Kruajtje, kruarje të lëkurës


Kruhet është një simptomë e shumë sëmundjeve të lëkurës:


 • dermatitis atopic
 • dermatit alergjik
 • ekzemë
 • zgjebe
 • Herpes (herpes)
 • planus liken
 • kafshon e pleshtat, ticks, etj

Shkaqet kruhet pa manifestime të lëkurës mund të jenë kushte të zakonshme:

 • Sëmundjet endokrine: diabet mellitus, hypothyroidism, hyperthyroidism
 • pamjaftueshmëri hepatike ose renale
 • sëmundje të gjakut, mangësi hekuri anemi, dhe të tjerët.
 • malignancies, limfoma, retykuloz
 • Arsyet neuro-psikiatrike janë: ankthi, parazitofobiya
 • helminthiases tropikale (parazitë), filariasis, ankilostomidoz
 • disa ilaçe
 • lëkurë të thatë (shumë e zakonshme në të moshuarit, një nga arsyet, dehidratim)

Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me itchy, pa marrë parasysh nëse keni ndryshime të lëkurës apo jo, testet e mëposhtme janë të rekomanduara për të gjetur shkaqet e kruarje:

 • numërimin e plotë e gjakut dhe norma sedimentation eritrociteve
 • kimi gjakut
 • urinalysis
 • worms fekal gjakut okult
 • sheqerit në gjak
 • scraping (kur merren për shtresën Analiza grimcë sipërfaqësore) të lëkurës në kërpudha

Trajtimi duhet të drejtohen në shkakun e kruarje.

Agjentët kunder kruarjeve, kruajtje kurë

- kruhet pilula (ata quhen antihistamines, të cilat janë të ndara në qetësues (tabletë është gjenerata e vjetër e tableta të tilla përgjumur zakonisht përshkruajnë ato për natën, për shkak se një njeri ëndërr vetë nuk kontrollon dhe mund të jetë scratches rënda) dhe nuk ka qetësuesve (droga një brez i ri i gjumit ata nuk duan vëmendje dhe përqendrim, ata nuk e reduktuar, ju mund të sigurtë të merrni pas timonit)

- jashtë përdorimit ointments, krem, MASH, aerosols që mund të përmbajnë anestezike (substanca të reduktuar kruarje, psh. me mente ka një efekt ftohës)

ose përmbajnë zink, i cili jo vetëm që heq kruarje, por ka edhe veprim antimicrobial

ose përmbajnë hormone që reduktojnë dhe kruarje dhe ënjtje dhe inflamacion (por duke përdorur recetë hormonal vetëm (!))

Dhe një fakt më shumë, më shumë emocionale se njeriu, kruarje më e theksuar për shkak qetësuesve shumë e dobishme, TEAS dhe pilula dhe tarifat bimëve. Nëse keni lëkurë të thatë përdorni një moisturizer (RO Atoderm zink, balneum, Lipikar, etj).