Reflexology, Acupressure, akupunkturë


Historia e akupunkturë


Në kohën tonë, u gjet dokument lashtë kineze që është shkruar rreth 221 BC. Ajo mësoi përshkrim mjekët 295 pikë lashtë bioactive, në mesin e tyre 135 çifte dhe 25 pikë - rastësishëm. Në të njëjtën letër i përshkroi rregullat e trajtimit, tregues dhe contraindications për akupunkturë.

Lashtë - mjekët kinezë ishin të bindur se natyra dhe njeriu janë të pandashme dhe, duke u mbështetur në këtë, ata u përpoqën për të krahasuar funksionet fiziologjike të trupit të njeriut me cikle të përditshme ritmike dhe stinët. Krahasimi të gjitha faktet, ata arritën në një konsensus që brenda 24 orëve të veprimtarisë së pikave biologjikisht aktive po ndryshon, dhe duke ndryshuar temperaturën e trupit të njeriut, të sheqerit në gjak, tensioni i gjakut është numri i aspirator e oksigjenit nga indet. Kështu që, për trajtimin e sëmundjeve të shumta nevojë për të influencuar pikë të caktuar biologjike të kohës së ditës, në këtë mënyrë arrihet efektin maksimale të trajtimit.


Besohet se akupunktura ka lindur në Kinë. Mjekët kinezë u shpik hartë, të cilat përshkruhen një njeri dhe të gjitha pikat e biologjikisht aktive në të. Parimi i akupunkturë ishte diagnoza impuls dhe disa terapive të tjera të njohura.

Akupunkturë Zhvillimi mbajtur në kontakt të ngushtë me mjekësinë e përgjithshme. Në 1076 Kina ishte shkolla e parë për trajnimin e akupunkturë. Acupuncturist ardhshme studiuar akupunkturë në Layouts të veçantë bronz, bëhet me hapje për futjen e gjilpërave. Ata studiuan dymbëdhjetë "Anijet e jetës", Lines dhe kanale, të cilat të kombinuara Biologjikisht pika aktive në trupin e njeriut me organet e brendshme. Në atë kohë ata tashmë e dinte e 657 pikave me 303 dhe 51 palë çuditshme.


Në shekullin XVIII në akupunkturë është shkruar rreth 20 vepra. Në shekullin e XIX u krijuan 142 libra në akupunkturë. Ata e përshkruan rezultatet pozitive të kësaj procedure dhe efikasitetin e saj të lartë. Zhvillimi i saj vazhdoi. Dhe në 50 vitet e shekullit të njëzetë, akupunkturë është bërë popullore në vendet evropiane.

Në studimin e akupunkturë përfshirë shkencëtarë VV Korsakov dhe ES Vyazmenskiy, por ata nuk mund të zbatojnë këtë metodë në praktikë e mjekësisë tradicionale. Për studim më të thellë të akupunkturë në vitin 1950 në Kinë u dërgua disa profesorë ruse: II Rusetsky, VT Vohralik, ED Tykochinskaya, MK Usov, dhe NN Osipova, dhe në vitin 1957, pas kthimit të tyre në Rusi, në departamentet e neurologjisë dhe fizioterapi prezantuar një temë të re, por e mësoi atë gjatë. Në vitin 1971, Ministria e Shëndetësisë ka vendosur të rifillojë specialistë të trajnimit në akupunkturë. Në fund të 1978 subjekt u prezantua në programin e trajnimit. Brenda tre muajve, mjekët të merrni informata të mjaftueshme dhe njohuri në lidhje me akupunkturë.


Në ditët e sotme akupunkturë është një nga trajtimet më të popullarizuara të mjekësisë alternative. Specialistët e akupunkturë njohur rreth 700 pikë bioactive me të cilën ata mund të trajtojnë shumë sëmundje.

Indikacionet për akupunkturë

 Për shekuj me radhë, njerëzit në studimet akumuluar njohuri për parimet e akupunkturë dhe zhvilluar një tregues të veçantë tryezë për akupunkturë, nëpërmjet të cilave secili prej nesh tani mund të përcaktojë cilat sëmundje mund të trajtohen me këtë metodë të reflexology.


Me akupunkturë mund të shpëtoj prej sëmundjeve alergjike të tilla si ethe hay, ënjtje Kvinve, rinitit dhe urtikaria. Ndikimi i gjilpërave të veçanta të kërkuara për pikat acupressure të përdorura për të hequr qafe dhimbje në shumë organe, të tilla si dhimbje përçart, sy i lënduar, gjoks, fyt, stomak, gojë, stomak, anus, duart. Gjithashtu, akupunkturë redukton dhimbjet në nyje, nofulla, mbrapa, qafën, veshët, organet gjenitale të jashtme, perineum, një lopatë, ijë, këmbët, legen, mëlçi, gjirit, ezofag, fshikëz, shpinë, dhimbje prapa, zemrën dhe etj


Shpesh, akupunkturë përdorur për trajtimin e sëmundjeve gjinekologjike si adnexitis, vaginitis, vulvitis, dysmenorrhea, varfëri dhe sindromi menopausal. Akupunkturë gjithashtu ndihmon për të luftuar infeksionet respiratore akute, gripi, shytat, dhe të tjerët.

Akupunkturë është gjithnjë e më shumë është përdorur për trajtimin e fëmijëve. Tani mund të përdoret për trajtimin e paralizë cerebrale, fjalë vonuar, dhe disa patologjive të tjera të sistemit nervor.

Patologjia e shtatzënisë dhe lindjes akupunkturë përdoren me kujdes. Ajo është përdorur në trajtimin e të hypogalactia, vonuar shkarkimin e placentës, aktiviteti i dobët të punës, shkelje të toksicitetit deklarimi qafës së mitrës. Gjithashtu shpesh akupunkturë janë përdorur për patologjinë e sistemit autonom nervor. Një efekt pozitiv trajtim vërejtur në sindromi Rhein, polyneuropathy autonom, hanhlionevralhiyah vesh nyje, dystonia vaskulare.


Aktualisht studion akupunkturë vazhdon. Tani, duke përdorur këtë metodë mund të trajtohen dhe patologji të syrit, dmth nje blefarit, nje glaukoma, dakriotsystyt, ditë-verbëria, kruajtje i konjuktiva, katarakt, iridocyclitis, keratitit, strabismus, lacrimation, miopi, dhe choroid.

Ndikimi dhimbshme në pikat aktive e dhëmbëve dhe të gojës të përdorura më parë. Përveç kësaj, metoda është aplikuar akupunkturë për të hequr qafe atë dhimbje dhëmbi bezdisur
Klinika specializuara përdorim akupunkturë metodë për trajtimin e patologjive dermatologjike, të tilla si lythat, dermatitit, lëkurë itchy, herpes, aknet, dermatitis, vitiligo, psoriasis, ekzema dhe abrasions. Rezultate të shkëlqyera janë vërejtur gjatë periudhës së seancave të akupunkturë në trombocitopenia dhe anemi. Akupunkturë mund te kuroje azoospermia, orchitis, infertilitetit mashkullor, epididymitis, prostatitis, dobësuar mbledhje.


Për disa mijëvjeçarë, akupunkturë është përdorur për të trajtuar sëmundjet e funksioneve musculoskeletal të njeriut.

Me kurset e akupunkturë mund te kuroje scoliosis, përdhes, deformimeve arthrosis, periartrita, osteokondroza, artritit dhe të tjerët. Ndikimi në pikat e zgjedhura të duhur, ndihmon për të kuruar të caktuar të frymëmarrjes sëmundjeve, bronkit, kollë, tracheitis, pneumoni dhe emfizemë.

