Puçrra fytyre puçrra në fytyrë dhe trup


Fytyre (fytyre, puçrra fytyre) - një sëmundje kronike inflamatore e gjëndra dhjamor që ndodh si rezultat i bllokim dhe rritjen e prodhimit sebum.

Shkaqet e puçrra fytyre


Në ngjalat edukimi konvencional të luajë një rol faktorët e mëposhtëm:

 • Ndryshimet hormonale, rrit nivelet e hormoneve seksuale mashkullore (androgens), të cilat shkaktojnë një rritje në gjëndra dhjamor dhe për të rritur sekretimin e tyre të dy burrave dhe grave;
 • acnes Propionibacterium bakteret;
 • sëmundjet e stomakut dhe zorrëve;
 • sëmundje të mëlçisë;
 • predispozicion gjenetik.

Keqësimi rënduese:

 • mbajtjes fluide. Keqësimi i akneve në periudhën premenstrual është për shkak të ënjtje e gjëndra dhjamor, si rezultat i mbajtjes fluide;
 • të ushqyerit. Ushqim Nyack, për shembull. çokollatë, sodas, arra, kafe;
 • faktorët e jashtëm si vajra të lëkurës ndotja, katranit, DDT. Dhe gjithashtu kujdesit të lëkurës të gabuar;
 • abuzimi i drogës hormoneve;

Diagnoza e fytyre

Për diagnozën inspektim vizual në vend, dhe për të identifikuar shkaqet e puçrra fytyre ndihmojë testet e mëposhtme:

 • Testi i gjakut për hormonet (testosterone të lirë, FSH, LH, estradiol, testosterone 5 (dihydrotestosterone, DHT) dhe 5-androstenediol). Testet duhet të marrë në një stomak bosh për gratë 5-7 ditë nga fillimi i ciklit menstrual, për meshkujt kjo nuk ka rëndësi, mundësisht para 10:00;
 • kimi të gjakut (veçanërisht parametra të funksionit të mëlçisë), agjërimi gratë me ultratinguj, edhe në 5-7 ditë të ciklit menstrual (për të përjashtuar vezoret polycystic);
 • Analiza mbi dysbacteriosis; me ndonjë analizë të ndryshimeve - konsultim korrigjimin shtetit (gjinekologu, gjinekologu-endokrinolog, mjek, andrologist, një gastroenterologist);
 • numërimin e plotë të gjakut (nëse inflamacion., sepse ajo do të rrisë progresin e puçrra fytyre) në analizë prania hnoynikov- të florës patogjene dhe ndjeshmërisë ndaj antibiotikëve

Trajtimi i akneve

 1. Së pari kalojnë provimin e nevojshme, nëse ka ndonjë ndryshim - konsultimi korrigjimin kusht.
 2. Në asnjë rast nuk e shtyp, nuk heq fytyre, duke ju përkeqësojnë sëmundjen.
 3. Përdorin mjete aktuale që redukuar inflamimin, pastroni poret ketë efekt seborehulyruyuschym (dmth ndikojnë në cilësinë dhe sasinë e sebum), pengojnë riprodhimin e mikroorganizmave, të eliminuar lëkurë, moisturize e lëkurës (p.sh. krem ​​Sebium AKN, Differin, Baziron AU xhel rehetsin, Skinoren , Zinerit, vaj retynoevaya dalatsin T futsidin, hlorhiksedin, metrohil.kuriozin dhe shumë të tjerë). Në të mesme dhe të rënda - tableta antibiotikëve. Në përdorim isotretinoin rënda.
 4. Gjithashtu të marrë makro shtesë dhe micronutrients, zink (p.sh. Tsynkteral etj), selen, magnez, kalcium, fosfor, kalium, krom, vitamina C dhe E, Grupi B.

Është e lehtë për të hequr qafe puçrra fytyre?

Metoda e mjekësisë ofrojnë siguri mund. Dhe shumë efektive. Por zgjidhje të thjeshtë të problemeve të ndërlikuara të jetës janë shumë më pak të zakonshme se në libra dhe filma.

Trajtimi i metodave puçrra fytyre moderne lejon për një rezultat të ndritshme dhe të qëndrueshme, megjithatë, një trajtim i tillë duhet të kryhet tërësisht dhe në mënyrë individuale.

Metabolizmi në lëkurën e njeriut janë të lidhura ngushtë me çdo gjë që ndodh në trupin e tij. Prandaj, lezione puçrra fytyre nuk mund të konsiderohet më vete si thjesht sëmundje e lëkurës.

