Pigmentim të lëkurës


Ngjyra e melaninës tonë të lëkurës përcakton. Ajo është e sintetizuar nga melanocytes vendosura në shtresën më të thellë të epidermë. Funksioni i melaninës - mbrojtjen e lëkurës nga rrezatimi ultravjollcë. Por kjo nuk do të thotë se më shumë njerëz janë të mbrojtur më mirë tanned nga dielli. Në doza të larta, UV shkakton djegie, akumulimin e radikaleve të lira, dëme të ADN-së dhe shkelje e pigmentim lëkurës, e cila çon në formimin e hyperpigmentation në lëkurë.

Lëkure, e njëjta mund të ngjyrosur pigmente biliare (pigmentim të verdhë), hemosiderin, ngjyrë lidhjeve argjendi dhe të tjerët. Por ka lloje të spoteve të rrezikshme që mund të rrezikojnë shëndetin dhe madje edhe jetën. Në thelb, ato përfshijnë lloje të ndryshme të melanoma.


Shkaqet e rritjes së pigmentim lëkurës

• Rritja e pigmentim të lëkurës zakonisht shfaqet në vende të ekspozuara në diell: fytyrë, duar, qafë, parakrahët dhe supet.
• Rrezatimi Ultraviolet luan një rol kyç në formimin e njolla në lëkurë.
• Procesi pigmentim tepruar të lëkurës mund të kontribuojnë në ndryshime hormonale (pilula kontraceptive, terapi hormon, shtatzënisë).
• akute dhe proceset kronike inflamatore në trup.
• substanca të pranishme në ilaçe (p.sh. antibiotikë) Fotosensibiliziruyuschie, parfume dhe kozmetike (me pronat zbardhues pa filtra mbrojtëse që përmbajnë AHAs / VNA, Retinol, alkool, vajra esenciale).

• Ndryshimi ngjyra intensifikuar me moshën.
• hyperpigmentation rezultuar çrregullime metabolike.

Shtetet në të cilat mund të ketë një pigmentim lëkurës

- Freckles - njolla të vogla ngjyrë kafe me një diametër prej 1-2 mm, të cilat shfaqen në fytyrë, qafë, dorsum e duarve. Në mënyrë tipike, kjo është paraprirë nga rrezatimi diellor në verë ata të bëhen të errët dhe të lehta në dimër.

Freckles

- Lentigo - ndodh në zonat e ekspozuar në diell (në fytyrë, duar dhe pjesën e poshtme të qafës). Spote janë karakterizuar formën e duhur dhe ngjyrosje uniforme (nga kafe në të zezë). Diametër nga 1 mm në disa centimetra, mund të bashkohen me njeri-tjetrin.

Lentigo

- Moles (nevi).

Sëmundjet në të cilat nuk ka pigmentim parregullt lëkurës

- Melasma (chloasma) - ngjyra ndryshim në patches parregullta RES. Njollat ​​Highlight nga kafe në ngjyrë kafe të errët. Shpesh, nuk është simetrike në cheeks, ballin apo buza e sipërme të grave të moshës 30-35 vjet, gjatë shtatzënisë, kur të marrë pilula kontraceptive. Vetëm të shkaktojë mund të jenë çrregullime endokrine ose sëmundje të mëlçisë. Ndonjëherë sëmundja është trashëguar.

Chloasma

- Melanosis Rilya - hyperpigmentation reticular në tempuj, faqet, qafën, nën mjekër. Shkaqet e sëmundjes - agjentëve fotosensibiliziruyuschie dhe disa ushqime.
- Reagimet Phototoxic - ndodh në kontakt me photosensitizer (kozmetikë, Preparatet bimore) dhe ekspozimi mëvonshëm të lëkurës UF. Substancat që mund të shkaktojnë reagime fototoksichesskie: kopër, selino, Wort, Angelica, sedativë, hormonet, diuretics, antibiotikët Shën Gjonit.
- Melanoma - tumori më malinj i lëkurës, e cila nëse nuk trajtohet mund të çojë në vdekje.

