Plasmapheresis


Plasmapheresis - procesi i heqjes plazma nga qarkullimi i gjakut. Përdorur rrallë si një trajtim, por më shpesh përdoret për të mbledhur plazma dhuruar.

Plasmapheresis - një metodë të bazuar në heqjen e plazmës nga gjaku pa hequr qelizat e gjakut dhe lëngjeve plazma krovozamenyayuschey zëvendësim. Ky pacient hequr nga komplekset e antitrupave plazma imunitar, ndërmjetësues inflamatore, lipide, kolesterolit, endotoksinat (dmth substancat që janë të dëmshme për trupin); viskozitetit ulur të gjakut, përmirëson rrjedhshmëri e tij, ndjeshmëria për medikamente të marra, të reduktuar toksicitetit, është korrigjim imun.


Plasmapheresis (Nga greqishtja "Apheresis" - Hiq) - një metodë moderne të trajtimit. Procedura është për të ndarë gjakun në qelizat dhe elementet qelizore (eritrocitet, trombocitet leukociteve, etj) dhe plazma është pjesa lëngshme e gjakut, e cila shpërndahet komponentët patologjike dhe metabolike - transportuesit shkakton sëmundje. Plazma është ndarë nga elementet qelizore dhe larguar së bashku me toksina dhe elemente patologjike në trup duke e zëvendësuar atë me zgjidhje të ndryshme (krystalloydamy - glukozë, të kripura apo dekstran - reopolyglukine, drogës-mi koll), qelizave dhe komponente celulare janë kthyer për të pacientit. Mekanizmi kryesor i veprimit të plasmapheresis terapeutik është detoxification.

Mekanizmat e veprimit (niveli i ndikimit) shkëmbim plazma:

 
 1. Përmirësimi reagime kompensuese-adaptive.
 2. Normalizim e hormoneve të sistemit hypothalamic-hipofizës-ovarian-veshkave.
 1. Normalizimi i metabolizmit të oksigjenit.
 2. Normalizimi i orientimit metabolike.
 3. Normalizimi i çrregullimeve immunoregulatory.
 1. Përmirësimi i qarkullimit të organeve vitale.
 2. Normalizimi hemodinamikën sistemike.
 1. Efekti Antihy. Mbrojtja e produkteve përfundimtarë të produkteve peroxidation lipideve dhe dehje.

   

I. Në nivelin e trupit: II. Në nivel qelizor: III. Në nivel organesh: IV. Në nivelin e biomembranes:

Përfshirja e plasmapheresis në trajtimin kompleks është treguar në kushte patologjike të shoqëruara me dehje, dëmtim hypercoagulable e detoxification natyrore, frymëmarrje indeve, agresion autoimune.

Aktualisht, Metoda e plasmapheresis përdorur gjerësisht në praktikën klinike. Sipas protokollet e Shoqatës Botërore të hemafereza (1993, 1997, 2000), terapi komplekse e më shumë se 200 sëmundje përfshin plasmapheresis. Sa efektive detoxification metodë-it, plasmapheresis është përdorur gjerësisht: nga toksikologjisë, varësisë, Reumatologji, hepatology në dermatologji dhe cosmetology.

Indikacionet për plasmapheresis vazhdimisht në rritje: sëmundje-tradicionale infektive kronike, dehje etiologji të ndryshme, sëmundjet autoimune, alergji të ndryshme, sëmundje sistemike të indit lidhor dhe lëkurës.

Plasmapheresis është përdorur për të trajtuar sëmundjet e mëposhtme:

 • Dehje kronike, dehje akute;
 • Dermatitis atopik, psoriasis, dermatitis atopik;
 • Alkoolizmi kronik, drogës varësisë heroynovaya;
 • Astma bronkiale, bronkiti kronik, pleurit, Alveolite;
 • Glomerulonefritis, sindroma nefrotike, dështimi i veshkave;
 • Sëmundjet e gjakut: Hemoblastosis paraproteyinemichni, ne tsitopenicheskim-sindromi;
 • Skleroza e shumëfishtë, polyneuritis prejardhjen ndryshme, skleroza amiotro-nographic amiotrofike, semundja Alzheimer-it;
 • Koliti ulcerativ, sëmundja e Crohn-it, sëmundja e mëlçisë difuz, hepatitis viral, cerozë, hepato-cerebral encefalopati;
 • Diabeti mellitus, Tiroidet autoimmune, hyperthyroidism;
 • Sëmundjet sistemike lidhës indeve: vasculitis hemorragjike: Revolucioni matoidnyy artrit, eritematoza sistemik lupus, poliartriti;
 • Sëmundje koronare të zemrës, sindroma postinfarction, hipertension, miokardit viral, kardiomiopati autoimmune; hiperkolesterolemi.

 

Përveç pastruar gjakun e substancave të dëmshme të përmirësuar vetitë e saj rheological - ul viskoziteti, përmirëson microcirculation. Kjo rrit mundësinë për t'u përgjigjur për terapi të drogës.

Për një shkëmbim të qëndrueshëm pozitiv efekt plasmapheresis kryer 3 deri 6 trajtime. Kohëzgjatja mesatare e trajtimit pastrimit të gjakut - 1,5-2 orë. Në klinikën tonë është përdorur për të hequr metodën plazma plasmapheresis membrana.

Kundërindikimet plasmapheresis.

 1. Contraindications absolute:
  • dëme të pakthyeshme të trurit dhe organeve të tjera vitale,
  • gjakderdhje neostanovlennoe,
  • Sëmundjet e gjakut që përfshijnë një tkurrje të reduktuar.
  • Kundërindikimet Aferm:
   • rritur gjakderdhje apo rrezik të lartë e gjakderdhje (p.sh., "Stresi si fara e keqe" ulcerat ose erozioni të traktit gastrointestinal), por mund të mbajë-operacionet e plasmapheresis membrana, por pa heparin;
   • hemodinamikën paqëndrueshme, megjithatë, plasmapheresis të jetë e mundur, por kur "Cover-tyem" dopmina ose sitmpatomimetikov tjetër ose stimuluesve kardiakë;
   • hypoproteinemia, megjithatë, plasmapheresis mundshme njëkohshme turbullim hequr volumin e dhënë tion e plazmës donatorëve drogës proteinave apo zëvendësues plazma colloid-qeveritare;
   • infeksionet akute të rrugëve të frymëmarrjes apo zorrëve në gjendje kritike NE-lyayutsya jo pengesat, por plasmapheresis rutinë e përshtatshme vetëm 2-3 nede-ly pas shërimit;
   • menstruacioneve;
   • macroglobulinemia, cryoglobulinemia, sëmundja Val'denstrema, mieloma e shumëfishtë (në këto raste është më e përshtatshme për të kryer gravitetit-ndarjen tsentryfuzhnuyu gjakut (plasmapheresis diskret).