Me akupunkturë mund të kuruar disa sëmundje të sistemit nervor periferik. Një kurs i plotë i trajtime akupunkturë të ndihmojë kurë sëmundjeve të tilla si nevralgji zverku, glossopharyngeal, trigeminal, velykobertsovoho, hip, fytyrës, shpatull, oculomotor, nervore peroneal, ndër brinjëve nevralgji, mesit-krestsovyy, supe dhe qafë spërkatje, polyneuritis.


Gjithashtu, akupunkturë konsiderohet efektive për sëmundjet e traktit digjestiv. Ajo heq diarre, semundjen disfagia, mostretje, kapsllëk, urth, hiccups, belching, bloating, përzier dhe të vjella. Ndihmon për të përballuar me vrull të ezofagut, stomakut ngathtësi, gastrit, hastroptozom, gastroenterit, ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë 12. Ndikimi mbi disa pika aktive shpëtoj dhimbje dhe dhimbje barku në zorrë, enterit kronike, kolit, apendiksit, hemorroide.

Acupuncture ndihmon gjithashtu në trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë dhe tëmthit fshikëzës - siç hepatitit dhe dyskinesia biliar. Duke i kombinuar akupunkturë dhe metoda të tjera të akupunkturë mund të kuruar sëmundjet e pankreasit, traktit urinar dhe veshkat.


Pas një kurs i trajtime akupunkturë mund të shpëtoj nga pagjumësia, sindromi asthenic, depresioni, hypochondria, urinim i pavullnetshëm, phobias, krizë nervash, ankthi, TIC nervor, histeri dhe sëmundjeve të tjera.
Një nga sfidat më të mëdha është patologji njerëzore të sistemit kardiovaskular, por në këtë rast përdorimi i akupunkturë jep rezultate pozitive. Sesionet e kursit të akupunkturë lejon për të trajtuar venat me variçe, aritmia, pectoris, Dystonia neurocirculatory, hipertension, atherosclerosis.

Aktualisht efekt me gjilpërë në pikat aktivë ndihmën ne trajtimin e spondylitis dhe artritit reumatoid. Përveç kësaj, shumë pacientë caktuar për akupunkturë kur Lor - patologji, të cilat përfshijnë tringëllimë në veshët, faringjiti, grykët, rinitit, fytit, të shurdhër, nosebleeds dhe shumë sëmundje të tjera.

Por kjo listë e të arriturave në akupunkturë përfundon. Kur e ekspozuar ndaj marramendje biologjikisht pikat aktive trajtuar, hemiplegia, amnezi, dhe funksion shumë të prekur në plagët e mbyllura kokë. Gjithashtu eliminon efektet e akupunkturë në goditje, keqbërje që jap mundësi të paraqit akt i dënu, sklerozë të shumëfishtë dhe kështu me radhë. Akupunkturë lejon shumë pacientë për të hequr qafe trashje, hyperthyroidism, pirja e duhanit, alkoolizmi dhe varësia e drogës. Ju gjithashtu mund të listoni shumë sëmundje që mund të trajtojë akupunkturë.

Mekanizmat e efektit akupunkturë në trupin e njeriut

Mekanizmat e ndikimit studiuar akupunkturë për shumë mijëvjeçarë. Por mjekët deri tani nuk kanë ardhur në mendimin e përbashkët dhe nuk ka dhënë një përkufizim të saktë të aq shumë efekteve në mënyrë efektive të tilla në trupin e njeriut dhe atë të fshehtë. Disa nga mjekët e konsiderojnë atë teoria e të tjerëve shtrirjes histamine - teoria e hipnozë për akupunkturë, dhe të tjerët -. Teoria thermoelectric dhe kështu me radhë D. Të gjitha këto teori në besnikët e tij në vijim janë përshkrimet e secilës prej teorive.

Teoria e histamine shtrirjes akupunkturë


Shkencëtarët duke studiuar këtë teori thonë se gjatë trajtime akupunkturë zinxhir i impulseve nervore në indet e prekura të pacientit rinis histidin shtet normal, e cila na lejon për të siguruar një efekt të drejtpërdrejtë në metabolizmin dhe qarkullimin e gjakut në kapilarë. Dhe aktualisht ka histidin shtrirjes origjinale.

Teoria Hypnotic i akupunkturë

Kohët e fundit, disa mjekë kanë ardhur në mendimin se akupunktura është një formë e psikoterapisë, me fjalë të tjera, ajo është e hipnozë. Ata besojnë se ky lloj ndryshimi në gjendjen e vetëdijes përmes të cilave kujtesa njerëzore është drejtuar në një mënyrë të caktuar, dhe në këtë mënyrë një person ka shkelur informacion ndërgjegjësimit në lidhje me dhimbje.

Për të konfirmuar këtë hipotezë janë kryer shumë hulumtime efekt hipnotik mbi njeriun. Gjatë sjelljes së tyre treguan se hipnozë ngadalëson ngjitje tone trupi, duke rritur presionin e gjakut, dhe kjo është ajo që ndodh në përgjigje normale njerëzore ndaj dhimbjes. Prandaj, mjekët thonë se akupunktura është një sugjerim në fuqi anestezi.

Por ka edhe të dhëna të tilla që hedh poshtë këtë teori si akupunktura ndihmon njerëzit pa ndjenja. Rezultati: efekti akupunkturë terapeutik është arritur nga stimulimi i receptorëve të caktuara që janë të vendosura në trupin e njeriut dhe të fibrave nervore të sistemit nervor periferik dhe hipnozë ka të bëjë me të. Këto të dhëna konfirmuar se çdo mjet anastezik mohon efektin e akupunkturë.

Teoria e terapisë indeve dhe normalizimi i kapilar rrjedhjes së gjakut akupunkturë

Këto teori u shfaq kohët e fundit. Teoria e terapisë ind është i bazuar në faktin se ndikimi kryesor në trupin e njeriut rrjedh nga substancat që janë formuar gjatë dëmtimit të indit në vendin e një birë gjilpërë. Këto substanca janë disa produkte të avari proteinave dhe nekrohormony. Shkencëtarët thonë se akupunktura normalizes rrjedhjen e gjakut kapilar, i cili çon në shërim.

Teoria e akupunkturë elektrike

Në thelb, kjo teori mbajë ata mjekët që preferojnë electroacupuncture. Teoria e tij ata e shpjegojnë këtë: nën ndikimin e hala akupunkturë në pikat aktive të një aktuale që i jep efekt terapeutik. Gjatësi vale e biocurrents saj frekuencave aktuale dhe luhatje proporcionale trupin e njeriut. Si rrjedhojë, ndikimi i tanishëm në pikat e akupunkturës ka një reaksion zinxhir që prek të gjitha pikat e nevojshme.

Teoria thermoelectric i akupunkturë

 Shumica e mjekëve mendojnë se futja e hala akupunkturë ndikojnë në homeostasis e trupit të njeriut, si hala depërtojnë electrolyte mërkurë, kështu që duket potencialin e energjisë, duke rezultuar ndryshim të temperaturës.

Teoria thermoelectric përbëhet nga dy faza. Faza e parë ka eksitim dhe ethet, në lidhje me të cilën rrit rrjedhjen e gjakut. Faza e dytë: temperatura fillon të bjerë dhe nuk ka frenim. Përfundim: duke reduktuar hala akupunkturnoy përçueshmëri termike stimuluese efekt bëhet më e fortë.

Teoria e energjisë bioelectrical dhe informacionit dhe Acupuncture

Kjo teori dakord nga shumë mjekë, pasi ka një numër të madh të fakteve mbështetëse.

Shkencëtarët kanë vërtetuar se trupi ynë është një lloj i rrjetit. Në këtë sistem janë procese elektromagnetike dhe elektrike, por ato mund të ndodhin vetëm në trupin e njeriut, kështu që ata kanë nevojë për të bashkëvepruar me proceset që ndodhin në mjedis.