Melanoma

Për të cilat mjeku dhe kur ju duhet të kontaktoni menjëherë

Dermatolog ndihma emergjente, cosmetologist ose oncologist mjekësore është e nevojshme në rastet e mëposhtme:

• Sunburns në pigmentim (p.sh. lentiho) dhe blemishes tjera të lëkurës.
• Nëse ka njolla që ndodhin gjatë shtatzënisë, pubertetit.
• Nëse Freckles, spote apo rritje filloi të rritet në madhësi shumë shpejt.
• ka ndryshime të menjëhershme ngjyra.
• shqetësuese kruarje, djegie ndjesi.
• Gjakderdhje ose inflamacion në rritje pigmentim lëkurës.

• konturet pabarabartë ose njollë ngjyrë në mënyrë të barabartë.
• Prania e tumoreve malinje në anëtarët e tjerë të familjes (lidhje të afërta gjinie).
• Njollat ​​nuk janë kufij të dukshme qartë që ndan ata nga pjesa tjetër e lëkurës.
• ngjyra çuditshme (rozë, ngjyrë kafe ose të zezë).
• diametër prej 5 - 15 mm.
• provimet profilaktik në prani të njollat ​​në lëkurë (nëse gjë pengon) 1 çdo vit.

Trajtimi simptomatik i pigmentim

Trajtimi fillon me një inspektim dermatolog llambë njollë drurit. Ndonjëherë njollat ​​mund të hiqet plotësisht, vetëm mund të qartësojnë dhe t'i bëjë ata më pak të dukshme. Varësisht nga lloji i mjekut njollë mund të rekomandojë:

Përdorimi i agjentëve zbardhues. Më të famshme:

- Hydroquinone në përqëndrime 1,5-8% (Arbutin, erikolin, arbutozid - ointments, zgjidhje alkoolit). Whitens pamjen fillestare të spoteve. Rezultati i dukshëm është arritur në disa javë. Efektet anësore - njollë e lëkurës përreth vend.
- Retinoids (krem Tretinoin, sintetike vitaminë A, Accutane, Retin-A) - analoge e vitaminës A. Kursi trajtim zgjat deri në 3 muaj.
- Acid Azelaynovaya (15-20% skynoren, azelik) - heq inflamacion të vogla dhe hyperpigmentation, dhe eliminon aknet. Përdorimi i shpeshtë mund të shkaktojë skuqje dhe djegien e lëkurës.

- Acid Kojic (1-4% e të njëjtin emër) - është nontoxic, shprehur pronat exfoliating, pengon formimin e melaninës.
- Vitamina C (të paktën 5%)
- Kortikosteroidet (prednisone, krem ​​hydrocortisone, xhel) - ka efekt të fortë anti-inflamator, zvogëlimin e aktivitetit të melanocytes. E pra kombinuar me agjentët zbardhues.

Peels kimike - Qëllimi i procedurës është se do të përmirësonte pamjen e fytyrë, qafë dhe duar të pastër dhe të butë të lëkurës dhe për të rivendosur ngjyra e saj. Peels kimike përbëhet nga acide (glikolik, trichloroacetic ose koyevoy), i cili ofron një efekte kontrolluara negative në lëkurë. Lëkurë mund të hiqni linjat e bukura, zbardhet pigmentim tepruar, heq plagët e vogla fytyre.

Dermabrasion (lulëzim të thellë mekanike) - Kujdesshëm kryer nën grimcat më të vogla. Ky pastrim mekanik nga shtresat e sipërme të epidermë dhe dermis. Trajtimi është kryer duke përdorur një pajisje të veçantë elektrike vraschayuschimya makinë - furçë. Procedura kryhet nën anestezi lokale ose të përgjithshme, në varësi të sipërfaqes së lëkurës. Pas procedurës, të bëjë salcë. Lëkura Rimëkëmbjes merr disa javë. Trajtimi shfaqet kur heqjen e scars puçrra fytyre, shënon, pas lisë, disa plagët post-traumatik, hyperpigmentation, rrudhat, tatuazhet.

Microdermabrasion - heqja mekanike e corneum shtrese duke përdorur rrota gërryes.

Cryotherapy - Spote ngrirjes me nitrogjen të lëngët, dhe pastaj hiqni lëkurën vdekur. Metodë është shumë efektive, por ndonjëherë plagët mbeten.

