Antibiotikët Spektri i veprimit, metoda, pas trajtimit me antibiotikë


Asnjë mjekim nuk ndihmon jetën sa më shumë si antibiotikët.

Prandaj, ne kemi të drejtë të kërkojnë antibiotikë themelimit ngjarja më e madhe, dhe krijuesit e tyre - i madh. Alexander Fleming në vitin 1928, penicilinë u hap aksidentalisht. Prodhimin e përhapur e penicilinë u zbulua vetëm në vitin 1943.

Çfarë është një antibiotik?


Antibiotikët - substanca ose origjinës biologjike apo gjysmë-sintetike që janë në gjendje të ketë një efekt negativ (të shtypur jetesën ose të shkaktojë humbjen e plotë) e mikroorganizmave patogjene të ndryshme (zakonisht bakteret rrallë të thjeshta, et al.).

Prodhuesit kryesorë të antibiotikëve janë moulds natyrore - penitsilium, tsefalosporium dhe të tjerët (penicilinë, cephalosporin); aktinomicete (tetratsitslin, stretomocinë), disa baktere (gramicidin), bimë të larta (të paqëndrueshme).

Ka dy mekanizma kryesore të veprimit të antibiotikëve:

1) Mekanizmi baktericid - shtypjen e plotë e rritjes bakteriale nëpërmjet efekteve mbi mikroorganizmat strukturat vitale celulare, duke shkaktuar atyre vdekjen e pakthyeshme. Ata janë quajtur baktericid, ata shkatërrojnë mikrobet. Pra mund të veprojnë, për shembull, penicilinë, cephalexin, gentamicin. Efekti i drogës baktericid të vijë më shpejt.

2) Mekanizmi bakteriostatik - bakteret pengesë penguar rritjen e kolonive të mikrobeve dhe efekte të dëmshme për ta bërë organizmin shumë më tepër, qelizave të imunitetit - qelizat e bardha të gjakut. Po vepron erythromycin, tetracycline, chloramphenicol. Nëse jo të mbështetur kursin e plotë të trajtimit dhe të ndaluar duke marrë antibiotik hershme bakteriostatik, simptomat kthehen.

Cilat janë antibiotikët?

I. Në mekanizmin e veprimit:
- Antibiotikët baktericid (penicilinë, stretomocinë, cefalosporinat, aminoglycosides, polimiksinës, gramicidin, rifampicin, rystomytsyn)

- Antibiotikët bakteriostatik (macrolides, tetracycline, chloramphenicol, lincomycin)

II. Spektri i veprimit:
- Spektër të gjerë (i emëruar nga patogjen panjohur, kanë një veprim spektër të gjerë antibacterial në shumë patogjen, por ka një probabilitet të vogël të vdekjes së anëtarëve të microflora normal të sistemeve të ndryshme të trupit). Shembuj: ampicilin, cefalosporinat, aminoglycosides, tetracycline, chloramphenicol, macrolides, karbapenemet.
- Spektri i ngushtë:
1) një efekt madhe në Gr + baktereve dhe COCCI - Stafilokoket, streptokokeve (penicilinë, cefalosporinave të gjeneratës I-II, lincomycin, fuzidin-, vankomicine);

2) hrn- efekt madhe mbi bakteret, si E. coli dhe të tjera (cephalosporins III brezit, aminoglycosides, aztreonam, polimiksinës).
* - Gram + dhe gram ndryshojnë në ngjyrë dhe mikroskopi Gram (Gram + pikturuar në ngjyrë vjollcë dhe Gram-në të kuqe).
- Tjetër antibiotikët spektrit të ngushtë:
1) TB (stretomocinë, rifampicin, florimitsin)
2) antifungal (Nystatin, levorin, amforteritsin B Batrafen)
3) Kundër të thjeshtë (monomitsin)
4) antitumor (Aktinomitsyny)

III. Për breza:Nuk janë antibiotikët 1, 2, 3, 4 breza.
Për shembull, cefalosporinave, të cilat janë ndarë në 1, 2, 3, 4 barnave të gjeneratës:
- 1 brez: cephalexin, tseporyn, tsefalotin;
- 2 tsefamezin brez, cefazolin (kefzol) cefamandole (mandola);
- Cefotaxime brez 3 (klaforan), cefuroxime (ketotsef), ceftriakson (lonhatsef), aksetil cefuroxime (zynnat), ceftazidime (FORTUM);
- Gjenerata e 4: cefepime, Cefpirome (tsefrom, Kate) dhe të tjerët.

