjithashtu mbështetet në shuarje reuptake e serotonin, norepinephrine, duke rritur përqendrimin e tyre.

6. 5-HT 2 dhe antagoniste: nefazodon, trazodone.

7. Ilaqet kundër depresionit atipike: mirtazapine, bupropion.

Ne vetëm e di se ata nuk janë duke vepruar në reuptake e serotonin dhe norepinephrine. Mekanizmat nuk është kuptuar plotësisht të përmirësuar përqendrimin e tyre.

Memo për pacientin e trajtimit me ilaqet kundër depresionit

• Depresioni është një sëmundje e vërtetë që një trajtuar në mënyrë efektive me ilaqet kundër depresionit. Qëllimi i farmakoterapinë është liria e plotë nga simptomat e depresionit dhe të kthehen pacientit në normale.
• Ilaqet kundër depresionit nuk janë të varur.
• antidepressant saktë - çelësi i suksesit. A nuk jepem me gimmicks reklamat, dëgjoni mjeku, nuk imponojnë pikëpamjet e tyre mbi trajtimin.

• Ilaqet kundër depresionit të punojnë ngadalë dhe efekt antidepressant është rezultat i shumë ditë ose edhe javë.
• Ilaqet kundër depresionit marra rregullisht nga një mjek. Metoda kaotik redukton efekt terapeutik.
• Efekti i parë antidepressant mund të pritet së shpejti pas dy javësh të pranimit, atëherë psikiatri bën rivlerësojë efektivitetin e trajtimit.
• Efekti i plotë antidepressant zakonisht zhvillohet brenda 4-8 javësh të përdorimit, dhe në pleqëri shumë më vonë.
• Trajtimi i depresionit është një proces i gjatë. Kohëzgjatja optimale e trajtimit varet nga shumë faktorë dhe është në përputhje me psikiatër.

• ndërprerja e parakohshme e ilaqet kundër depresionit nuk është e rekomanduar, një rrezik shumë të lartë të rikthim.
• Pavarësisht reduktuar dozimin nuk është e rekomanduar, ajo mund të çojë në simptome të pakëndshme dhe shqetësuese.
• Përgjigja pozitive për antidepressant theksuar në 50-70% të pacientëve - të tjerët kërkojnë trajtim shtesë ose të ndryshojë dozën.
• Disa ilaqet kundër depresionit mund të ndikojë në aftësinë lëvizëse. Gjithmonë pyesni doktorin tuaj nëse do të marrë ilaçe për të kontrolluar automjetet.

• Përdorimi i disa ilaqet kundër depresionit mund të kundërindikuar në disa somatike (trupore) sëmundje, kështu që të jetë i sigurt për të të treguar psikiatër për të gjitha sëmundjet dhe respektuar mjekët tjerë.
• Disa ilaqet kundër depresionit mund të shkaktojnë efekte anësore të rënda në ndërveprimin me alkool. Gjithmonë kërkoni një psikiatër në lidhje me mundësinë e alkoolit gjatë trajtimit me ilaqet kundër depresionit.
• Filloni trajtim me ilaqet kundër depresionit ndonjëherë mbështetjen drogë tjetër e siguruar. Për shembull benzodiazepine (Xanax, nitrazepam).

• Marrja çdo antidepressant mund të ketë efekte anësore të vështira në varësi të drogës.
Për brezin e ri të drogës, shumica efektet anësore shfaqen vetëm në lidhje me agjentin ndihmëse. Efektet anësore zakonisht zhduken pas disa ditësh, dhe përdorimi i zgjatur i drogës nuk është i rëndë.
• Përdorimi i disa ilaqet kundër depresionit mund të shkaktojnë mosfunksionim seksual.

Ilaqet kundër depresionit natyrore

Vitamina D. Studiuesit kanadez gjeti se vitamina D ka një lidhje të fortë me depresion. Njerëzit me mungesë të vitaminës D në njëmbëdhjetë herë më shumë të prirur për të depresionit se sa ata me nivele normale. Të përfshira në produktet e qumështit, yolks vezë, ushqim deti, skumbri, drithëra (bollgur), majdanoz, patate, dhe madje edhe disa kullosa (alfalfa, zarzavate luleradhiqe, acaroj, horsetail).

Vetvete vitaminë D mund të sintetizohet në trupin e shkaktuar nga rrezatimi ultraviolet. Prandaj, në trajtimin e depresionit është zbatuar svetoterapyya. Në mënyrë të ngjashme, ajo mund të gjendet lehtë në farmaci. Të përfshira në multivitamina shumë si Centrum, alfabetit, komplevit, VITRUM. Dhe shiten veç e veç sipas emrave, D3 Kalciumi, Calcemin, akvadetrim, calciferol.

