Sqetull shumë djersitje, këmbët, duart


Çdo ditë, personi mesatar identifikon 700-900 ml djerse. Gjatë tendosje fizike ose duke marrë një vakt të nxehtë mund të rrisë tajitje e djerse. Procesi përshpejton stresin djersitje, ankthi dhe enët djegëse.

Djersitje është një proces i natyrshëm fiziologjik përfshirë në thermoregulation (mbajtjen e një temperaturë konstante të trupit 36,6 ° C) e trupit. Djersitje pastron trupin e metabolitëve (radikalet e lira) dhe substancave të tjera të tepërta në trup (të natriumit, kaliumit, klorur kalciumi dhe ure, aminoacidet, vitaminat, droga) - është përgjigja në pyetjen se pse njerëzit djerse. Përveç kësaj, djersën luan një rol të rëndësishëm në formimin e trupit të veçantë aroma (feromonet) është e nevojshme për të përfunduar intimitet seksual.


Shkarkimi nga gjëndra djerse në përbërje të ngjashme me urinë. Sweat është i përbërë nga 98-99% ujë dhe ure, acidi i urinës, amoniak, klor, kalium, magnez, kalcium dhe hekur. Përbërja e djerse individi për çdo person, në varësi të faktorëve të hormoneve dhe të jetës.

Ka dy lloje të gjëndra djerse:

Ekrinnye - të vogla, të shpërndara rreth perimetrit të lëkurës. Sekreti i tyre është i pangjyrë dhe pa erë. Ata janë të përfshirë vetëm në thermoregulation trupit.

Apocrine (Parfum) - janë të madhësive të ndryshme. Depresioneve lokalizuara vpodmyshechnyh në zonën gjenitale. Ata hyperfunction llogari procesin e pubertetit. Sekreti i gjëndrave është një lëng i trashë me një erë karakteristike.

Procesi quhet hyperhidrosis potoodelenie tepruar. Kjo sëmundje prek rreth 1% të planetit. Ka shumë lloje të hyperhidrosis në varësi të procesit të lokalizimit: underarm hyperhidrosis (sqetull djerse shumë), këmbë (këmbët djerse shumë), më pak duar, fytyrë, mbrapa, ijë.

Arsyet për djersitje të tepërt

Pse djerse sqetull, këmbët dhe pëllëmbët? Arsyet për këtë masë. Së pari, këto zona të trupit një numër i madh i gjëndra djerse, dhe së dyti, të provokojnë faktorë djersitje në vijim:

1. Emocionet dhe stresi. Nga djersitje hormonet e stresit takohen (adrenalin dhe kortizolit).
2. Konsumi i pjatave ushqim erëza.
3. Ndryshimet hormonale (menopauzë, pubertetit).
4. Trashëgim.
5. mjedis të lartë temperaturë.
6. Rritja e lagështia.
7. Ushtrimi.
8. intoksikim kronike dhe akute.
9. akute dhe kronike sëmundje.
10. çrregullime metabolike.

Sëmundjet në të cilat shumë djersë

Simptomat e para të djersitje të tepruar zakonisht shfaqet në adoleshencë dhe pik gjëndra djerse hyperactive bie nga mosha 20-30 vjet. Vetëm era e gjëndra djerse varet nga aktiviteti bakterial në sipërfaqe të lëkurës.

Tepruar djersitje zona të veçanta të trupit, shpesh të shoqëruara me reagimin emocional ndaj stresit. Kjo është zakonisht djersitje duart, sqetull ose më pak pjesë të tjera të trupit (këmbët, prapa).

Ndonjëherë djersitje është një shenjë e ndonjë çrregullimeve në trup apo dëshmi të sëmundjes të rëndë. Shpesh në këto çrregullime shumë djersitje tërë trupin. Sëmundje të tilla përfshijnë:

• hormonal, çrregullime endokrine (hyperthyroidism, diabeti);
• Rritja funksionin e pankreasit;
• sëmundje neurologjike (nevropati);

• viral dhe infeksionet bakteriale (SIDA, tuberkulozi, etj);
• Disa tumore (tumor veshkave, sëmundje Hodgkin);
• Alkooli helmimit;
• Sëmundjet e veshkave;
• dobët dietë e lartë në kripë;
• Obeziteti dhe të tjerët.

