Best chloasma, melasma, Melasma


Shkaqet
Çfarë sëmundje mund të ngatërrohet chloasma dhe kur do të shkoni tek mjeku
Trajtimi i chloasma
Parashikim

Chloasma (ftohtë, melasma, melasma) - është njollat ​​kafe nuk janë nxitëse, të lokalizuara në cheeks, ballin, ndonjëherë edhe në qafë. Sëmundje më shumë gjasa ata me statistikat e errëta kozha.Po melasma është më shumë i zakonshëm në gratë sesa tek burrat (10% e pacientëve gjithsej).

Chloasma Dukje

Shkaqet chloasma


• pigmentim i këtij lloji ndodh për shkak të prodhim i tepërt i qelizave pigmentit melanin - melanocytes.

• Ka një predispozitë gjenetike për sëmundje.
• Ndërsa shkaku i saktë i sëmundjes rafinuar, është se chloasma ndodh nën ndikimin e hormoneve. Për këtë arsye, duket më shpesh në gratë shtatzëna, me kontraceptivët yspolzovany dhe droga të tjera hormonale.
• Rrezet e diellit gjithashtu të stimulojë prodhimin e melaninës dhe për të rritur gjasat e melasma.
• Përdorimi i disa kozmetikës apo produkte të tilla si bergamot, mund të përkeqësojnë sëmundjen.

Çfarë rrezikshme sëmundje hutuar lehtë chloasma

• adnexitises - inflamacion i cili është rezultat i infektimit. Sëmundja mund të jetë asimptomatike, ndikojnë vetëm proceset e hormoneve në trup. Prandaj, chloasma, në këtë rast, tregon praninë e një sëmundje më serioze.
• birthmarks - hyperpigmentation lindur e lëkurës. Ajo mund të shfaqet në të gjitha fushat e fytyrës dhe trupit. Nga këto pika që ju mund të shpëtoj e përdorimit acide ose peels, sepse ndërsa ata mund të degjenerojë në neoplasms malinje.

• sëmundje të mëlçisë - duke shkaktuar çrregullime metabolike në trup, të cilat mund të krijojnë depozitimin e tepruar e melaninës në shtresat sipërfaqësore të dermis.

Në disa raste, konsultimi është e nevojshme

Për të duhet të diagnostikuar chloasma, ju duhet të shkoni në një dermatolog, i cili do të mbledhë një histori të detajuar të sëmundjes suaj. Kanë një vështrim në pigmentim duke përdorur pajisje të posaçme (zakonisht llambë një dru i) përmes dermaskopii përcaktuar spote llojin dhe thellësi.

Nëse jeni duke përdorur pilula kontraceptive ose terapi hormonale dhe të shikojnë në këtë lloj të njollë - kontaktoni gjinekologun tuaj menjëherë. Mund të kenë nevojë për të zëvendësuar metodë tjetër për parandalimin.

Chloasma mund spontanisht shfaqen dhe zhduken si papritmas. Në raste të tilla, arsyeja e mundshme mund të jetë shtatzënë. Megjithatë, në qoftë se njollat ​​janë ruajtur për një kohë të gjatë dhe nuk zhduken kur përdorni krem, ju nuk mund të bëni pa u konsultuar me një profesionist.

Trajtim simptomatik chloasma

Phytotherapy

• Lemon - limon acid lëng do vidsharuvaty shtresa e lartë e shndrit pigmentim lëkurës për faqet, hundën, ballin dhe buza e sipërme. Lëng limoni të përzier me sode buke. Përdor si lëkurë. Nëse fytyra e këtij procesi përzierje sistematike, efekti duhet të jetë i dukshëm pas 3 javësh të përdorimit.

• Uthulla e Molles - zgjidhje heq njollat, e bën fytyrën të ndritshme. Uthulla e Molles holluar me ujë së bashku dhe përzierje përditshme fshij fytyrën e tij. Përdorni vetëm zgjidhje të re në shtetin e holluar nuk kursejnë!
• Aloe Vera Gel - përmban polysaccharides rrëshqitës që janë të dobishme për lëkurën, kështu që drita është pika të errëta. Xhel marra nga bimë të aplikojnë lëkurën gjatë natës ose për 15 minuta pas larjes.
• Indisë. Mix 5 lugë pluhur shafran i Indisë me 10 lugë qumësht të ngrohtë (brumë). Përzierje është vënë në fytyrë dhe t'i jepte për të thatë. Cherez10 minuta pije me ujë të ngrohtë dhe të fshijë të thatë me një peshqir. Përsëriteni procedurën për çdo ditë për njollat ​​lehta.

• Bollgur me mjaltë. Këto produkte bëjë ata të lëkurë, e cila do të ndriçohet jo vetëm njolla të errëta në fytyrë, por edhe heq qelizat e lëkurës vdekur. Bollgur dhe përzierje mjaltë, përzierje lëvizjet fshij masazh të përballen dhe të lënë për 30 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.
• Lëng i qepëve - redukton prodhimin e melaninës dhe lightens pigmentim të errët. Vetëm pres 1 qepë, pastaj shtoni 1 lugë gjelle 3%-të uthull. Fshirë të përballet me këtë përzierje e dy herë në ditë.
• Rrikë. Për të përdorur padinë si tretësirë, lëng dhe rrikë freskët. Aplikoni direkt në zonat e problemit. Aplikoni dhe të lënë të thatë për 20 minuta. Përdorni një herë në javë.

Trajtimi i cosmetologist

Disa trajtime të ndihmojë në uljen cosmetologist ose për të parandaluar shfaqjen e melasma:

• kimike lëkurë - është acid që janë otshelushyt të aftë dhe të zbardhet qelizat e lëkurës.
• Terapia ose dermabrasion - Metodat gërryes të hequr shtresa e lartë e lëkurës.
• Laser lëkurë - qitjes spote rreze lazer.
• Photorejuvenation - Njollat ​​zbardhues duke përdorur dritat e veçanta.
• Mezoterapia - injeksione vitaminë.
• Cryotherapy - ngrirjes me nitrogjen të lëngët.

Farmakoterapia

Kimikatet e përdorura për të trajtuar chloasma karakterizohet nga efikasiteti i mirë, por toksicitetit të lartë. Këto përfshijnë: acid Kojic, azaleinovaya acid, sedimentare merkuri.

Këto substanca janë pjesë e shumë krem ​​dhe ointments të tilla si Ahromin, melanoma, qumështore, perhedrolevaya, sulfurik dhe vaj hydrohynonovuyu. Ata janë të shitur në farmaci pa recetë.

Parashikim

Nga melasma është shumë e vështirë për të kuruar dhe madje edhe në qoftë se ju nuk mund të shpëtoj nga njollat, rishfaqja e tyre e një tendencë për të rifillimi të shpeshta.

Jini të kujdesshëm në verë. Me përdorimin e shpeshtë të agjentëve zbardhues lëkura bëhet më i ndjeshëm ndaj efekteve të rrezeve UF.

Në mënyrë që të shmanget chloasma ri-shfaqjes, ju keni për t'u kujdesur për lëkurën e tyre, sidomos në verë!
- Përdorni krem ​​me SPF të lartë (filtër mbrojtës të 30 deri në 60)
- Eliminimi irrituese kozmetike dhe të parfum.
- Pini shumë ujë (deri në 1.5 litra në ditë).
- Hani ushqime të pasura me fibra. Ajo heq toksinave nga trupi, redukton njollë e lëkurës dhe parandalon shfaqjen e ekzemë.