Vaj lëkurës


Lëkurës me vaj (dhjamor, seborrheic, kodrinor, poroze, me vaj, lëkura e funksionit hipersalnoy) është një problem i zakonshëm në mesin e të rinjve dhe njerëzve nën moshën 30 vjet. Lëkurës me vaj është karakterizuar kryesisht nga sebum tepërt të prodhuar nga gjëndra dhjamor. Njerëzit me këtë lloj të lëkurës mund të shihet më pas zgjerohet ose inflamacion i follicles flokët, fytyrën me shkëlqim. Lëkurës me funksion hipersalnoy kërkon kujdesin e duhur, ose mund të jetë fytyre (pimples) dhe proceset tjera inflamatore.


Fushat yndyrshëm janë: ballin, hundë, mjekër, mbrapa, supet dhe gjoks. Gjëndra dhjamor janë shumë të rëndësishme për personin përgjegjës për shumë procese në trup. Sebum mbron lëkurën nga ndikimet e jashtme dhe përbëhet nga derivatet lipideve. Përbërja dhe sekretimit të sebum ndryshon në periudha të ndryshme të jetës. Sintetizohet yndyrë lëkurë të përzier me sekrecione nga gjëndra djerse dhe krijon një shtresë sipërfaqësore. Ajo mbron lëkurën nga humbja e tepërt të lagështisë dhe faktorët e dëmshëm të jashtëm, zbut, ka veti antibacterial, transporton vitaminë E në shtresat e sipërme të epidermë. Lipide lëkurës me pronat antibacterial dhe anti-inflamator, janë të përfshirë në zhvillimin e disa prej xenobiotics (toksinave, substancave të dëmshme) nga trupi.

Arsyet për të lëkurës me vaj

- Hormonet ndikojnë në prodhimin e yndyrës në gjëndra dhjamor:
Në fazën e dytë të ciklit menstrual tek gratë kanë rritur shumat e sebum sekretuar. Kjo është për shkak të sfondit hormonal.
Lëkurës me vaj është më e zakonshme tek burrat, pavarësisht nga mosha. Kjo është për shkak të mbizotërim të trupit të testosteronit hormon, që është përgjegjëse për prodhimin sebum.
Problemi me rritjen ëmbëlsi e lëkurës shpesh ndodh në gratë të rinj, vajzat, adoleshencë, sidomos mbi 12 vjet. Ky problem lind gjatë pubertetit. Ajo karakterizohet nga aktiviteti i tepruar i gjëndra dhjamor.

- Ndikoj faktorët e mjedisit, stresi (sidomos kronik), tymit të duhanit, ndotjes së ajrit.

- UV rrit problemet me të lëkurës me vaj. Rrezet e diellit dhe utolschayut thatë shtresa me brirë që pengon lirimin e sebum dhe shfaqen puçrra (puçrra fytyre, puçrra fytyre).

- Mosushqim, hahet sasi të mëdha të skuqur, vaj, rritjet e mprehta ëmbëlsi e lëkurës.

- Higjiena Dështimi (Një larë rregullt në mëngjes, duke përfunduar lëkurë të prirur për ëmbëlsi) çon në rritje inflamacion yndyrë dhe të lëkurës.

- Rritja e temperaturës ambientit rrit sekretimit të sebum.

- Numër sekretyruemoho sebum gjithashtu varet nga zona të trupit. Numri më i madh i gjëndra të naftës të vendosura në fytyrë, gjoks dhe bust.

- Përdorimi i kozmetikës rëndomtë, për vaj ose yndyrë në probleme të lëkurës thellohet.

- Shkelja e sistemit imunitar promovuar zhirnoti si lëkura është një shtresë mbrojtëse. Nëse ju shkelë proceset imunitar mund të jetë një shenjë e lëkurës me yndyrë.

Sëmundjet në të cilat nuk mund të jetë një shenjë e lëkurës me vaj

Diabet. Një nga simptomat mund të jenë lajka e lëkurës dhe të reaksioneve inflamatore. Kjo është për shkak të faktit se sëmundja multisystem (prek të gjitha organet dhe sistemet).

Gratë e të ushqyerit të ulët (Kaheksia, tipi asthenic e trupit). Për sintezën homonov ushqyesve të nevojshme. Në qoftë se, për shkak të dietë apo të ushqyerit e dobët, një grua humb ato, atëherë mungesa e materialeve të ndërtimit për hormonet seksuale femërore në trup fillojnë të dominojnë burrat. Në këtë rast, përmbajtje yndyrë e lëkurës, e definuar si një simptomë e përqendrimeve të larta të hormoneve mashkullore.

Adiposity (Burrat dhe gratë ngritën ushqim). Lëkurë zhyrniye për shkak të dietë të pahijshme, djersitje e tepruar.

Çekuilibër hormonal në gratë mund të shoqërohet me mosfunksionim e vezoreve, tërheqjes së menjëhershme të kontraceptivëve, tumoret e sistemit riprodhues (sistemit riprodhues, e cila ka një funksion të riprodhimit) menopauzës dhe kështu me radhë. Rezultuar në rritjen e nivelit të hormoneve seksuale mashkullore dhe nuk është një simptomë karakteristikë e lëkurës me vaj, paraqitja e coarsening kreshtë flokëve të zërit, ciklit menstrual të parregullt, djersitje. Nëse ju nuk shkoni te mjeku, ai mund të zhvillohet infertilitetit, kancerit, ndryshime të pakthyeshme pamjen. Është e rekomanduar për t'iu referuar një, trajtim endokrinolog simptomatike ndërmarrë në beautician.

Burrat Hiperandrohenizma - përmbajtje të lartë të hormoneve seksuale mashkullore. Shpesh kjo ndërlikim mund të shihet në njerëzit të cilët janë të angazhuar profesionalisht në bodybuilding apo sportive, si dhe për ndërtimin e muskujve, ata shpesh përdorin testosterone sintetizuara kimikisht. Por ka raste predispozitë gjenetike për fenomenin e moshës do të ulet sintezën e hormoneve dhe kthimit çdo gjë në normale. Trajtimi është i lidhur me eliminimin e simptomave. Konsultimet e nevojshme endokrinolog, cosmetologist, valeologist, mjek diete në disa raste psikiatri (agresiviteti, xhelozia, pamja ankthi), seksolog i njohur (dëshirë të fortë seksuale, marrëdhëniet seksuale pa lexueshme, derdhje e shpejtë).

Hypertrichosis (Rritja e të qenët leshatak) në gratë dhe burrat - sëmundja në disa raste është i lidhur me prodhimin e hormoneve seksuale dhe mund të shoqërohet me të lëkurës me vaj.

Mëlçia e Sëmundjeve (Hepatiti, mëlçisë yndyrore) - mëlçisë është përgjegjës për funksione të tilla si heqjen e toksinave dhe hormoneve të tepërta dhe të substancave të tjera në trup. Në kundërshtim me këtë trup mund të jetë një simptomë e lëkurës zhirnay në ballin dhe folds nasolabial.

Kur duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun

Si rezultat i lëkurës me yndyrë mund të zhvillojnë sëmundje inflamatore, pasi sebum është një terren ushqyes për bakteret. Nëse ju gjeni veten në komplikacione të tilla duhet të konsultoheni me një mjek menjëherë. Ju mund të parandaluar këtë rritje dhëmbëza indeve, zhvillimin e sëmundjeve septike të lëkurës, infeksion në trup, për të shmangur shumë sëmundjeve kronike (të tilla si dhimbje fyti, rrufë, imunitet të ulët) .Në proceset inflamatore që lidhen me rritjen ëmbëlsi e lëkurës, kryesisht duke marrë pjesa sipas stafillakok bakter Staphylococcus, Streptococcus dhe propionobakterii. Infeksioni mund të përhapet në pjesët e tjera të trupit apo të njerëzve të tjerë. Nëse nuk procesin e patrajtuar infektive, ajo mund të çojë në vdekje. Vdekja zakonisht ndodh nga dehje të përgjithshme, ose sepsë. Prandaj është e rëndësishme të trajtimit specialist në kohë.

Yndyrë seborrheic pezmatim i lëkurësështë një sëmundje inflamatore e lëkurës karakterizuar nga lezione luspa të kuqe yndyror (shpërthime të freskëta) ose bardhë-gri (e vjetër) e thatë të kokës, flokëve dhe fytyrës, folds rreth hundës dhe veshëve, gjoks, sqetull (sqetull) në ijë. Është e nevojshme të konsultohet kozhveneroloha ose cosmetologist.

Puçrra fytyre - Puçrra është një sëmundje e zakonshme të lëkurës në të cilën ka pimples në fytyrë, gjoks, dhe mbrapa. Kjo ndodh kur poret e lëkurës bëhet i bllokuar me yndyrë, qelizat e vdekura të lëkurës dhe baktereve. Duhet trajtim beautician, për lezione të mëdha të lëkurës - kozhveneroloha konsultimi, mjek diete, endokrinolog.

Smerald (ose vlim) - Një lezione të thella të lëkurës nganjëherë ndikojnë në shtresën e nënlëkurës yndyrë. Shkaku është proces infektiv në gjëndër e flokëve, pranë Volos qelb akumuluar (abscesi). Kjo është e lidhur direkt me të lëkurës me vaj. Kur mosfunksionim dhjamor gjëndër lëshuar sasi të tepërt të yndyrës dhe të artikuluar më tej infeksionin. Ju duhet të trajtojnë kirurg, atëherë konsultohuni me një endokrinolog, kozhveneroloha.

Nekrozë - Nekroza e indeve për shkak të depërtimit të thellë të infeksionit.

Trajtimi i lëkurë me vaj

Skin Trajtimi me vaj duhet të jetë i ndërlikuar. Ne duhet të identifikojnë dhe të eleminuar shkakun, dhe simptoma. Terapia pa shenja të dukshme të ekzaminimit të thellë të sjellë rezultate vetëm të përkohshme. Lojë me birila të gjithë specialistëve të përdorë një qasje gjithëpërfshirëse për zgjidhjen e këtij problemi, i cili përfshin ekzaminimin (analizën e përmbajtjes së hormoneve, sheqerit në gjak, analizat e përbashkëta që karakterizojnë gjendjen fizike që zbuluar florës patogjene), duke studiuar predispozitë gjenetike dhe historinë e jetës (veçanërisht të ushqimit, zakone). Trajtimi kombinon procedurat sallon, metodologjia dhe farmakoterapyyu hardware.

Trajtimi i drogës i lëkurës me vaj

Për të reduktuar emërimin e mundshëm të përgatitjeve lëkurës me vaj që përmbajnë kompanentiv vijim:

 • Laktoferina - një proteinë me pronave antimicrobial dhe të antioxidant. Dobishme për bilancin imunitar të trupit.
 • Adapalene - një derivat i vitaminës A parandalon kamedoniv, heq inflamacion. Një kombinim efektiv i antibiotikëve për trajtimin e lëkurës përflakur.
 • Benzoyl peroksid - shtresohem mirë, rinovon lëkurën, parandalon rritjen e florës patogjene.
 • Acid Azaleinovaya - redukton inflamacion, redukton rritjen e baktereve, exfoliates.
 • Zink - keratolitiki fortë (shkrin epidermë brirë)
 • Bakri - rregullon sekretimit të sebum.
 • Squfurit - ndikojnë gjëndra dhjamor dhe pengojnë tajitje e tyre.
 • Izotretinoid - sintetizohet në sasi të vogla në trup, pengon prodhimin e sebum, lyzyruet (shkrin) corneum shtrese.
 • Bacteriocins dhe pyocyanin - produktet e metabolizmit të baktereve (Escherichia, enterokokka, Streptococcus, psevdomonady) rritur në një mjedis steril. Përmirëso pronat imunitar të lëkurës, duke kontribuar në rigjenerimin e saj të shpejtë.
 • D-Panthenol - rrit fuqinë e kolagjenit në lëkurë, të normalizuar metabolizmin qelizor. E nevojshme për të rivendosur lëkurës pas irrituese trajtime të tilla si lëkurë.
 • Vitamina B6 - përfshirë në metabolizmin e proteinave (p.sh. Laktoferina) dhe acideve yndyrore të pangopura. Efektet e dobishme për funksionimin e nervor, hematopoietic dhe sistemet imun.
 • Vitamina PP - ndikon pozitivisht në metabolizmin dhe normale në funksionimin e lëkurës.
 • Zink mineral - një efekt pozitiv në sistemin imunitar. Zink mbron qelizat imune nga efektet e dëmshme të radikaleve të lira dhe aktivizon mekanizmin e trupit mbrojtës të nevojshme për lëkurë të shëndetshme.
 • Droga të tjera që kanë një efekt pozitiv në lëkurë: selen, coenzyme Q10, niacin (vitaminë PP), acid folik, Vitamina E, Vitamina C.

Terapi hormon për të hequr lëkurën me vaj:

Përgatitjet në menopauzës tek gratë - Vero Danazol, Divina, Finlandë, Divisek, Indyvina, Klimodiyen, Livial.
Në shkelje të tjera hormonalnohot Sfondi: kontraceptive me veprim antiandrogenic - Yasmin, Jess, Jeanine, Belara.

Terapia me antibiotikë me lëkurë me vaj nuk ka për qëllim!Në mënyrë për të parandaluar aknet është më e mirë për të përdorur antiseptics lokale dhe agjentët exfoliating. Antibiotikët vrasin florës dobishme të lëkurës mund të jetë rezistenca në rast të nevojës urgjente (p.sh., puçrra fytyre dhe inflamacion tjetër) ata të provojë paefektshëm.

Trajtimi i bimëve me vaj e lëkurës

Herbs përmbajnë flavonoids, taninet, saponins, acidi silicik, hormonet bimore dhe elementët gjurmë. Ekstrakte bimore janë përdorur shpesh në kozmetikë, pasi ato janë karakterizuar nga një spektër të gjerë të veprimit. Këto substanca stimulojnë rritjen e qelizave, të përshpejtuar sintezën e ADN-së, të veprojnë si antioksidantë dhe të vonojë plakjen.

 • Ekstrakt i Pastër kamomil, zbut. Duke vepruar në nivel lokal, anti-inflamator dhe antiseptik. Rikthen elasticitetin e lëkurës dhe smoothness.
 • Salvia officinalis ka antibacterial, qetësues, rigjeneruese efekt.
 • Calendula officinalis ofron shërim, vetitë rigjeneruese për lëkurën e dëmtuar.
 • Lisi ose thupër leh ka veti antiseptike dhe tannic.
 • Violet trengjyrësh ekstrakt pastron ndikon në metabolizmin dhe ndihmon për të hequr substancave të dëmshme që grumbullohen në trup.
 • Ekstrakt çaji jeshil ka veti antioxidant, redukton efektet në lëkurë e radikaleve të lira.
 • Ekstrakt nga rrënja luleradhiqe forcon mbrojtjet e trupit. Mbështet funksionimin e duhur të mëlçisë, fshikëz e tëmthit, veshkat. Kjo ndihmon në sekretim të produkteve të metabolizmit, e cila është e dobishme për lëkurën.