Një gjeneratë e re e antibiotikëve është e ndryshme nga spektri mëparshëm të gjerë të veprimtarisë në mikroorganizmave, më shumë siguri për trupin e njeriut (dmth një incidencë të ulët të reaksioneve negative), e pritjes më të rehatshme (në qoftë se të drogës është gjenerata e parë për të hyrë në 4 herë në ditë, 3 ose 4 breza - vetëm 1 -2 herë në ditë), konsiderohet si një "besueshme" (efikasitet më të lartë në vatrave bakteriale, dhe si pasojë, fillimi i hershëm i efektit terapeutik). Gjithashtu, droga moderne janë gjenerata e fundit e formave me gojë (tableta, shurupe) me një dozë të vetme gjatë ditës që është i përshtatshëm për shumicën e njerëzve.

Si antibiotikët mund të administrohet në trup?

1) Nga goja ose me gojë (Pllakat, kapsula, pika, shurupe). Ajo duhet të kihet parasysh se një numër i barnave në stomak zhytur dobët ose të shkatërruara (penicilinë, aminoglycosides, karbapinemy).
2) Në mjedisin e brendshëm aboparenteralno (Intramuskulare, intravenoze, në kanalin kurrizor)
3) Direkt në rektum ose rektumi (enemas B)
Fillimin e efektit me antibiotikë nga goja (me gojë) pritet për më shumë se administrimin parenteral. Prandaj, kur sëmundjet e rënda parenteral është dhënë përparësi absolute.

Pas marrjes antibiotik zbuluar në gjak, dhe në një organ të caktuar. Nuk është një vend i preferuar i drogave të caktuara në organe dhe sisteme të caktuara. Prandaj, kur një përshkruesit të veçantë sëmundje e konsideruar këtë veti antibiotik. Për shembull, patologjia e kockave emëruar lincomycin, dëgjimit - penicilinat semisynthetic dhe të tjerët. Azithromycin ka aftësinë të veçantë për të shpërndahen: në të inflamacionit të mushkërive - akumulon në indet e mushkërive dhe pyelonephritis - një veshkave.

Antibiotikët janë nxjerrë nga trupi në disa mënyra: me urinë në formë të pandryshuar - tregon të gjithë antibiotikët shpjegueshëm (p.sh. penicilinat, cefalosporinat); urina në formë të modifikuar (p.sh. tetracyclines, aminoglycosides); urina dhe bile (shembull: tetracycline, rifampicin, chloramphenicol, erythromycin).

Memo të pacientit para se të marrë antibiotikë

Para se të përshkruajnë një antibiotik, tregoni mjekut tuaj:
- Prania keni në efektet e kaluara anësore të barnave.
- Për zhvillimin në reagimet e fundit alergjike ndaj drogës.

- Nga ana tjetër është duke marrë trajtim dhe ndërveprimit janë të dizajnuara drogë me ilaçe të nevojshme tani.
- Prania e shtatzënisë apo gji me gji kanë nevojë.

Ju duhet të dini (pyesni doktorin tuaj ose gjenden në udhëzimet për të drogës):
- Cila është doza dhe pritjen e frekuencave gjatë ditës?
- A keni nevojë për ushqim të veçantë gjatë trajtimit?
- Kursi i trajtimit (sa kohë për të marrë një antibiotik)?
- Efektet e mundshme anësore të drogës.
- Për format e dozës orale - mjekim Komunikimit me konsum të ushqimit.

- A kam nevojë për një parandalimin e efekteve anësore (të tilla si dysbiosis zorrëve, për të parandaluar probiotics janë emëruar).

Kur keni nevojë për një mjek prokonsultivatsya trajtimin me antibiotikë:
- Në qoftë se shenjat e një reaksion alergjik (skuqje, kruarje, gulçim, ënjtje të fytit, etj).
- Në qoftë se brenda 3 ditëve nga asnjë përmirësim, por u bashkuan nga simptoma të reja.

Features antibiotikët:

Kur merret kohë me gojë të rëndësishme të drogës (antibiotikët mund të lidhet me komponentët e ushqimit në traktin e tretjes dhe formimin e mëvonshëm të komponimeve të pazgjidhshëm dhe slaborozchynnyh janë zhytur keq në qarkullim të përgjithshëm, në përputhje me rrethanat, efekti i drogës është e keqe).

Një kusht i rëndësishëm është që të krijojë një përqendrim të mesme terapeutike me antibiotikë në koncentrim të gjakut është e mjaftueshme për të arritur rezultatin e dëshiruar. Prandaj është e rëndësishme që të ndiqni të gjitha doza dhe pritjen e frekuencave gjatë ditës, të përshkruara nga mjeku.