Shkencëtarët besojnë se shkëmbimi është e nevojshme të energjisë dhe informatave në mes të makro dhe mikrokozmos është nëpërmjet një sistemi që merr dhe transmeton impulse në tru dhe sinjalet gjithë lindur ndryshon fushën elektromagnetike të Tokës.


Proceset e trurit gradualisht të gjithë energjisë dhe informacionit që ka marrë në trup, dhe pastaj i krahason ato me të dhënat e marra nga organet e brendshme. Pas krahasimit të trurit shkon mekanizëm adaptive, kështu që ai kompensohet për efektet negative në sistemet e ndryshme të trupit tonë.

Teoria e mekanizmit akupunkturë refleks

Kjo teori është quajtur edhe refleks autonom, ai u nis në 1936 AE Shcherbakov. Ai argumentoi se ndërsa ndikimi i mekanizmit të pikave të akupunkturës në rolin kryesor të sistemit autonom nervor. Edhe me një dritë të vogël dhe efektet e zërit kanë filluar të ketë disa ndryshime në funksione të ndryshme trupore. Për të gjitha reaksionit refleks korrespondon trurit, dhe ndihmon atë në sistemin nervor.


Bazuar në sa më sipër, refleks i qëllimshëm e bën një ndikim mbi disa organeve dhe funksionet e tyre. Për të përcaktuar se si trajtim akupunkturë, hulumtuesit ishin të nevojshme për të përcaktuar arsyet pse nuk ka ngacmim dhe ndalimin funksionet e. Ata përballuar me këtë detyrë rezulton të gjitha këto kontrolle dhe forcën e ndikimit, dëshmi për këtë është e thjeshtë duke klikuar mbi lëkurën e njeriut, me efekte të lehta duhet të mbetet e bardhë, por me një të kuqe të fortë.

Trajtimi Akupunkturnoye ose mundësitë e organizmit të njeriut.

Akupunkturë - Metoda më efektive e ndikimit në trupin e njeriut për të trajtuar një numër të sëmundjeve. Trajtim akupunkturë përdorur kohë shumë të gjatë. Aktualisht, metodat e akupunkturë dhe thjeshtuar përpunuara në mënyrë që trajtimi akupunkturë përdorur metoda të tilla mund të kryhet në shtëpi. Çelësi për trajtim - Njohuri e mirë e vendndodhjen e saktë të pikave biologjikisht aktive të trupit dhe të përputhshmërisë me kërkesat e caktuara dhe trajtimin rregullat akupunkturë.

 Para se të hyn në trajtimin e akupunkturë në shtëpi, duhet të jenë të njohur me llojet e gjilpërave të përdorura në akupunkturë. Përdorur kryesisht në hala akupunkturë 9 llojeve. Llojet më të zakonshme - me tehe të rrumbullakosura theksoi, heshtak dhe kinzhaloobraznye. Preferencë në trajtimin me akupunkturë akoma më shumë duke pasur parasysh raund. Madhësia gjilpërë nuk ka rëndësi. Hala përdorur për trajtime akupunkturë mund të bëhen prej metaleve të ndryshme deri në çelik inox. Kërkesat kryesore për instrument trajtim akupunkturë - gjilpërë, gjilpërë është rezistencë të lartë ndaj oksidimit në indet e buta.

Para se procedurat akupunkturë, një mjet (gjilpërë) për të shmangur infeksionin gjithmonë duhet të dezinfektohet. Procedura më e zakonshme e përdorur për ngrohje të tillë të thatë. Gjilpërë është larë parë me ujin me zbardhues ose Hipoklorit kalciumi, pastaj në 30 minuta është vendosur në një solucion te peroksidit te hidrogjenit (6%). Në fund të sterilizimit tharë tërësisht dhe vetëm atëherë, ju mund të filloni procedurën.

Përdorur në trajtimin e hala akupunkturë duhet të jetë i qetë dhe nuk kanë chipping ose burrs. Prandaj, të gjitha hala thërmuese apo hala (hala, hammers janë në) duhet të inspektohen me kujdes para përdorimit. Për një ekzaminim të plotë është e dëshirueshme për të inspektuar ato me xham të zakonshëm zmadhues. Nëse xham zmadhues në ndërtesën atje, ju mund të përdorni një fletë të rregullt të gazetës. Një fletë e letrës në mënyrë të përsëritur shpojnë gjilpërë, dhe pastaj të shqyrtojë me kujdes faqen birë. Kjo duhet të bëhet për të përcaktuar peshën e instrumentit. Nëse gjilpëra është shumë e mprehtë, ajo duhet të chip larg një letër zmerile gjobë të vogël. Me atë që ju mund të hiqni defektet hala të vogla.

Vendet tuaja të zgjedhura për injeksione duhet të shqyrtojnë me kujdes dhe në çdo rast nuk do të aplikohen në pikat akupunkture që ndodhet në praninë e lythat, moles apo ndonjë dëm tjetër të lëkurës dhe madje edhe në zonat me lëkurë të hollë. Një aspekt po aq i rëndësishëm i procedurës është përgatitja e pacientit për akupunkturë. Mundohuni që të përfshijë të këndshme, muzikë të qetë, të përdorin ndikimin në erë pacientit të këndshme që mund t'u çlodhur dhe për të marrë larg. Është e dëshirueshme për të futur pacientin në rrjedhën e trajtime akupunkturë, për të shpjeguar se ai mund të jetë ndjenja, dhe se në përgjithësi kjo është procedura. Ndihmoni pacienti të marrë një vend më të përshtatshëm (zakonisht shtrirë në shpinë ose në barkun e tij). Pacienti me procedurë akupunkturë duhet të marrë pjesë në mendime vetëm të këndshme.

Dhe po, të vazhdojë të trajtimit. Tërësisht larë dhe dezinfektoj duart e tyre. Përsëri, sigurohuni që ju keni zgjedhur degët korrektësinë dhe integritetin e lëkurës së pacientit. Të gjitha vendet futjen e hala dedikuara duhet të fshihen me alkool dhe alkoolit etilik zgjidhjen e jodit (5%).

Se si të saktë do të regjistrohen gjilpërë në një pacient plotësisht efektin e varur e tërë e akupunkturë. Pra, para se të vazhdojë me gjilpërë praktikën më të mirë për shkak të mungesës së përvojës. Nuk ka gjasa që dikush do të korrigjuar shpoj parë gjilpërë. Megjithatë, durim dhe mundin - të gjitha hekura, dhe disa ushtrime projektuar posaçërisht do të jenë të dobishme për fillestar:

 • Parë dhe me siguri gjilpërë më të rëndësishme rregull - gjithmonë të mbajë mjet vetëm tre gishtat, duke ju lejuar për të rregulluar saktë të gjilpërës në lëkurë dhe, nëse është e nevojshme, të futur thellë atë duke përdorur potohkuvannya në gishtin e saj tregues;
 • Merrni gjilpërë e djathtë dhe butësisht shkoni në mes gishtat tuaj. Në dorën e majtë, të zhvillohet një objekt, të tilla si patate të papërpunuara, panxhar ose turnips, topa pambuku ose një fletore shkolle. Provoni një gjilpërë që është në dorën tuaj të djathtë në objektin që është në dorën tuaj të majtë. Kjo normalisht duhet për të vendosur gjilpërë scrolled pak në drejtime të ndryshme, pak shtypur atë. Kur ju të hyjë gjilpërë tuaj direkt në lëkurën e pacientit, të shikojnë për dhimbje të tij, dhe në qoftë se ju shihni se pacienti është i sëmurë, atëherë gjilpërë gabimisht. Është e nevojshme për të hequr atë në asnjë mënyrë;
 • Nëse ju ende arritur të hyjnë në metodën e saktë rotacionit gjilpërë, ju mund të vazhdojë me metodën e ardhshëm të dhëna në trajtimin e hala akupunkturë - të përpiqen për të futur një gjilpërë në mes të gishtit të dytë dhe të tretë të dorës së tij të majtë, dhe butësisht shkatërrimtar, shkruani atë në lëkurë. Ju lutem vini re shtypi në vijim nuk do të bëjë vetëm dy gishtat në mes e cila është sandwiched gjilpërë. Mund të çdo gisht të lirë për shtyp në afërsi të pikë. Në mënyrë tipike, kjo metodë e gjilpërës në akupunkturë është përdorur për të reduktuar ndjenjat e dhimbshme e pacientit;
 • Një gjilpërë në trajtim akupunkturë mund të administrohet si dhe një mjek me përvojë ose infermierja do të bëjë një shuplakë të shpejtë në të shtënë fytyrës. Është shumë e rëndësishme që thellësia e gjilpërës në lëkurë nuk ishte më shumë se 10mm.
 • Tre mënyra për të hyrë mjet akupunkturë mund të lehtë të kombinuar, sidomos në trajtimin e një pacienti i cili është i frikësuar dhe nuk toleron ndjesi të dhimbshme. Për ta bërë këtë, së pari të mbledhë një zonë të vogël të lëkurës në rrudhë dhe gjilpërë të mprehtë punctures sipërfaqe, të fillojë një gjilpërë ngadaltë rrotulluese.