Përveç kujdesit ditor në shtëpi, lëkurës me vaj nevojë për trajtim shtesë. Ai caktoi një dermatolog ose beautician. Metodat kryesore të trajtimit të lëkurës me vaj janë:

Trajtimet Hardware për të lëkurës me vaj:

 • Laser biostimulation - procedurë lazer ekspozimi që shkakton ndryshime fotokimikë në lëkurë. Procedura zbut, freskon dhe rigjeneron lëkurën, përmirësimin elasticitetin e saj dhe ngjyra;
 • Terapia - lumë i grimcave të vogla që bluaj lëkurën painlessly (zhavor diamanti, oksid alumini, etj), është e rekomanduar për të hequr rrudhat, Dilated poret, ngushton dhe zvogëlon shënon shtrirje;
 • Yonoforez - microcurrents se duke përdorur nozzles të veçanta janë kaluar përmes lëkurës. Ajo rrit rrjedhjen e gjakut, përmirëson ushqyerit dhe microcirculation. Efekti i trajtimit është rigjenerimin e lëkurës, penetrimi i thellë i ushqyesve në të.
 • Lëkurë cavitation (tejzanor) - është një valë shoku që ofron spastrimin pa dhimbje të lëkurës. Spastrim ultratinguj heq sebum tepërt nga poret e flokëve follicles schyschaet lëkurën me brirë;
 • Ultratingull phonophoresis - vibracionet mekanike specifike që japin një efekt masazh, shkatërron limfodreniruyuschiy indeve fijor (heq lëngjeve të tepërta). Trajtimi pengon clogging follicles flokët yndyrë, redukton skuqje dhe simptoma të acarim lokale të lëkurës.
 • Darsonvalization - pulsed frekuencë të lartë, e cila është mbajtur të lëkurës me anë të elektroda vakum. Dries lëkurës, përmirëson ushqyerit dhe indeve rigjenerimin.

Trajtime bukurie për të lëkurës me vaj

 • Scrubs (midalnost, kajsi, kripë, balte, plastike, etj) - Metoda obrazivnyy për përafrimin dhe pastrimin e lëkurës.
 • Lëkurë acide (bulmetit, fruta, Pyruvic, trichloroacetic, glikolik, etj) - të zvogëlojë pH e lëkurës, ka një efekt bakteriostatik. Rregullon sebum sekretim dhe zvogëlon ëmbëlsi e lëkurës;
 • Maskat (baltë, balte, nga alga deti) - dezinfektoj, shëruar, zbutur lëkurën, hiqni sebum tepërt.
 • Spastrim dorë - mënyrë mekanike dhe më traumatike për të pastruar poret e lëkurës. Është e rekomanduar që ky spastrim vetëm në qendrat e bukurisë.

Lëkurës me vaj Parandalimi

1. Kur zgjedh grim të japë Droga Preferencë:

- me një përmbajtje të ulët të lipideve,
- Perberja antibakteriale dhe antiseptik (alkool jo më shumë se 10% !!!)
- (Shije neutrale ose pa erë të mirë) hypoallergenic
- përmban ekstrakte bimore natyrore.
- Në qoftë se nuk është vërtetuar dyqan të specializuar, ku ju besoni se është më e mirë për të zgjedhur një markë më pak të popullarizuara të kozmetikës nuk janë të shtrenjta. Ata janë më pak të mashtrimit. Bëni zgjedhjen tuaj në favor të prodhuesve vendas. Ata janë në prodhimin e kozmetikës shpesh përdorin bimë në gjerësi tonë që pak allergenicity.

2. Një herë në javë përdorni një lëkurë të thjeshtë apo spastrim.
3. Një UVA sunscreen dhe UVB.
4. Ejani në sauna.
5. A nuk abuzojnë me përbërjen e përditshme, e bëjnë fluks lëkurës të oksigjenit. Gjithmonë del me të larë grim gjatë natës.
6. Përdorni butillirovannuyu ujë që të lante litso.Ne duhet larë fytyrën tuaj me sapun dhe ujë, xhel më të përshtatshme spastrimit për të lëkurës me vaj.
7. Shmangni kontakt me dorë me personin. Duart e pista të kryejë bakteret.