Jar masazh


Terapi Përdorimi Bankova ka kohë që njihet. Ajo është përdorur edhe në Romën e lashtë, ata kanë përdorur Galenit dhe Ibn Sinas. Kush është më i vjetër, ai ndoshta kujton si më parë me procedurë bronkit dhe pneumoni në skenë kanaçe të përdorura. 

Baza e kësaj metode është efekti vakum në receptorët e lëkurës që transmetojnë impulset nervore në fibrave nervore ynervyruyuschye gjakut dhe limfatike anijeve, duke çuar ata për të zgjeruar. Që ne jemi duke bërë, duke hequr ënjtje muskujt si osteokondroza, duke bërë të lëngshme tepërt, oxidizing yndyrë celulitit. Megjithatë, ne vëmë re efektin imunologjike (Efekti autohaemotherapy): depërtimin e enëve të gjakut në indet e imunoglobulinave të saj, qelizat që mbrojnë trupin tonë. Më parë "bruising" në moderim nuk duhet të trembet.


Ashtu si çdo procedurë, dhe masazh procedura Jar ka indikacione saj dhe contraindications:

Indikacionet hedhje kupash masazh:

1) osteokondroza, dhimbje mesi fazën pa rëndim.
2) Pneumonia, bronkit, pleurit, astma
3) periarthritis humeroscapular, lakim kurrizore
4) rehabilitimi Posttravmatycheskaya, kryesisht pas lëndimit.
5) Cellulite, trupi formësimin.

Kundërindikimet për hedhje kupash masazh:

1) Të gjitha sëmundjet në periudhën akute, duke përfshirë sëmundjet e lëkurës.
2) neoplazmes malinje, leukemia.

3) Epilepsi.
4) Në fushën e hernie kurrizore.
5) Në fushën e venat me variçe.
6) Hipertensioni 3 faza.
7) sëmundje mendore.
8) Rritja e pragut dhimbje.

Masazh Procedura Jar

Me tmerr, kam lexuar rekomandimet e masazh procedurë Jar në shtëpi. Pas një njeriu të thjeshtë në rrugë nuk e njeh strukturën e muskujve, lokacionit krovenostnyh dhe enëve limfatike. Kjo mund të bëjë një shumë të komplikimeve. Unë dua të ju jap një tip: Zgjedhja e një terapist masazh, sigurohuni që ai ishte në edukimin mjekësor dhe kaloi një specializim të masazh dhe nuk ishte një oficer inxhinier i cili u diplomua nga kurset duke shpresuar për të fituar një rubla shtesë.

Duke iu referuar klinikë apo sallon bukurie, frikë nga një specialist i cili nuk ka të vërtetë duke folur për ju, ju vë drejtë në tryezë masazh. Pra, para se të procedurës masazhator vërtetë përveç pyetjen: "dhe çfarë efekti ju presin?"Kujdes zgjidhur contraindications. Në qoftë se manipulimi është në anën e pasme, duhet të kalojnë nëpër konsultim me një neurolog ose ortoped.

Trajtimi Jar masazh përdor dy lloje të kanaçe, qelqi dhe gome. Preferencë është dhënë për të gomës, sepse ata janë më fleksibël, mund të rregullojë forcën e kësaj procedure. Në mënyrë të ngjashme, duke përjashtuar ndikimin e zjarrit, duke shmangur probleme në formën e djeg dhe kështu me radhë. Duhet të theksohet se ndikimi i kavanoza e fortë se ajo e masazh manual, dhe kështu tolerojnë atë për shkak të dhimbjes që do të vijnë. Por efekti është më e shpejtë për shkak të trajtimit më të hollësishëm të shtresat e thella të muskujve.

Në zonën masazhin aplikuar naftës në sasi shumë më të mëdha se sa masazh të thjeshtë, për një më të mirë rrëshqitje. Para se të vendosni se banka është mashtsy dorë ngrohja. Tjetra është manipulimi me lëvizjen e gjakut dhe limfatike. Nëse ju ndjeni një dhimbje të fortë, të kërkojë një specialist për të dobësuar ndikimin.

Për procedurat e përdorur vajra të ndryshme si një profesionist dhe jo profesionale. Standardi është vaj banale vazelinë. Megjithatë, unë si korrigjim të bazuar në vajra agrume, vaj osteokondroza thupër ... Kohëzgjatja e trajtimit varet nga pacienti, por një mesatare prej 15 minuta në fillim, pastaj si Addictive për 20-25 min.

Komplikime të mundshme pas Jar masazh

Siç kam thënë tashmë se ky manipulim në qoftë se nuk duhet përdorur nuk është i pafajshëm dhe i mbushur me komplikime në formë të sëmundjeve kronike, duke përfshirë dhimbje të nervit shiatik, sëmundje degjenerative disk, sëmundjet pustular, hernia kurrizore dhe ndodhjes së lëndimit dhe pasojat që rrjedhin në formën e parezë dhe paraliza (mungesë të plotë ose ndarje në gjymtyrë), thromboembolism (mpiksje gjaku dhe të çojë bllokimi i enëve të gjakut).

Shumë njerëz janë të shqetësuar për "bruising". Është më mirë për të bërë procedurën në kohën, kur ju nuk veshin rroba zbulimin. Ata shpejt dhe në mënyrë efektive të ndihmuar të përballen vaj heparynovaya ose bodyaga.

Ne duhet të kujtojmë se trajtimi i osteoarthritis në një mënyrë apo në një tjetër duket përkeqësimin moderuar pas 1 - 3 trajtime në formë të dhimbjeve të muskujve, dhe kjo është në rregull. Për të ndihmuar në raste të tilla vijnë krem ​​voltarenovaya, balsame ... procedurë Dikulya përfundon. Kjo do të marrë disa seanca.

Efekti i trajtimit të celulitit mund të shihet pas një mesatare prej tre vizitave të rregullta. Numri i përgjithshëm i procedurave në të gjitha 10 shtetet.