 Vëzhgoni saktësinë veçantë dhe vëmendje akupunkturë në trajtimin e fëmijëve. Për trajtimin e fëmijëve të përdorura hala nuk janë të thjeshta, dhe të veçanta - një gjilpërë me një tub, i cili në vetvete 4mm hala më të shkurtër. Hala përdorur mundësisht me çelik inox. Me futjen e tubit gjilpërë, ylli dhimbje nga praktikisht mungon. Arsyeja është e lehtë për të furnizuar lëkurën dhe tub gjilpërë qetë në lëkurë. Pasi gjilpërë ka depërtuar lëkurën, tub shkyçur. Pastaj provoni rradhës lëvizjet hyjnë gjilpërë të thellë ose në qoftë se një thellësi të mjaftueshme, të lënë atë në të njëjtën pozitë.

 Me trajtim akupunkturë takon paraprakisht për të përcaktuar metodën që ju do të menjëherë të bëjë vetë një e shtënë. Ekzistojnë tri metoda të injektimit - drejt, horizontale dhe të pjerrët. Më e zakonshme dhe është konsideruar si më i përshtatshëm, natyrisht, një injeksion vertikale (direkt). Ky injeksion është drejtpërdrejt pingul me sipërfaqe të lëkurës së pacientit.

Për injeksion vende të pabarabarta, bulges, bends mund të përdoret si metodë e avancuar injeksion (respektuar kënd 30-60˚), dhe horizontal (kënd jo më injeksion 15˚).

Më tej për të shmangur gabimet serioze nevojë të di se gjilpërat janë futur me metoda të ndryshme në varësi të një pjesë të veçantë të trupit për trajtimin cilin ato janë përdorur. Për shembull, gjatë akupunkturë në fytyrë dhe qafës gjilpërë të hyjë vetëm në drejtim të syrit. Nëse jeni duke punuar në gjoks, pastaj të përpiqet të hyjnë në gjilpërë në një kënd.

Mos manipuluar akupunkturë në bark të ulët të pacientit, nëse nuk është vizituar më parë në banjë. Pacienti duhet para procedurës të shkuar në banjë dhe plotësisht të shpëtoj të gjithë të lëngshme tepërt. Akupunkturë është rreptësisht e ndaluar në gjymtyrëve të afërta me anije qartë gurgullimë gjaku që kalon aty pranë.

Me rrjedhën e duhur të akupunkturë, pacienti në zona të ndryshme të trupit që drejtpërsëdrejti drejton procedurën duhet të paraqitet ndjenja krejtësisht të ndryshme. Për shembull, futja e një gjilpërë në zonën e muskujve, pacienti duhet të ndjehen një mpirje të lehtë, dhe kur administrohet instrument akupunkturë në bark, pacienti duhet të ndjehen një ndjenjë e gravitetit, etj

Ndoshta më siklet, pacienti ndjen gjatë procedurës së akupunkturë në këmbë. Këtu nuk është një ndjenjë e ngarkuar elektrike gjah nëpër trup. Ka edhe raste kur pacienti ndihet ftohtë apo të nxehtit, shurdhim apo dhimbje - një gamë e ndjenjave të varet nga karakteristikat e secilit organ.

Ndjenjë të shfaqet vetëm kur procedura është bërë, të saktë, se të gjitha rregullat. Mjekët e lashtë vënë re se vetëm paraqitja e ndonjë ndjesi gjatë trajtimit akupunkturë rezultat pozitiv nuk do të jetë shumë të vijë. Nëse, kur duke përdorur metodën e trajtimit akupunkturë, prania e ndjesive nuk ishte arritur, provoni në vijim:

 • Shënim ndjenja pacientit kur ju filloni për të rrotullohen gjilpërë, në qoftë se ajo ishte i palëvizshëm dhe anasjelltas;
 • Provoni gjilpërë në lëkurë menjëherë pas ju paraprakisht pak të tërhequr atë nga lëkura. Kthejeni gjilpërës çdo kohë clockwise ose kundër akrepave të sahatit, në këtë mënyrë ajo duhet të rrotullohen pas çdo pozicion rrumbullakët e fillimit. Gradualisht rrisin frekuencën e rrotullimit të gjilpërës, por presion apo zhyt më thellë nuk është e nevojshme. Ndiqni me kujdes ndjenjat e pacientit dhe, në rast të dhimbjes apo vrull, lëvizjet rrotulluese duhet të ndalet. Pastaj, disa minuta, butësisht duke mbajtur lëkurën me një gjilpërë të mbërthyer, gisht ashpër tërheq gjilpërë;
 • Nëse ju të gjeni të vështirë për të përcaktuar vendndodhjen e pikave biologjikisht aktive lejuara terma kërkimi herë pas here me pika. Gjilpërë hequr krejtësisht nga lëkura, dhe është futur përsëri, por në një drejtim tjetër. Përsërit e lejuara të tilla një operacion për aq kohë sa pika e saktë nuk u gjet, por ndjenja nuk do të arrihet;
 • Ndonjëherë ka raste kur gjilpëra është në afërsi të pikës dëshiruar, por i mungon pak milimetra në pikën e dëshiruar. Nuk mund të jetë një përgjimi të vogël (një lloj click) mbi kokë janë gjilpërë, kur gjilpëra është në lëkurë në thellësinë e dëshiruar.

Pas përfundimit të suksesshëm të procedurës, ju mund të sigurtë të filloni vytaskuvannyu gjilpërë. Duhet të theksohet se, si në situatën me futjen e gjilpërës, dhe me tërheqjen e saj, ka mënyra të ndryshme. Ju mund të tërheqë gjilpërë në të njëjtën mënyrë si hyrje - rrotullimit të ngadalshëm në drejtim të kundërt. Ky hap mund të jetë output kur mjet tregon disa milimetra dhe u ndal për disa sekonda, pastaj operacioni vazhdon deri në tërheqjen e plotë të gjilpërës nga lëkura. Me futjen e gjilpërës mënyrë të drejtpërdrejtë, që është pingul në vendin e injektimit, lejohet një përfundim të shpejtë, por lëkura e tërheqjes së gjilpërës duhet të mbajë. Nuk është një mënyrë e shpejtë e vibrimit, pikërisht mënyra kundërta ndjek të njëjtën gjilpërë.

