Rrudhat


Rrudhat, brazdat, butësi, sagging, rrudhat, venitje, reduktuar TURGOR lëkurës - është, për pjesën më të madhe, shenjat e plakjes.

Mosha e vjetër - një proces fiziologjik, shenjat e para të dukshme të cilat janë të rrudhave. Ata formuan humbjen e kolagjenit në shtresat e thella të dermis. Kolagjenit është i brendshëm "skeleti" i lëkurës, ndërsa mungesa e tij për atë si ajo bie, formimin e rrudhave.

Varësisht nga rreziqet Ka disa lloje të rrudhave:
• Radial (nga UV).


• imitator.
• Age (endogjen)
• Të tjera lidhur me shtete të ndryshme të trupit (lodhje, shëndetit të sëmurë, ndotja e ajrit, sëmundjet e lëkurës, dehidratim).

Formimi i rrudhave fillon me çarje të vogla, dhe përfundimisht ata të rriten dhe të bëhen më të dukshme. Rrudhat e para shfaqet rreth moshës 30 vjeç (ndonjëherë më parë), shpesh rrudhat rreth syve ("rrudha në anët e syve") Në ballin, në mes të vetullave dhe rreth gojës (sidomos në duhanpirësit).

Rreth moshës rreth 40 vjet, duke e thelluar rrudhat, folds nasolabial duket, e quajtur linja e rënies pikëllim qoshet e gojës. Pas 50 vjet si rezultat i ndryshimeve hormonale, lëkura fillon të moshës shumë më të shpejtë, është më pak i dendur dhe i ngadaltë. Rezultati - më shumë rrudhat.

Shkaqet e rrudhave

Dhjata wrinkling nga ndikimet e jashtme të mjedisit dhe proceseve të brendshme fiziologjike në trup.

Faktorët e jashtëm që përshpejtojnë shfaqjen e rrudhave:
1. rrezatimi ultravjollcë (photoaging ndihmon)

2. ajrit të thatë (që punojnë në kompjuter, kondicioner).
3. smogut dhe ndotjes.
4. kujdesit të dobët të lëkurës.
5. Qëndrimi pahijshme gjatë gjumit - përshpejton sagging lëkurës në fytyrë dhe qafë.
6. Pirja e duhanit, konsumimi i tepërt i alkoolit, jeta e dëshpëruar duhet të pasqyrohen në gjurmët e rrudhave në lëkurë.

Faktorë të brendshëm:
7. hypovitaminosis A, B, C, E dhe mungesa e micronutrients.
8. Shkeljet hormonal (mangësi estrogjenit në gratë).
9. Mungesa e acidit Hyaluronic dhe kolagjenit.

Rrudhat Çfarë sëmundje mund të lidhen

Plakjes dhe pamja në fytyrë rrudhat karakteristike të fytyrës është një proces normal fiziologjik. Por rrudhat formë çuditërisht në vende të pazakonta janë shenja të sëmundjes dhe jo mosha.

Llojet e rrudhave patologjike që mund të ngatërrohet me normë:
- Rrudhat horizontale mbi ballin, folds mizhbrovni - një pasojë e dhimbje koke të shpeshta migrenë ose hipoksi trurit.
- Folds rënda nasolabial, rrudhat vertikale në qoshet e gojës tregojnë probleme gastrointestinale dhe çrregullime metabolike.

- Rrudhat vertikale e mësipërme të bazës së hundës, rrudhat e thella në mes korrik dhe hundë tregojnë një sistemin kardiovaskular.
- Sagging lëkurës nën sy dhe në cheeks, mjekër fryrë, rrudhat tërthor në zonën mjekër - Sëmundjet e sistemit urinar-gjenitale.

Në disa raste është e nevojshme të konsultoheni me një specialist

Ka disa sëmundje të cilat nuk janë të lidhura me procesin e plakjes natyrore:

- Sëmundje Hadchinsona apo plakje e parakohshme Guilford - një çrregullim i rrallë gjenetik që përshpejton procesin e plakjes në një duzinë disa herë.

- Mellitus diabet - për shkak të akumulimit në produktet qelizat oxidized, moshës lidhur me ndryshimet ndodhin më herët.
- Çrregullime hormonale - si pasojë, mungesa e hormoneve femërore dhe mashkullore seksi përshpejtuar formimin e rrudhave.

Trajtimi i këtyre sëmundjeve duhet të angazhohen mjekë të kualifikuar (mjekë, Gerontologists, kozhvenerolohi, Endocrinologists, gjinekologët) sesa beauticians. Në rast të shkeljeve të tilla të rënda për të shpëtuar jetën dhe shëndetin, kanë nevojë për trajtim specialist në kohë!

Trajtimi simptomatik i rrudhave

Farmakoterapia

Pilula për rrudhat janë vitamina dhe shtojcave që janë në dispozicion në farmaci në formën e kapsulave ose tableta, në varësi të prodhuesit. Ato shpesh përmbajnë kolagjenit dhe koenzimaQ10 ose një dozë të madhe të antioksidantë të tilla si astaxanthin (gjetur në disa lloje të peshkut dhe butak), lycopene (gjetur në domate) dhe resveratrol (rrjedh nga ekstrakt rrushit).

Kozmetikë

Krem, tonics, serums dhe gels rrudhë është një eliksir moderne e të rinjve. Ata janë në gjendje të qetë nga rrudhat, përmirësojnë tonin e lëkurës dhe elasticitet. Por ata nuk e bëjnë dhe nuk mund të ketë asnjë recetë sekrete! Moderne kozmetike anti-rrudhë është një kombinim i përbërësve të gjatë të njohura aktive. Mos blej një derr në thes! Kontrolloni tuaja kozmetike anti-plakje për përmbajtjen e substancave:

1. Retinol - është një formë më aktive të vitaminës A. Retinol ka aftësinë për të stimuluar lëkurë për të krijuar një veshje e guaskës të forta duke rritur biosintezën e kolagjenit dhe fibrave elastin. Kështu, ajo rikthen dëme, rrit qëndrueshmëri të lëkurës dhe elasticitet, zvogëlon rrudhat. Retinol është gjithashtu një antioxidant fuqishme që pengon efektet e dëmshme të radikaleve të lira.
2. Coenzyme Q10 - është një kompleks biokimik që është i pranishëm në çdo qelizë dhe është përgjegjës për metabolizmin e saj, është gjithashtu një nga më të fuqishëm antioksidantë dhe parandalon plakjen e parakohshme të lëkurës. Coenzyme Q10 kombinuar me Vitamina E pastron dermis nga radikalet e lira të cilat janë formuar në atë nën ndikimin e diellit.

3. Acid Hyaluronic - polysaccharide, e cila është pjesë e lëkurës dhe është përgjegjëse për hidratimit saj (hidratues). Ai ka një aftësi unike për të burgosur ujë. Acid Hyaluronic Molekula si një magnet mban rreth 250 molekulave të ujit. Me moshën, sasia e acidit në indet ul dhe lëkura humbet pamjen e saj rinore për shkak të humbjes së lagështisë.
4. Vitamina C - përmirëson lëkurës, pengon procesin e plakjes, është një antioksidant i fuqishëm, mbron kundër efekteve të dëmshme të radikaleve të lira. Për më tepër, përshpejton rigjenerimin e epidermë, përmirëson tonin e lëkurës, forcon enët e gjakut, duke reduktuar ndjeshmërinë e tyre për plasaritje. Përdorimi i rregullt i kozmetikës me vitaminë C në përqendrime relativisht të larta (të paktën 5%) i jep një efekt të shkëlqyer rinovimin.

