Phototherapy


rrezatim ultravjollcë gjakut (UFOK), rrezatim lazer intravenoz i gjakut (VLOK),rrezatim infrared lazer të sipërfaqe të lëkurës së organeve dhe indeve të buta.

HISTORIA METODA


Phototherapy referohet teknikat e vjetra që njerëzit perdorim ne trajtimin e semundjeve te ndryshme. Falë arritjeve të shkencës moderne ishte mekanizma të qarta të ndikimit të dritës në trup. Rrezet e dritës e gjatesite e ndryshme në efektin e saj në proceset biokimike në trup. Më e ndikuar nga rrezatimi ultravjollcë të kuqe dhe të butë. Metoda më e lehtë - sunbathing.

Megjithatë, jo të gjitha sëmundjet janë shëruar nga burime të dritës natyrore. Nga mesi i shekullit të 18-të filloi të kryer eksperimente me rrezatim të gjakut dhe trupit dëmtimit të dhëmbëve. Që nga '30 të shekullit të njëzetë phototherapy u bë një nga metodat standarde të terapisë fizike. Dhe vetëm tani, me krijimin e pajisjeve portative, të zgjeruar në mënyrë dramatike indikacione për përdorimin e terapi të lehta. Sot ka dy grupe kryesore të pajisjeve që përdorin dritën për qëllime terapeutike. Disa llambat fluoreshente prodhuar dritë, LEDs tjera lazer. Për shkak të zgjidhjeve të projektimit të ndryshme, pajisje nga prodhues të ndryshëm kanë avantazhet dhe disavantazhet e tyre, të cilat, megjithatë, në shumicën e rasteve nuk ndikon në efektivitetin e trajtimit.

MEKANIZMAT E PËRGJITHSHME TË VEPRIMIT

Efekti themelor biostimuliruyuscheho e terapi të lehta po ndryshon gjendjen e energjisë e molekulave në thithjen e kuantet dritë. Më aktivisht prek trupin dhe rrezatimi ultravjollcë spektrin e kuqe.

Këto efekte Duhet të theksohet:

 1. Përmirësimi i qarkullimit të gjakut
 2. Intensifikimi i proceseve metabolike dhe riparues
 3. Efektet anti-inflamator dhe imunostimulues
 4. Baktericid dhe efekti bakteriostatik

 

Kështu, këto metoda janë universale dhe mund të jenë të dy kryesore dhe ndihmëse në trajtimin e sëmundjeve të shumtën etiologies ndryshme. Sepse jo të gjithë pacientët përgjigje të trajtimit është e njëjtë, kërkon shqyrtim të kujdesshëm dhe kontroll dinamik gjatë terapisë. Shfaqja e reagimeve negative kërkon rregullim ose ndërprerjen e terapisë. Procedurat kryhet vetëm nga një mjek.

Indikacionet për phototherapy

 1. Sëmundjet e lëkurës: sverblyachidermatozy, ulcerat trofike të origjinave të ndryshme, infiltrate inflamatore, vlon
 2. Sëmundje kirurgjike: plagët e etiologies ndryshme, plagët, trauma, hematoma, sëmundjet akute dhe kronike inflamatore
 3. Mjekësia e brendshme: sëmundje koronare të zemrës, hipertension, sëmundje kronike nonspecific pulmonar, ulcera peptike dhe 12 ulcera duodenale, dyskenezyya traktit biliar, koliti, pankreatitit, kolecistit, sëmundja ngjitëse
 4. Sëmundjet e sistemit musculoskeletal: osteokondroza, dhimbje radicular, artriti, artriti, myositis, tenosynovitis, bursit
 5. Sëmundje e sistemit nervor: nevralgji dhe pezmatim nervi, pamjaftueshmëri cerebrovascular
 6. Sëmundjet e sistemit urogjenital: salpingo akute dhe kronike, infertilitetit, erozioni cervikal, sëmundjet inflamatore të veshkave, fshikëzës, organeve gjenitale mashkull
 7. Sëmundjeve të traktit respirator sipërme: otitis, bajame, vazomotorov rinitit, sinusit, farinholarinhit
 8. Sëmundje Dentare: stomatit, malcim nullesh, Alveolite, pulpitis, periodontitis, gomë, proceset inflamatore odontogenic e rajonit Maksilofaciale

PROTOVOPOKAZANIYA PËR phototherapy

 1. Hematoporfirim
 2. Ethet me origjinë të panjohur
 3. Infarkt miokardi, i ashpër ose dekompensimi e sëmundjeve kronike e sistemit kardiovaskular
 4. Aksident akut cerebrovascular (goditje)
 5. Sëmundje të mushkërive me simptomat e pamjaftueshmërisë mushkërive III.
 6. Hepatike dhe renale pamjaftueshmëri në decompensated
 7. Tirotoksikozë
 8. Shtatzënia në të gjitha fazat
 9. Diabeti në decompensated