Pikat akupunkturë

Akupunkturë nga kohërat e lashta është një metodë efektive e trajtimit. Tashmë në Kinë lashtë, mjekët kanë përdorur me shkathtësi këtë metodë të trajtimit të sëmundjeve të ndryshme. Madje edhe atëherë ata zbuluan se trupi i njeriut, ka disa pika që ndikimi mund të çojë në paralizë apo edhe vdekje. Prandaj, trajtimi akupunkturë duhet të trajtohen me kujdes, pasi gjilpërë goditi në shpinë në oblongata palca dhe trungu nervore (në qafë) në vend të trajtimit mund të shkaktojë dëm pacientit.

Për këtë nuk duhet të ndodhë:

 • Para trajtimit duhet të konsultoheni me një specialist;
 • Mundësisht seancat e para të pavarura të kryera në prani të një mjek i cili do të tregojë gabimet e mundshme dhe këshillojë se si për të hyrë në gjilpërë gjatë akupunkturë;
 • Përdorni vetëm pikat në trupin e pacientit që ju keni studiuar dhe e di mirë.

Pikët Zadnesredinnyy dhe Perednesredinnyy meridianet.

Kur akupunkturë ndajë 12 meridianet kryesore që lidhen me funksionet e një organi të caktuar. Ka 2 meridian tjera, përveç meridianet e mëdha, të cilat në përgjithësi nuk janë të lidhur me ndonjë autoritet. Kjo zadnesredinnyy dhe meridianet Perednesredinnyy.

Në qafë në mes të parë dhe shtatë rruazë qafës së mitrës kraharorit postuar dot "Pra Dzhuy." Nëse ju anim kokën përpara, atëherë kjo pikë mund të gjendet në një slot tjetër për rruazë më të spikatur.

Pika "Bai Hui" - një tjetër pikë e kësaj meridian, gjendet në majën e kokës, në qendër. Ndikimi në këtë pikë është përdorur për marramendje të shpeshta, pagjumësi, dhimbje koke të rënda dhe kongjestion i hundës, në qoftë se medikamente nuk ndihmojnë, ose një numër arsyesh për miratimin e tyre nuk është e dëshirueshme.


Në krye të folds nasolabial është pika "Ren-Ju", ndikimi i të cilave është e rekomanduar për edemë dhe nervore tykah personave me zalisur dhe madje edhe diabetit.

Cipë e zemrës pika kulm.

"Lao Shun" - një nga pikat e meridian cipë e zemrës. Ajo është e vendosur në vijën në mes të mesme dhe unazë gishtat e në qendër të palme. Ndikimi në këtë pikë mund të jenë të përzier, të vjella i shpeshtë, dhimbje në zemrës, nosebleeds, presionin e lartë të gjakut, aterosklerozës, për trajtimin e gum.

"Lin Tao" është në radiale ulnar flexor furçë buzë gilcë. Nëse pacienti vuan nga aritmia e zemrës, dhimbje koke, pagjumësi dhe excitability tepruar e shoqëron atë - duhet të ndikojë trajtimi i akupunkturë është në këtë pikë duke futur atë në një thellësi prej jo më shumë se 1 cm.

"C-Men" - Pika protyvobolevaya vendosur mbi radiale rrudha gjatësinë e përbashkët mes të gishtit tregues. Kjo pikë për trajtim akupunkturë përdorur në takikardi, të vjella, gjakderdhje, lodhje.

"Nei-Guan". Kjo pikë është e vendosur në uritur midis dy tendons në sipërfaqen e brendshme e dore. Ndikimi më efektive në qoftë se ju doni për të lehtësuar dhimbjen (gjithashtu heq dhimbjen në zemër), normalizimin e gjumit, norma e zemrës dhe presionin e gjakut. Në këtë pikë duhet të ndikojnë në trajtimin e takikardi, angina, hipertension, pezmatim i fytit, ethe, çrregullime mendore, të vjella dhe belching.

"Lao Gong". Për të gjetur bukuri e kësaj pike duhet të shtrydh dorën e tij në një grusht. Pika "Lao Gong" do të vendoset në mes gishtat tretë dhe të katërt. Efekt të pikës së përdorur në trajtimin e stomatit, sëmundje periodontale. Me atë që ju mund të lehtësojë gjendjen e pacientëve pas goditje diellor apo ngrohje, dhimbje të forta në zemër, eliminimin e të vjella, rivendosjen e oreksit, artritit dhe për të eleminuar dridhje të dorës.

"Jung-Chung" - kjo pikë është simetrik, e vendosur tre milimetra nga gozhdë në majë të gishtit të mesëm. Efekti në të është përdorur për të ndihmuar me shoku ngrohjes, shoku dhe, më e rëndësishmja, të angina preinfarction. Gjithashtu me të ajo mund të zvogëlojë dhimbje në zemër, ndihmon të shpëtoj nga ethe dhe për të zvogëluar ndjesi e frymarrje. Gjilpërë duhet të futet në një thellësi prej 3 mm.

Zemra pika kulm.

Në pikën e ndikimit mbi meridian zemrës është e nevojshme për t'u marrë parasysh se më aktive e meridian kryeministrit është periudha nga 11 në 13 orë, dhe më e ulët e 23-1 am. Prandaj, për të arritur efektin më të madh në efektin e trajtimit në pikën meridian zemrës duhet të jetë në periudhën e veprimtarisë së tij më të madhe (p.sh. 11 - 13 orë). Termat e mëposhtëm të zemrës:

"Ji Quan". Kjo pikë është në buzë e brendshme të biceps dhe buzë të ulët të një muskul i madh gjoks (në folds axillary). Efekti në atë mënyrë më efektive me neurologjisë ndër brinjëve, perikardit dhe histeri.

"Shao-bari" - pika në të cilën ndikimi kryhet me takikardi, me morth, pagjumësi dhe grykët, të vendosura në brendi të bërryl në brendësi.

"Shen-Men." Nëse pacienti vuan nga angina, palpitations, pagjumësi, inflamacion i nyjave limfatike, hundë i lëngshëm, aplikoni efektin në këtë pikë, me qendër në rrudhë kyçit të dorës në mes të tendons ruk.Vvozdeystvii këtë pikë domosdoshmërisht edhe çrregullime të qarkullimit të gjakut, migraines, marramendje shpeshtë , reduktuar kapacitetin mendor, dhimbje në sy, mpirje të gishtave, anomalitë në zemër, angina, me fytyrë të zbehtë.

Pikët kulm të mushkërive.

"Chi-jie". Kjo pikë është përdorur për lehtësimin e kollë, dhimbje fyti, me mosmbajtjeje urinar dhe konvulsione. Ajo ndodhet pranë buzë anën e pjezë biceps në rrudhë bërryl.

"Le ing" - pika është në rreze avantazh kryesor i 1.5 tsunya (Tsun - gjatësia e gishtit tregues të mesme të përbashkët) më sipër folds luchezapyastnoy. Shtyjnë këtë pikë duhet të kollë, dhimbje koke dhe dhimbje dhëmbi, grykët, rinitit, astma dhe fytit.

Pikët zorrës së trashë kulm.

"Ai GD." Akupunkturnoye veprim në këtë pikë është përdorur për dhimbje në sy, fytit, veshëve, me gulçim, astma, ethe, kollë, pështymë është niset vështira. Vendosur këtë pikë në pjesën e prapme të dorës në vrimë në mes gishtat e parë dhe të dytë.

"Tregojnë-San-li" është përdorur në trajtimin e ftohjes. Vendosur në pjesën e jashtme të rrudhë bërryl në fund. Për parakrahët e saj lokacionit duhet të bëj në një kënd prej 90˚.

"Qu-chi". Nëse ju bëj krahun në bërryl kënd formuar, në të cilën ndodhet këtë pikë. Në trajtimin me akupunkturë ndikojë në këtë pikë në temperaturë të lartë trupore, tensioni i lartë i gjakut, alergji, anemi, abrasions dhe ekzemë.

Stomak pikë meridian.