5. Peptides - forcimin e lëkurës, të reduktuar rrudhat. Hexapeptide, dhe tetrapeptide arginine - substanca sintetike me struktura të ndryshme melkomolekulyarnyh që lehtë mund të depërtojnë në shtresat e thella të epidermë. Ata veprojnë si liderët për të përshpejtuar transportin e ushqyesve të qelizave të lëkurës.
6. Qelizat burimore - A nuk është një pjekur qelizat (embrionale). Ata mund të stimulojnë përtëritjen e lëkurës, kanë aftësinë për të kthehet në çdo lloj të qelizave dhe të ketë mundësi të pakufizuara. Nëpërmjet veprimeve të tyre somovosstanavlivaetsya lëkurës dhe rrudhat bëhen më të vogla.

7. Telomeres - Pjesë e strukturës së kromozomeve dhe të përcaktojë numrin e ndarjes qelizore. Aftësia për të vonojë plakjen e lëkurës.
8. Akvaporinov - Proteina, hidratues lëkurën nga brenda. Ajo formon një kanal të veçantë në membranën qelizore që lejojnë molekulat e ujit për të kaluar atje.
9. Filtra UF - Përfaqësojnë grimcat e oksidit të zinkut ose titan. Ata ofrojnë lëkurën e diçka lloj të filmit mbrojtëse. Ajo reflekton rrezet e diellit dhe e mbron lëkurën nga rrezatimi ultravjollcë të dëmshme.

Çdo aditivëve të tjera - është zakonisht ose mbushesit apo marifet publicitet.

Trajtimet sallon e rrudhave

Injection kontur plastike (Acid Hyaluronic) - kjo procedurë është përdorur për gjenerimin e të përhershëm helevydni ri të mbushëse që përmbajnë acid Hyaluronic. Droga të çojë në vende të rrudhave me hala të veçanta hollë.

Përdorur më parë të përhershëm mbushëse (fikse), por ato nuk janë përdorur pothuajse për shkak të rezultateve të dobëta dhe komplikime. Detectives reja përhershëm të acidit Hyaluronic janë substanca natyrore në hapësirën ndërqelizor dhe vazhdojnë tonë lëkurën pëlhura të rinjve. Ata nuk janë vetëm kozmetike rrudhat maskuar, por edhe rikthen strukturën e shtresat e thella të dermis.

Shpesh për shkak të kursimet e kostos, pacientët insistojnë në futjen e fyllerov të përhershëm, por në fund lëkura e fytyrës është i ekspozuar ndaj ndryshimeve të ndryshme anatomike dhe në vend të kësaj do të përmirësojë mbushëse e saj pamjen e shtrembërojnë atë.
Kur përdorni përgatitjet acidit Hyaluronic komplikime të tilla nuk do të ndodhë.

Mezoterapia - Procedura përbëhet nga një hyrje të substancës aktive në lëkurë nga injeksion. Substanca aktive është një koktej vitaminë që depërton thellë në ind, i ndihmon ata për rigjenerimin, pra, heq blemishes shkaktuara nga plakja. Procedura është mesatarisht e dhimbshme. Lëkura duket flushed pas procedurës, nganjëherë formuar hematoma nënlëkurës.

Mezoterapia gjithashtu mund të kryhet duke përdorur një pajisje të veçantë që lëshon valët elektromagnetike. Në këtë rast, anti-plakje përbërësit depërtojnë në lëkurë nën ndikimin e impulseve. Rezultati - rrudhat dhe rikthen rinor lëkurës në kërkim.

Heqjen Laser e rrudhave - Metoda më e popullarizuar e përtëritje lazer të lëkurës së dëmtuar. Është procedura sallon. Kjo metodë nuk është më pak efektive se sa "Botox". Avantazhi është se lazer nuk ka efekte anësore. Laser beams ndihmojë për të stimuluar prodhimin e kolagjenit dhe eliminimin e rrudhave.

Lëkurë - Një nga trajtimit më të popullarizuar dhe të përballueshme që e bën çdo grua. Avantazhi i këtij lloji të lulëzim - qarkullimit përmirësimin dhe rigjenerimin e lëkurës. Për më tepër, heq dermis corpus, e cila përmirëson thithjen e ushqyesve dhe krem. Lëkurë mund të jetë shumë efektive në trajtimin e shënon shtrirje dhe njollë e lëkurës (pigmentim).
Ka disa lloje të peels, në varësi të përbërjes kimike të substancave (peels kimike) e përdorur një enzimë efektet mekanike në lëkurë (dermobraziya, mykrodermabrazyya).

Scrubs - Ndryshojnë nga lëkurë substanca e përdorur për të hequr lëkurën e vdekur. Në mënyrë tipike, më të mëdha pjesa e shkurre dhe përafërt. Ata mund të takohen dhe të plotë lëkurë-scrubs. Funksioni i tyre kryesor është për të përmirësuar qarkullimin në zonën e aplikon, të relaksoheni muskujt e fytyrës të japë efektin masazh dhe një avantazh shtesë - funksion pilinhovyh.

Botox - Procedura injeksion sallon përdoret për të hequr shprehjet e fytyrës në formimin e rrudhave. Lëkurës është ftohur apo ajo është aplikuar drogës anestetik, përzierje pastaj një gjilpërë shumë e hollë është injektuar. Toksina shumë substancë që përmban botulinum të cilat në doza të mëdha është agjent shkaktar i botulizmi helm. Kur veprimi lokal btoks bllokimin mbaresa nervore, duke shkaktuar paralizë të përkohshme të muskujve. Është ky efekt është rrudhave. Mbështet trajtimi duhet të mbajnë jo më shumë se 2 herë në vit.

Metoda kirurgjikale - Heqë rrethore fytyrë ose mënyra më pak radikale, që ndikojnë në disa zona problematike të përballet me (ballin dhe tempuj heqë, blepharoplasty, heqjen e të tretën e poshtme të fytyrës dhe qafës, si dhe pishtar fytyrë ashensor). Ndërhyrja e Kirurgjisë bazuar në heqje e lëkurës tepërt, muskujve dhe yndyra. Lëkurës është forcuar dhe u zhvendos në pozitën karakteristikë e moshë të re, kështu që rrudhat janë zbutur. Efekt vazhdon 10-15 vjet. Kryer kirurg plastik në çdo qendër kirurgji plastike.

Si të shpëtoj e rrudhave në shtëpi (scrubs dhe maska)

Ne nuk mund të kthehet prapa kohë, por nuk është shumë vonë për të filluar për t'u kujdesur për lëkurën tuaj siç duhet. Ballë për ballë është një nga kozmetikës gratë më popullore. Me këto mënyra të zgjuar që ju nuk mund të shpëtoj prej rrudhave. Nëse ju doni të përmirësuar lëkurën tuaj, provoni një herë në javë për të bërë një nga maska ​​e mëposhtme:

- Apple maskë - 1 mollë integruar, shtoni një lugë çaji patate apo niseshte misri. Rezulton përzierje në masë, aplikoni në fytyrë dhe të lënë për 20 minuta. Lahen fytyrën e parë me të ngrohtë, pastaj pije me ujë të ftohtë.

- Strawberry maskë - 5 luleshtrydhe pjekur, shtoni 1 lugë gjelle e ullirit (liri) vaj, llokoçis përzierje deri sa të qetë dhe të aplikoni në fytyrë, pije pas 20 minutave. Maskë përmirëson çehre, zvogëlon rrudhat dhe forcon lëkurën.
- Portokalli maskë - Mix 2 lugë djathë me 2 lugë vaj luledielli, shtoni lëng të gjysmë portokalli, shumë trazim përsëri. Apliko për fytyrë, qafë dhe dekoltin. Shpëlaj me ujë të ftohtë pas 20 minutave. Maskë rrit elasticitetin dhe qëndrueshmëri të lëkurës.

- Pastrimit maskë - 20 gram qumështi i kondensuar shtoni disa pika lëng limoni, përzierje dhe të aplikoni në fytyrë për 20 minuta, pastaj pije.
- Hydrating Mask - Mix tri lugë salcë kosi dhe tre lugë bollgur në masë të shtoni 1 lugë gjelle mjaltë. Llokoçis deri qetë, dip përzierje letër pecetë dhe e vënë atë në fytyrën tuaj për 20 minuta, pastaj pije.
- Maskë ushqyese - në vezë e verdhë veze shtoni vaj ulliri apo vajra të tjera të ftohtë presion, përzierje dhe të aplikoni në fytyrë. Mbajeni për 20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Nëse ju doni të bëni një lëkurë në shtëpi ose pastrim, shtoni ndonjë sheqer maskë, kripë, fara kivi apo kafe organike terren. Bëni një masazh të butë duke përdorur përzierje herë në javë dhe lëkurën tuaj gradualisht rozhladytsya të bëhet e butë dhe e tenderit.

Rrudhat Phytotherapy

Shumë bimë përmbajnë substanca të forta që mund të rigjenerohet indeve dhe riparimin e lëkurës të dëmtuara. Këtu janë disa shembuj të bimëve që përdoren më me sukses të rivendosur lëkurës rinore dhe luftimin e rrudhave.

Xhensen - një nga bimët më të mira me funksion të anti-plakje. Pini infusions dhe decoctions brenda, dhe ekstrakte janë shtuar për të kozmetikës. Përfshirë në përbërjen e tij antioksidantë të fuqishëm të quajtur hinzenozidy, reduktuar rrudhat, të parandaluar humbjen e ujit nga lëkura.

Rrëshirë Ladan - Aromateripii përdoren për të në ditët e Kleopatrës. Vajra esenciale janë jo vetëm të shëndetshëm, por gjithashtu të sigurojë regeneratively - efektet tonik dhe rinovimin në lëkurë, linjat e qetë gjobë.

Ferrëbardhë - u rrit hips kanë qenë prej kohësh përdoret si një burim natyror i vitaminës C dhe tetrazol përfshira në fara është i njohur si një nga produktet më të mira natyrore për të reduktuar rrudhat. Decoctions, tinktura dhe vajra nga u rrit hips është përdorur për të përshpejtuar rigjenerimin e lëkurës, trajtimin e plagët, djegiet dhe rrudhave.

Horsetail - Është burimi i silikonit. Decoctions, infusions mund të përdoren, si brenda dhe jashtë. Efekti i kësaj bime - përmirësuar pamjen e lëkurës, eshtra të fortë, detoxification, stimulimin e veshkave, lufton infeksionet e traktit urinar.

Bodyaga drogës - Marrë nga tharja sponges ujërave të ëmbla. Kur rubbed në rejuvenates lëkurës, largon njollat, pastron, trajton. Shiten në farmaci në formën e maska, krem, xhel.

Moti trajtim rrudhë

Veçanërisht të ndjeshëm ndaj rrudhave zona janë fytyra, qafa dhe duart. Nëse këto vende janë formuar shumë grooves thellë, ajo do të jetë shumë e vështirë për të shpëtoj prej tyre, madje edhe me një bisturi dhe tërë arsenalin e metodave moderne të mjekësisë estetike.

Për qarkullim të dalluar 2 lloje të rrudhave:

• Dinamik - të fituara me moshën. Formuar folds rrudhur në një thellësi prej 0.4 mm, të cilat depërtojnë në shtresa dermis. Ato janë rezultat i ndryshimeve natyrore në trup, dhe dalin nga rigjenerimin e qelizave të ngadaltë dhe të qarkullimit të gjakut në indet. Që ata të lindin nga efektet natyrore e kohës, ato janë të vështira për të parandaluar.
• Static - duket për shkak të hidratimit të pamjaftueshëm të lëkurës dhe elastin deficitit. Një rrudhat tilla sipërfaqësore, 0,1 mm në thellësi. Të shpëtoj prej tyre lehtë.

Parandalimi i hershëm është në gjendje për të ndaluar procesin e plakjes dhe formimin e rrudhave dhe një investim të mirë në të ardhmen. Mos harroni gjithmonë e lehtë për të parandaluar se sa për të kuruar!