Aktualisht, problemi akut i organizmave të antibiotikëve të rezistencës (mikroorganizmave rezistenca ndaj veprimit të antibiotikëve). Shkaqet e rezistencës antibiotik mund të jenë vetë pa mjek; Trajtimi ndërprerje (kjo ndikon në mënyrë të qartë mungesën e efektit të plotë dhe "trajner" mikrob); antibiotikët për infeksionet virale (ky grup i drogës nuk ka efekt mbi bakteret brendaqelizore, të cilat janë viruset, sëmundjet në mënyrë të gabuar antibiotikolechenie virale vetëm shkaktojnë mungesës së imunitetit më të theksuar).

Një problem tjetër i rëndësishëm është zhvillimi i reagimeve negative kur antibiotik (dispepsi, rritje e jashtëzakonshme, origjinalitet, etj).

Zgjidhja e këtyre problemeve mund të kryejë terapi racional antibiotik (përdorimin zgjuar e drogës në një sëmundje të veçantë duke pasur parasysh përqendrimet e saj të preferuar në organe dhe sisteme të veçanta, si dhe përcaktimin doza terapeutike profesionale dhe kursin e duhur të trajtimit). Ajo krijon antibiotikë të rinj.

Rregullat e përgjithshme për të marrë antibiotikë:

1) Çdo antibiotik duhet të jetë e përshkruar nga një mjek!

2) vetë-ilaçe nuk rekomandohet antibiotikë për infeksionet virale (zakonisht citojnë parandalimin e komplikimeve). Ju mund të përkeqësojnë rrjedhën e infeksionit viral. Mendoni për pritjen duhet vetëm duke ruajtur një temperaturë më shumë se 3 ditë ose përkeqësimin bakteriale e vatër kronike. Dëshmi e qartë përcakton një mjek!

3) kujdes të ndjekë trajtimin e përshkruar antibiotik përshkruara nga mjeku juaj. Në asnjë rast nuk do të ndalet duke marrë atë pas të ndjehen më mirë. Sëmundja do të kthehen.

4) Mos rregulluar dozen gjatë trajtimit. Në doza të vogla e antibiotikëve dhe të ndikimit të rrezikshëm formimin e rezistencës bakteriale. Për shembull, në qoftë se ju besoni se është 2 tableta katër herë në ditë - një ditë shumë, më e mira është 1 tabletë 3 herë në ditë, ka të ngjarë që ajo së shpejti do të duhet një e shtënë 4 herë në ditë që nga tabletë do të veprojë më.

5) Merrni antibiotikët duhet gotë 0,5-1 gotë ujë. Mos u mundoni për të eksperimentuar dhe të pirë çaj e tyre, lëng, dhe edhe më shumë qumësht. Ju do të pini ato "asgjë". Qumështi dhe produktet e qumështit duhet të merret jo më herët se 4 orë pas marrjes së një antibiotik apo edhe braktisin ato në rrjedhën e terapisë.

6) Ndiqni frekuencën të veçantë dhe faza e drogës dhe të ushqimit (droga të ndryshme janë marrë në mënyra të ndryshme: para, gjatë, pas ngrënies).

7) Ndiqni një antibiotikë kohë. Nëse 1 në ditë, të njëjtën kohë, në qoftë se 2 herë në ditë, në mënyrë rigoroze në 12 orë nëse 3 herë - se pas 8 orë nëse është 4 herë - 6 orë dhe kështu me radhë. Është e rëndësishme për të krijuar një përqendrim të caktuar të drogës në trup. Nëse papritmas humbur pritje, pastaj të marrë drogë sa më shpejt që të jetë e mundur.

8) antibiotikët kërkon një reduktim të ndjeshëm të aktivitetit fizik dhe të eliminohen nga sporti.

9) Ka disa lloje të drogës ndërveprimi i sigurt me njëri-tjetrin. Për shembull, efekti i kontraceptivëve hormonal ul me antibiotikë. Marrja e antacid (Maalox, Rennie, Almagel, etj), si dhe enterosorbents (qymyr druri, qymyr druri të bardhë, enterosgel, Polyfepam etj) mund të ndikojë në antibiotik absorbability nuk është e rekomanduar përdorimin e njëkohshëm të këtyre barnave.

10) Mos pini alkool (alkool) gjatë një kurs të trajtimit me antibiotikë.

Mundësia e përdorimit të antibiotikëve në shtatzëna dhe lactating

Të sigurt në dëshmisë (dmth praninë e përfitimit të dukshëm me dëme minimale): penicilinat, cefalosporinat gjatë shtatzënisë dhe laktacionit (por një fëmijë mund të zhvillojë dysbiosis zorrëve). Pas javës së 12-të të shtatzënisë mund përshkrimin e recetave të macrolide. Kundërindikuar gjatë shtatzënisë aminoglycosides, tetracyclines, chloramphenicol, rifampin, fluoroquinolones.