"Tszu-san-dësi." Në këtë pikë duhet të ndikohet në akute dhe kronike gastrit barku, kapsllëk ose diarre, thyerje, gju, hipertension, atherosclerosis, ethe, hiccups, marramendje. Pika "Tszu-san-li" healers kineze besojnë pikë jetëgjatësi. Ajo është e vendosur vetëm nën kneecap. Nëse ju vendosni pëllëmbë tuaj në dorë gju eponymous, gishtin e kundërt të vogël dhe do të qëndrojë në këtë pikë.

"Tou-wei." Kjo pikë është e vendosur në depresion përkohshme, rreth 15 cm nga qoshet e kokës. Ajo simetrik. Pika "Tou-wei" është i domosdoshëm në vizion të paqartë, marramendje, lodhje kronike, dhimbje koke dhe i holluar me ujë.

"Jia-Che" është në vendin Gjuha e muskujve përtypet, vetëm mbi kënd të mandibulat. Kur një dhimbje dhëmbi, duke ulur tonin e përgjithshëm të trupit, ngjirurit e zërit dhe stomatitit duhet të ndikojë në këtë pikë.

Pikat Meridian "tre ngrohje."

"Si-Zhu-kun" - pikë të vendosur në skajin e jashtme e vetull. Ndikimi në këtë pikë sjell lehtësim të pacientit në tykah, dhimbje koke e shkaktuara nga lodhje sy, konjuktivit akut.

"Wai Kuan". Ndikimi është e nevojshme për ftohjet, kur shoqërojnë dhimbje koke e tyre, gripit dhe inflamacion i nyjave limfatike. Pika është e vendosur në pjesën e jashtme parakrah (midline), në 5cm mbi dore.

Pikët shpretkë meridian dhe pankreasit.

"San-yin-Jiao". Kjo pikë është e vendosur në brendësi të këmbës, mbi kyçin e këmbës në 4 gishta. Efekt më e madhe e ndikimit në trajtimin e hemorroide, pagjumësisë, sëmundjeve dhe çrregullimeve të zorrëve urinare.

"Yin Chuan-lin." Kjo pikë simetrike e cila është në brendësi të këmbës nën kneecap më 2 tsunya. Ndikojnë në këtë pikë në trajtimin e pagjumësisë.

Pikët meridianin e zorrë e vogël.

"Chow Tien" është e vendosur në afërsi të arteries karotide në anën e pasme muskujt buzë kyvatelnoy në skajin e sipërm të kërc tiroide. Kjo pikë është e vendosur lehtë nga pulsation. Prekë atë në pezmatim i fytit, astma, bronkit, të vjella, rritja e kancerit tiroide dhe në çrregullim të gjuhës.

"Wan-gu." Kjo pikë është përdorur në të përzier, zhurma në vesh, një rënie të mprehtë të parë. Ajo është e vendosur në zgavrën ndërmjet bazës së metacarpal pestë dhe kockave trekëndësh në bërryl të dorës.

"Tin-armë" është në mes të një tragus thellim. Për të zbuluar atë, ju duhet të hapë gojën. Në mënyrë efektive përdorimin e saj në hipertension, sëmundje të veshit të mesëm dhe të brendshëm dhe me zhurmë në veshët.

Pikët fshikëz e tëmthit kulm.

"Jan-bye". Kjo pikë është e vendosur mbi mes të vetullave në 2.5 cm. Kur dhimbje koke, tykah, miopi dhe të vjella ndikojnë atë në këtë pikë.

"orë Feng". Kjo pikë simetrik. Ajo është e vendosur në pjesën e pasme, mbi vijë e flokëve në 3cm. Përdoreni këtë pikë në marramendje të shpeshta, sëmundjet e veshëve, hundës, syve, krizë nervash.

"Yang Lin Quan". Pika 1 është në krye të Tsun vogël poshtë këmbës në pjesën e jashtme të këmbës, duke e thelluar. Kur trajtimin cholecystitis, kapsllëk, arteriosklerozës përdorur këtë pikë.

Veshkave Pikat kulm.

Kjo është një kulm i madh, i cili e ka origjinën në qendër të tabanit të këmbëve, pastaj gradualisht u zhvendos në buzë e këmbë në krye të calcaneus dhe shkon poshtë. Kur ai arriti në mes të kockave thembra, ai bie nën kyçin e këmbës.

"Yong Quan". Kjo pikë është e vendosur ne qender te tabani. Injection në këtë pikë duhet të bëhet në një thellësi prej 1cm. Efektivisht Ndikimi i dhimbje në fyt, dhimbje koke, humbje e zërit, kollë, epistaxis, hemoptysis. Gjithashtu trajtojnë të vjella, mosmbajtjeje urinar, diarre, shok, kapsllëk, konfiskimet.

"Tai-si." Ndikojnë glossalgia Në këtë pikë, faringjit, hemoptysis, kollë, dhimbje fyti dhe sëmundje të veshkave, sëmundje fshikëz, mastitit, kapsllëk, paralizë e gjymtyrëve të ulët, neurologjisë nervore e gjuhës. Çështja është në mes pjezë Akilit dhe kyçin e këmbës brenda krye në qendër.

"Pra-jung." Ndikimi në këtë pikë është e nevojshme për trajtimin e sëmundjeve të tilla - periodontitis, malcim nullesh, glossitis, stomatit. Në luftën kundër kollë, frymarrje, wheezing, astma, të vjella, krizë nervash, çrregullim urinimit, histeri dhe dhimbje të fytit. Gjilpërë duhet të futet në një thellësi prej 15mm. Kjo pikë është nën pikën e mëparshme ("Tai-Detit") me 1.5 cm, në afërsi të vendit të lidhjes të kockave thembra e Akilit gilcë.

"Quan Shui." Gjatë ndikim në këtë pikë gjilpërë është futur në një thellësi prej 5mm. E vendosur vetëm mbi atë calcaneus tuber. Kur dhimbje gjatë menstruacioneve, dhimbje fshikëz, sëmundjet e sistemit urogjenital duhet të ndikojë në këtë pikë.

"Fu-Lu". Pika simetrike e cila është e vendosur mbi brendshme kyçin e këmbës 2 tsunya. Pika është zhvendosur pak prapa drejt kalimit në pjezë muskujve gastrocnemius. Ndikimi në këtë pikë është shumë i mirë gjymtyrë edemë, ascites, hipertensioni, rakit dhe dhimbje në uretrës. Injection duhet të bëhet në një thellësi prej 1cm.

Pikat e meridian fshikëzës.

Një nga meridian më të vështirë dhe të gjatë është meridian i fshikëzës, e cila ka origjinën në këndin e brendshëm të syrit, pastaj kalon nëpër zverku dhe ballore-parietal rajonin e kokës dhe pastaj thellë në tru, nga e cila vjen në një pikë "Tien Chu". Pas lirimit, Meridian është e ndarë në dy degë që janë paralel me shpinë. Këto degë janë të lidhura në fossa popliteal, në një pikë të quajtur "Wei-chung." Lëvizja mëtejshëm i këtyre degëve është unik dhe shkon përgjatë buzë anësore të këmbës dhe pjesën e prapme të këmbës. Llogaritja temat lëvizjen e saj në shtrat gozhdë e gishtit të pestë.

"Tsuan-Joo." Pika është e vendosur në buzë e brendshme të vetullave. Në fakt ajo mund të shpëtoj ftohjet, sëmundje respiratore akute, kollë, dhe lehtësisht të zvogëluar temperaturën e trupit.

"Fei-shu". Kjo pikë mund të gjendet i shtrirë në stomak ose ulur. Ajo është e vendosur në pjesën e jashtme të hendekut midis proceseve spinous e rruaza kraharorit 3 dhe 4. Me këtë pikë trajtojnë gulçim, kollë dhe sëmundjeve të ndryshme të rrugëve të frymëmarrjes, peshtyn gjak, ndër brinjëve nevralgji. Trajtim duhet të administrohet gjilpërën në një thellësi prej jo me shume se 15mm.