Omega-3 acide yndyrore. Studimet konfirmojnë se njerëzit kanë më shumë gjasa të vuajnë nga depresioni, e cila konsumojnë më pak omega-3 acide yndyrore. Fara liri, arra, soje, tërshëra zadyhaye thatë, embrion gruri, fasule, natyrisht, peshqit dhe gjitarët tjerë detare. Barnatorja gjendet nën emrin e naftës njohur peshkut, pasi ajo përmban drogë me të njëjtin emër Omega D3 prodhues të ndryshëm. Opsioni më i buxhetit është vaj peshku, për më tepër, se nuk është e nevojshme për të "ngrënë me lugë," ai ka një formë të përshtatshme Dozimi dhe është në dispozicion në kapsula.

Aminoacidet. Depresioni dhe ankthi ndodhin kur ndërprerë neurotransmitters në tru. Komponentët e tyre e ndërtimit janë aminoacidet. Ndonjëherë ato janë përdorur si një trajtim alternativ të depresionit, intolerancës ndaj ilaqet kundër depresionit. Ka një efikasitet të lartë dhe mungesa e efekteve anësore. Ka rreth 300 amino acide të ndryshme, por më së shumti vetëm 20. Përfshira në pothuajse të gjitha produktet në bazë të aminoacideve. Në përgjithësi, ushqimi i bishtajore grurit me origjinë shtazore, arra. Përfundoi produkt, të gjithë grup i aminoacidet, më të përshtatshme për të blerë në dyqane me emrat e BCAA sportive të ushqyerit, AMINO5500, SYNTHA-6, SUPER amino, SISTEMI PWER dhe kështu me radhë.

Melatonin. Kur depresioni komplikuar nga pagjumësia, si një rregullator i gjumit circadian ritëm. Ajo stimulon sistemin imunitar, merr pjesë në proceset biokimike si një antioxidant, zë një rol të rëndësishëm në formimin e proceseve nervore. Triptofanit parapriu, të përfshira në banane, fara kungull, arra, mish pule dhe gjeldeti, të bardhë dhe fara të zeza të mustardë, misër, oriz, elb, ymbyre, shegë, luleshtrydhe. Shiten në farmaci si fitomelatonina dhe nën të njëjtin emër të prodhuesve të ndryshëm.

Kafeina, theobromine, theophylline - Psychostimulants, efektive për sleepiness, pasivitet fizike, efikasitet të ulët, si dhe gjatë stresit mendor. Përfshira në kafe, kakao, çaj. Kafeina është pjesë e drogave të tilla si benzoate askofen, mihrenium, caffeine-natriumi. Përdoret me kujdes, në qoftë se depresioni është i lidhur me mungesën e Mg dhe K, si dhe promovon heqjen e trupit.

Hypericumvepron si një antidepresant disponueshme në formën e vajit solucion ose një tretësirë ​​e alkoolit, në formë të thatë ose si një çaj brewed ne nje banjo me uje.

Ginko biloba - forcon enët e gjakut dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut, ajo është e rekomanduar për depresion në të moshuarit.

Xhensen siberianpërmirëson rezistencën ndaj stresit dhe përmirëson neurotransmitter në tru (dopamine dhe serotonin). Në një tretësirë ​​të alkoolit, zierje, pilula.

Hriffony (Griffonia - pemë ngjitje shkurre) - bimë shumë të rralla, mund të rrisë nivelet e serotoninës dhe lidhur swings humor. Është e rekomanduar për depresion dypolar. Pacientët Ky medikament protivopakazano me depresion për shkak të shterim, aq më tej ul oreksin. Në dispozicion në formën e shtojcave dietike.

Echinacea purpurea psihoimunostimulyatorom është efektive për lodhje fizike dhe mendore. Përdoret tinktura, decoctions dhe ekstraktet e bimëve, ka një formë tablete sic shtojcave dietike.

Bozhure ka një efekt qetësues dhe anticonvulsant. Ajo është përdorur si një qetësues, të rritur excitability, përmirëson gjumin, rrit efikasitetin. Në barnatore shpesh gjenden në infusions alkoolike.

Rozmarinë rregullon endokrine dhe proceset nervore e depresionit është efektive për depresion ngarkuar menopauzës. Njohura në formën e vajra esenciale.

Eleutherococcus përdorur në çrregullime vehetososudistyh dhe presionit të ulët, lodhje fizike dhe mendore, dobësi e trupit si një mjet rrit energjinë. Disavantazhi, ky efekt afatshkurtër, deri në disa orë. Në dispozicion në infuzione alkoolike, decoctions.

Livanda përdoret për dobësi të përgjithshme dhe presion të reduktuar, lodhje nervor, impotencë, forcon trupin si një e tërë. Ai gjithashtu stimulon sistemin nervor qendror. Përdorni kore, të përgatitur infusions, decoctions.

Treat me kujdes duke Motherwort, murriz, sanëz, cianozë, pasi ata shqiptohet fuqishëm efekt qetësues dhe mund të rrisë aktivitetin dhe të reduktuar depresionin! Mund të përdoret për të lehtësuar gjumin dhe situata akute të stresit.

Përgatitjet më të mirë të blerë në farmaci, pas konsultimit me një mjek, në përputhje me udhëzimet, sepse tinktura ndryshme dhe zgjidhjet që përmban një përqindje të ndryshme të substancës aktive të marra nga bimë!