Thatë të lëkurës


Lëkurë të thatë (overdried, rastreskavshayasya, e thatë, orohovevshaya pak lagështi, lëkura e thatë, i rrudhosur, rrudhosur) - një lloj i veçantë i lëkurës, e cila karakterizohet nga lagështimit pamjaftueshme, mungesa e vajrave yndyrore natyrore). Shenjat e sëmundjes janë ndjesi të pakëndshme të thatësi, dhimbje, skuqje, lëkurë, kruajtje. Megjithatë, simptomat nuk janë aq të rëndësishme sa ndikimin që lëkura e thatë ka në shëndetin e njeriut.

Lëkura mbron trupin nga infeksioni dhe dëmit kur ajo rrit rrezikun e depërtimit nëpër lëkurë të baktereve të rrezikshme. Lëkura kruhet mund të ndërhyjë me pjesën tjetër të duhur, dy ditë e natë. Kjo redukton efikasitetin dhe rezistencë (rezistenca) për të stresit.


Shkaqet e lëkurë të thatë

Shtresa mbrojtëse sipërfaqësore është një sistem kompleks që përshtatet për nevojat e lëkurës në ujë ruan ekuilibrin lagështi. Lëkurës lagështi varet nga faktorët e brendshëm (endogjene) dhe të jashtme (ekzogjene).

Brenda:

1. Mungesa pengesë lipidet e lëkurës.
Midis qelizat në corneum shtrese janë lipide epidermik. Ato janë thelbësore për lëkurë të shëndetshme, duke formuar një barrierë mbrojtëse dhe ajo mban ujë. Në mungesë të lëkurës yndyrë mund të bëhet e thatë dhe të ashpër, duke shkelur integritetin e saj.

2. Mungesa e faktorit natyror hidratues.
Hidratues komponentët faktor përfshijnë ure, acid laktik, kripë dhe sheqer. Ato ndihmojnë të mbajë lagështi në pjesën e sipërme të epidermë dhe shtrese corneum të.

3. nxjerrës funksionimi pahijshme (sekretore) Funksioni i lëkurës.
Funksionimi i shkelur e duhur të një rrjeti të kanaleve mikroskopike, e cila lagështi transportit në shtresa të ndryshme të veshje e guaskës.

Exterior:

1. larje të shpeshta.
2. Veshja e rrobave të përafërt.
3. Kujdesi i gabuar.
4. Efektet anësore të barnave.

5. Sëmundjet kronike.
6. mangësi vitamina (A, C, E, PP, B)

Simptomë e lëkurë të thatë shpesh ndodh në një grup të caktuar të njerëzve:

 • Njerëzit e moshuar janë në rrezik në rritje të sëmundjeve që lidhen me lëkurë të thatë për shkak të moshës lidhur me ndryshimet në trup.
 • Foshnjat dhe fëmijët shpesh kanë lëkurë të thatë, si lëkura papjekur gjeneron më pak vaj dhe ka një corneum shtrese të hollë.
 • Pacientët me kancer pëson radioterapi (trajtimi i tumoreve duke përdorur radioktivnost rrezatimit).
 • Njerëzit e angazhuar në profesione të caktuara që lidhen me ventilim të fortë dhe lagështia e ulët, temperatura të ulëta, kontakt të gjatë me ujë, sapun, detergjente, tretës, fromfor larje të shpeshta dhe përpunimin e disinfectants dorës.

Sëmundjet në të cilat nuk mund të jetë një shenjë e lëkurë të thatë

Lëkura e thatë mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të ndryshme:

 • Hypothyroidism - Mungesa e hormoneve tiroide. Një ankesë e zakonshme e pacientëve me këtë sëmundje keni lëkurë të thatë, sidomos në bërryla.
 • Mëlçia e Sëmundjevekryesisht inflamator. Një nga simptomat mund të jetë thatësi dhe i hedh lëng i lëkurës.
 • Sarkoidosis - Sëmundje sistemike prek indet e mushkërive dhe të organeve të tjera të karakterizuara nga reagimet inflamatore në lëkurë.
 • Sindromi i mungesës së imunitetit sindromi (SIDA) - Shkeljet e sistemit imunitar njeriut, si pasojë e shkaterrimin e qelizave me virus. Kjo dëmton shtresa mbrojtëse e lëkurës duket e thatë.
 • Ekzemë - Dermatosis inflamator karakterizohet nga skuqje dhe kruarje të lëkurës.
 • Ichthyosis - Sëmundje e trashëguar e lëkurës në të cilën orohovevayut shtresat e sipërme të lëkurës.
 • Psoriasis - Kronike sëmundje infektive e cila rrjedh sipas llojit të dermatosis. Lëkura është e mbuluar me njolla të kuqe, dhe ata vazhdojnë, kanë filluar të zhvishem off.
 • Kontakt dermatit - Reagim inflamator të lëkurës që ndodh në kontakt me një alergjen (detergjenteve, disinfektante).

