Kujdesi nefrostoma


Nefrostoma - një tub të veçantë që është i instaluar në zgavrën e pelvisit veshkave në rrjedhjen e urinës pas operacionit të kryer në veshka ose në uretër. Objektivi Nefrostomy është evakuimi efektive e urinës nga zgavrën e veshkave në kohën kur uretër dhe fshikëz ende nuk janë të gatshëm për të bërë dalje aktive urinës.

Ka dy metoda të vendosjes nefrostomy. Në fillim ajo bëri gjatë operacionit, dhe e dyta - nëpërmjet chrezkozhnoy birë legen i veshkave. Në parim, vendosjen nefrostomy - kjo është vetëm manipulim mjekësore, dhe pacienti merr vetëm pjesëmarrjen pasive. Në mënyrë tipike, nefrostomu vendosur në kushte të tilla patologjike si urolithiasis, tumoreve apo pengim të uretër. Kështu, ajo mund të jetë si objektiv terapeutik dhe diagnostik. Për shembull, në sëmundjet e veshkave purulent shpesh nephrostomy kryer për të marrë legen saj Analiza e përmbajtjes.


Nefrostomy Dukje

Kushtet skenë nefrostomy

Në mënyrë tipike, një mjedis nefrostomy mjaft i madh. Për shembull, nëse një pacient operohet në urolithiasis, mandati i tij i veshur me nefrostomy mund të jetë deri në gjashtë muaj, gjatë së cilës duhet të monitorojnë me kujdes dhe të kujdesen për tub. Në patologji të tjera, të tilla si pengimi i pjesshëm ureteral termi konkrementom veshur nefrostomy dhe nuk mund të kalojë një muaj. Megjithatë, në situata të tilla, urologists nuk përpiqet për pacientët barrë në skenë vend dhe nuk përmbushin procedurën e tha, duke zëvendësuar atë për të tjera, shumë terapi duke ua lënë gjallë.

Chrezkozhnaya vendosjen nefrostomy

Kujdesi nefrostoma

Kujdesen tub nefrostomicheskoho, pavarësisht nga koha e krijimit të këtë të fundit gjithmonë duhet të jetë aq i plotë. Në këtë varet jo vetëm gjendjen e pacientit gjatë trajtimit, por kohën e rehabilitimit të saj përfundimtar. Ka disa rregulla të thjeshta për nefrostoma kujdesit:

1. Pastërtia rreth plagës shpuese. Në çdo plagë rast, çfarëdo qoftë ajo, është burimi i infeksionit në trupin e njeriut. Birë plagë me nephrostomy nuk është përjashtim. Dhe në mënyrë për të parandaluar depërtimin e infeksionit në këtë mënyrë, ju duhet të trajtojë me kujdes dhe plagë çdo ditë birë zgjidhje antiseptik dhe të kryejnë steril salcë. Siç antiseptics mund të përdoren droga të tilla si chlorhexidine ose Furacilinum. Dhe për dressings në shtëpi për të blerë një fashë sterile ose garzë excised.

2. Mochepryemnyka rregullt evakuim. Në thelbin e saj, nefrostoma është një tub me të cilin urina merr në një tank të veçantë, të quajtur mochepryemnykom. Në fakt, ai është një qese e zakonshme plastike, e cila është vulosur shul. Secili prej mochepryemnykov një etiketë speciale që tregon nivelin e urinës, kërkon zëvendësim mochepryemnyka. Tank vonë zëvendësimin kërcënon zbaticë pacientit reagimet e urinës në renale legen zgavrën. Kjo mund të ketë një efekt të dyfishtë negativ. Së pari, u rrit presioni në legen i veshkave mund të ndikojë në seams operative ngushtësi, dhe së dyti, urina kundërta akuza është gjithmonë e rrezikshme infeksioni i veshkave.

3. Vazhdueshëm shtyer veshkat. Në përgjithësi, dalje pasiv i nefrostoma jo gjithmonë të mjaftueshme për të siguruar qarkullimin e mirë në legen. Prandaj, në nefrostomy herë pas here e nevojshme për të përdorur kullimit aktiv. Sidomos për këtë në legen veshkave zgavrën gjatë birë vendosur jo një por dy tuba. Nëpërmjet furnizimit aktive antiseptik në një prej tubave në të dytin mund të merret larje të lëngshme që përmban urina ndenjur me mbetjet e rërës. Urologists të rekomandojë për të kryer një procedurë të ngjashme në lidhje me një herë në javë për kohëzgjatjen e veshur nefrostomy.

Komplikime të mundshme nefrostomy

Grupi i parë i komplikimeve nefrostoma referohet procedurës së përcaktimit të kateterit. Për shembull, në qoftë se vendosja nefrostomy përdorur qasje perkutan, gjatë gjilpërë fundit mund të dëmtojë arterie ndodhet pranë veshkat. Kjo do të çojë në gjakderdhje serioze në fibra zabryushynnuyu dhe hematoma obrzovanyy retroperitonealnoy. Kjo situatë klinike është e rrezikshme për shkak se hematoma nuk mund të shpërndajë dhe të infektohen, duke çuar në një operacion të pashmangshme në zaocherevynnomuprostori. Përveç kësaj, në qoftë se pavarësisht hematoma, ende do të jetë në dispozicion për legen i veshkave, ajo mund të përfundojë se gjaku shfaqet në urinë, e cila mund të çojë në formulimin e diagnostikimit të gabuar dhe të trajtimit të emërimit të pasakta.

Grupi i dytë i komplikimeve që mund të shoqërojnë nefrostomu është një infeksion në veshka. Postoperative mesëm pyelonephritis se ndërsa zhvilluar një kurs shumë agresive dhe të përgjigjet dobët në trajtim standarde antibiotik. Për të korrigjuar patologjinë ka lindur për të përdorur antibacterials fuqishme moderne që nuk janë shumë të lirë. Prandaj quhet patologji më të mirë të parandaluar se sa për të kuruar.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov