Dializën peritoneale


Peritoneal dializë - një metodë e pastrimit artificiale të gjakut e toksinave të bazuar në vetitë e filtrimit peritoneum e pacientit.

Peritoneum - një cipë e hollë, mbulon plotësisht ose pjesërisht organet e brendshme të zgavrën e barkut. Në terma fizikë peritoneum është membrana me pėrshkueshmėrisė selektive për substanca të ndryshme. Peritoneum tani ka tre lloje: të vogla, Miss uji, mesatare për kalimin e substancave komponimet tretshme dhe peshë të ulët molekulare, dhe të mëdha - për substancat me peshë të lartë molekulare. Për shkak të madhe depërtuese peritoneum energjisë në gjendje të kaloni lloje të ndryshme të toksinave. Ky veçon metodën nga një hemodializë dializën peritoneale, në të cilin materiali membrane janë vetëm pjesë e peshës të vogël dhe mesatare molekulare.


Kur dializiruyuschey zgjidhje dializë (dialysate) është e vendosur në bark dhe ai gjithmonë kryer filtrimin e toksinave nga enët e gjakut në murin e peritoneum. Brenda disa orëve dialysate është e kontaminuar me ndalesa procesit toksina filtrim, që kërkon zgjidhje zëvendësim.

Shpejtësia dhe vëllimi i filtrimit është konstante, procesi i pastrimit është i ngadalshëm dhe i zgjatur, duke lejuar përdorimin e dializën peritoneale në pacientët me presion të ulët apo të paqëndrueshme të gjakut tek fëmijët. Përveç filtrim në zgjidhjen dializës është depërtimi i lëngjeve të tepërta. Ky proces quhet ultrafyltratsyey. Në një dialysate përmban përbërës osmozik aktiv, për shembull, një zgjidhje të koncentruar të glukozës, e cila tërheq në të lëngshme gradient përqendrimit. Si rezultat i lëngjeve të tepërta nga rrjedhjen e gjakut nëpër enët e peritoneum flamur dializiruyuschey zgjidhje. Përveç në glukozë si agjent osmotik në disa zgjidhje dializiruyuscheho përmban aminoacidet, glukoza, glicerinë, niseshte. Përveç kësaj, dialysate përmban një grup të kimikateve të zgjedhur në varësi nga nevojat e pacientit.

Indikacionet dializën peritoneale

Dializën peritoneale rekomandohet për pacientët me fund-fazë dështimi kronik i veshkave.

Dializën peritoneale është e preferueshme për hemodializë në rastet e mëposhtme:

• Për pacientët në të cilin nuk është e mundur për të krijuar një qasje adekuate vaskulare (njerëzit me presionin e ulët të gjakut, angiopatin rënda diabetik, fëmijët e vegjël).

• për pacientët me sëmundje të rënda të sistemit kardiovaskular, në të cilën mbledhjet e hemodializës mund të çojë në komplikacione.

• Për pacientët me çrregullime të gjakderdhjes në të cilat përdorimi i drogës kundërindikuar që parandalojnë mpiksjen e gjakut.

• Për pacientët intolerantë e filtrave sintetike membrana për hemodializë.

• Për pacientët që nuk duan të varet në aparatin e dializës.

Kundërindikimet dializën peritoneale

Dializën peritoneale është e kundërindikuar në:

• Prania e mbështjelljes në rritje të organeve bark dhe të brendshme, duke kufizuar sipërfaqen e peritoneum.

• Nëse keni vendosur të ulët karakteristikat filtrimit peritoneum.

• Një kullimit në organet e barkut të vendosura në afërsi (colostomy, tsystostoma).

• purulent sëmundjet e lëkurës në murin e barkut.

• sëmundjes mendore kur pacienti nuk është në gjendje për të korrigjuar seancën e dializën peritoneale.

• Trashje kur pastrimi efikasitetin e gjakut gjatë dializë është në pyetje.

Procedura dializën peritoneale

Set për dializën peritoneale përbëhet kontejnerëve (bosh dhe zgjidhje) dhe autostradë kryesor.

Set për dializën peritoneale.