Thatësi e lëkurës si një efekt anësor i barnave të caktuara:

- Uljen e kolesterolit.
- Retinoids (trajtim fytyre), ata gjithashtu mund të shkaktojë lëkurë të thatë.
- Diuretikë (droga diuretik)

Kur të shihni një mjek

Ndihma mjekësore është e nevojshme në rastet kur lëkura është e dhimbshme, e mbuluar me crusts zhvilluar pustules (flluska të vogla me qelb). Infeksioni thatë lëkurës është një ndërlikim i rrallë dhe kërkon trajtim të menjëhershëm te mjeku dermatolog (kozhvenerolohu, beautician).

Sëmundja është diagnostikuar zakonisht i bazuar në shenjat dhe simptomat e identifikuara në dermatolog sondazh. Është e rëndësishme për të dalluar një shenjë të simptomeve të thatë lëkurën e një sëmundjeje më të rëndë. Sondazhe të përfshijë testin alergjik të lëkurës, duke marrë një mostër të indeve për analizë, gjakut dhe urinës testet standarde, teste të specializuara për të përcaktuar funksion tiroide.

Rastet e rënda të sëmundjeve të lëkurës lidhen me thatësi, kërkojnë vizita të rregullta te mjeku dhe monitorimin e rreptë të trajtimit, e vetmja mënyrë që ju mund të shmangur komplikime të tjera të sëmundjes.

Skin Trajtimi kimik

Kozmetikë.

Hydrating kozmetikë për lëkurë të thatë përmban, shpesh pas kombinimit të përbërësve: vazelinë, dhe dyll parafine (beeswax) dhe vajra (lanolinë, silikoni, perime dhe yndyrna shtazore), exfoliating komponety (alfa-hydroxy acid, acid laktik, acid salicilik, dhe ure) .Efektyvnist dhe cilësi moisturizer varet nga përbërja e tij dhe është i bazuar në raportin e ujit dhe yndyrë. Vaj krem ​​krijon një barrierë që nënshkruan dhe mbron kundër humbjen e lagështi natyrore blloqeve avullimi tela.Mozhno përdoret për qëllime kozmetike ointments, krem, kremra.

 • Ointments, kanë tendencë që të ketë një të rëndë, cilësi vaj dhe mund të lërë shenjat me yndyrë në lëkurë. Ata janë të mira përdoren në dimër ose për ato zona të trupit ku lëkura është më e thatë (bërryla, këmbë, gjunjët).
 • Krem përmbajnë të njëjtën sasi të vajit dhe ujit. Ata janë të shpërndarë në mënyrë të barabartë dhe zakonisht lënë asnjë gjurmë. Mund të përdoret për të trupit të përgjithshëm hidratues dhe fytyrë në çdo kohë të vitit.
 • Krema kanë një përmbajtje të lartë të ujit. Struktura e tyre është shumë e lehtë, kështu që efekti afatshkurtër hidratues.

Ilaç bimor për përdorim të jashtëm për lëkurë të thatë

 • Vaj jojoba: Shpejt absorbohet në lëkurë përmes molekulave të vogla janë shumë të ngjashme në strukturë kimike të natyrshme aftësinë yndyrë kozhi.Obladaet për të rivendosur pengesë lipidet e lëkurës, një shtresë efekt. Veprimi i saj është veçanërisht e dobishme në rastin e acarim, plasaritje të lëkurës, djegien nga dielli.
 • Ohirochnyka vajShumë acide yndyrore (omega, linolenic). Ata janë të ngjashme me çdo Salut, acarim hequr mirë, të përmirësuar vetitë mbrojtëse të lëkurës.
 • Wort Oil Shën Gjonit: Get infuzion e lule të freskëta në vajra bimore (vaj ulliri ose luledielli) rrezet e diellit. Flavonoids dispozitë, të cilat kanë pronat antioxidant dhe qetësues.
 • Althaea officinalis: Rrënja është përdorur në mjekësi bimor. E pra moisturizes, ajo është shtuar në krem ​​për lëkurë të thatë dhe i krisur.
 • Aloe VeraZbatohet xhel nga gjethet, e cila është gjëra zhelatynoobraznoe. Formon një film mbrojtëse kur zbatohet në indet e lëkurës. Produkti është e pasur me polysaccharides, të cilat janë të përfshira në rigjenerimin dhe restaurimin e integritetit dhe funksionimin e lëkurës.
 • Vaj liri: Të pasura në ushqyesve, përmban omega-6 acid yndyror, ka veti hidratues, zbut dhe ushqen lëkurën.
 • Vaj kokosit: Ushqyer dhe moisturize lëkurës.

