Rritja e djersitje


Djersën Bolshinstvolyudey gjatë ushtrimit dhe të punës fizike. Kjo është normale dhe madje edhe e nevojshme. Djersitje mbron trupin nga mbinxehjes. Djersitje dhe sebum në sqetull jep duart kaloj mbi trup kur ecin.

Si është djersitje


Mekanizëm Djersitje është e thjeshtë: në gjëndra djerse merr impuls nervore që shkakton që ajo të kontratës dhe kanal predispozuar djerse.

Djersitje konsiderohet i lartë, nëse:

 • Ka rroba me lagështi, është e nevojshme për të ndryshuar rrobat
 • Një erë e pakëndshme e trupit dhe këmbë
 • Ju është i shqetësuar, ju stremitesizbehat kontakt të afërt (përqafime, shtrëngime duarsh) ohranichivaetefizicheskuyu veprimtarinë për të shmangur djersitje.

Shkaqet e djersitje e tepruar

Djersitje rritur shkaktuar nga puna e rëndë e gjëndra djerse. Ka 2 lloje të djersitje:

 • Riciklohen. Ajo është shkaktuar nga ndonjë gjendje tjetër, të tilla si hyperthyroidism, diabeti apo infeksion. Djersitje mund të jetë një efekt anësor i marrë medikamente të caktuara. Kjo djersitje tërë trupin, duke përfshirë gjoks dhe shpinë. Ndonjëherë një person djersitje edhe në gjumin e tij.
 • Primar. Ajo nuk është rezultat i sëmundjes. Mjekët nuk e dinë shkakun e saj të vërtetë, por ka një tendencë për të transferuar trashëgiminë e tij. Kur ky lloj i degës së rritur djersitje vetëm disa pjesë të trupit (pëllëmbët, shputat e këmbëve, sqetullat dhe fytyrës).

Sëmundjet që shkaktojnë djersitje

 • Sëmundje tiroide (p.sh., hyperthyroidism)
 • diabet
 • çrregullime nervore
 • sëmundje të shoqëruara me temperaturë, të tilla si sëmundjet infektive dhe të tjerët.

Për çfarë mjeku për të adresuar me rritjen e djersitje

Kur djersitje duhet të ekzaminohet nga një mjek:

 • Endocrinologist
 • neurolog
 • mjek (mjek i përgjithshëm)

Trajtimi i sëmundjeve djersitje e tepruar nuk e shkaktuara

Rritja e djersitje për të trajtuar. Në mënyrë tipike, kontaktoni me mjekun tuaj, ju mund të arrijë përmirësim. Për të reduktuar djersitje duke përdorur shumë mënyra. Zgjidh metodën më të mirë për të ndihmuar një mjek.

Të antiperspirants fuqishme. Këto fonde administrohen parë. Ato përmbajnë 20-25% klorid alumini. Kjo është shumë më tepër se antiperspirant konvencional që përmban vetëm 1-2% të substancës aktive. Antiperspirants mund të jenë të përpunuara pëllëmbët, shputat e këmbëve dhe sqetull. Ata janë të lehtë për t'u përdorur, por të jetë e mundur acarim të lëkurës.

Yonoforez. Djersitje ndalon nën ndikimin e një rrymë të dobët elektrike. Më efektive për djersitje të këmbëve dhe pëllëmbët. Kursi i trajtimit: 3-4 herë në javë për 2-3 javë. Kundërindikimet - disponueshmëria stimulues kardiak.

Injeksione të toksina botulinum (Botox). Toksina botulinum nuk depërtojnë impulset nervore në gjëndra djerse, reduktimin e djersën e tij dhe lirimin ndodh. Efektivisht pezullon punën e gjëndrave të djersës. Kohëzgjatja - 5-6 muaj. Injeksione janë mjaft të shtrenjta dhe të dhimbshme, por shumica ende shumë e bukur rezultat. Nuk ka informacion në lidhje me efektet e dëmshme të toksina botulinum në trup, si një mënyrë për të reduktuar djersitje përdorur bazohet në vlerësimin e dëmit / përfitim të pacientit.

Antiholinerhetiki. Të bllokojë prodhimin e substancave përgjegjëse për djersë. Efektive në trajtimin e trupit djersitje. Mund të shkaktojë gojën e thatë, vizionin e paqartë dhe kapsllëk; ka contraindications për përdorim.

Një grup tjetër i barnave për të trajtuar djersitje - blockers beta.

Kirurgjisë. Para kirurgji drejtuar rrallë - vetëm kur djersitja shumë të larta dhe mjete të tjera nuk ndihmojnë.