Gjithashtu gjatë procedurës çiklist në fuqi. Zickler është një pajisje që siguron cikle programueshëm Bay dhe kullues zgjidhje, dhe zgjidhja është në gjendje për të ngrohur në temperaturën e dëshiruar dhe peshojnë ndërfutur për të vlerësuar lëngun dialysate hequr.

Zickler dializën peritoneale.

Për të hyrë në zgavrën e barkut përdorur catheters peritoneal.

Catheters peritoneal.

Catheters duhet të sigurojë kullimit të mirë të zgavrën e barkut, të fiksuar fort, dhe të jetë i mbrojtur nga infeksioni. Ujitjes adekuat të zgavrën e barkut është bërë me anë të shpejtësisë së lartë zgjidhje llokum Gjirit. Kateteri është fiksuar në mënyrë të vendosur në nënlëkurës yndyrë për shkak të mbirjes dakronovyy prangat ind lidhës. Ajo gjithashtu krijon dhe pengesë ndaj infeksionit. Catheters bëra nga silikoni ose poliuretani. Vendosja kateter kryer kirurgjike në zgavrën e komblikut. Pjesa e jashtme e kateterit shfaqet nën lëkurë në sipërfaqen e përparme ose anësor të kavitetit barkut.

Shfaqja e një pacienti me kateteri peritoneal.

Pas përcaktimit të fiksimit të saj adekuat kateter duhet të kalojë 2-3 javë, pastaj do të vazhdojë me seancat e dializë.

Për dializën peritoneale duhet të jetë i lidhur mbushur zgjidhje dializiruyuscheho enë të kateterit.

Paraqitja skematike e sesionit peritoneal dializë.

Ky proces është subjekt i rregullave të higjienës dhe antiseptik, të cilat përfshijnë përpunimin e duarve, sipërfaqet e punës, lëkurën përreth kateterit, dhe kryqëzimin e autostradave dhe kateteri (përshtatës), veshur maska ​​në fytyrë. Sipërfaqja pjesën e përparme të barkut lirohet nga rrobat, rrip i lidhur një peshqir pambuku të pastër. Në paketën steril marrë jashtë paketën bosh dhe kullimin enë me zgjidhje të freskëta dializiruyuscheho. Kjo enë me zgjidhje të freskët është i varur në një stol me tri këmbë në një lartësi prej 1.5 m, dhe paketë ikjen është vendosur në katin e. Highway pas trajtimit zgjidhje antiseptik janë të ndërlidhur.

Së pari bëhet zgjidhje ikjes në qese bosh. Atëherë kjo pjesë e autostradës perezhymayetsya hap degë sjell pirg linjë. Zgjidhje e re dializiruyuschey është derdhur në zgavrën e barkut. Pastaj çikë clamps në autostrada, enë bosh dhe një qese me zgjidhje fusion hequr. Kateteri jashtme Port mbyllur kapakun mbrojtës të caktuar për lëkurë të fshehur nën veshje. Çdo muaj në pacientë duke marrë gjakun dhe lëngun nga zgavrën e barkut për kërkime. Bazuar në rezultatet përfundimin shkallën e pastrimin e gjakut, si dhe prania ose mungesa e anemisë, çrregullim të metabolizmit fosfor-kalcium, dhe, në bazë të këtyre treguesve, ka një trajtim korrigjim. Mesatarisht, seanca ndarjen mbahen tri herë në ditë, sasia dializiruyuscheho 2-2.5 litra zgjidhje.

Kur tolerability varfër, mode dështim, pastrimit të ulët të gjakut, dhe në rast të komplikimeve të rënda ose të përsëritura, të rekomanduara nga përkthimin pacientin në hemodializë.

Komplikimet e dializën peritoneale

Komplikimi më i rrezikshëm i dializën peritoneale është peritonit (inflamacion i peritoneum). Shkaku më i zakonshëm i inflamacionit është i durueshëm jo-pajtueshmërisë me rregullat e ndarjes antiseptics. Peritonit është diagnostikuar kur dy nga tre karakteristika:

• peritonit Dukje: barkut dhimbje, ethe, të dridhura, dobësi, të përzier, të vjella, abuzimi i karrige.

• lëngshme Muddy perytonealnaya.

• Zbulimi i baktereve në lëngu peritoneal.