Trajtimet me lazer - melaninës pigment të lëkurës absorbon energjinë e dritës nga lazer dhe kështu djegie.

Lartë Teknike - Përfshijnë përgatitjet ultraosvetleniya për lëkurën (krem, serums, maska). Struktura përbëhet nga substancave të veçantë hyperpigmentation, të cilat pengojnë formimin e tyrosinase enzimë dhe për këtë arsye të bllokuar formimin melanoblastov, shkatërrimin e melaninës tepërt.

- Maskat me ari koloidale (maskë ari) - rivendosur funksionimin e saktë të melanocytes. Mjekimi është shumë efektiv, por kostoja është rreth 1.000 $ në procedurë, dhe për të marrë efektin e dëshiruar e kërkuar disa procedura të tilla.
- Ndriçimi Dyqane resveratrol - lëkurë rinovimin, në mënyrë efektive shpërndarjen spote melaninës treguar e qelizave. Metoda minus - nuk e pengon formimin e melaninës.

Phytotherapy dhe trajtimet në shtëpi pigmentim

- Lëng ose pure i pineapple - përmban bromelain substancë (një enzimë që shkrin melanocytes) dhe acide frutash.

- Lëng agrume - ka një zbardhues dhe pilinhovym fortë pronën.

- Infuzion të lëkurës limoni - përmban vajra esenciale dhe acide frutash. Whitens mira dhe moisturizes lëkurës.

- Papaja pure - përmban sasi të mëdha të vitaminës A, përmirëson vetitë mbrojtëse të lëkurës.

- Lëng mjedër - prona zbardhues, vitaminë.

- Whitening Cream: Pritini në feta kastravec me lëvozhgë dhe vendin në dhallë qumështit. Infuzion do të jetë gati në 3 orë. Fshij fytyrën me një shtupë pambuku zhytur në infuzion.

- Supë nga njollat, bluaj në një mulli kafeje ose blender disa lule nënës dhe njerkës, Ruth dhe bari knotweed në proporcione të barabarta. Lugë përzierje, derdh një gotë me ujë dhe kuzhinier për 5 minuta. Supë fshij fytyrën disa herë në ditë.

- Brightening Peeling - maskë: Mix filxhan kamomil dhe një gotë kos. Pastaj shtoni zgjidhjen e qumështit në një shtet të trashë. Maskë vënë në fytyrë, pije pas 20 minutave.

- Brightening Tonic Wine: 2 lugë hithër përzier me rrikë integruar dhe i hedh një shishe verë të bardhë. Cover fort dhe le të qëndrojë për 14 ditë. Tonik rezultuar duhet të përdorni 2 herë në ditë.

- Whitening maskë №1: 3 lugë miell patate të përziera me lëng limoni dhe një lugë gjelle kos. Aplikoni në fytyrë. Del me të larë pas 10 minutash.

- Whitening Mask №2: shtrydh lëng të freskët marule ose spinaq dhe përzierje me mjaltë (3 deri: 1). Aplikoni për të lëkurës me një furçë ose pambuku shtupë dhe fushë krejtësisht të thatë larë. SHËNIM! Kjo maskë nuk është i përshtatshëm për njerëzit me prosvechyvayuschymysya ose capillaries Dilated.

- Whitening maskë №4: llapa e integruar përzierje selino me një lugë të mesme yndyrë djathë natyrore, të vënë në fytyrë për 15 minuta dhe pije.

- Whitening maskë №5: rreth 150 g manaferrat papjekur rrush pa fara pure me një pirun dhe shtoni 1 lugë gjelle e ngrohtë (jo të nxehtë!) Honey. Ju mund të holluar lëng limoni. Aplikoni për të lëkurës dhe të del me të larë pas 30 minutash.

Mos harroni se përbërësit natyrore janë alergeneve fuqishëm. Para se të përdorni maskë, bëni një test gjykim në brendësi të parakrah. Pastaj të vlerësojë ndryshimet e lëkurës.

Gjithmonë zgjidhni ushqime të freskëta, leje e tepërta për të nesërmen, sepse ata humbasin pronat e tyre.

Lahen mirë ose shishe ujë mineral.