Nevoja për trajtim antibiotik te fëmijët

Antibiotikët statistikisht në marrjen në 70-85% të fëmijëve me infeksione virale thjesht se antibiotikët nuk janë treguar këto fëmijë. Megjithatë, ne e dimë se ajo është provokuar antibiotikë në fëmijët zhvillimin e astmës! Në fakt, antibiotikët duhet të përshkruhen vetëm 5-10% të fëmijëve me SARS, dhe vetëm në rast të komplikimeve në formën e foci bakteriale. Sipas statistikave, vetëm 2.5% e fëmijëve të patrajtuara antibiotikëve janë komplikime, dhe trajtohen ato pa arsye komplikacion regjistruar dy herë më shpesh.

Një mjek dhe një mjeku gjen prova të një fëmijë të sëmurë ndaj antibiotikëve, ato mund të jenë rëndim të bronkitit kronik, media kronike otitis, sinusit dhe sinusit zhvillim pneumonia dhe të tjerët. Ju gjithashtu nuk mund të vonojë emërimin e antibiotikëve në infeksioni mykobakterial (TB), ku antibiotikë specifikë janë çelësi për të regimens trajtimit.

Efektet anësore të antibiotikëve:

1. Reaksionet alergjike (anaphylaxis, alergjik, Angioedema, bronkit astmatik)

2. Efektet toksike në mëlçi (tetracycline, rifampicin, erythromycin, sulfonamides)
3. Efektet toksike në sistemin hematopoietic (chloramphenicol, rifampin, stretomocinë)
4. Efektet toksike në sistemin e tretjes (tetracycline, erythromycin)
5. Integruar toksike - pezmatim nervi i auditory nervore, dëmtimit optike nervore, çrregullime vestibular mund të zhvillohet polyneuritis, dëmi toksik veshkave (aminoglycosides)
6. Reagimi Yarysh-Heytsheymera (shoku endotoksinovyy) - ndodh kur emërimit antibiotik baktericid, e cila çon në "grevë endotoksinovoho" si rezultat i shkatërrimit masiv të baktereve. Zhvilluar shpesh me këto infeksione (Meningococcemia, tifo, leptospiroza etj).

7. dysbiosis zorrëve - një çekuilibër i florës normale të zorrëve.

Antibiotikët përveç patogjene janë vrarë dhe përfaqësues të microflora normal, dhe mikroorganizmave patogjene me kusht që sistemi juaj imunitar ka qenë tashmë "njohje" dhe frenojnë rritjen e tyre. Pas trajtimit me antibiotikë trupi është i populluar në mënyrë aktive nga patogjene të reja, sistemi imunitar e njeh cili merr kohë, përveç atyre të aktivizohet nga mikrobet, të cilat janë aplikuar antibiotik nuk është e vlefshme. Për këtë arsye, simptomat e imunitetit të ulët në terapi me antibiotikë.

Rekomandimet pacientë pas kohës së terapisë me antibiotikë:

Pas çdo trajtim shërim nevojshme antibiotik. Kjo është kryesisht për shkak të efekteve anësore të barnave pashmangshme të çdo ashpërsi.

1. Në përputhje me kursyer dietë shmangien e mprehtë, skuqur, peresolennoho dhe të shpeshtë (5 herë në ditë) duke marrë pjesë të vogla për 14 ditë.
2. Për të korrigjuar enzimat çrregullime të tretjes e rekomanduara (Creon, mikrazim, ermital, pantsitrat 10 mijë. IU ose 1 cap. 3 herë në ditë 10-14 ditë).

3. Për të korrigjuar dysbiosis zorrëve (shkelje vlerën e Përfaqësuesve flora normale) rekomanduar probiotics.
- Baktysubtyl 1 kapak 3 g / ditë për 7-10 ditë
- Bifiform 1 tab 2 g / ditë për 10 ditë,
- Linneks1 CBSA 2-3 g / ditë për 7-10 ditë,
- Bifidumbacterin forte 5-10 doza e 2 g / ditë për 10 ditë,
- Atsypol 1 kapak 3-4 g / ditë 10-14 ditë.
4. Pas marrjes së drogës hepatotoxic (të tilla si tetracycline, erythromycin, sulfonamides, rifampicin) janë të inkurajuar të marrin hepatoprotectors me bazë bimore: (. 2 tab 3 herë në ditë) hepatrin, Ovesol (1 CBSA ose Tabela 2-3 herë në ditë), Kars brenda 14-21 ditëve.

5. Pas një kurs i antibiotikëve rekomandohet marrja e imunomodulatoreve bimor (immunal, zgjidhjet Echinacea) dhe për të shmangur hipotermi.