Trajtimi: antibiotikëve gjerë spektrit të testuar rezultatet, atëherë ndjeshmëria antibiotik konsideruar atë zbuluar mikroorganizmave. Në seancat e veçanta terapi rekomandoi pezullimin e dializën peritoneale, zgjidhje standarde dializiruyuscheho barkut Lavage apo një zgjidhje i bie ziles-kripë e acidit laktik. Në solucionit shtohet gjate heparinit larjen, e cila pengon adhesions në zgavrën barkut. Rastet e rënda mund të kërkojnë heqjen e kateterit peritoneal.

Nga komplikacione joinfektive përfshijnë:

• Përçarje e kateteri barkut me vështirësi Bay / dush zgjidhje. Ky problem mund të jetë për shkak të ndryshimit të vendndodhjes së kateterit, lak kateteri mbylljes së zorrëve, të tilla si kapsllëk, bëj kateteri apo Lumen kateter me mbylljen apo fibrinë clots që shpesh ndodh gjatë peritonit. Në mbyllje të lumenin e clots kateter mund të përpiquni të pije atë me kripur steril. Në rast të dështimit tregon zëvendësimin e kateterit. Komplikimet e lidhur me ndryshimin e pozitës së kateterit, që kërkon kirurgji.

• Ndërsa gji dhe dializiruyuscheho gjetjen e një zgjidhje në rritjen e barkut presionit intra-abdominale, e cila kontribuon për një hernie. Hernia më të zakonshme të vijë të bardhë, rrallë hernie kërthizës dhe inguinale. Në varësi të madhësisë dhe vpravlyaemosti hryzhovohovypynannya çështjen e trajtimit të mëtejshëm: kirurgji ose menaxhimin shtatzënë.

• Zgjidhja Fundi jashtë yndyrë peritoneal ose nënlëkurës ndodh, zakonisht menjëherë pas vendosjes kateter intraperitoneal ose kateteri në fiksimit të dobët në pacientët e moshuar dhe debilitated. Ky ndërlikim është diagnostikuar kur bëhet këmbë lagësht fashë në kateterit, ose ënjtje në formimin e murit nënlëkurës yndyrë të barkut dhe organeve gjenitale. Trajtimi konsiston në ndërprerjen e dializën peritoneale për 1-2 javë për kateteri optimale fiksimit mbante një pacient me seancat hemodializë. Nën kushte të pafavorshme në dukje zëvendësimin kateter.

• e drejta të njëanshme shfrim ndodh në pacientët debilitated, dhe disa pacientë në trajtim të hershëm. Ky ndërlikim është e lidhur me zgjidhjen dializiruyuscheho depërtimit nëpër diafragmë në zgavrën pleural. Trajtimi - duke zvogëluar sasinë derdhur zgjidhje. Për të parandaluar këtë gjendje është e rekomanduar seancë ndarjen në një pozicion vertikal. Me një rritje në dështim të frymëmarrjes tregon transferimin e pacientit për programin hemodializë.

• Dhimbje barku jo e lidhur me inflamacion të peritoneum, shpesh në fillim të trajtimit dhe pas një pasimi disa muaj. Dhimbja është i lidhur zakonisht me dializiruyuscheho peritoneal acarim zgjidhje kimikisht aktive, ose si rezultat i shumë hyperextension barkut të zgjidhjes. Në rastin e parë trajtimi është zgjedhja e optimale dialysate përbërjen kimike në e dytë - e Gjirit vëllime të vogla të zgjidhjeve me rritjen shumëllojshmëri të shkëmbimeve.

Shumë ekspertë dializën peritoneale është parë si fazë e parë e terapisë zëvendësuese për pacientët në fund-fazë dështimi i veshkave. Në disa pacientë një numër arsyesh Peritoneal Dializë është trajtimi i vetëm.

Krahasuar me hemodializë, dializën peritoneale lejon pacientët për të udhëhequr një jetese aktive, të angazhohen në veprimtari ekonomike. Për fat të keq, kohëzgjatja e trajtimit dializën peritoneale varet nga pronat e filtrimit të peritoneum, të cilat, me kalimin e kohës, gradualisht, dhe me peritonit shpeshta shpejtë të mjaftueshme të reduktuara. Në këtë rast, ekziston nevoja për metoda alternative: dializë ose transplantim të veshkave.