"Tszyuye-yin-shu". Kjo pikë është intervali ndërmjet proceseve spinous e rruaza kraharorit 4 dhe 5. Nën ndikimin e këtij grup pikë gjilpërë në një thellësi prej jo më shumë se një centimetër. Perdorimi efektive të përzier, kollitjes, të vjella, astma, nevrasteni, si dhe sëmundjeve të zemrës.

"Hsin-shu". Pika vendosur në mes të blades në një distancë prej 2.5 cm në të dyja anët e shtyllës kurrizore. Thellësia optimale e gjilpërës në pikën 1 cm. Ajo duhet të ndikojë në "Hsin-shu" me hemoptysis, kollë, të vjella, rritjen e rrëgjuar në fëmijët, histeri, pagjumësi, krizë nervash, phobias ndryshme dhe përkeqësimin e kujtesës.

"Gan-shu". Ndikojnë në këtë pikë në sëmundjet e fshikëz fshikëz e tëmthit, mëlçisë, stomakut, dhimbje në shpinë, hemoptysis, marramendje, epistaxis dhe phobias ndryshme. Çështja është 1.5 tsunya nga midline gjatë ostystyhvidrostkom 9 rruazë kraharorit.

"Dan-shu" është e vendosur në mes të proceseve spinous e rruaza 10 dhe 11-të kraharorit. Trajtimi me ndikim në këtë pikë është përdorur në rastet e sëmundjeve të mëlçisë, verdhëz, fshikëz fshikëz e tëmthit, semundjen disfagia, ngushtimi i ezofagut, phobias ndryshme dhe dhimbje në gjoks.

"Pi-shu" mund të gjeni në mes të proceseve spinous të 11 dhe 12 rruaza kraharorit. Gjatë trajtimit të sëmundjeve të stomakut, diarre kronike, ascites, të vjella, verdhëz, gjilpërë diatez hemorragjike është futur në këtë pikë në një thellësi prej 15mm.

"Wei-shu". Pika e vendosur në anën e jashtme ostystohovidrostka mesit 2 rruazë. Ndikimi në këtë pikë me sukses ndihmon për të kuruar sëmundjet gastrointestinale, hepatiti, pancreatitis, barkut dhimbje, të vjella, mostretje, belching dhe lodhje.

"San-Jiao-shu" mund të gjenden në të hendekut midis proceseve spinous e 1 dhe 2 rruaza mesit. Arritja në këtë pikë mund të shpëtoj nga ënjtje të këmbëve, dhimbje në stomak, enterit, të vjella, krizë nervash, dhe mosmbajtjeje urinar.

"Shen-shu". Kjo pikë simetrik. Ajo është e vendosur në të dy anët e anën shoots 1 dhe 2 rruaza mesit. Ndërveprimet pikë mund te kuroje mosmbajtjeje, nefrit, impotencë, parregullsi menstruale, dhe për të hequr qafe dhimbje prapa, diarre, shurdhim, tringëllimë në veshët, marramendje. Recommended 15mm thellësi gjilpërë.

"Po-chan-shu" është përdorur në trajtimin e paraliza te extremiteteve te ulta, konstipacionit, diarre, dhimbje prapa, një rrotull rektumit, hipertensionit. Për trajtimin e lejuar gjilpërës në 2-3sm. E vendosur në pikën ndërmjet proceseve spinous e rruaza 4 dhe 5 mesit.

"Hsiao-chan-shu" është në anën e fiston kryqe. Ndikimi në këtë pikë është veçanërisht efektive në anuria, kapsllëk, mosmbajtjeje, hemorroide, diarre me gjak. Edhe kjo pikë është përdorur për dhimbje të karakterit të ndryshëm në mollaqe dhe hips.

"Pan-Guan-shu" mund të identifikojnë me lehtësi në mes rruaza dytë dhe të tretë sakrale. Efekti i ushtrimit deri në pikën e lindjes të rënda, diarre, kapsllëk, dobësi e këmbët, diabeti dhe sëmundjet e sistemit urinar.

"Fei-yang" varet nga buzë e pasme të depresionit mes kyçin e këmbës dhe Akilit gilcë (7 qendër Tsuneo mbi kyçin e këmbës). Vënien gjilpërën në këtë pikë kryhet në marramendje, migrenë, gjendjen temperaturë, gjakderdhje të hundës, vështirësi të frymëmarrjes nazal, lodhje. Ajo është përdorur edhe në dhimbje në shpinë bel dhe nyjet e gjymtyrë të ulët, hemorroide dhe cystitis. Shpoj bëjë një 15-20mm thellësi.

"Jin-Men" kërkoi të thelluar që mund hetim kufirin mbrapa dhe sipërfaqe shputës të këmbës, vetëm nën kyçin e këmbës lateral. Kjo pikë ka aftësinë më të madhe për të ulur dhimbjen, kështu që ndikimi është përdorur shumë shpesh. Aplikoni atë në konvulsione, humbje e papritur e dëgjimit, dhimbje në të ulët mbrapa dhe të nyjeve dhe dhimbje koke.

"Ching-gu." Pika e vendosur në pjesën e pasme të goditjes dhe sipërfaqen shputës të këmbës, pak më poshtë në bazë të kockave pestë metatarsal. Kjo pikë shpejt ndihmon me gjakderdhje nga hunda. Përveç kësaj, duke vepruar në të, ju mund të hiqni dhimbje të muskujve në hip, belit dhe dhimbje koke akute.

Meridianokompleksnye ilaçe homeopatik.

Për akupunkturnoye efekt në pikat aktive të trupit të jetë efektive dhe të aftë për të arritur rezultatet e dëshiruara në trajtimin, ju keni nevojë për durim të madh dhe vëmendje për të studiuar metodat dhe teknikat e akupunkturë.

Shumë njerëz nuk e bëjnë shumë serioze në lidhje me atë për të studiuar efektet themelore metoda akupunkturë në trupin e njeriut, dhe jo duke u përpjekur për të aplikuar këto metoda në praktikë.

Nga frika gabime serioze nga ana e këtyre "healers", mjekët kanë zhvilluar meridianokompleksnye ilaçe homeopatik (ITUC). Ata janë bërë për të rivendosur të energjisë dhe informacionit rregullore kulm. Zhvillimi i drogave të tilla ka qenë i suksesshëm, dhe shumë shpejt ka pasur rezultate pozitive nga zbatimi i tyre. Kështu që sot, shumë qendra shëndetësore përdorin një kombinim të akupunkturë dhe ilaçe homeopatik meridianokompleksnye.

Gjëja kryesore që u mor në konsideratë kur të krijuar meridianokompleksnyh ilaçe homeopatik - është realizimi që të gjitha meridianet e energjisë që i nënshtrohen vetëm rregullave të caktuara.

Për shembull, në qoftë se ndryshimet e rrjedhës së energjisë në një drejtim apo në një tjetër, kjo do të hasni një shumëllojshmëri të çrregullimeve funksionale dhe, rrjedhimisht, shkelje të organeve të ndryshme. Të gjitha meridianët janë të lidhura ngushtë me organet të cilat ato korrespondojnë, në mënyrë që organi çrregullime funksionale të ndodhë për shkak të prishjes së rrjedhave të energjisë në meridian saj, dhe ndryshimi i rrjedhës së energjisë ndikon në punën e trupit.

Meridianokompleksnye ilaçe homeopatik të ndikojë kryesisht në informatat dhe energji rrjedhës meridianit kryesore, rregullimin dhe normalizimin e tyre. Kështu, ulur funksionin e të gjitha sistemet dhe organet në trup.