Maskë bimor për lëkurë të thatë

Kur maska ​​zgjedhjen duhet të sigurojnë që se ai përmban substanca që depërtojnë thellë në lëkurë, lëkurë si e thatë nuk është e mjaftueshme lagështi sipërfaqe (krem, ointments, vajra). Shembuj maska ​​shtëpi projektuar për lëkurë të thatë:

Face me luleshtrydhe dhe raspberries. Muzik tre luleshtrydhe të mëdha dhe disa Malin, shtoni 1 lugë çaji krem ​​të freskët dhe të aplikoni në fytyrë dhe qafë dhe del me të larë pas 15 minutash.

Maskë me avokado. Gjysma e shtrydhje frutash me një pirun, përzihen me vezë e verdhë veze dhe disa pika lëng limoni. Apliko për t'u përballur dhe qafës dhe të mbajë për 20 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Avokado me përmbajtje të lartë të acideve yndyrore esenciale ka një efekt mbrojtës në lëkurë.

Maskë rrushit. Dhjetë rrush pure me një pirun. Juicy tul mbulojnë fytyrën dhe qafën. Pas 15 minutash hiqni maskën dhe të fshijë tonik lëkurës.

Maskë Dardhë. Pres mishin e një dardhë, shtoni lugë atje mjaltë dhe 1 lugë gjelle qumësht. Për lëkurë shumë të thatë, shtoni një tjetër 2 lugë përzierje të naftës dhe vezë e verdhë veze ulliri. Pas 20 minutash pije me ujë të ngrohtë.

Face me kivi. 1 lugë gjelle lëng kivi dhe përzierje me 1 lugë gjelle djathë të freskët. Aplikoni në fytyrë dhe pije me ujë të ngrohtë pas 20 minutave.

Face me mandarina apo portokall. Mix 1 lugë gjelle lëng mandarinë me 1 papërpunuara vezë e verdhë veze. Apliko për fytyrën dhe qafën për 20 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë.

Maskë patates. Para-gatuar patate pure me një pirun dhe përzierje me vaj ulliri. Aplikoni mbi lëkurë dhe pije pas 20 minutash me ujë të ngrohtë.

Maskë e marule. Imët pres marule dhe përzierje me vaj embrion gruri, shtoni 0,5 lugë çaji pluhur baby. Apliko për ballë për 20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Karrota të përballet me mburojë. Shtrydhur fllad lëng karrote shtoni një vezë e verdhë veze dhe disa pika vaj ulliri. Aplikoni në fytyrë dhe del me të larë pas 20 minutash.

Maska e bollgur. Merrni 1 lugë gjelle terren bollgur, kamomil dhe i urtë, shtoni 1 lugë çaji mjaltë dhe disa pika vaj ulliri, përzierje rezulton në masë të ujë të vluar në një paste trashë. Apliko për fytyrën dhe qafën për 20 minuta. Pas heqjes maskë, pije lëkurës me ujë të ftohtë.

Djathë maskë. 2 teaspoons e krem ​​djathi përzier me 3 teaspoons e krem, shtoni 1 lugë çaji lëng limoni. Aplikoni në fytyrë për 10 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë.

Vitaminat janë të domosdoshme lëkurë të thatë.

Për rigjenerimin dhe hydration lëkurës parakusht është futje e përditshme (nga ushqimi ose si shtesë) në trupin e substancave:

- vitamina A,
- vitamina B, C, E dhe D,
- minerale (zink, hekur, bakër dhe selen)
- amino acidet esenciale.

Parandalimi i lëkurë të thatë

Për të shmangur simptomat e pakëndshme të lëkurë të thatë, ju duhet të fillojë me kujdes të mirë të saj. Këtu janë disa rregulla të thjeshta:

- duhet rregullisht të aplikojnë moisturizer
- më të mirë për të vënë një krem ​​për lëkurë të lagur,
- cilësi e rëndësishme e përdorur kozmetike, aromat dhe mundësisht pa alkool
- krem duhet të jetë i trashë dhe zhirnovato (konsistencën e salcë kosi)
- janë më pak kohë në dush ose në banjë,

- myytesya ujë jo të nxehtë, dhe të ngrohtë,
- moisturize e ajrit në dhomë (duke përdorur humidifiers ose në mënyrë të pavarur, duke i dhënë një tas me ujë pranë baterisë apo kondicioner)
- Përdorni një sapun të butë të lëngshme (pH neutral)
- fshij me një peshqir pa fërkim të lëkurës.
- Hani e drejtë. Ushqimi duhet të jetë i pasur me vitamina, proteina dhe yndyrna.
- Pini ujë të mjaftueshëm (deri në 6 gota në ditë), veçanërisht në periudhën më të nxehta të vitit dhe gjatë tendosje intensive fizike.