Trajtimi i djersitje

Nëse ju djerse shumë, duhet të jetë për qëllim kryesisht në eliminimin e shkaqeve që e ka shkaktuar rritjen e djersitje. Ajo duhet të shqyrtohet me kujdes nga një mjek, TB, neurolog, endokrinolog dhe zbulimin e trajtimit fillimit sëmundje.

Thelbi i trajtimit simptomatike është bllokuar aktivitetin e gjëndra djerse për të reduktuar sekrecionet djersë.

Nëse djersitje të tepruar të shkaktuar nga karakteristikat e organizmit, përshkruajnë jetëdhënës do të thotë (multivitamina, kalcium, fosfor, hekur, etj) të kufizojë futje fluide.

Nëse në situata të vështira sqetull shumë djerse apo pëllëmbët, ndihmë qetësuesve (droga Leonurus, sanëz) brenda.

Në çdo rast, kërkohet respektimin rigoroz të higjienës personale, kujdes i kujdesshëm i lëkurës (pjesë shpeshta larje të djersitje të trupit, banjot e përgjithshme të ngrohtë, liri të rregullt).

Me kohë të ndihmuar qetësohem lëkurën 1­2% alkool salicilik, alkool kamfor, 5% solucion ujor i alum, 2-5% solucion alkoolik të sulfat zinku.

Nëse këmbët ose sqetull djerse, lëkura në këto zona prypudryvayut tharë pluhur dhe dezinfektues.

Këpucë dhe veshje duhet të jetë e mirë për të kaluar ajrit, është e papranueshme veshur ngushtë-montim veshje sintetike.

Shpesh pacientët ankohen për rritjen e djersitje në verë gjatë ngrohjes 30-40 gradë, djersitje rritur të besoj se kjo nuk është e nevojshme, në mënyrë që trupi përpiqet për të shmangur mbinxehje dhe djersë - reaktsiya.Poteyut normale zakonisht underarms, shuplakat e duarve dhe këmbët, të paktën - gjoks dhe mbrapa . Nëse siklet është i pranishëm, në raste të tilla antiperspirants ndihmë dhe disa mjetet juridike popullore, të tilla si një banjë me lisi leh zierje (nëse i tërë trupi është i djersitje rëndë ose sqetull), banja këmbë me leh lisi ose amonit (kur këmbët djerse shumë). Shitjet janë insoles veçanta që përdoren për këmbët djersitje. Për fat të keq, do të thotë vetëm të ndihmojë me pak djersitje e njerëzve.

Trajtim më efektive për hyperhidrosis - futja e toksina botulinum (Botox njëjtë e përdorur në kozmetikë për të parandaluar shfaqjen apo fiksimin rrudhat janë shfaqur) në vendet me rritje djersitje. Droga duket për të reduktuar sekrecionet e gjëndrave të djersës.

Në underarm të rënda djersitje në raste ekstreme, një trajtim kirurgjik.

Më shumë në kozmetike, drogës dhe kirurgji për të trajtuar djersitje e tepruar në nenin "Djersitje"

Kur të kërkoni këshilla mjekësore nëse shumë djersë

Nëse, pavarësisht higjienës personale dhe përdorimin e kozmetikës dhe mjetet juridike popullore djersitje me një erë karakteristike zhduket - ju nuk mund ta bëjë pa ndihmën e një profesionist. Ju gjithashtu mund të bisedoni me një dermatolog, mjek, kirurg, apo edhe një neurolog në rastet e mëposhtme:

• humbje të konsiderueshme peshe për shkak të djersitje e tepruar.
• Djersitje shoqërohet me ethe, çrregullime kardiovaskulare, lodhje.
• Lëkura bëhet afishohet kuqe, i krisur, itchy ose lënduar.
• djersitje shfaqet papritmas, për asnjë arsye të dukshme.
• Djersitja e tepërt është një problem psikologjik. Djersitje është diçka e pakëndshme dhe e papastër për njerëzit dhe mund të shkaktojnë parehati të rënda psikologjike. Pacientët fillojnë të shmangur komunikimin dhe kjo çon në disa çrregullime emocionale, dhe më tej për të ankthi dhe depresioni.

Diagnoza "hyperhidrosis" ekspozuar në bazë të historinë dhe sëmundje klinike. Testet laboratorike (të gjakut dhe të urinës) janë të nevojshme në rastet kur është e nevojshme për të përjashtuar çrregullime sistemike, duke çuar në stimulimin e gjëndra djerse.