Duhet të theksohet rëndësia e asaj që meridianokompleksnye mjetet juridike homeopatik është një droge natyrale, e cila kombinon përbërësit homeopatik të bimëve, me prejardhje shtazore dhe minerale. Ata nuk shkaktojnë efekte anësore dhe është kombinuar lehtësisht me llojet e tjera të terapisë. Nëse doza është llogaritur si duhet, trupi është një lëvizje restaurimi ende i bllokuar flukset e energjisë. Kështu arrihet energji dhe informacion të përsosur në pëlqimin e të gjitha organeve vitale.

Meridianokompleksnye droga homeopatik janë përdorur të dy veç e veç dhe në kombinim me metodat tjera terapeutike për trajtimin e toksikoz, sëmundjeve kronike, duke forcuar imunitetin, për të rivendosur funksionet e shqetësuar të organeve të ndryshme, detoxification e trupit, të ushqyerit e indeve të buta dhe rivendosjen e psikologjinë e pacientit .

Për të rivendosur funksionin e çdo meridianet përdorur drogë, i projektuar posaçërisht për çdo meridian.

Për shembull, çrregullime në meridianin e fshikëz e tëmthit duke përdorur CCE 8, Meridian stomaku INC 4, INC qarkullimi në kundërshtim me 10 për të përmirësuar performancën e meridian të mushkërive - MCP 6, 7 INC mëlçisë, fshikëzës MKP 12 MKP 2 zemrat, veshkat INC 11.

Për të rregulluar rrjedhjen e energjisë në meridianin Zadnesredinnyy duhet të përdorë MKP 13 MKP Perednesredinnyy 14 në pankreas INC 3.

Kur përdorni këto barna duhet të rreptë kontrollin dozen e tyre. Për shembull, nëse keni nevojë për të reduktuar të energjisë në çdo meridian, ajo duhet INC 5 pika holluar në 10 ml ujë. Kështu, arrihet qetësim.

Nëse ju holluar pikat pak më shumë, të tilla si 10 pika, marrim shkelje shërim të energjisë të mesme. Në qoftë se organi në çdo meridian mungesa e energjisë dhe kanë nevojë për të plotësoj këtë energji, atëherë përdorni 10 deri në 20 pika.

Trajtimet janë kryesisht 4 javë, por nganjëherë më të gjatë. Më e mirë për shërim INC fillojnë trajtimin me 2 të vetëm marrjen e kësaj droge në ditë 5-6 bie, atëherë është e nevojshme të rritet gradualisht dozën dhe për të sjellë numrin e dëshiruar. Merrni INC gjysmë më të mirë një orë para ngrënies. Gjatë trajtimit duhet të rritet pijshëm.

Kundërindikimet për akupunkturë.

Për procedurën e përdor gjilpërat të veçanta, në qoftë se në mënyrë jo të hyjë ajo mund të shkaktojë jo vetëm dhimbje, por edhe disa komplikime të rënda dhe çrregullime në organe të ndryshme. Prandaj, pa njohuri dhe përvojë të mjaftueshme është i inkurajuar që të angazhohen në akupunkturë për të trajtuar sesa të parandaluar dëmtimin e trupit.

Getting trajtim, ju së pari duhet të dini se ka një contraindications pacienti për akupunkturë. Është rreptësisht e ndaluar të ndikojë hala në trupin e grave shtatzëna, pacientët me shkelje kronike të mëlçisë, pankreasit dhe veshkat, si dhe prania e sëmundjeve fungale dhe virale, njerëzit me excitability lartë nervor.

Duhet të theksohet se layperson veprimit mund të shoqërohet me komplikacione të ndryshme. Për pacientët me të pashembullt të ndikojnë në pikat biologjikisht aktive e trupit, mund të ketë një rënie të mprehtë në presionin e gjakut, lëkurë të zbehtë, gjymtyrë të ftohta, pamja vjella ose djersitje e tepruar. Dhe gjithashtu mund të ndodhë humbja e vetëdijes. Në raste të tilla, ajo duhet së pari të nxjerrë gjilpërat nga trupi, të rritur amoniak hundë ose amoniak. Nëse të fikët ndodhur në një strukturë mjekësore, shkruani norepinephrine, ose mezaton kordiamin.

Mungesa e shkathtësive për fillestar që bëjnë akupunkturë, shpesh shtrembëruar gjilpërës. Kjo është ajo gjilpërë është futur në pikën aktive është i pasaktë dhe në këtë mënyrë ka një tkurrje të muskujve pavullnetshme. Nëse kjo ndodh, ju duhet menjëherë të hiqni gjilpërës prishur. Por ne duhet të bëjmë atë duke treguar kujdes maksimal dhe të ngadaltë. Gjilpërë duhet të rock butë nga njëra anë në tjetrën.

Ndonjëherë gjilpërë nuk është hequr nga lëkura si rrisim ato. Kjo tregon se ka pasur një paralizë vrullshëm i muskujve. Për nxjerrjen e gjilpërës në këtë rast, fillimisht një masazh rreth tij dhe në qoftë se ajo nuk punon, gjithashtu të futur një pikë gjilpërë mbi ose nën këtë. Muskujve në këtë rast ju mund të relaksoheni dhe për të hequr gjilpërës.

Shumë menduar se çfarë të bëni nëse papritmas gjilpërë thyer. Disa njerëz frikësohen që e bën të refuzojë trajtimin me akupunkturë. Nuk duhet të trembet, hala metalike prishen mjaft shpesh. Nëse kjo ndodh, nuk është zakonisht faji i gjilpërës në bazën e saj, prandaj, fragment gjilpërë mund të hiqet me piskatore. Ndërhyrja mjekësore dhe kirurgjike të nevojshme në një rast në një milion.

Pacientët që vuajnë nga mosfunksionim autonom dhe sistemin kardiovaskular të mos kandidojë në të gjitha këto komplikime, ndikim më të mirë në pikat e akupunkturës bëni.

Ajo duhet të listojnë disa nga rregullat më të rëndësishme të akupunkturë:

 • Efekti maksimal është e mundur vetëm me gjilpërë të drejtë për pikë dhe ndikimit të zgjedhur siç duhet në thellësi;
 • Presioni mbi lëvizjet gjilpërë dhe rrotulluese duhet të jenë të dy të lirë, të mos shkaktojë dhimbje kur injektohet hala;
 • Mos e prekni gishtat për të shmangur infeksionin, pjesa e gjilpërës, e cila do të merret me lëkurë;
 • Nëse mbipeshë pacientit, shkruani hala dëshiruara thellësi duhet të rritet (ndryshe, efektin e trajtimit nuk do të);
 • Ne nuk duhet të harrojmë se thellësia e shtëna zhdrejtë shumë më të thellë dhe të drejtojë atë në konsideratë gjatë akupunkturë;
 • Nëse gjilpërë është e saktë, ju mendoni se do të jetë "bogged poshtë" në indet dhe duke arritur thellësinë e kërkuar, do të rezistojë. Gjilpërë duhet të ndalet dhe të shkojë në rotacionin e saj.

Përfundim.

Kjo është marrëdhënia në mes njeriut dhe natyrës është baza e trajtimit akupunkturë. Reflexologist vazhdimisht studiojmë këtë marrëdhënie, dhe pastaj të përdorin këtë njohuri për të shërohen, me akupunkturë, funksionet e trupit të njeriut.


Trajtim akupunkturë tepër popullor sot, sepse ajo nuk është shfrytëzuar ilaçe që përmbajnë kimikate. Shkencëtarët e shumë vendeve të përmirësuar këtë metodë të trajtimit të sëmundjeve të ndryshme duke studiuar trupin e njeriut, karakteristikat e tij, marrëdhëniet e saj me botën.


Pritet që në të ardhmen do të jetë trajtimi kryesor akupunkturë për trupin e njeriut.