Getting shpëtoj i pimples dhe blackheads shumë e perceptojnë si një proces i thjeshtë me melhem lëkurës ose locion projektuar për të lehtësuar fatkeqësitë shpejt dhe inexpensively. Kur një trajtim të thjeshtë fytyre nuk e ndihmon zgjidhjen që tretmane efektive ekzistojnë.

Parimi bazë mbi të cilin trajtim është i bazuar lëkurë të prirur për puçrra fytyre - rregullimi i metabolizmit yndyrë në lëkurë kundër sfondit të terapisë antimicrobial. Në varësi të intensitetit me të cilin manifestohet fytyre, trajtim mund të bëhet në rrugë të ndryshme.

Në forma të butë e puçrra fytyre trajtim mund të reduktohet në përdorimin e ndikimit lokal, por jo më pak se dy barnave me veprime të ndryshme. Nëse një person ka qenë e vështirë, rezistente ndaj trajtimit aktuale, atipike ose që çon në dhëmbëza puçrra fytyre, zgjidhja e problemeve të tilla duhet patjetër të përfshijnë, si një përdorim sistematik të drogave të veçanta, dhe masat korrektuese nonspecific gjithsej të metabolizmit në trup.

Trajtimi i lezioneve puçrra fytyre me pak ose butë simptoma, zakonisht fillon me procedurat kozmetike (pastrimin e thellë të lëkurës, lëkurë) dhe aplikimin lokal të drogës antibacterial.

Të terapisë me antibiotikë, në këtë rast është Zinerit përsosur - një përzierje e zinkut dhe antibiotik atsitata eritromitsina.Vo pari, për shkak se rezistenca e saj antimicrobial në komponentin e baktereve, e cila është shkaktuar nga prania e puçrra fytyre zhvillohet ngadalë. Së dyti, ky antibiotik nuk shkakton acarim, e cila është e rëndësishme për lëkurë, e cila pimples dhe blackheads trajtimi i të cilëve është aq efektive. Së treti, produkti përmban zink, ndihmon për të hequr dhjamin e tepërt nga lëkura si dhe nga gjëndra dhjamor.

Trajtimi i akneve dhe fytyre me të butë dhe të moderuar formë tregon droga që të rivendosur metabolizmin yndyrë zakonisht fillon në shtatë - ditën e 12-të kursit. Efikasiteti provuar klinike vërejtur në përgatitjet që përmbajnë retinoids gjeneratës së fundit (izoretionin, adapalin) dhe acid Azelaic. Ky trajtim puçrra fytyre mund të kryhet, për shembull, retinoids dhe acid Azelaic përdorur për terapi të mëtejshëm të mirëmbajtjes.

Trajtimi i problemit të lëkurës duke përdorur glycolic zhvishem - dhe terapi efektive mirëmbajtjes mënyrë. Përdorin këtë metodë me frekuencën e rekomanduar e një herë në muaj.

Në prani të një personi të formave të rënda, të cilat nganjëherë ndodh një sëmundje të tilla si puçrra fytyre puçrra fytyre trajtim është një skemë rreptësisht individ që ndryshon nga përshkruar më parë. Një plan i veçantë që duhet të trajtohen në këtë rast, duhet të përcaktojë ekspertin. Gjëja kryesore është që pacienti duhet të dini - është se pavarësisht nga forma dhe karakterin e akneve, trajtimi duhet të jetë sistematike - antibiotikët, stomakut agjentët pastrimi, etj etj

Kategorikisht kundërindikuar përdorimin e ndonjë procedurat kozmetike deri inflamacion tërhequr.

Well, natyrisht, çdo gjë - të lehta ose të rënda - puçrra fytyre, procesi i saj trajtimi duhet të përfshijë përdorimin e përgatitjeve multivitamin dhe dietë e duhur. Për periudhën e trajtimit, dhe duhet pasur kujdes që lëkura është e ekspozuar ndaj më pak të dëmshme, agresive. Është e nevojshme që të përpiqen për të mbrojtur të saj sa më shumë që të jetë e mundur në faktorë të tillë si rrezatimi ultravjollcë, fërkime dhe tharje të tepërt.

Në përfundim, ne vërejmë se një qasje serioze dhe kompetente për trajtimin e akneve domosdoshmërisht japin rezultate pozitive dhe të kthehet kujdesit të lëkurës dhe vështrim të ri.

Lexo më shumë në lidhje me trajtimin e akneve ose puçrra fytyre